خانه / اخبار / کالری شماری در بلند مدت به کاهش وزن کمکی نمی کند!

کالری شماری در بلند مدت به کاهش وزن کمکی نمی کند!

یک کتاب جدید، باور قدیمی‌ای که می‌گوید کالری شماری به کاهش وزن کمک می‌کند را به چالش کشیده است.
دکتر دیوید لودویگ (David Ludwig) در کتاب جدیدش به اسم “همیشه گرسنه ای؟” (Always Hungry)، می‌گوید در نهایت نوع غذا‌هایی که می‌خوریم و نه تنها تعداد کالری‌های موجود در آن‌ها، بر کالری‌هایی که می‌سوزانیم تاثیر می‌گذارد.
شعار لودویگ، مدیر یک موسسه پیشگیری از چاقی به نام تعادل جدید (New Balance) در بیمارستان کودکان بوستون، این است:

کالری شماری را فراموش کنید. به کیفیت آن چه می‌خورید دقت کنید و بقیه کار‌ها را به بدنتان بسپارید!

در واقع اخیرا، حرکت از کمیت به سوی کیفیت بین متخصصانی که تاثیر رژیم غذایی بر بدن را بررسی کرده اند، جایگاه خاصی پیدا کرده است.
دکتر داریوش مظفریان، مدیر دانشکده علوم و قوانین تغذیه در دانشگاه تافتس (Tufts University)، می‌گوید: وقتی صحبت از کاهش وزن است، مساله بر سر برتری رژیم‌های کم کربوهیدرات بر پر کربوهبدرات یا رژیم‌های کم چربی بر پر چربی نیست، بلکه مساله پایین یا بالا بودن کیفیت کلی رژیم غذایی است. با این حال، هنوز هم اکثر دانشمندان کالری شماری را قبول دارند. قبلا هم ثابت شده بود رژیم‌های لاغری کم چربی تاثیری بر کاهش وزن ندارند.
دکتر لوییس آرون (Louis Aronne)، مدیر مرکز کنترل وزن فراگیر در کالج پزشکی ویل کورنل (Weill-Cornell Medical College) در نیویورک و نویسنده کتاب “رژیم غذایی زیستی خود را تغییر دهید”، با مظفریان موافق است. او می‌گوید: راهنمایی‌هایی که در این کتاب جدید برای کاهش وزن آمده، نسبت به راهنمایی‌های قبلی یک تحول بزرگ محسوب می‌شود.

عده ای از دانشمندان معتقدند رژیم کالری شماری در طولانی مدت به کاهش وزن کمک نمی‌کند.
عده ای از دانشمندان معتقدند رژیم کالری شماری در طولانی مدت به کاهش وزن کمک نمی‌کند.

اول کدام بوده: پرخوری یا افزایش وزن؟

لودویگ در “همیشه گرسنه ای؟”، می‌گوید مساله این نیست که پرخوری شما را چاق می‌کند، بلکه فرآیند افزایش وزن منجر به پرخوری می‌شود. او برای بهتر توضیح دادن این نکته، آن چه را که بعد از خوردن کربوهیدرات‌های فرآوری شده در بدن ما می‌گذرد را شرح می‌دهد. اول، هورمون انسولین ناگهان افزایش می‌یابد. این انسولین، باعث می‌شود سلول‌های چربی به کالری‌ها چسبیده و آن‌ها را رها نکنند. در یک محیط سوخت و سازی مطلوب و بهینه، بار دیگر که بدن به انرژی نیاز دارد سلول‌های چربی این کالری‌ها را رها می‌کنند. اما در یک فرد دچار به اضافه وزن، سلول‌های چربی در وضعیت ذخیره سازی مانده اند و هرگز آن کالری‌ها را رها نمی‌کنند. در نتیجه، وقتی بدن به انرژی نیاز دارد، مغز سیگنال گرسنگی را صادر کرده و فرد مجبور به پرخوری می‌شود.
لودویگ می‌گوید: برای تغییر سطوح انسولین، باید مقدار کربوهیدرات‌های فرآوری شده را در رژیم غذایی خود کاهش دهید و چربی و مقدار مناسبی از پروتئین را جایگزینش کنید. با انجام این کار، سطح انسولین کاهش یافته و سلول‌های چربی می‌توانند کالری‌های اضافی خود را در بدن آزاد کنند. در نتیجه این فرآیند‌ها، گرسنگی کاهش می‌یابد، سرعت سوخت و ساز بالا می‌رود و در نبود مقابله از طرف بدن ممکن است کاهش وزن هم صورت بگیرد.

انسولین و فراتر از آن

همه متخصصان انسولین را به عنوان عامل اصلی در افزایش و ثابت نگه داشتن وزن قبول ندارند. مظفریان می‌گوید: انسولین بخشی از این قضیه هست اما عوامل متعدد دیگری هم در آن نقش دارند. برای نمونه، غذایی که می‌خوریم می‌تواند بر باکتری‌های روده ما و کبد و مغز تاثیر بگذارد.
در حقیقت امروزه، تاثیرات غذا‌های خاص و وزن بدن بر مغز از موضوعات مورد علاقه دانشمندان به شمار می‌رود.
ارون برایمان آسیب دیدن عصب‌های مهم ناحیه ای از مغز به نام هیپوتالاموس، که سوخت و ساز بدن را منظم می‌کند، در طی فرآیند افزایش وزن را مثال می‌زند.
دکتر ایمی‌راتبرگ (Amy Rothberg)، استادیار طب داخلی در بخش سوخت و ساز بدن، غدد و دیابت در دانشگاه میشیگان (University of Michigan)، می‌گوید: لپتین (Leptin)، هورمونی که احساس سیری را اعلام می‌کند، نقش مهم در کنترل وزن دارد.
به گفته او، افراد با چربی بدنی بیشتر، مقادیر بیشتری لپتبن دارند. آن‌ها کم کم دچار مقاومت در برابر لپتین می‌شوند و دیگر سیگنال‌هایی که هشدار می‌دهد کالری کافی را دریافت کرده اند، بر آن‌ها اثر نمی‌کند.
لودویگ در کتابش اشاره کرده که لپتین هم نقش مهمی‌دارد، اما بعد از این که بالا رفتن انسولین خسارتش را وارد می‌کند به کار می‌افتد.

کالری شماری در مقابل مصرف کربوهیدرات

به گفته راتربرگ او هنوز هم معتقد است که حرف آخر را کالری‌ها می‌زنند، اما شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد بعضی غذا‌ها بیشتر از بقیه می‌توانند به کاهش وزن کمک کنند.
در واقع، با این که همه متخصصان با مهم نبودن کالری‌ها موافق نیستند، اما بر سر این که انواع مختلف کالری‌ها اثر متفاوتی بر بدن می‌گذارند، توافق دارند.
ماریون نستله (Marion Nestle)، استاد تغذیه و مطالعات غذا در دانشگاه نیویورک، می‌گوید: من به این که کالری‌ها در وزن بدن تاثیر دارند باور دارم. کم خوردن همیشه برای کاهش وزن جواب داده است. با این وجود، سلامت کلی شما بستگی دارد به این که کالری‌های مصرفی خود را از چه منابعی تامین می‌کنید. بعضی مواد غذایی، مثل آن‌هایی که قند و شکر دارند، شما را به بیشتر خوردن تشویق می‌کنند.
لودویگ در پایان گفت که او کالری‌ها را کاملا کنار نمی‌گذارد. در کوتاه مدت می‌توان کالری‌های دریافتی را محدود کرده و وزن خود را کاهش دهیم. مشکل این جاست که در بلند مدت، بدن با استفاده از راه‌هایی مثل احساس گرسنگی و کند کردن سوخت و ساز شروع به مقابله می‌کند.
او می‌گوید: مساله این نیست که محاسبات کالری‌های مصرفی، ذخیره شده و سوخته شده اشتباه است اما وزن بدن ما را این‌ها کنترل نمی‌کند. فرض حاکم بر این کتاب می‌گوید با تصحیح مکانیزم‌های بنیادی می‌توان وزن ثابت بدن (وزنی که معمولا در آن یا حوالی اش هستیم) را از نو تنظیم کرد. همه متخصصان موافقند که ثابت نگه داشتن وزن برای اکثر افراد دشوار است.
راتبرگ می‌گوید: بدن ما طوری ساخته شده که از چربی‌های انباشته ما دفاع کند. بدن شخصی که وزن کم کرده است، یک عکس العمل قوی ضد وضعیت موجود از خود نشان می‌دهد تا وزن از دست رفته را برگرداند. این عکس العمل، شامل ترشح هورمون‌های مخصوص ایجاد گرسنگی و کند کردن سوخت و ساز است.

منبع

خلاصه مطلب
کالری شماری در بلند مدت به کاهش وزن کمک نمی‌کند!
عنوان مطلب
کالری شماری در بلند مدت به کاهش وزن کمک نمی‌کند!
توضیح کوتاه
عده ای از دانشمندان معتقدند رژیم کالری شماری در طولانی مدت به کاهش وزن کمک نمی‌کند و برای حفظ وزن مناسب باید به کیفیت آن چه می‌خوریم توجه کنیم.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

اندازه نسبی مغز با میزان هوش رابطه دارد... آیا داشتن مغزی بزرگ تر نسبت به اندازه بدن، شما را باهوش تر می کند؟ این سوال سال هاست که موضوع داغ بحث بین ‏محققان بوده. بعضی معتقدند باهوش ترین موجودا...
ربات ها سرپیچی از فرمان انسان را یاد می گیرند... در سال های 1940، وقتی هنوز حتی یک نمونه واقعی از ربات ها هم ساخته نشده بود چه برسد به هوش مصنوعی، ایزاک آسیموف (Isaac Asimov) نویسنده معروف داستان های...
اخبار علمی : تولید آب آشامیدنی با متراکم کردن رطوبت هوا... اگر اهل ورزش دوچرخه سواری و دوچرخه سواری های طولانی باشید، می دانید که حمل میزان آب لازم یکی از مشکلات اصلی دوچرخه سواران است. همیشه نمی توان ایستاد و...
سرطان زا بودن محصولات گوشتی فرآوری شده تایید شد!... سازمان بهداشت جهانی (WHO) بالاخره گزارشی که خیلی ها منتظرش بودند را منتشر کرد. بر اساس این گزارش، گوشت های فرآوری شده مانند سوسیس و کالباس سرطان زا هس...
قضیه چیه ؟ چرا گربه ها اینقدر جعبه ها را دوست دارند؟... چرا گربه ها جعبه ها را دوست دارند؟ چرا سگ های خیس بوی بدی می دهند؟ چرا پرنده ها مرتباً سرشان را تکان می دهند؟ چرا ... ؟ ساختنی قصد دارد در یک سری از م...
داروین یا لامارک ؛ نظریه تکامل کدامیک درست بوده است؟... در ماه های پایانی جنگ جهانی دوم، آلمان راه های ورود مواد غذایی و سوختی به هلند را مسدود کرد و باعث ایجاد یک دوره قحطی در این کشور شد. بسیاری از کودکان...

درباره نیلوفر نبی زادگان

نیلوفر نبی زادگان
نیلوفر نبی زادگان ، فارغ التحصیل رشته مهندسی سخت افزار و نویسنده وبسایت ساختنی است .

پیشنهاد می کنیم

امواج گرانشی به دانشمندان اجازه می دهد جهان اولیه و حتی لحظه ایجاد آن را ببینند.

دانشمندان موفق به مشاهده امواج گرانشی شدند!

بعد از یک قرن گمانه زنی و آزمایش‌ها و مشاهدات وسوسه انگیز، دانشمندان برای اولین …

پاسخ دهید