خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت : برای لوازم خانگی تان ریموت کنترل بسازید

آموزش ساخت : برای لوازم خانگی تان ریموت کنترل بسازید

نگاهی به ریموت کنترل هایی که در خانه دارید، بیاندازید. خیلی از دکمه های کنترل ها هیچوقت استفاده نمی شوند. فکر نمی کنید بهتر است از آنها استفاده کنید؟ چطور است از آنها برای کنترل لوازم خانگی استفاده کنید؟ در این ساختنی یاد می گیرید که چطور با آردوینو کدهای ریموت کنترل را رمزگشایی کنید و از آنها برای روشن و خاموش کردن لوازم خانگی استفاده کنید. با این ساختنی می توانید از کنترل تلویزیون برای بقیه لوازم خانگی هم استفاده کنید!

با یک ریموت کنترل همه لوازم خانگی را کنترل کنید
با یک ریموت کنترل همه لوازم خانگی را کنترل کنید

با این پروژه آردوینو می توانید لامپ ها، پنکه، قهوه ساز و هر لوازم خانگی دیگری را با ریموت کنترل روشن و خاموش کنید. اگر تابحال با آردوینو کار نکرده اید، بهتر است از پروژه های ساده تر شروع کنید تا در این ساختنی به مشکل برنخورید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز
 • آردوینو
 • آداپتور AC برای آردوینو
 • ماژول رسیور مادون قرمز ۳۸kHz
 • LED قرمز
 • LED سبز
 • سوئیچ لحظه ای
 • دو عدد مقاومت ۱۰۰ اهم
 • مقاومت ۱۰ کیلو اهمی
 • دیود
 • رله یا شیلد رله ۵ ولتی
 • برد مدار چاپی
 • جعبه پروژه
 • سیم رابط

ابزار مورد نیاز

 • سیم لخت کن
 • هویه
 • دریل
 • کاتر
 • چسب حرارتی

گام دوم : کتابخانه ریموت IR را نصب کنید

در این پروژه از یک کتابخانه ریموت IR استفاده می کنیم که امکان رمزگشایی سیگنال های ریموت را فراهم می کنند.

ابتدا فایل زیپ کتابخانه را از لینک دانلود کنید. روی دکمه “Download ZIP” در سمت راست صفحه کلیک کنید تا فایل دانلود بشود. فایل دانلودی را اکسترکت کنید و فولدر را در قسمت کتابخانه ها کپی کنید. نام فولدر هم باید IRremote باشد. اگر در این مرحله کتابخانه را درست نسازید و منتقل نکنید، برای ادامه کار دچار مشکل می شوید.

اگر از نسخه ۱٫۵٫۸ نرم افزار آردوینو استفاده می کنید، کتابخانه را از لینک زیر دانلود کنید. در این نسخه، کتابخانه های پیش فرض کمی تغییر کرده اند و همین میتواند مانع از درست کپی شدن کتابخانه بشود. اسم فایل های موجود در لینک زیر طوری اصلاح شده اند که با این نسخه نرم افزار همخوانی داشته باشند.

گام سوم : کدهای آردوینو

کدهای آردوینو را آپلود کنید
کدهای آردوینو را آپلود کنید

کدهای زیر را روی برد آردوینو آپلود کنید :

گام چهارم : مدار

این مدار از یک ماژول رسیور مادون قرمز ۳۸kHz برای تشخیص سیگنال های ریموت کنترل استفاده میکند. پین راست این ماژول به پین ۵ ولتی وصل میشود؛ پین وسطی هم به پین GND وصل میشود؛ پین چپ هم به دیجیتال پین ۱۱ وصل میشود.

در ساختنی بخوانید :  تلسکوپ چوبی با تکنیک آینه ای بسازید – بخش اول : آینه تلسکوپ

مدار دو LED دارد که یکی از آنها حالت برنامه ریزی رسیور را نشان میدهد و آن یکی روشن یا خاموش بودن خروجی را مشخص میکند. یک سر هر دو LED به پین GND وصل میشود. سر دیگر هم به دو مقاومت ۱۰۰ اهم سری شده وصل میشود. این دو مقاومت هم باید به دیجیتال پین ۳ و ۴ وصل شوند.

از سوئیچ لحظه ای برای تنظیم حالت برنامه ریزی استفاده می کنیم. یک سر سوئیچ را به پین ۵ ولتی و سر دیگر را به دیجیتال پین ۶ و مقاومت ۱۰ کیلو اهمی وصل کنید. سر دیگر این مقاومت را هم به پین GND وصل کنید.

رله یا شیلد رله را هم به دیجیتال پین ۲ و GND وصل کنید.

می توانید هر خروجی دیگری که می خواهید به این مدار اضافه کنید. به این ترتیب می توانید با یک ریموت چند دستگاه را کنترل کنید یا قابلیت های مختلف یک دستگاه را از طریق ریموت کنترل اجرا کنید.

گام پنجم : مدار را روی برد بورد تست کنید

ساخت مدار روی برد بورد قبل از لحیم کاری ایده بسیار خوبی است و کمک میکند ایرادهای مدار را پیدا کنید.

وقتی آردوینو را به منبع تغذیه وصل باشد، LED نشانگر خروجی (سبز) روشن میشود. روشن شدن این LED نشان میدهد که خروجی پین دوم HIGH است و میتوان از آن برای فعال کردن یک مدار دیگر استفاده کرد. برای برنامه ریزی رسیور، باید دکمه را فشار بدهید. بعد از رها کردن دکمه سوئیچ، LED نشانگر برنامه ریزی (قرمز) روشن میشود.

حالا ریموت کنترل را به سمت ماژول رسیور بگیرید و یک دکمه را فشار بدهید. اگر آردوینو سیگنال را ثبت کرد، LED نشانگر برنامه ریزی خاموش میشود. حالا رسیور برنامه ریزی شده است. اگر دوباره همان دکمه کنترل را بزنید، خروجی پین دوم بین خاموش و روشن آزاد میشود. حالت خروجی هم با LED قرمز نشان داده میشود.

می توانید از سیگنال پین دوم برای فعال کردن یک مدار دیگر (بصورت مستقیم) استفاده کنید یا از رله / شیلد رله برای فعال کردن لوازم خانگی استفاده کنید.

اگر آردوینو را به کامپیوتر وصل کنید، می توانید از سریال مانیتور برای مشاهده مقادیر سیگنال های در حال برنامه ریزی استفاده کنید.

گام ششم : مدار را لحیم کنید

بعد از تست کردن مدار روی برد بورد، می توانید قطعات را روی برد مدار چاپی لحیم کنید. ماژول رسیور، سوئیچ و LED ها باید داخل جعبه قرار بگیرند و به همین خاطر با سیم جامپر به برد وصل میشوند.

یک رله کوچک که با خروجی پین دوم فعال میشود هم اضافه کنید. در بیشتر موارد لازم است مدار درایور رله هم اضافه کنید چون حداکثر خروجی دیجیتال پین آردوینو ۴۰ میلی آمپر است و بیشتر رله ها به جریان بیشتری برای کار کردن نیاز دارند. با این حال بهتر است از رله ای استفاده کنید که به جریان کمتر از ۲۵ میلی آمپر نیاز داشته باشد. به این ترتیب می توانید رله را مستقیماً به دیجیتال پین وصل کنید. اضافه کردن یک دیود فلای بک روی ترمینال کویل رله هم ایده خوبی است و از رله در برابر تغییر ولتاژ محافظت میکند.

در ساختنی بخوانید :  خودتان در خانه نمک حمام با رایحه دلخواه تان بسازید

این رله میتواند کار یک سوئیچ را بکند و هر چیزی که میخواهید را فعال کند. همانطور که می بینید ما سیم رابط اضافه کرده ایم تا رله کار پریز ریموت کنترل را انجام بدهد. اگر می خواهید از رله استفاده کنید، باید مطمئن شوید که تحمل بار ورودی را دارد.

گام هفتم : مدار را داخل جعبه قرار بدهید

حالا باید یک جعبه عایق مناسب پیدا کنید که مدار را داخلش قرار بدهید. در یک طرف جعبه دو سوراخ برای LED ها، یک سوراخ برای ماژول رسیور و یک سوراخ هم برای سوئیچ دریل کنید. روی طرف مقابل این قسمت هم سوراخ های کابل برق آردوینو و سیم های رابط را دریل کنید.

برای ثابت کردن LED ها و رسیور از چسب حرارتی استفاده کنید. برای نصب سوئیچ هم از پیچ و مهره خودش استفاده کنید. سیم هایی که شل هستند و برد مدار را هم با چسب حرارتی ثابت کنید.

وقتی قطعات را داخل جعبه قرار می دهید، حواستان باشد سیم ها را از آردوینو بیرون نکشید.

گام هشتم : لوازم خانگی را با ریموت روشن کنید

منبع تغذیه آردوینو را وصل کنید تا بصورت خودکار روشن شود. سر نر سیم رابط را به یک پریز وصل کنید و دستگاهی که می خواهید کنترل کنید را به سر ماده سیم رابط وصل کنید. حالا دستگاه باید روشن بشود.

برای برنامه ریزی رسیور، دکمه قرمز را بزنید. چراغ قرمز روشن میشود. سپس ریموت کنترل را به سمت رسیور بگیرید و یکی از دکمه ها را فشار بدهید. اگر آردوینو سیگنال را ثبت کند، چراغ قرمز خاموش میشود. حالا می توانید از همان دکمه روی ریموت برای روشن و خاموش کردن دستگاه مورد نظرتان استفاده کنید.

از این ریموت کنترل می توانید برای چراغ، پنکه و حتی قهوه ساز استفاده کنید.

گام نهم : مقادیر را بصورت دستی وارد کنید (اختیاری)

می توانید مقادیر سیگنال ها را بصورت دستی هم وارد کنید
می توانید مقادیر سیگنال ها را بصورت دستی هم وارد کنید

اگر آردوینو را به کامپیوتر وصل کنید، می توانید با استفاده از سریال مانیتور مقادیر سیگنال های مادون قرمز دکمه های مختلف ریموت کنترل را ببینید. به این ترتیب می توانید این مقادیر را بصورت دستی وارد کدهای آردینو کنید. با این روش امکان برنامه ریزی دکمه های مختلف فراهم میشود. در ضمن با این روش دیگر مجبور نخواهید بود با هر بار قطع کردن برق، دوباره رسیور را برنامه ریزی کنید.

لوازم خانگی را با ریموت کنترل کنید

اضافه کردن یک ریموت کنترل به لوازم خانگی کار سختی نیست. فقط باید با ساخت مدار و استفاده از آردوینو آشنا باشید. بهتر است ابتدا این پروژه را روی لوازم خانگی کوچک مثل آباژور تست کنید و سپس سراغ وسایل بزرگتر بروید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : برای لوازم خانگی تان ریموت کنترل بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : برای لوازم خانگی تان ریموت کنترل بسازید
توضیح کوتاه
از کنترل تلویزیون برای روشن کردن سایر لوازم خانگی هم استفاده کنید!
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : بازی توپ و هزارتو بسازید بازی توپ و هزارتو یکی از بازی های محبوب دوران کودکی همه ماست. اگر از این بازی خاطره های زیادی دارید، با این ساختنی میتوانید تمام آن خاطره ها را زنده ک...
آموزش ساخت : گلدان سیمانی کوچک با اشکال هندسی بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک گلدان سیمانی را یاد می گیرید که بخاطر شکل هندسی بسیار مناسب است. ساخت این گلدان های کوچک بسیار ساده است و با گچ هم میشود آنه...
کنترل تلویزیون اندرویدی با قابلیت تشخیص گفتار بسازید... در این ساختنی آموزش ساخت گجتی را یاد می گیرید که می تواند هر گوشی هوشمندی را به یک کنترل تلویزیون اندرویدی تبدیل کند. این گجت با برد آردوینو ساخته می ...
ایگلو یا کلبه یخی اسکیمویی بسازید اگر در شهرهایی سردسیر که همیشه برفی هستند، زندگی می کنید احتمالاً دیگر از برف بازی خسته شده اید. در این ساختنی یک پیشنهاد متفاوت برای لذت بردن از هوای...
آموزش ساخت گیرنده FM با برد آردوینو و ماژول TEA5767... اگر می خواهید ایستگاه رادیویی خودتان را بسازید یا با دوستان تان ارتباط رادویویی برقرار کنید، قبلاً از هر چیز به یک فرستنده FM و گیرنده FM نیاز دارید. ...
با فناوری NFC جاکلیدی هوشمند بسازید اگر همیشه دسته کلیدتان را در خانه جا می گذارید، این پروژه NFC راه حل دائمی مشکل شماست. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور یک جاکلیدی هوشمند بسازید ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

مدار کنترل کننده موتور گیربکس دار (Geared Motor) با آردوینو

کنترل موتور گیربکس دار DC با استفاده از آردوینو و درایور L293D

در این ساختنی قصد داریم جنبه های مختلف کنترل موتور گیربکس دار (Geared Motor) توسط …

پاسخ دهید