خانه / اخبار / برای موفقیت در یادگیری یک مهارت جدید، متفاوت تمرین کنید!

برای موفقیت در یادگیری یک مهارت جدید، متفاوت تمرین کنید!

کلید یادگیری یک مهارت جدید، مثل گیتار زدن، فقط تعداد ساعت‌هایی که صرف آن کار می‌کنید نیست بلکه کیفیت این مدت زمان هم مهم است. دانشمندان یافته اند که با اضافه کردن تغییراتی کوچک به روتین همیشگی تمرینات خود، می‌توانید مغزتان را فعال تر نگه داشته و فرآیند یادگیری را آسان کنید.
محققان دانشگاه جان‌هاپکینز (John Hopkins)، از 86 داوطلب سالم خواستند یک مهارت حرکتی کامپیوتری را یاد بگیرند تا بتوانند روی آن‌ها پژوهشی انجام دهند. محققان دریافتند آن‌هایی که در دومین جلسه یادگیری از تمرین متفاوتی استفاده می‌کنند، نسبت به آن‌هایی که تمرین تکراری انجام می‌دهند عملکرد بهتری دارند.
سلنیک (Celnik)، از اساتید این دانشگاه، می‌گوید: نتیجه پژوهش ما نشان می‌دهد با هر بار متفاوت تمرین کردن آن چه می‌خواهید در آن مهارت پیدا کنید، موفق تر خواهید بود. هم چنین، با این روش سریع تر از روش انجام تمرین‌های تکراری جواب می‌گیرید.

نقس تثبیت حافظه در یادگیری یک مهارت جدید :

ظاهرا این یافته‌ها، نظریه ای به نام “تثبیت دوباره حافظه” را تایید می‌کنند. تثبیت دوباره حافظه فرآیند یادآوری خاطرات تثبیت شده قبلی و تثبیت فعال آن‌هاست. گاهی حتی دسترسی به خاطراتی که در حافظه بلند-مدت تثبیت شده اند هم دشوار می‌شود. اگر شما کاری مشابه اما کمی‌متفاوت را انجام دهید، آن کار بهتر در حافظه شما جای می‌گیرد.
این روش نه تنها برای افرادی که قصد یادگیری یک مهارت جدید را دارند، بلکه برای بیمارانی که دچار سکته مغزی یا دیگر ضایعاتی که توانایی‌های حرکتی آن‌ها را با مشکل مواجه کرده شده اند هم بسیار مفید است.

اگر قصد یادگیری یک مهارت جدید را دارید از تمرین‌های یکنواخت دوری کرده و هر جلسه تمرینی را با یک تغییر کوچک همراه کنید.
اگر قصد یادگیری یک مهارت جدید را دارید از تمرین‌های یکنواخت دوری کرده و هر جلسه تمرینی را با یک تغییر کوچک همراه کنید.

سلنیک می‌گوید: دلیل اهمیت نتایج ما این است که پیش از آن، اطلاعات زیادی درباره ارتباط نظریه تثبیت دوباره حافظه و بهبود توانایی‌های حرکتی در دسترس نبود. این نشان می‌دهد که چطور به خاطر تثبیت دوباره حافظه، ایجاد تغییرات کوچک در جلسات تمرین منجر به بهبود سریع تر مهارت‌های حرکتی می‌شود.

در ساختنی بخوانید :  ویدیو : با 10 تصور غلط علمی و تاریخ آشنا شوید

در این پژوهش، داوطلبان به سه گروه تقسیم شدند: اولین گروه یک جلسه آموزشی و بعد از 6 ساعت دوباره مشابه همان اولی را گذراندند (6 ساعت را برای تثبیت آموخته‌های جلسه اول در حافظه در نظر گرفتند) و روز بعد هم یک در یک جلسه آموزشی مشابه شرکت کردند. گروه دوم جلسه اولی دقیقا مثل گروه قبلی داشتند، اما جلسات دوم و سومشان کمی‌تغییر پیدا کرده بود؛ یعنی کار‌هایی که باید انجام می‌دادند مشابه بود اما با تغییراتی کوچک. گروه سوم، گروه کنترلی بود و تنها جلسه اول را بدون تکرار گذراند.
به گفته سلنیک، گروه دوم بسیار دقیق تر و تقریبا 2 برابر سریع تر از گروه اول بودند. داوطلبان گروه سوم هم به طور میانگین 25 درصد ضعیف تر از گروه اول عمل کردند.
نکته مهم این است که تغییرات ایجاد شده بسیار کوچک و نامحسوس هستند؛ مثلا استفاده از توپ بسکتبالی که اندکی سنگین تر است یا تغییر اندازه توپ تنیس بین دو جلسه آموزشی.
او می‌گوید:

اگر این تغییر چشم گیر و بزرگ باشد، یادگیری افراد آن قدر که ما در طی تثبیت دوباره مشاهده کردیم افزایش نمی‌یابد. تغییرات ایجاد شده بین هر جلسه و جلسه بعدی اش باید با ظرافت انتخاب شود.

یک پژوهش دیگر از سلنیک و گروهش، نشان می‌دهد ایجاد تغییرات چشم گیر در جلسات تمرینی هیچ فایده ای ندارد. انیشتین در نامه ای به پسرش از بهترین روش یادگیری می‌گوید، توصیه می‌کنیم اگر به کیفیت یادگیری اهمیت می‌دهید، آن را از دست ندهید.

منبع

خلاصه مطلب
عنوان مطلب
برای موفقیت در یادگیری یک مهارت جدید، متفاوت تمرین کنید!
توضیح کوتاه
برای موفقیت در یادگیری یک مهارت جدید، مثل نواختن یک ساز، تا جایی که می‌توانید از انجام تمرینات تکراری خودداری کرده و هربار به تغییراتی کوچک به روند یادگیری بیفزایید.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

این ربات آجرچین می تواند در 2 روز یک خانه بسازد!... بعد از مزرعه رباتیک ژاپنی این بار خبر های رباتیکی تازه از استرالیا به گوش می رسد. مهندسی در شهر پرت ‏‎(Perth)‎‏ استرالیا قصد دارد یکی از قدیمی ترین مش...
سازمان بهداشت جهانی : فقط یک ساعت در روز از هدفون استفاده کنید... اگر امروز با صدای بلند موزیک گوش می دهید، ممکن است فردا دیگر نتوانید موزیک گوش دهید. این را ساختنی نمی گوید؛ این یک نقل قول از سازمان بهداشت جهانی است...
خبر علمی : معمای سوپرنوا با کمک هابل حل شد... بعد از 20 سال جستجو، ستاره ندیمی که منجر به وقوع یک نوع سوپرنوای غیرمعمول شده بود مشخص شد و ایده دانشمندان درباره چگونگی بروز این پدیده را تایید کرد. ...
اخبار علمی : این پرنده کاردینال هم نر است و هم ماده!... کاردینالی که در تصویر می بینید، یک حیوان با جنسیت آمیخته است؛ یعنی هم نر است و هم ماده! این پرنده در سمت چپ بدنش پرهای قرمز کاردینال های نر را دارد و ...
پدر شدن چطور روی مغز انسان تاثیر می گذارد؟... اگر تجربه برخورد و ارتباط با مردی که تازه پدر شده را داشته باشید، حتماً متوجه شده اید که این فرد دیگر آن فرد سابق نیست. پدر شدن روی رفتار افراد تاثیرم...
اخبار علمی : ام آی تی اینبار با ربات اریگامی همه را متعجب کرد... در این پست قصد ندارید طرز ساخت ربات اریگامی را به شما نشان دهیم. می خواهیم درباره یکی دیگر از خلاقیت های مهندسان موسسه فناوری ماساچوست برایتان بگوییم....

درباره نیلوفر نبی زادگان

نیلوفر نبی زادگان
نیلوفر نبی زادگان ، فارغ التحصیل رشته مهندسی سخت افزار و نویسنده وبسایت ساختنی است .

پیشنهاد می کنیم

امواج گرانشی به دانشمندان اجازه می دهد جهان اولیه و حتی لحظه ایجاد آن را ببینند.

دانشمندان موفق به مشاهده امواج گرانشی شدند!

بعد از یک قرن گمانه زنی و آزمایش‌ها و مشاهدات وسوسه انگیز، دانشمندان برای اولین …

پاسخ دهید