خانه / اخبار / اپلیکیشن MyShake و تبدیل گوشی های هوشمند به زلزله سنج

اپلیکیشن MyShake و تبدیل گوشی های هوشمند به زلزله سنج

زلزله شناسان و توسعه دهندگان اپلیکیشن های گوشی های هوشمند، اپلیکیشنی ساخته اند که می تواند گوشی هوشمند شما را به یک زلزله سنج تبدیل کند.
این اپلیکیشن رایگان اندرویدی که MyShake نام دارد با استفاده از شتاب سنج گوشی هوشمند، همان ابزاری که حرکت را تشخیص می دهد، می تواند لرزش های نزدیک شما را تشخیص داده و بی درنگ مکان و مقیاس زمین لرزه را تخمین بزند و بعد این اطلاعات را به یک پایگاه داده مرکزی بفرستد تا زلزله شناسان آن را تحلیل کنند.
محققان می گویند بعد از گذشت مدت زمانی، شبکه ای از کاربران، اپلیکیشن MyShake را به یک سیستم هشدار دهنده قبل از وقوع زلزله تبدیل می کند.

شبکه های زلزله نگاری در سراسر جهان، زلزله ها را تشخیص داده و اطلاعات آن را به دانشمندان می فرستند تا تصویری جهانی از لرزش هایی که بخشی از فرآیند های دینامیکی دائمی زمین هستند را در اختیارشان قرار دهند. اما این شبکه ها در برخی مناطق ضعیف هستند و باعث می شوند بخش هایی از پازل زلزله ای دانشمندان کم باشد. به گفته ریچارد الن (Richard Allen)، سرپرست پروژه MyShake و مدیر آزمایشگاه زلزله شناسی برکلی (Berekley) در کالیفرنیا، حالا شهروند-دانشمند ها می توانند با گوشی های هوشمند خود این خلا را پر کنند.

او می گوید: با محبوب و فراگیر شدن گوشی های هوشمند و آسان تر شدن نوشتن نرم افزار های مربوط به آن ها، ما دریافتیم که پتانسیل لازم برای استفاده از شتاب سنجی که در همه گوشی های هوشمند وجود دارد را به منظور ثبت زلزله ها داریم.

در ساختنی بخوانید :  اندام انسانی روی تراشه ، برنده بهترین طراحی سال
اپلیکیشن MyShake به زلزله شناس ها کمک می کند درک درستی از زمین لرزه ها پیدا کنند و هم چنین به کاربران هشدار می دهد.
اپلیکیشن MyShake به زلزله شناس ها کمک می کند درک درستی از زمین لرزه ها پیدا کنند و هم چنین به کاربران هشدار می دهد.

اپلیکیشن MyShake چطور کار می کند؟

شتاب سنج ها نیرو های مرتبط با شتاب را اندازه می گیرند؛ یعنی لرزش، کج شدن، حرکت و هم چنین نیروی استاتیک کشش جاذبه زمین. در گوشی های هوشمند، شتاب سنج تغییرات نحوه قرارگیری دستگاه را تشخیص داده و به تلفن اجازه می دهد با دانستن وضعیت قرار گرفتنش صفحه نمایش را تنظیم کند.
اپلیکیشن های تناسب اندام با استفاده از شتاب سنح میزان تغییرات در حرکت را مشخص می کنند تا مثلا تعداد قدم هایی که برداشته اید را محاسبه کنند. الن می گوید اپلیکیشن MyShake طوری طراحی شده تا وقتی که شتاب سنج یک گوشی هوشمند متوجه لرزش مخصوص زلزله ،که با دیگر لرزش ها متفاوت است، می شود آن را تشخیص دهد.
در واقع، موتور تشخیص زلزله اپلیکیشن MyShake طراحی شده تا لرزش های زلزله را شناسایی کند؛ درست همان طور که یک اپلیکیشن تناسب اندام، قدم ها را تشخیص می دهد.
الن می گوید: این کار با بررسی دامنه و فرکانس زمین لرزه، که کاملا با فرکانس و دامنه لرزش های معمولی فرق دارد، صورت می گیرد. فرکانس انرژی آن بسیار پایین است و دامنه اش هم به بزرگی دامنه بیشتر فعالیت های روزانه نیست.
به عبارت دیگر، تفاوت بین بالا و پایین های حرکت ناشی از یک زلزله کوچکتر از مقادیری است که در انواع حرکات روزانه دیده می شود.

لرزش، صدا، حرکت!

الن می گوید: به محض این که اپلیکیشن MyShake یک گوشی هوشمند زلزله ای را تشخیص دهد، هشداری به سایت پردازش مرکزی ارسال می کند. داده های رسیده از چندین گوشی در یک ناحیه مشترک، یک الگوریتم تشخیص شبکه را فعال می کنند تا وقوع زلزله را اعلام، مکانش را شناسایی کرده و مقیاسش را تخمین بزند.
در حال حاضر، این اپلیکیشن فقط داده ها را جمع آوری کرده و به پردازشگر مرکزی می فرستد. اما آن طور که الن می گوید هدف نهایی نسخه های آینده MyShake فرستادن اخطار به تک تک کاربران است.

در ساختنی بخوانید :  کاوشگر فیله بعد از هفت ماه دوباره فعال شد

ساخت نسخه سازگار با گوشی های آیفون این اپلیکیشن از برنامه های بعدی توسعه دهندگان است. الن می گوید: هرچه اطلاعات بیشتری درباره زلزله ها گردآوری شود، برای زلزله شناسان بهتر است. داشتن حجم بزرگی از اطلاعات به معنی فهم بهتر از رفتار لرزه هاست و می تواند به متخصصان کمک کند سیستم های هشدار زودهنگام و پروتکل های امنیتی بهتری طراحی کنند. این موارد به خصوص در محیط های شهری در معرض فعالیت های لرزه ای مداوم ضروری هستند. امروزه 2/6 میلیارد گوشی هوشمند در سراسر جهان استفاده می شود و پیش بینی شده این تعداد تا سال 2020 به 6 میلیارد برسد. طبق گزارش سال 2015 اریکسون (Ericsson)، یک شبکه جهانی از لرزه سنج های دستی می تواند کمک مهمی به حفظ جان انسان ها و بهبود آمادگی در برابر زلزله بکند. پیش تر هم گفته شده بود اتصال حیوانات به اینترنت میتواند به پیش بینی زلزله کمک کند؛ چون آن ها قبل از وقوع زلزله کاملا آن را حس می کنند.
این یافته ها در نشریه اینترنتی پیشرفت های علوم (Science Advances)، منتشر شده است. می توانید اپلیکیشن MyShake را از اینجا دانلود کنید.

منبع

خلاصه مطلب
اپلیکیشن MyShake و تبدیل گوشی های هوشمند به زلزله سنج
عنوان مطلب
اپلیکیشن MyShake و تبدیل گوشی های هوشمند به زلزله سنج
توضیح کوتاه
اپلیکیشن MyShake که برای گوشی های هوشمند طراحی شده با استفاده از شتاب سنج گوشی زمین لرزه را تشخیص داده و ضمن ارسال اطلاعاتش به مرکز به کاربر هم هشدار می دهد.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

با ساعت هوشمند اپل خودروی خود را کنترل کنید... بعضی وقتها داشتن ماشین میتواند خیلی اضطراب آور باشد. مثل وقتی که سر کار هستید و یادتان نمی آید که ماشین را قفل کرده اید یا نه. پس خوب نیستش اگر که ماش...
نانوسیم ها به کمک باتری گوشی هوشمندتان می آیند!... محققان چینی می گویند ماده ای شفاف حاوی نانوسیم ساخته اند که می تواند به صفحه نمایش لمسی گوشی های هوشمند اضافه شود، به دستگاه کمک ‏می کند با هر بار لمس...
ماهواره نما برای بردن اطلاعات شما به فضا... ماهواره های فوق العاده کوچک می توانند اطلاعات آزمایش های شما را به فضا ببرند. به نظر شبیه یک بادکنک ساخته دست آدم فضایی ها می آید ولی با سرعت 17500...
پردازش اطلاعات با کامپیوتر های DNA کامپیوترهای آلی ساخته شده از DNA می توانند داده ها را درون بدن ما پردازش کنند. ما همواره دستگاه های الکترونیکی را ساخته شده از تراشه های سیلیکونی فرض ...
دست کاری بی حد و مرز DNA ، آیا برای آن آمادگی داریم؟...   پروتئین قرمز از RNA آب راهنما برای بریدن DNA زرد استفاده می کند تکنولوژی جدید CRISPR/Cas که اجازه کنترل و دستکاری کد DNA را به ما می دهد...
تصاویری حیرت آور از اولین رویا پردازی هوش مصنوعی گوگل... مهندسان گوگل در حال تعبیر رویای کامپیوترشان هستند . تعجب کردید ؟ بله گوگل با تکنولوژی هوش مصنوعی منحصر به فردش رایانه هایی ساخته است که می توانند رویا...

درباره نیلوفر نبی زادگان

نیلوفر نبی زادگان
نیلوفر نبی زادگان ، فارغ التحصیل رشته مهندسی سخت افزار و نویسنده وبسایت ساختنی است .

پیشنهاد می کنیم

رزبری پای ۳

رزبری پای ۳ با وای‌فای و بلوتوث داخلی و ۵۰٪ افزایش سرعت

بر کسی پوشیده نیست که ساختنی یکی از هواداران رزبری پای است ! با توجه به اینکه هنوز …

پاسخ دهید