خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / آموزش چرم دوزی : چطور چرم را کوک بزنیم؟

آموزش چرم دوزی : چطور چرم را کوک بزنیم؟

اگر شما هم دوست دارید چرم دوزی را یاد بگیرید اما نمی‌دانید از کجا شروع کنید، این دوره آموزش چرم دوزی برایتان مناسب است. چرم دوزی بیشتر از مهارت نیاز به تمرین دارد و هیچ چیز به اندازه ساخت وسایل چرمی‌مختلف مهارت چرم دوزی را بیشتر نمی‌کند اما دانستن اصول اولیه کار هم بسیار مهم است.

در این دوره آموزش چرم دوزی همین اصول اولیه را به شما یاد می‌دهیم. در این سری پست‌های ساختنی روش صحیح کارهایی را یاد می‌گیرید که برای ساخت هر وسیله چرمی‌باید بک یا چندبار آنها را انجام بدهید. این سری آموزش چرم دوزی شامل مهارت‌های زیر است :

کوک زدن چرم را در ساختنی یاد بگیرید
کوک زدن چرم را در ساختنی یاد بگیرید

در این قسمت آموزش چرم دوزی یکی از روش‌های کوک زدن چرم را یاد می‌گیرید. روش‌های مختلفی برای دوختن چرم وجود دارد؛ چرخ خیاطی، کوک زدن با دست و کوک زدن روی پایه چرم دوزی. دو روش اول نیاز به آموزش زیادی ندارد چون روش خاصی ندارد و فقط باید چرم را برای دوختن آماده کنید. اما کوک زدن چرم روی پایه چرم دوزی روش خاصی دارد که البته کار را برای مبتدی‌ها آسانتر میکند. پس اگر به تازگی آموزش چرم دوزی را شروع کرده اید، بهتر است یک پایه کوک بخرید و با کمک آن تکه‌های چرم با بهم بدوزید.

از این روش کوک زدن چرم نمی‌توان برای همه قسمت‌های وسایل چرمی‌استفاده کرد اما ترکیب این روش با روش‌های دیگر ساخت وسایل چرمی‌را ساده تر میکند. از همین آموزش چرم دوزی می‌توانید برای یادگیری کوک زدن دستی چرم هم استفاده کنید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز
  • یک کاتر یا چاقوی تیز
  • سوزن چرم دوزی
  • نخ موم خورده
  • دو تکه چرم آماده شده برای دوختن
  • پایه چرم دوزی (اختیاری اما بسیار کارآمد)

بجای پایه چرم دوزی می‌توانید از هر ابزار و سیله دیگری که کارکرد مشابه داشته باشد، می‌توانید استفاده کنید. مثلاً می‌توانید دو تکه چرم را با دو گیره لباس بهم وصل کنید تا مجبور نباشید با دست تان چرم را نگه دارید. خودتان هم می‌توانید با وسایل ابتدایی یک پایه دوخت چرم بدوزید. دوخت چرم وقتی هر دو دست تان آزاد باشد، خیلی ساده تر میشود.

در ساختنی بخوانید :  چراغ مخفی؛ یک آزمایش الکترونیکی جالب با سنسور و آردوینو

گام دوم : وسایل را آماده کنید

نخ و سوزن و تکه‌های چرم را آماده کنید
نخ و سوزن و تکه‌های چرم را آماده کنید

ابتدا باید تکه‌های چرم تان را برای دوختن آماده کنید. در قسمت قبل آموزش چرم دوزی روش‌های مختلف سوراخ کردن چرم را یاد گرفته اید.

بعد از چرم نوبت به سوزن میرسد که باید آن را به روش صحیح نخ کنید. اینکار را هم در این دوره آموزش چرم دوزی به شما یاد داده ایم. همانطور که قبلاً گفته بودیم وقتی می‌خواهید از پایه چرم دوزی برای دوخت چرم استفاده کنید باید هر از دو سوزن همزمان استفاده کنید و به دو سر نخ سوزن وصل کنید.

گام سوم : نخ را از چرم رد کنید

نخ را از سوراخ اول رد کنید
نخ را از سوراخ اول رد کنید

اگر می‌خواهید از پایه چرم دوزی استفاده کنید، باید تکه‌های چرم را کاملاً روی هم تراز کنید و داخل پایه بگذارید. همانطور که گفتیم می‌توانید تکه‌های چرم را با گیره هم کنار هم نگه دارید یا با دست تان همینکار را بکنید. در هر سه حالت روش کار یکی است.

یکی از سوزن‌ها را از نزدیک ترین سوراخ به خودتان رد کنید. سوزن‌ها را به سمت بالا بکشید تا مطمئن شوید اندازه نخ دو طرف چرم با هم برابر است.

حالا یک سوزن در دست راست تان و یک سوزن در دست چپ تان دارید.

گام چهارم : کوک اول را بزنید

مهمترین نکته در کوک زدن چرم این است که سبک حرکات تان یکسان باشد. همیشه باید کوک بعدی را با همان دست تان بزنید و سوزن بعدی را هم با روش یکسان از سوراخ‌ها رد کنید.

بعد از اینکه نخ را از سوراخ اول رد کردید، سوزنی که در دست چپ تان نگه داشته اید را از سوراخ بعدی رد کنید. نخ را تا انتها بکشید.

حالا سوزنی که در دست راست است را از همین سوراخ و پشت نخ سمت چپ رد کنید (در تصویر دوم می‌بینید که روش کار چطور است).

اگر می‌خواهید ظاهر کوک‌ها یکدست و مرتب باشد، باید نخ دومی‌که از یک سوراخ رد می‌کنید را پشت نخ اول قرار بدهید. اگر نخ دوم جلوی نخ اول قرار بگیرد، کوک‌ها باد می‌کنند و ظاهرشان نامرتب میشود.

در ساختنی بخوانید :  عروسک خرسی مخصوص نوزاد بدوزید

هر دو سوزن را از چرم دور کنید و با کمی‌فشار به سمت بیرون بکشید تا نخ کاملاً سفت بشود. با اینکار لبه‌های چرم هم به خوبی بهم نزدیک میشوند.

گام پنجم : کوک‌های بعدی را بزنید

کوک زدن را ادامه بدهید
کوک زدن را ادامه بدهید

همین روش کار را برای سایر کوک‌ها هم تکرار کنید و هر دو سوزن را به همین روش از سوراخ‌های روی چرم رد کنید. اینکه اول سوزن سمت راست را از سوراخ‌ها رد کنید یا سوزن سمت چپ، بستگی به این دارد که کارتان را با کدام سوزن شروع کرده باشید.

برای اینکه کوک‌ها تمیز و یکدست باشند باید همیشه ترتیب حرکت سوزن‌ها را رعایت کنید.

گام ششم : کوک را بست بزنید

وقتی هر دو سوزن را از سوراخ آخر روی چرم‌ها رد کردید، باید انتهای کوک‌ها را بست بزنید. مثل همان کاری که هنگام دوخت پارچه انجام می‌دهید.

برای اینکه دوخت چرم حسابی محکم بشود باید حداقل روی دو یا سه تا از سوراخ‌ها را بست بزنید. سوزن سمت چپ را از سوراخ قبلی اش رد کنید و همین کار را برای سوزن سمت راست هم تکرار کنید.

وقتی بخواهید برای سومین بار نخ و سوزن را از یک سوراخ رد کنید احتمالاً کمی‌کارتان سخت میشود. برای بیرون کشیدن سوزن‌ها می‌توانید از انبردست هم استفاده کنید. پایه چرم دوزی اینجا هم کار را خیلی ساده تر میکند.

وقتی دارید روی کوک‌ها را بست میزنید باید نخ را خیلی محکم بکشید. اگر نخ شل باشد، کوک‌های آخر بزرگتر از بقیه بنظر میرسند.

گام هفتم : نخ را ببرید

اضافی نخ را با کاتر ببرید
اضافی نخ را با کاتر ببرید

بعد از بست زدن انتهاب کوک می‌توانید اضافی نخ را ببرید. نخ را محکم بکشید و با کاتر آن را از لبه ببرید. با انگشت تان نوک نخ را روی کوک‌ها فشار بدهید تا ثابت بشود.

گام هشتم : اشکال یابی

کوک زدن چرم برایتان سخت است؟
کوک زدن چرم برایتان سخت است؟

وقتی برای اولین بار چرم را کوک می‌زنید، احتمال بروز مشکل خیلی زیاد میشود. در ادامه به برخی از اشکالات رایج اشاره می‌کنیم و به شما می‌گوییم که چطور آنها را برطرف کنید.

در ساختنی بخوانید :  یک کمد چوبی کوچک برای وسایل روی میزتان بسازید

سوزن‌ها از سوراخ رد نمی‌شوند :

برای حل این مشکل دو راه دارید : یکبار دیگر سوراخ زن یا سمبه را از سوراخ‌ها رد کنید تا سوراخ‌ها کمی‌بزرگتر بشوند. گذشت زمان باعث میشود سوراخ‌های روی چرم کمی‌بسته بشوند و گاهی اوقات لازم است دوباره سوراخ‌هار ا کمی‌بازتر کنید.

اگر سوراخ‌ها به اندازه هستند، می‌توانید از انبردست استفاده کنید. گاهی اوقات رد کردن سوزن از سوراخ‌های روی چرم نیاز به قدرت زیادی دارد و فقط انبردست کارتان را راه می‌اندازد.

استفاده از انبردست موقع بست زدن هم کمک زیادی میکند.

بعد از رد کردن نخ از چرم، سوراخ‌ها بدشکل میشوند :

دلیل بروز این مشکل خشکی بیش از حد چرم است. گاهی اوقات اصطکاک ناشی از کشیدن نخ باعث میشود چرم بیش از حد چروک بشود یا لبه سوراخ‌ها بریده بشود. برای حل این مشکل می‌توانید با کمی‌روغن جوجوبا چرم را نرم کنید.

کوک‌ها موجی و بدشکل هستند :

اگر احساس کردید کوک‌هایتان ضعیف و موجی هستند، مشکل از نحوه کوک زدن یا سوراخ‌هایی است که روی چرم ایجاد کرده اید.

حتماً قبل از سوراخ کردن چرم از شیارزن استفاده کنید. استفاده از اسپیسر کوک هم کوک زدن را خیلی ساده تر میکند. اگر از سوراخ زن استفاده می‌کنید، مطمئن بشوید سوراخ‌ها کج نیستند.

اگر سوراخ‌های روی چرم ایراد ندارند، باید دنبال مشکل در نحوه کوک زدنتان بگردید. ابتدا مطمئن شوید روش کارتان روی همه سوراخ‌ها یکسان است؛ همیشه یکی از سوزن‌ها را رد کنید و سپس سوزن دوم را از پشت آن رد کنید. بعد از هر کوک نخ را محکم بکشید.

چرم دوزی را تمرین کنید

اگر می‌خواهید همه چیزهایی که در این دور آموزش چرم دوزی یاد گرفته اید را در یک پروژه ساده تمرین کنید، ساخت جاکارتی چرم را به شما پیشنهاد می‌کنیم. این جاکارتی یکی از ساده ترین وسایل چرمی‌ساختنی است و برای مبتدی‌ها مناسب است. بعد از ساخت این جاکارتی ساده می‌توانید سراغ ساختنی‌های چرمی‌پیچیده تر بروید و آنها را هم بسازید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش چرم دوزی : چطور چرم را کوک بزنیم؟
عنوان مطلب
آموزش چرم دوزی : چطور چرم را کوک بزنیم؟
توضیح کوتاه
در این قسمت کوک زدن چرم به روش صحیح را یاد می‌گیرید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

دستور تهیه : کیک براونی ساده و خوشمزه بپزید... اگر شما هم عادت دارید کیک براونی را با پودرهای آماده درست کنید، حتماً این ساختنی را بخوانید. درست کردن کیک براونی اصلاً سخت نیست و زمان زیادی هم نمیبر...
آموزش ساخت ذغال باربیکیو از تکه های چوب در خانه... در این ساختنی آموزش ساخت ذغال در خانه را یاد می خوانید. برای ساخت ذغال با این روش نیاز به نوع خاصی چوب ندارید و می توانید از تکه های چوب بدردنخور استف...
طرز تهیه کیمچی ؛ محبوب ترین ترشی کره را بچشید... کیمچی یک غذای سنتی کشور کره است که با کلم، سیر، فلفل قرمز و چند سبزی دیگر درست میشود. این غذای تخمیری بسیار مقوی و سرشار از ویتامین و مواد پروبیوتیکی ...
ست چهار پایه کودک با طرح پازل بسازید در این ساختنی طرز ساخت یک ست چهار پایه کودک را یاد می گیرید که شبیه پازل است. بخاطر همین طراحی می توانید چهار پایه ها را بهم وصل کنید و یک میز بزرگ بس...
کوله پشتی معمولی را به کوله دوربین با محفظه فومی تبدیل کنید... اگر اهل عکاسی هستید و حتماً کلی هزینه صرف خرید دوربین و لنز کرده اید، باید یک کیف مناسب هم برای حمل دوربین داشته باشید. در این ساختنی طرز ساخت یک کوله...
کیف عینک چرمی ساده و شیک بدوزید در این ساختنی آموزش دوخت کیف عینک چرمی را یاد می گیرید؛ چیزی که بدرد همه میخورد و ساختش هم بسیار ساده است. فرقی نمی کند قبلاً چرم دوزی کرده باشید یا ن...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری پایه لپ تاپ خنک کننده و فن دار بسازید

در این ساختنی آموزش ساخت پایه لپ تاپ چوبی را یاد می‌گیرید که دو فن …

پاسخ دهید