خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت : تابلوی سه بعدی با طرح دلخواه تان بسازید

آموزش ساخت : تابلوی سه بعدی با طرح دلخواه تان بسازید

در این ساختنی یاد می گیرید که چطور تصاویر دلخواه تان به تابلوی سه بعدی تبدیل کنید! اگر به این تابلو رشته LED اضافه کنید، یک لایت باکس خواهید داشت. ساخت این نوع لایت باکس بسیار ساده است و هزینه زیادی هم نمیبرد. ساخت این نوع تابلوی سه بعدی بسیار ساده است و می توانید آن را با کمک بچه ها بسازید.

برای ساخت تابلوی سه بعدی کافی است لایه های مختلف تصویر را جدا کنید و از هر کدام شان یک سیلوئت (تصویر سایه نما) بسازید. سپس این لایه ها را با اسپیسر بهم می چسبانیم و به این ترتیب دوری و نزدیکی اجسام در تصویر مشخص میشود و تابلو افکت سه بعدی می گیرد. با اضافه کردن چراغ به تابلوی سه بعدی می توانید آن را زیباتر کنید و بین لایه های تصویر سایه بیاندازید.

در ویدیوی زیر خلاصه ای از مراحل تابلوی سه بعدی را ببینید :

گام اول : وسایل مورد نیاز

  • مقوای کلفت
  • کارتن
  • کاغذ پرینتر
  • چسب
  • چسب المرز
  • رشته LED

ابزار مورد نیاز

  • نرم افزار ویرایش تصویر
  • کاتر یا چاقوی تیز

گام دوم : تصویر را انتخاب کنید

اولین کاری که باید بکنید، انتخاب تصویر تابلوی سه بعدی است. تصاویری برای ساخت این تابلوی سه بعدی مناسب هستند که عمق زیادی داشته باشند. اگر اجزای مختلف تصویر در عمق های مختلف قرار داشته باشند، تابلو زیباتر میشود. تصاویر بالا نمونه هایی هستند که برای ساخت تابلوی سه بعدی مناسب هستند.

می توانید از این تصاویر استفاده کنید، با جستجو در اینترنت یک تصویر دیگر پیدا کنید یا خودتان یک عکس بگیرید.

گام سوم : لایه های تصویر را جدا کنید

بعد از انتخاب تصویر باید آن را به لایه های مختلف تقسیم کنید. برای اینکار می توانید از هر نوع نرم افزار ویرایش تصویر که می خواهید، استفاده کنید. کارتان را از انتخاب اجسامی که به دوربین نزدیک تر هستند، شروع کنید. سپس آنها را در یک لایه جدید کپی و پیست کنید. همین کار را برای اجزای دیگر تصویر که در عمق بیشتری قرار دارند، تکرار کنید. اینکار را آنقدر ادامه بدهید که تمام تصویر به لایه های مختلف تقسیم بشود. تصاویری که در یک عمق قرار دارند باید در یک لایه ذخیره بشوند و تصاویری که خیلی کلفت هستند هم در چند لایه قرار می گیرند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : جعبه حلقه چوبی شیک و با دوام بسازید

همانطور که در تصاویر می بینید وسط تمام لایه های ما خالی است. در تصویر اصلی این قسمت با آب پوشانده شده و ما قصد داریم آن را نور نمایش بدهیم. به همین خاطر در تمام لایه ها این قسمت خالی است.

گام چهارم : لایه ها را به سیلوئت تبدیل کنید

حالا در هر کدام از لایه ها قسمتی از تصویر که قابل دیدن است را انتخاب کنید. آن قسمت را با رنگ سفید و سایر قسمت ها را با رنگ خاکستری روشن پر کنید. دو قسمت تصویر باید کاملاً از هم جدا باشند اما تفاوت رنگ نباید خیلی زیاد باشد.

اگر می خواهید همین تابلوی سه بعدی را بسازید، فایل این لینک را دانلود کنید و سیلوئت های آماده پرینت را دریافت کنید.

گام پنجم : لایه های تصویر را پرینت کنید

سیلوئت ها را پرینت کنید
سیلوئت ها را پرینت کنید

هر کدام از لایه های تصویر را روی یک مقوای کلفت پرینت کنید.

گام ششم : سیلوئت را ببرید

روی میزتان را با یک کاور (مثلً یک تکه کارتن) بپوشانید تا در حین کار آسیب نبیند. حالا با یک کاتر تیز قسمت های خاکستری هر تصویر را ببرید. هرچه دقت بیشتری بخرج بدهید و جزییات را دقیق تر ببرید، تابلوی سه بعدی زیباتر و واقعی تر میشود.

گام هفتم : اسپیسرها را ببرید

اسپیسرها را ببرید
اسپیسرها را ببرید

برای ایجاد افکت سه بعدی باید بین لایه ها کمی فاصله بیاندازیم. برای ایجاد این فاصله از اسپیسرهای کارتنی بین لایه ها استفاده می کنیم. ابعاد این اسپیسرها به اندازه تابلو بستگی دارد اما یک نکته مهم را باید رعایت کنید تا اسپیسرها و لایه ها روی هم بیفتند. اندازه داخلی هر کدام از از این اسپیسرها باید کمی کوچکتر از اندازه بیرونی لایه های مقوایی تصویر باشد.

در ساختنی بخوانید :  با لوله های مسی یک جاشمعی مسی شیک و چندپایه بسازید

اسپیسرها دیده نمی شوند و به همین خاطر نباید دقیقاً هم اندازه باشند. اما بهتر است اندازه ها خیلی با هم فرق نداشته باشد.

گام هشتم : سیلوئت ها را به اسپیسرها بچسبانید

سیلوئت هایی که روی مقوا پرینت کرده اید را به پشت اسپیسرها بچسبانید. لایه ها باید دقیقاً وسط اسپیسرها قرار بگیرند. بعد از تنظیم جای سیلوئت ها، آنها را با چسب نواری به اسپیسرها بچسبانید. چسب ها را کاملاً سفت بزنید تا لایه های مقوایی خم یا تا نشوند.

اگر می خواهید به تابلوی سه بعدی منبع نور هم اضافه کنید، به لایه آخر یک کاغذ کلفت هم بچسبانید. این لایه کاغذ باعث میشود پخش نور بهتر و زیباتر بشود.

گام نهم : لایه ها را بهم بچسبانید

لایه اول تصویر را بردارید و یک لایه نازک چسب روی اسپیسر دور آن بزنید. سپس لایه دوم را روی آن بچسبانید. مطمئن شوید که هر دو لایه کاملاً روی هم تراز شده اند. سپس روی لایه دوم چسب بزنید و لایه سوم را اضافه کنید. اینکار را تا تمام شدن لایه ها تکرار کنید. همانطور که قبلاً گفتیم لایه آخر یک کاغذ کلفت است.

برای ایجاد فضای رشته LED، دو اسپیسر دیگر پشت لایه ها بچسبانید. با اینکار یک فضای خالی ایجاد میشود که می توانید رشته LED را داخلش قرار بدهید.

بعد از اینکه همه لایه ها را چسباندید، یک کتاب سنگین روی آنها بگذارید تا خوب بهم بچسبند.

گام دهم : یک کاور کاغذی بسازید

در این مرحله باید یک کاور کاغذی برای تابلوی سه بعدی بسازید تا چسب ها و اسپیسرها دیده نشوند. ما از کاغذ پوستر سفید برای ساخت کاور استفاده کرده ایم اما شما می توانید از متریال های مقاوم تر استفاده کنید.

در ساختنی بخوانید :  با وسایل ساده یک درمل کوچک بسازید

ابتدا طول و عرض کاغذی که باید با آن جلو و لبه های تابلوی سه بعدی را بپوشانید، اندازه بگیرید. از هر طف دو سانتیمتر به این ابعاد اضافه کنید تا بتوانید کاغذ را به پشت تابلو بچسبانید. کاغذ پوستر را در اندازه مناسب ببرید.

وسط این کاغذ یک مستطیل ببرید که کمی کوچکتر از ابعاد تصویرتان باشد. گوشه های کاغذ را همانطور که در تصویر می بینید ببرید تا تا کردنش دور تابلو ساده تر بشود.

تابلو را وسط کاغذ بگذارید. لبه های کاغذ را تا کنید و به پشت تابلو بچسبانید. اگر کاغذی که بریده اید، بزرگ است چند تکه کارتن یا اسپیسر داخل شکاف ها بگذارید تا پر بشوند.

گام یازدهم : رشته LED را اضافه کنید

با قرار دادن چند LED پشت تابلوی سه بعدی می توانید آن را زیباتر کنید. بهتر است از رشته های LED استفاده کنید که با باتری کار می کنند. در این صورت جابجا کردن تابلو ساده تر میشود.

رشته LED را با چسب حرارتی به لبه آخرین اسپیسر بچسبانید. سیم را هم از پایین تابلو رد کنید. LED ها را بصورت مساوی روی تابلو پخش کنید تا پخش نور بهتر صورت بگیرد.

تابلوی سه بعدی آماده است

تابلوی سه بعدی یا لایت باکس آماده است. زیبایی این تابلو در تاریکی خیلی بیشتر است. با استفاده از طرح های مختلف می توانید نمونه های زیباتری از این تابلو بسازید. همانطور که دیدید ساخت تابلوی سه بعدی با این روش بسیار ساده است و می تواند ایده خوبی برای کاردستی بچه ها هم باشد.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : تابلوی سه بعدی با طرح دلخواه تان بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : تابلوی سه بعدی با طرح دلخواه تان بسازید
توضیح کوتاه
یک لایت باکس سه بعدی با عکس دلخواه تان بسازید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : برای دوچرخه تان هولدر موبایل بسازید... اگر اهل ورزش دوچرخه سواری هستید یا برای مسافت های کوتاه از دوچرخه استفاده می کنید، حتماً یک هولدر موبایل مخصوص دوچرخه نیاز دارید. با داشتن چنین هولدری...
با استفاده از CD تری کوپتر (Tricopter) پرنده بسازید... قبلاً در ساختنی طرز ساخت کوادکوپتر را یاد می گرفته اید. اگر دوست دارید شما هم کوادکوپتر بسازید اما تازه کار هستید، باید ساخت پرنده های بدون سرنشین را ...
با گوشی هوشمندتان یک ساعت رومیزی زنگ دار بسازید... از وقتی گوشی های هوشمند فراگیر شده اند، کمتر کسی ساعت رومیزی اش را کوک میکند و بیشتر افراد از آلارم گوشی استفاده می کنند. اگر شما هم جزو این اکثریت هس...
چطور چراغ RGB را با موبایل و آردوینوکنترل کنیم؟... چراغ RGB کاربردهای زیادی دارد و در بسیاری از ساختنی های همین سایت هم بکار رفته اند. با استفاده از چراغ RGB می توانید پروژه های آردوینو بسیار کاربردی و...
شارژرهایتان را با یک مجسمه فلزی زیبا مرتب کنید... در این ساختنی آموزش ساخت یک مجسمه فلزی ساده اما زیبا را می خوانید که سیم های شارژرهایتان را هم مرتب میکند. با ساخت این خرچنگ فلزی هم می توانید ساخت وس...
دوخت سبد شیک و مقاوم با طناب های خراب و بدون استفاده... اگر همیشه دوست داشتید دوخت سبد را امتحان کنید، این آموزش ساخت کمک تان می کند. در این ساختنی یاد می گیرید چطور با طناب های بدون استفاده سبد بدوزید. از ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

عکس های محبوب تان را به نقاشی سه بعدی تبدیل کنید

بعد از آموزش ساخت تابلوی سه بعدی، در این ساختنی آموزش ساخت نقاشی سه بعدی …

پاسخ دهید