خانه / اخبار / کالری شماری در بلند مدت به کاهش وزن کمکی نمی کند!

کالری شماری در بلند مدت به کاهش وزن کمکی نمی کند!

یک کتاب جدید، باور قدیمی ای که می گوید کالری شماری به کاهش وزن کمک می کند را به چالش کشیده است.
دکتر دیوید لودویگ (David Ludwig) در کتاب جدیدش به اسم “همیشه گرسنه ای؟” (Always Hungry)، می گوید در نهایت نوع غذا هایی که می خوریم و نه تنها تعداد کالری های موجود در آن ها، بر کالری هایی که می سوزانیم تاثیر می گذارد.
شعار لودویگ، مدیر یک موسسه پیشگیری از چاقی به نام تعادل جدید (New Balance) در بیمارستان کودکان بوستون، این است:

کالری شماری را فراموش کنید. به کیفیت آن چه می خورید دقت کنید و بقیه کار ها را به بدنتان بسپارید!

در واقع اخیرا، حرکت از کمیت به سوی کیفیت بین متخصصانی که تاثیر رژیم غذایی بر بدن را بررسی کرده اند، جایگاه خاصی پیدا کرده است.
دکتر داریوش مظفریان، مدیر دانشکده علوم و قوانین تغذیه در دانشگاه تافتس (Tufts University)، می گوید: وقتی صحبت از کاهش وزن است، مساله بر سر برتری رژیم های کم کربوهیدرات بر پر کربوهبدرات یا رژیم های کم چربی بر پر چربی نیست، بلکه مساله پایین یا بالا بودن کیفیت کلی رژیم غذایی است. با این حال، هنوز هم اکثر دانشمندان کالری شماری را قبول دارند. قبلا هم ثابت شده بود رژیم های لاغری کم چربی تاثیری بر کاهش وزن ندارند.
دکتر لوییس آرون (Louis Aronne)، مدیر مرکز کنترل وزن فراگیر در کالج پزشکی ویل کورنل (Weill-Cornell Medical College) در نیویورک و نویسنده کتاب “رژیم غذایی زیستی خود را تغییر دهید”، با مظفریان موافق است. او می گوید: راهنمایی هایی که در این کتاب جدید برای کاهش وزن آمده، نسبت به راهنمایی های قبلی یک تحول بزرگ محسوب می شود.

عده ای از دانشمندان معتقدند رژیم کالری شماری در طولانی مدت به کاهش وزن کمک نمی کند.
عده ای از دانشمندان معتقدند رژیم کالری شماری در طولانی مدت به کاهش وزن کمک نمی کند.

اول کدام بوده: پرخوری یا افزایش وزن؟

لودویگ در “همیشه گرسنه ای؟”، می گوید مساله این نیست که پرخوری شما را چاق می کند، بلکه فرآیند افزایش وزن منجر به پرخوری می شود. او برای بهتر توضیح دادن این نکته، آن چه را که بعد از خوردن کربوهیدرات های فرآوری شده در بدن ما می گذرد را شرح می دهد. اول، هورمون انسولین ناگهان افزایش می یابد. این انسولین، باعث می شود سلول های چربی به کالری ها چسبیده و آن ها را رها نکنند. در یک محیط سوخت و سازی مطلوب و بهینه، بار دیگر که بدن به انرژی نیاز دارد سلول های چربی این کالری ها را رها می کنند. اما در یک فرد دچار به اضافه وزن، سلول های چربی در وضعیت ذخیره سازی مانده اند و هرگز آن کالری ها را رها نمی کنند. در نتیجه، وقتی بدن به انرژی نیاز دارد، مغز سیگنال گرسنگی را صادر کرده و فرد مجبور به پرخوری می شود.
لودویگ می گوید: برای تغییر سطوح انسولین، باید مقدار کربوهیدرات های فرآوری شده را در رژیم غذایی خود کاهش دهید و چربی و مقدار مناسبی از پروتئین را جایگزینش کنید. با انجام این کار، سطح انسولین کاهش یافته و سلول های چربی می توانند کالری های اضافی خود را در بدن آزاد کنند. در نتیجه این فرآیند ها، گرسنگی کاهش می یابد، سرعت سوخت و ساز بالا می رود و در نبود مقابله از طرف بدن ممکن است کاهش وزن هم صورت بگیرد.

در ساختنی بخوانید :  فعالیت های عجیب انسان در طول زندگی و دلایل آن‌ها

انسولین و فراتر از آن

همه متخصصان انسولین را به عنوان عامل اصلی در افزایش و ثابت نگه داشتن وزن قبول ندارند. مظفریان می گوید: انسولین بخشی از این قضیه هست اما عوامل متعدد دیگری هم در آن نقش دارند. برای نمونه، غذایی که می خوریم می تواند بر باکتری های روده ما و کبد و مغز تاثیر بگذارد.
در حقیقت امروزه، تاثیرات غذا های خاص و وزن بدن بر مغز از موضوعات مورد علاقه دانشمندان به شمار می رود.
ارون برایمان آسیب دیدن عصب های مهم ناحیه ای از مغز به نام هیپوتالاموس، که سوخت و ساز بدن را منظم می کند، در طی فرآیند افزایش وزن را مثال می زند.
دکتر ایمی راتبرگ (Amy Rothberg)، استادیار طب داخلی در بخش سوخت و ساز بدن، غدد و دیابت در دانشگاه میشیگان (University of Michigan)، می گوید: لپتین (Leptin)، هورمونی که احساس سیری را اعلام می کند، نقش مهم در کنترل وزن دارد.
به گفته او، افراد با چربی بدنی بیشتر، مقادیر بیشتری لپتبن دارند. آن ها کم کم دچار مقاومت در برابر لپتین می شوند و دیگر سیگنال هایی که هشدار می دهد کالری کافی را دریافت کرده اند، بر آن ها اثر نمی کند.
لودویگ در کتابش اشاره کرده که لپتین هم نقش مهمی دارد، اما بعد از این که بالا رفتن انسولین خسارتش را وارد می کند به کار می افتد.

کالری شماری در مقابل مصرف کربوهیدرات

به گفته راتربرگ او هنوز هم معتقد است که حرف آخر را کالری ها می زنند، اما شواهدی وجود دارد که نشان می دهد بعضی غذا ها بیشتر از بقیه می توانند به کاهش وزن کمک کنند.
در واقع، با این که همه متخصصان با مهم نبودن کالری ها موافق نیستند، اما بر سر این که انواع مختلف کالری ها اثر متفاوتی بر بدن می گذارند، توافق دارند.
ماریون نستله (Marion Nestle)، استاد تغذیه و مطالعات غذا در دانشگاه نیویورک، می گوید: من به این که کالری ها در وزن بدن تاثیر دارند باور دارم. کم خوردن همیشه برای کاهش وزن جواب داده است. با این وجود، سلامت کلی شما بستگی دارد به این که کالری های مصرفی خود را از چه منابعی تامین می کنید. بعضی مواد غذایی، مثل آن هایی که قند و شکر دارند، شما را به بیشتر خوردن تشویق می کنند.
لودویگ در پایان گفت که او کالری ها را کاملا کنار نمی گذارد. در کوتاه مدت می توان کالری های دریافتی را محدود کرده و وزن خود را کاهش دهیم. مشکل این جاست که در بلند مدت، بدن با استفاده از راه هایی مثل احساس گرسنگی و کند کردن سوخت و ساز شروع به مقابله می کند.
او می گوید: مساله این نیست که محاسبات کالری های مصرفی، ذخیره شده و سوخته شده اشتباه است اما وزن بدن ما را این ها کنترل نمی کند. فرض حاکم بر این کتاب می گوید با تصحیح مکانیزم های بنیادی می توان وزن ثابت بدن (وزنی که معمولا در آن یا حوالی اش هستیم) را از نو تنظیم کرد. همه متخصصان موافقند که ثابت نگه داشتن وزن برای اکثر افراد دشوار است.
راتبرگ می گوید: بدن ما طوری ساخته شده که از چربی های انباشته ما دفاع کند. بدن شخصی که وزن کم کرده است، یک عکس العمل قوی ضد وضعیت موجود از خود نشان می دهد تا وزن از دست رفته را برگرداند. این عکس العمل، شامل ترشح هورمون های مخصوص ایجاد گرسنگی و کند کردن سوخت و ساز است.

در ساختنی بخوانید :  تاثیر تغییرات آب و هوایی بر توانایی شکار کوسه ها

منبع

خلاصه مطلب
کالری شماری در بلند مدت به کاهش وزن کمک نمی کند!
عنوان مطلب
کالری شماری در بلند مدت به کاهش وزن کمک نمی کند!
توضیح کوتاه
عده ای از دانشمندان معتقدند رژیم کالری شماری در طولانی مدت به کاهش وزن کمک نمی کند و برای حفظ وزن مناسب باید به کیفیت آن چه می خوریم توجه کنیم.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

مغز شما به محققان می گوید در کدام فصل به دنیا آمده اید... فصلی که در آن به دنیا آمده اید، تاثیرات و عواقب گسترده ای دارد. مثلاً شانس ابتلا به اسکیزوفرنی در بزرگسالی برای کودکانی که در فصل بهار متولد شده اند، ...
روغن ماهی می تواند در کاهش وزن به شما کمک کند !... اسید های چرب موجود در روغن ماهی ( مثل امگا-3) به بهبود بسیاری از بیماری ها و شرایط سلامتی کمک می کنند. فواید ‏این اسید های چرب عبارت است از بهبود سلام...
ویدیو : چرا نباید مرغ را قبل از پختن بشوییم؟... وقتی تصمیم می گیرید مرغ بپزید، اولین کاری که می کنید چیست؟ شاید شما هم مثل خیلی ها اول مرغی که خریده اید را می شویید. اما سال گذشته سازمان استاندارد غ...
ربات چیتا :جدیدترین دست آورد دانشگاه MIT،با قابلیت پرش از موانع... محققان MIT در کنار روبات چیتا این روزها ربات های چیتا یکی از مهمترین بحث های مطرح در دنیای روباتیک هستند. سال 2012 بود که بوستون داینامیک ربات چیت...
اخبار علمی : مهره داران اولیه با شش هایشان می شنیده اند!... اگر بخواهیم در مقیاس کلی و تاریخی به روند تکامل انسان نگاه کنیم، باید در آب به دنبال اولین جوانه ها و در نتیجه اجداد انسان بگردیم. وقتی اجداد اولیه ما...
Li-Fi ، اینترنت را از طریق لامپ دریافت کنید !... در آینده اینترنت از طریق لامپ وارد خانه های ما می شود. اینترنت از طریق نور مرئی، Li-Fi لامپ های حبابی تنگستن خدمات زیادی را در قرن اخیر و یا از...

درباره نیلوفر نبی زادگان

نیلوفر نبی زادگان

نیلوفر نبی زادگان ، فارغ التحصیل رشته مهندسی سخت افزار و نویسنده وبسایت ساختنی است .

پیشنهاد می کنیم

امواج گرانشی به دانشمندان اجازه می دهد جهان اولیه و حتی لحظه ایجاد آن را ببینند.

دانشمندان موفق به مشاهده امواج گرانشی شدند!

بعد از یک قرن گمانه زنی و آزمایش ها و مشاهدات وسوسه انگیز، دانشمندان برای …

پاسخ دهید