خانه / اخبار / کوچک شدن مغز را با تناسب اندام شکست دهید!

کوچک شدن مغز را با تناسب اندام شکست دهید!

تنبل‌ها حواسشان را جمع کنند! نتایج تحقیقات جدید نشان می‌دهد داشتن تناسب اندام در میان سالی به داشتن مغزی سالم در پیری کمک می‌کند.
در یک پروژه پژوهشی که انجام آن 2 دهه طول کشید، دانشمندان دریافتند افرادی که در سن 40 سالگی از تناسب اندام خوبی برخوردار نبودند در مقایسه با افراد متناسب، 20 سال بعد بیشتر به کوچک شدن مغز دچار می‌شوند.
به گفته محققان، این کوچک شدن مغز کم بود اما آن قدر مهم بود که خطر ابتلا به از دست دادن حافظه و زوال عقل را در این افراد افزایش دهد. شرح و نتیجه این پژوهش دهم فوریه امسال در نشریه عصب شناسی (Neurology) منتشر شد.
این پژوهش از اطلاعات پژوهش قلب فارمینگهام (Framingham Heart Study)، برنامه ای که نزدیک به 70 سال است زندگی هزاران انسان معمولی را تحت نظر گرفته و هنوز هم ادامه دارد، استفاده کرد.
محققان به رهبری نیکول اسپارتانو (Nicole Spartano)، فوق دکتری در دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون، داده‌های مربوط به حدود 1100 داوطلب پژوهش فارمینگهام که در 40 سالگی تحت تست‌های شدید تردمیل و اسکن MRI قرار گرفته بودند را مورد بررسی قرار دادند. این داوطلبان بیماری قلبی و زوال عقل نداشتند. 20 سال بعد، دوباره از همین داوطلبان تست تردمیل و اسکن MRI گرفتند.

تست تردمیل اطلاعاتی درباره تناسب اندام و سلامت قلب آن‌ها در اختیار محققان گذاشت؛ چون به کمک آن توانستند مدت زمانی که داوطلبان می‌توانند پیش از آن که ضربان قلبشان به 85 درصد حداکثر میزانش برسد روی تردمیل بمانند را اندازه بگیرند. مدت زمانی که هر داوطلب توانسته بود روی تردمیل به حرکت ادامه دهد برای محاسبه میزان حداکثر VO2 مورد استفاده قرار گرفت. حداکثر VO2، بیشترین مقدار اکسیژنی است که بدن یک فرد در مدت یک دقیقه مصرف می‌کند.

بیشترین مقدار VO2، در یک انسان معمولی سالم حدود 30 تا 40 میلی لیتر اکسیژن برای هر کیلوگرم وزن بدن در هر دقیقه است. این میزان برای ورزشکاران حرفه ای به 2 برابر هم می‌رسد.

افرادی که در میانسالی ورزش می‌کنند و اندامی‌متناسب دارند، در دوران پیری کمتر به کوچک شدن مغز دچار می‌شوند.
افرادی که در میانسالی ورزش می‌کنند و اندامی‌متناسب دارند، در دوران پیری کمتر به کوچک شدن مغز دچار می‌شوند.

علاوه بر این‌ها، محققان فشار خون داوطلبان و میزان افزایش ضربان قلب آن‌ها در هنگام ورزش را اندازه گیری کردند. آن دسته از داوطلبان که در 40 سالگی حداکثر VO2 کمتر، فشار خون بالاتر و یا افزایش ضربان قلب بیشتری در زمان انجام ورزش داشتند، 20 سال بعد مغزشان بیش تر از دیگران کوچک شده بود.
به گفته اسپارتانو، به ازای هر 8 میلی لیتر در کیلوگرم در دقیقه VO2 کمتر، هر 17 ضربان دردقیقه بیشتر و یا فشار خون بالای 14 در حین تست ورزش، پیر شدن مغز شرکت کنندگان 1 سال زودتر صورت گرفت.
او می‌گوید: مشخص شد که این عوامل روی سلامت مغر تاثیر دارند. با این که این تاثیر خیلی چشم گیر نبود، اما وقتی محققان عوامل موثر دیگر هم چون فشار خون بالا، سیگار کشیدن و دیابت را تنظیم کردند، باز هم می‌شد اثر آن‌ها را دید.

کوچک شدن مغز دقیقا یعنی چه؟

دکتر سودا سشادری (Sudha Seshadri)، استاد دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون و نویسنده ارشد این مقاله می‌گوید:

ضعف بنیه با کم شدن سلول‌های مغزی و اتصالات سیناپسی ضعیف مرتبط است. این پژوهش با بهره گیری از اطلاعات مربوط به تعداد زیادی از داوطلبان که به خوبی تحت کنترل بوده اند، کاملا نشان می‌دهد که تناسب اندام در میانسالی، و حتی در تمام عمر، در دوران سالخوردگی به سلامت مغز کمک می‌کند.

پژوهش‌های قبلی نشان داده بود داشتن فعالیت فیزیکی به سالمندان کمک می‌کند کم تر در معرض ابتلا به از دست دادن حافظه و زوال عقل قرار گیرند. آلزایمر و شوخی‌های بی موقع و نامناسب از علائم زوال عقل یا کوچک شدن مغز هستند.
دکتر جنیفر مولانو (Jennifer Molano)، متخصص اختلالات شناختی در دانشکده پزشکی دانشگاه سینسیناتی (University of Cincinnati) که در این پژوهش نقشی نداشت، می‌گوید: این پژوهش تازه به رابطه ورزش و فعالیت بدنی در میانسالی و پیر شدن با مغزی سالم و قوی تاکید می‌کند، با این حال مرتبط ساختن این نتایج با ارزیابی‌های مغزی و شناختی هم می‌توانست به روشن تر شدن این رابطه کمک کند.

منبع

خلاصه مطلب
کوچک شدن مغز را با تناسب اندام شکست دهید!
عنوان مطلب
کوچک شدن مغز را با تناسب اندام شکست دهید!
توضیح کوتاه
پژوهشی تازه نشان می‌دهد داشتن تناسب اندام در میانسالی از کوچک شدن مغز در سالخوردگی جلوگیری می‌کند. انجام این پژوهش بیش از 2 دهه به طول انجامید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

حیوان عجیب هفته : این حشره قاتل از جسد طعمه هایش هم نمی گذرد!... شاید دادن لقب وحشی به یک حشره کوچک کمی اغراق آمیز بنظر برسد اما این عنوان برای حشره قاتل به هیچ وجه اغراق آمیز نیست. اگر رفتار این حشره را در چارچوب ه...
اخبار علمی : گیاهان هم می توانند از فرزندانشان مراقبت کنند!... درست است که گیاهان نمی توانند حرکت کنند اما آنها هم استراتژی های زیادی دارند که می توانند از آنها برای مقابله با خطرات و کسب بیشترین بهره از محیط زندگ...
اخبار علمی : اولین مسیر خورشیدی جهان یک تجربه موفق از کار درآمد... اگر به خاطر داشته باشید در آبان سال گذشته یک مسیر خورشیدی مخصوص دوچرخه در یکی از شهرهای هلند افتتاح شد که رسانه ها استقبال خوبی از آن کردند و یک گزارش...
با ویژگی های جالب و ناشناخته مغز انسان آشنا شوید... مغز انسان در طول تاریخ توجه بسیاری از دانشمندان و حتی مردم عادی را بخود جلب کرده است؛ از مصریان باستان تا ارسطو و بسیاری از دانشمندان و فیلسوفان تمدن ...
اخبار علمی : جزییات بارش شهابی نادر در سیاره مریخ را بخوانید... روز بیست و هفتم مهر سیاره مریخ شاهد یک صحنه فوق العاده زیبا بود؛ در اثر عبور ستاره دنباله دار سایدینگ اسپرینگ (Siding Spring) از کنار این سیاره یک طفا...
اخبار علمی : ربات مارمانند براحتی در تپه های شنی حرکت می کند... مار سمی سایدوایندر ((sidewinder نوعی مار زنگی در جنوب غربی امریکاست که در دامنه های شنی به آسانی و بسیار سریع حرکت می کند. محققان با درک اینکه این مار...

درباره نیلوفر نبی زادگان

نیلوفر نبی زادگان
نیلوفر نبی زادگان ، فارغ التحصیل رشته مهندسی سخت افزار و نویسنده وبسایت ساختنی است .

پیشنهاد می کنیم

امواج گرانشی به دانشمندان اجازه می دهد جهان اولیه و حتی لحظه ایجاد آن را ببینند.

دانشمندان موفق به مشاهده امواج گرانشی شدند!

بعد از یک قرن گمانه زنی و آزمایش‌ها و مشاهدات وسوسه انگیز، دانشمندان برای اولین …

پاسخ دهید