خانه / اخبار / کوچک شدن مغز را با تناسب اندام شکست دهید!

کوچک شدن مغز را با تناسب اندام شکست دهید!

تنبل ها حواسشان را جمع کنند! نتایج تحقیقات جدید نشان می دهد داشتن تناسب اندام در میان سالی به داشتن مغزی سالم در پیری کمک می کند.
در یک پروژه پژوهشی که انجام آن 2 دهه طول کشید، دانشمندان دریافتند افرادی که در سن 40 سالگی از تناسب اندام خوبی برخوردار نبودند در مقایسه با افراد متناسب، 20 سال بعد بیشتر به کوچک شدن مغز دچار می شوند.
به گفته محققان، این کوچک شدن مغز کم بود اما آن قدر مهم بود که خطر ابتلا به از دست دادن حافظه و زوال عقل را در این افراد افزایش دهد. شرح و نتیجه این پژوهش دهم فوریه امسال در نشریه عصب شناسی (Neurology) منتشر شد.
این پژوهش از اطلاعات پژوهش قلب فارمینگهام (Framingham Heart Study)، برنامه ای که نزدیک به 70 سال است زندگی هزاران انسان معمولی را تحت نظر گرفته و هنوز هم ادامه دارد، استفاده کرد.
محققان به رهبری نیکول اسپارتانو (Nicole Spartano)، فوق دکتری در دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون، داده های مربوط به حدود 1100 داوطلب پژوهش فارمینگهام که در 40 سالگی تحت تست های شدید تردمیل و اسکن MRI قرار گرفته بودند را مورد بررسی قرار دادند. این داوطلبان بیماری قلبی و زوال عقل نداشتند. 20 سال بعد، دوباره از همین داوطلبان تست تردمیل و اسکن MRI گرفتند.

تست تردمیل اطلاعاتی درباره تناسب اندام و سلامت قلب آن ها در اختیار محققان گذاشت؛ چون به کمک آن توانستند مدت زمانی که داوطلبان می توانند پیش از آن که ضربان قلبشان به 85 درصد حداکثر میزانش برسد روی تردمیل بمانند را اندازه بگیرند. مدت زمانی که هر داوطلب توانسته بود روی تردمیل به حرکت ادامه دهد برای محاسبه میزان حداکثر VO2 مورد استفاده قرار گرفت. حداکثر VO2، بیشترین مقدار اکسیژنی است که بدن یک فرد در مدت یک دقیقه مصرف می کند.

در ساختنی بخوانید :  حیوان عجیب هفته : لوله داران ؛ معمای بزرگ زیست شناسی تکاملی

بیشترین مقدار VO2، در یک انسان معمولی سالم حدود 30 تا 40 میلی لیتر اکسیژن برای هر کیلوگرم وزن بدن در هر دقیقه است. این میزان برای ورزشکاران حرفه ای به 2 برابر هم می رسد.

افرادی که در میانسالی ورزش می کنند و اندامی متناسب دارند، در دوران پیری کمتر به کوچک شدن مغز دچار می شوند.
افرادی که در میانسالی ورزش می کنند و اندامی متناسب دارند، در دوران پیری کمتر به کوچک شدن مغز دچار می شوند.

علاوه بر این ها، محققان فشار خون داوطلبان و میزان افزایش ضربان قلب آن ها در هنگام ورزش را اندازه گیری کردند. آن دسته از داوطلبان که در 40 سالگی حداکثر VO2 کمتر، فشار خون بالاتر و یا افزایش ضربان قلب بیشتری در زمان انجام ورزش داشتند، 20 سال بعد مغزشان بیش تر از دیگران کوچک شده بود.
به گفته اسپارتانو، به ازای هر 8 میلی لیتر در کیلوگرم در دقیقه VO2 کمتر، هر 17 ضربان دردقیقه بیشتر و یا فشار خون بالای 14 در حین تست ورزش، پیر شدن مغز شرکت کنندگان 1 سال زودتر صورت گرفت.
او می گوید: مشخص شد که این عوامل روی سلامت مغر تاثیر دارند. با این که این تاثیر خیلی چشم گیر نبود، اما وقتی محققان عوامل موثر دیگر هم چون فشار خون بالا، سیگار کشیدن و دیابت را تنظیم کردند، باز هم می شد اثر آن ها را دید.

کوچک شدن مغز دقیقا یعنی چه؟

دکتر سودا سشادری (Sudha Seshadri)، استاد دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون و نویسنده ارشد این مقاله می گوید:

ضعف بنیه با کم شدن سلول های مغزی و اتصالات سیناپسی ضعیف مرتبط است. این پژوهش با بهره گیری از اطلاعات مربوط به تعداد زیادی از داوطلبان که به خوبی تحت کنترل بوده اند، کاملا نشان می دهد که تناسب اندام در میانسالی، و حتی در تمام عمر، در دوران سالخوردگی به سلامت مغز کمک می کند.

پژوهش های قبلی نشان داده بود داشتن فعالیت فیزیکی به سالمندان کمک می کند کم تر در معرض ابتلا به از دست دادن حافظه و زوال عقل قرار گیرند. آلزایمر و شوخی های بی موقع و نامناسب از علائم زوال عقل یا کوچک شدن مغز هستند.
دکتر جنیفر مولانو (Jennifer Molano)، متخصص اختلالات شناختی در دانشکده پزشکی دانشگاه سینسیناتی (University of Cincinnati) که در این پژوهش نقشی نداشت، می گوید: این پژوهش تازه به رابطه ورزش و فعالیت بدنی در میانسالی و پیر شدن با مغزی سالم و قوی تاکید می کند، با این حال مرتبط ساختن این نتایج با ارزیابی های مغزی و شناختی هم می توانست به روشن تر شدن این رابطه کمک کند.

در ساختنی بخوانید :  گل رز الکترونیکی توسط دانشمندان سوئدی ساخته شد

منبع

خلاصه مطلب
کوچک شدن مغز را با تناسب اندام شکست دهید!
عنوان مطلب
کوچک شدن مغز را با تناسب اندام شکست دهید!
توضیح کوتاه
پژوهشی تازه نشان می دهد داشتن تناسب اندام در میانسالی از کوچک شدن مغز در سالخوردگی جلوگیری می کند. انجام این پژوهش بیش از 2 دهه به طول انجامید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

با 10 کاربرد عملی توهم در زندگی روزمره آشنا شوید... هنرمندان صدها یا شاید هم هزاران سال پیش توهم را اختراع کردند. ما هم امروزه از این توهم استفاده می کنیم و آن را در قالب فناوری ها و شکل های جدید پیاده ...
اخبار علمی :ارتباط مغز به مغز انسانی برای دومین بار ایجاد شد... محققان دانشگاه واشنگتن در ایالات متحده موفق شدند نوعی ارتباط غیرتهاجمی بین مغز دو انسان ایجاد کنند و امکان برقراری ارتباط بدون صحبت کردن بین این دو نف...
ساخت شیشه ای به سختی فولاد در توکیو موسسه علوم صنعتی در دانشگاه توکیو (Institute of Industrial Science at Tokyo University) با استفاده از یک روش ساخت جدید موفق شده اند نوعی از شیشه را بس...
اخبار علمی : مغز کلاغ ها توانایی استدلال قیاسی دارد... قطعاً انتظار ندارید بشنوید که کلاغ ها شباهت بین دو برادر را متوجه می شوند، اما مغز کلاغ های ابلق قادر به انجام استدلال قیاسی است. براساس مطالعه ای که ...
رژیم های غذایی : چرا بیشتر آن ها موثر واقع نمی شوند؟... پژوهشی تازه نشان می دهد  رژیم های غذایی عمومی موثر نیستند، چون "غذای سالم" برای هر انسان با انسان دیگر متفاوت است. متاسفانه این روز ها فقط تعداد کمی ...
با این تکنیک آشپزی کالری برنج را 60 درصد کاهش دهید!... این پست یک پست آموزش آشپزی نیست؛ بلکه یک خبر علمی کاربردی است. شاید برایتان عجیب باش که دانشمندان به دنبال کشف تکنیک های آشپزی باشند اما علم برای راحت...

درباره نیلوفر نبی زادگان

نیلوفر نبی زادگان
نیلوفر نبی زادگان ، فارغ التحصیل رشته مهندسی سخت افزار و نویسنده وبسایت ساختنی است .

پیشنهاد می کنیم

امواج گرانشی به دانشمندان اجازه می دهد جهان اولیه و حتی لحظه ایجاد آن را ببینند.

دانشمندان موفق به مشاهده امواج گرانشی شدند!

بعد از یک قرن گمانه زنی و آزمایش ها و مشاهدات وسوسه انگیز، دانشمندان برای …

پاسخ دهید