خانه / اخبار / برای موفقیت در یادگیری یک مهارت جدید، متفاوت تمرین کنید!

برای موفقیت در یادگیری یک مهارت جدید، متفاوت تمرین کنید!

کلید یادگیری یک مهارت جدید، مثل گیتار زدن، فقط تعداد ساعت هایی که صرف آن کار می کنید نیست بلکه کیفیت این مدت زمان هم مهم است. دانشمندان یافته اند که با اضافه کردن تغییراتی کوچک به روتین همیشگی تمرینات خود، می توانید مغزتان را فعال تر نگه داشته و فرآیند یادگیری را آسان کنید.
محققان دانشگاه جان هاپکینز (John Hopkins)، از 86 داوطلب سالم خواستند یک مهارت حرکتی کامپیوتری را یاد بگیرند تا بتوانند روی آن ها پژوهشی انجام دهند. محققان دریافتند آن هایی که در دومین جلسه یادگیری از تمرین متفاوتی استفاده می کنند، نسبت به آن هایی که تمرین تکراری انجام می دهند عملکرد بهتری دارند.
سلنیک (Celnik)، از اساتید این دانشگاه، می گوید: نتیجه پژوهش ما نشان می دهد با هر بار متفاوت تمرین کردن آن چه می خواهید در آن مهارت پیدا کنید، موفق تر خواهید بود. هم چنین، با این روش سریع تر از روش انجام تمرین های تکراری جواب می گیرید.

نقس تثبیت حافظه در یادگیری یک مهارت جدید :

ظاهرا این یافته ها، نظریه ای به نام “تثبیت دوباره حافظه” را تایید می کنند. تثبیت دوباره حافظه فرآیند یادآوری خاطرات تثبیت شده قبلی و تثبیت فعال آن هاست. گاهی حتی دسترسی به خاطراتی که در حافظه بلند-مدت تثبیت شده اند هم دشوار می شود. اگر شما کاری مشابه اما کمی متفاوت را انجام دهید، آن کار بهتر در حافظه شما جای می گیرد.
این روش نه تنها برای افرادی که قصد یادگیری یک مهارت جدید را دارند، بلکه برای بیمارانی که دچار سکته مغزی یا دیگر ضایعاتی که توانایی های حرکتی آن ها را با مشکل مواجه کرده شده اند هم بسیار مفید است.

در ساختنی بخوانید :  اختاپوس رباتیک ؛ یک ربات منعطف و نرم
اگر قصد یادگیری یک مهارت جدید را دارید از تمرین های یکنواخت دوری کرده و هر جلسه تمرینی را با یک تغییر کوچک همراه کنید.
اگر قصد یادگیری یک مهارت جدید را دارید از تمرین های یکنواخت دوری کرده و هر جلسه تمرینی را با یک تغییر کوچک همراه کنید.

سلنیک می گوید: دلیل اهمیت نتایج ما این است که پیش از آن، اطلاعات زیادی درباره ارتباط نظریه تثبیت دوباره حافظه و بهبود توانایی های حرکتی در دسترس نبود. این نشان می دهد که چطور به خاطر تثبیت دوباره حافظه، ایجاد تغییرات کوچک در جلسات تمرین منجر به بهبود سریع تر مهارت های حرکتی می شود.

در این پژوهش، داوطلبان به سه گروه تقسیم شدند: اولین گروه یک جلسه آموزشی و بعد از 6 ساعت دوباره مشابه همان اولی را گذراندند (6 ساعت را برای تثبیت آموخته های جلسه اول در حافظه در نظر گرفتند) و روز بعد هم یک در یک جلسه آموزشی مشابه شرکت کردند. گروه دوم جلسه اولی دقیقا مثل گروه قبلی داشتند، اما جلسات دوم و سومشان کمی تغییر پیدا کرده بود؛ یعنی کار هایی که باید انجام می دادند مشابه بود اما با تغییراتی کوچک. گروه سوم، گروه کنترلی بود و تنها جلسه اول را بدون تکرار گذراند.
به گفته سلنیک، گروه دوم بسیار دقیق تر و تقریبا 2 برابر سریع تر از گروه اول بودند. داوطلبان گروه سوم هم به طور میانگین 25 درصد ضعیف تر از گروه اول عمل کردند.
نکته مهم این است که تغییرات ایجاد شده بسیار کوچک و نامحسوس هستند؛ مثلا استفاده از توپ بسکتبالی که اندکی سنگین تر است یا تغییر اندازه توپ تنیس بین دو جلسه آموزشی.
او می گوید:

اگر این تغییر چشم گیر و بزرگ باشد، یادگیری افراد آن قدر که ما در طی تثبیت دوباره مشاهده کردیم افزایش نمی یابد. تغییرات ایجاد شده بین هر جلسه و جلسه بعدی اش باید با ظرافت انتخاب شود.

یک پژوهش دیگر از سلنیک و گروهش، نشان می دهد ایجاد تغییرات چشم گیر در جلسات تمرینی هیچ فایده ای ندارد. انیشتین در نامه ای به پسرش از بهترین روش یادگیری می گوید، توصیه می کنیم اگر به کیفیت یادگیری اهمیت می دهید، آن را از دست ندهید.

در ساختنی بخوانید :  ویدیو : ربات سامورایی که پا به پای استادش مبارزه میکند

منبع

خلاصه مطلب
برای موفقیت در یادگیری یک مهارت جدید، متفاوت تمرین کنید!
عنوان مطلب
برای موفقیت در یادگیری یک مهارت جدید، متفاوت تمرین کنید!
توضیح کوتاه
برای موفقیت در یادگیری یک مهارت جدید، مثل نواختن یک ساز، تا جایی که می توانید از انجام تمرینات تکراری خودداری کرده و هربار به تغییراتی کوچک به روند یادگیری بیفزایید.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

اثر حیرت انگیز موسیقی بر مغز انسان موسیقی در بسیاری از قسمت های مغز پردازش می شود. شاید همین حالا هم در حال گوش دادن به موسیقی باشید. چه در حال ایده پردازی باشید و چه در حال چک کردن...
تصاویر جغرافیای عجیب پلوتو برای دوست داران پلوتو هر هفته عید است، چون ناسا تصاویری که کاوشگر افق های تازه (New Horizons) از زمان عبورش از کنار این سیاره در ماه جولای فرستاده...
ساخت یک سنسور چسبناک که به اندام های داخلی می چسبد... فکر می کنید چیزی که در تصویر زیر به دست چسبیده چیست؟ شاید پاسخ این سوال کمی برایتان عجیب باشد؛ این صفحه سفید یک ورق چسبناک است که برای چسباندن سنسورها...
کدام عضو بدن میدان مغناطیسی زمین را احساس میکند؟... ماهی های آزاد، غازها، لاک پشت ها و بسیاری از حیوانات دیگر با توجه به میدان مغناطیسی زمین حرکت و یا مهاجرت می کنند. این توانایی حیوانات یکی از بزرگترین...
موشک فضاپیمای اوریون برای اولین آزمایش پروازی آماده شد... موشک بزرگی که قرار است اولین فضاپیمای اوریون ناسا را پرتاب کند برای دو آزمایش پرواز مداری ماه دسامبر آماده شد. فضاپیمای اوریون (Orion) یک فضاپیمای بزر...
ناتوانی موسیقیایی : زندگی بدون لذت موسیقی... بیشتر ما دوست داریم برای آرامش، خستگی در کردن یا خوش گذراندن موسیقی گوش کنیم، یا بنوازیم. اما بعضی از افراد نمی توانند موسیقی را درک کنند، از آن لذت ب...

درباره نیلوفر نبی زادگان

نیلوفر نبی زادگان
نیلوفر نبی زادگان ، فارغ التحصیل رشته مهندسی سخت افزار و نویسنده وبسایت ساختنی است .

پیشنهاد می کنیم

امواج گرانشی به دانشمندان اجازه می دهد جهان اولیه و حتی لحظه ایجاد آن را ببینند.

دانشمندان موفق به مشاهده امواج گرانشی شدند!

بعد از یک قرن گمانه زنی و آزمایش ها و مشاهدات وسوسه انگیز، دانشمندان برای …

پاسخ دهید