لوگوی جشنواره وب و موبایل ایران
خانه / اخبار / برای موفقیت در یادگیری یک مهارت جدید، متفاوت تمرین کنید!

برای موفقیت در یادگیری یک مهارت جدید، متفاوت تمرین کنید!

کلید یادگیری یک مهارت جدید، مثل گیتار زدن، فقط تعداد ساعت‌هایی که صرف آن کار می‌کنید نیست بلکه کیفیت این مدت زمان هم مهم است. دانشمندان یافته اند که با اضافه کردن تغییراتی کوچک به روتین همیشگی تمرینات خود، می‌توانید مغزتان را فعال تر نگه داشته و فرآیند یادگیری را آسان کنید.
محققان دانشگاه جان‌هاپکینز (John Hopkins)، از 86 داوطلب سالم خواستند یک مهارت حرکتی کامپیوتری را یاد بگیرند تا بتوانند روی آن‌ها پژوهشی انجام دهند. محققان دریافتند آن‌هایی که در دومین جلسه یادگیری از تمرین متفاوتی استفاده می‌کنند، نسبت به آن‌هایی که تمرین تکراری انجام می‌دهند عملکرد بهتری دارند.
سلنیک (Celnik)، از اساتید این دانشگاه، می‌گوید: نتیجه پژوهش ما نشان می‌دهد با هر بار متفاوت تمرین کردن آن چه می‌خواهید در آن مهارت پیدا کنید، موفق تر خواهید بود. هم چنین، با این روش سریع تر از روش انجام تمرین‌های تکراری جواب می‌گیرید.

نقس تثبیت حافظه در یادگیری یک مهارت جدید :

ظاهرا این یافته‌ها، نظریه ای به نام “تثبیت دوباره حافظه” را تایید می‌کنند. تثبیت دوباره حافظه فرآیند یادآوری خاطرات تثبیت شده قبلی و تثبیت فعال آن‌هاست. گاهی حتی دسترسی به خاطراتی که در حافظه بلند-مدت تثبیت شده اند هم دشوار می‌شود. اگر شما کاری مشابه اما کمی‌متفاوت را انجام دهید، آن کار بهتر در حافظه شما جای می‌گیرد.
این روش نه تنها برای افرادی که قصد یادگیری یک مهارت جدید را دارند، بلکه برای بیمارانی که دچار سکته مغزی یا دیگر ضایعاتی که توانایی‌های حرکتی آن‌ها را با مشکل مواجه کرده شده اند هم بسیار مفید است.

اگر قصد یادگیری یک مهارت جدید را دارید از تمرین‌های یکنواخت دوری کرده و هر جلسه تمرینی را با یک تغییر کوچک همراه کنید.
اگر قصد یادگیری یک مهارت جدید را دارید از تمرین‌های یکنواخت دوری کرده و هر جلسه تمرینی را با یک تغییر کوچک همراه کنید.

سلنیک می‌گوید: دلیل اهمیت نتایج ما این است که پیش از آن، اطلاعات زیادی درباره ارتباط نظریه تثبیت دوباره حافظه و بهبود توانایی‌های حرکتی در دسترس نبود. این نشان می‌دهد که چطور به خاطر تثبیت دوباره حافظه، ایجاد تغییرات کوچک در جلسات تمرین منجر به بهبود سریع تر مهارت‌های حرکتی می‌شود.

در ساختنی بخوانید :  ربات ها سرپیچی از فرمان انسان را یاد می گیرند

در این پژوهش، داوطلبان به سه گروه تقسیم شدند: اولین گروه یک جلسه آموزشی و بعد از 6 ساعت دوباره مشابه همان اولی را گذراندند (6 ساعت را برای تثبیت آموخته‌های جلسه اول در حافظه در نظر گرفتند) و روز بعد هم یک در یک جلسه آموزشی مشابه شرکت کردند. گروه دوم جلسه اولی دقیقا مثل گروه قبلی داشتند، اما جلسات دوم و سومشان کمی‌تغییر پیدا کرده بود؛ یعنی کار‌هایی که باید انجام می‌دادند مشابه بود اما با تغییراتی کوچک. گروه سوم، گروه کنترلی بود و تنها جلسه اول را بدون تکرار گذراند.
به گفته سلنیک، گروه دوم بسیار دقیق تر و تقریبا 2 برابر سریع تر از گروه اول بودند. داوطلبان گروه سوم هم به طور میانگین 25 درصد ضعیف تر از گروه اول عمل کردند.
نکته مهم این است که تغییرات ایجاد شده بسیار کوچک و نامحسوس هستند؛ مثلا استفاده از توپ بسکتبالی که اندکی سنگین تر است یا تغییر اندازه توپ تنیس بین دو جلسه آموزشی.
او می‌گوید:

اگر این تغییر چشم گیر و بزرگ باشد، یادگیری افراد آن قدر که ما در طی تثبیت دوباره مشاهده کردیم افزایش نمی‌یابد. تغییرات ایجاد شده بین هر جلسه و جلسه بعدی اش باید با ظرافت انتخاب شود.

یک پژوهش دیگر از سلنیک و گروهش، نشان می‌دهد ایجاد تغییرات چشم گیر در جلسات تمرینی هیچ فایده ای ندارد. انیشتین در نامه ای به پسرش از بهترین روش یادگیری می‌گوید، توصیه می‌کنیم اگر به کیفیت یادگیری اهمیت می‌دهید، آن را از دست ندهید.

منبع

خلاصه مطلب
عنوان مطلب
برای موفقیت در یادگیری یک مهارت جدید، متفاوت تمرین کنید!
توضیح کوتاه
برای موفقیت در یادگیری یک مهارت جدید، مثل نواختن یک ساز، تا جایی که می‌توانید از انجام تمرینات تکراری خودداری کرده و هربار به تغییراتی کوچک به روند یادگیری بیفزایید.
نویسنده
ساختنی

در ساختنی بخوانید :

کشف عجیبی که می تواند آینده انرژی خورشیدی را دگرگون کند... محققان آزمایشگاه Cavendish دانشگاه کمبریج، اخیراً نتایج مطالعه ای را منتشر کردند که جزئیات اکتشاف عجیبی را شرح می دهد که می تواند تولید و استفاده از ا...
ویدیو : با 10 تصور غلط علمی و تاریخ آشنا شوید... همه ما می دانیم چیزهایی که در مدرسه می آموزیم، لزوماً صحیح نیستند. گاهی اوقات توضیح دادن پدیده های علمی و وقایع تاریخی برای دانش آموزان با حذف برخی از...
اخبار علمی : کشف DNA غیرانسانی در بدن اوتزی مرد یخی... سال 1991، کوهنوردان قله های اوتزال در نزدیکی مرز ایتالیا – استرالیا به چیزی شبیه به جسد یک انسان برخوردند که از میان یخ و آب بخوبی دیده میشد. کوهنوردا...
رنگ گربه تان را بگویید تا بگوییم چقدر بد اخلاق است!... اگر دقت کرده باشید، گربه ها اصولا به دو دسته تقسیم می شوند. بعضی ها برای صاحبشان رفیقی با وفا و برخی دیگر قاتلی بد جنس هستند! جالب است بدانید گربه ها ...

درباره نیلوفر نبی زادگان

نیلوفر نبی زادگان
نیلوفر نبی زادگان ، فارغ التحصیل رشته مهندسی سخت افزار و نویسنده وبسایت ساختنی است .

پیشنهاد می کنیم

امواج گرانشی به دانشمندان اجازه می دهد جهان اولیه و حتی لحظه ایجاد آن را ببینند.

دانشمندان موفق به مشاهده امواج گرانشی شدند!

بعد از یک قرن گمانه زنی و آزمایش‌ها و مشاهدات وسوسه انگیز، دانشمندان برای اولین …

پاسخ دهید