خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / آموزش چرم دوزی : چطور چرم را کوک بزنیم؟

آموزش چرم دوزی : چطور چرم را کوک بزنیم؟

اگر شما هم دوست دارید چرم دوزی را یاد بگیرید اما نمی دانید از کجا شروع کنید، این دوره آموزش چرم دوزی برایتان مناسب است. چرم دوزی بیشتر از مهارت نیاز به تمرین دارد و هیچ چیز به اندازه ساخت وسایل چرمی مختلف مهارت چرم دوزی را بیشتر نمی کند اما دانستن اصول اولیه کار هم بسیار مهم است.

در این دوره آموزش چرم دوزی همین اصول اولیه را به شما یاد می دهیم. در این سری پست های ساختنی روش صحیح کارهایی را یاد می گیرید که برای ساخت هر وسیله چرمی باید بک یا چندبار آنها را انجام بدهید. این سری آموزش چرم دوزی شامل مهارت های زیر است :

کوک زدن چرم را در ساختنی یاد بگیرید
کوک زدن چرم را در ساختنی یاد بگیرید

در این قسمت آموزش چرم دوزی یکی از روش های کوک زدن چرم را یاد می گیرید. روش های مختلفی برای دوختن چرم وجود دارد؛ چرخ خیاطی، کوک زدن با دست و کوک زدن روی پایه چرم دوزی. دو روش اول نیاز به آموزش زیادی ندارد چون روش خاصی ندارد و فقط باید چرم را برای دوختن آماده کنید. اما کوک زدن چرم روی پایه چرم دوزی روش خاصی دارد که البته کار را برای مبتدی ها آسانتر میکند. پس اگر به تازگی آموزش چرم دوزی را شروع کرده اید، بهتر است یک پایه کوک بخرید و با کمک آن تکه های چرم با بهم بدوزید.

از این روش کوک زدن چرم نمی توان برای همه قسمت های وسایل چرمی استفاده کرد اما ترکیب این روش با روش های دیگر ساخت وسایل چرمی را ساده تر میکند. از همین آموزش چرم دوزی می توانید برای یادگیری کوک زدن دستی چرم هم استفاده کنید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز
  • یک کاتر یا چاقوی تیز
  • سوزن چرم دوزی
  • نخ موم خورده
  • دو تکه چرم آماده شده برای دوختن
  • پایه چرم دوزی (اختیاری اما بسیار کارآمد)

بجای پایه چرم دوزی می توانید از هر ابزار و سیله دیگری که کارکرد مشابه داشته باشد، می توانید استفاده کنید. مثلاً می توانید دو تکه چرم را با دو گیره لباس بهم وصل کنید تا مجبور نباشید با دست تان چرم را نگه دارید. خودتان هم می توانید با وسایل ابتدایی یک پایه دوخت چرم بدوزید. دوخت چرم وقتی هر دو دست تان آزاد باشد، خیلی ساده تر میشود.

در ساختنی بخوانید :  توری کباب جیبی بسازید و هرجا هوس کردید کباب بخورید!

گام دوم : وسایل را آماده کنید

نخ و سوزن و تکه های چرم را آماده کنید
نخ و سوزن و تکه های چرم را آماده کنید

ابتدا باید تکه های چرم تان را برای دوختن آماده کنید. در قسمت قبل آموزش چرم دوزی روش های مختلف سوراخ کردن چرم را یاد گرفته اید.

بعد از چرم نوبت به سوزن میرسد که باید آن را به روش صحیح نخ کنید. اینکار را هم در این دوره آموزش چرم دوزی به شما یاد داده ایم. همانطور که قبلاً گفته بودیم وقتی می خواهید از پایه چرم دوزی برای دوخت چرم استفاده کنید باید هر از دو سوزن همزمان استفاده کنید و به دو سر نخ سوزن وصل کنید.

گام سوم : نخ را از چرم رد کنید

نخ را از سوراخ اول رد کنید
نخ را از سوراخ اول رد کنید

اگر می خواهید از پایه چرم دوزی استفاده کنید، باید تکه های چرم را کاملاً روی هم تراز کنید و داخل پایه بگذارید. همانطور که گفتیم می توانید تکه های چرم را با گیره هم کنار هم نگه دارید یا با دست تان همینکار را بکنید. در هر سه حالت روش کار یکی است.

یکی از سوزن ها را از نزدیک ترین سوراخ به خودتان رد کنید. سوزن ها را به سمت بالا بکشید تا مطمئن شوید اندازه نخ دو طرف چرم با هم برابر است.

حالا یک سوزن در دست راست تان و یک سوزن در دست چپ تان دارید.

گام چهارم : کوک اول را بزنید

مهمترین نکته در کوک زدن چرم این است که سبک حرکات تان یکسان باشد. همیشه باید کوک بعدی را با همان دست تان بزنید و سوزن بعدی را هم با روش یکسان از سوراخ ها رد کنید.

بعد از اینکه نخ را از سوراخ اول رد کردید، سوزنی که در دست چپ تان نگه داشته اید را از سوراخ بعدی رد کنید. نخ را تا انتها بکشید.

حالا سوزنی که در دست راست است را از همین سوراخ و پشت نخ سمت چپ رد کنید (در تصویر دوم می بینید که روش کار چطور است).

اگر می خواهید ظاهر کوک ها یکدست و مرتب باشد، باید نخ دومی که از یک سوراخ رد می کنید را پشت نخ اول قرار بدهید. اگر نخ دوم جلوی نخ اول قرار بگیرد، کوک ها باد می کنند و ظاهرشان نامرتب میشود.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با سرب درخت تزیینی درست کنید

هر دو سوزن را از چرم دور کنید و با کمی فشار به سمت بیرون بکشید تا نخ کاملاً سفت بشود. با اینکار لبه های چرم هم به خوبی بهم نزدیک میشوند.

گام پنجم : کوک های بعدی را بزنید

کوک زدن را ادامه بدهید
کوک زدن را ادامه بدهید

همین روش کار را برای سایر کوک ها هم تکرار کنید و هر دو سوزن را به همین روش از سوراخ های روی چرم رد کنید. اینکه اول سوزن سمت راست را از سوراخ ها رد کنید یا سوزن سمت چپ، بستگی به این دارد که کارتان را با کدام سوزن شروع کرده باشید.

برای اینکه کوک ها تمیز و یکدست باشند باید همیشه ترتیب حرکت سوزن ها را رعایت کنید.

گام ششم : کوک را بست بزنید

وقتی هر دو سوزن را از سوراخ آخر روی چرم ها رد کردید، باید انتهای کوک ها را بست بزنید. مثل همان کاری که هنگام دوخت پارچه انجام می دهید.

برای اینکه دوخت چرم حسابی محکم بشود باید حداقل روی دو یا سه تا از سوراخ ها را بست بزنید. سوزن سمت چپ را از سوراخ قبلی اش رد کنید و همین کار را برای سوزن سمت راست هم تکرار کنید.

وقتی بخواهید برای سومین بار نخ و سوزن را از یک سوراخ رد کنید احتمالاً کمی کارتان سخت میشود. برای بیرون کشیدن سوزن ها می توانید از انبردست هم استفاده کنید. پایه چرم دوزی اینجا هم کار را خیلی ساده تر میکند.

وقتی دارید روی کوک ها را بست میزنید باید نخ را خیلی محکم بکشید. اگر نخ شل باشد، کوک های آخر بزرگتر از بقیه بنظر میرسند.

گام هفتم : نخ را ببرید

اضافی نخ را با کاتر ببرید
اضافی نخ را با کاتر ببرید

بعد از بست زدن انتهاب کوک می توانید اضافی نخ را ببرید. نخ را محکم بکشید و با کاتر آن را از لبه ببرید. با انگشت تان نوک نخ را روی کوک ها فشار بدهید تا ثابت بشود.

گام هشتم : اشکال یابی

کوک زدن چرم برایتان سخت است؟
کوک زدن چرم برایتان سخت است؟

وقتی برای اولین بار چرم را کوک می زنید، احتمال بروز مشکل خیلی زیاد میشود. در ادامه به برخی از اشکالات رایج اشاره می کنیم و به شما می گوییم که چطور آنها را برطرف کنید.

سوزن ها از سوراخ رد نمی شوند :

در ساختنی بخوانید :  با یک تکه سیم آویز دیواری مخصوص عینک دودی بسازید

برای حل این مشکل دو راه دارید : یکبار دیگر سوراخ زن یا سمبه را از سوراخ ها رد کنید تا سوراخ ها کمی بزرگتر بشوند. گذشت زمان باعث میشود سوراخ های روی چرم کمی بسته بشوند و گاهی اوقات لازم است دوباره سوراخ هار ا کمی بازتر کنید.

اگر سوراخ ها به اندازه هستند، می توانید از انبردست استفاده کنید. گاهی اوقات رد کردن سوزن از سوراخ های روی چرم نیاز به قدرت زیادی دارد و فقط انبردست کارتان را راه می اندازد.

استفاده از انبردست موقع بست زدن هم کمک زیادی میکند.

بعد از رد کردن نخ از چرم، سوراخ ها بدشکل میشوند :

دلیل بروز این مشکل خشکی بیش از حد چرم است. گاهی اوقات اصطکاک ناشی از کشیدن نخ باعث میشود چرم بیش از حد چروک بشود یا لبه سوراخ ها بریده بشود. برای حل این مشکل می توانید با کمی روغن جوجوبا چرم را نرم کنید.

کوک ها موجی و بدشکل هستند :

اگر احساس کردید کوک هایتان ضعیف و موجی هستند، مشکل از نحوه کوک زدن یا سوراخ هایی است که روی چرم ایجاد کرده اید.

حتماً قبل از سوراخ کردن چرم از شیارزن استفاده کنید. استفاده از اسپیسر کوک هم کوک زدن را خیلی ساده تر میکند. اگر از سوراخ زن استفاده می کنید، مطمئن بشوید سوراخ ها کج نیستند.

اگر سوراخ های روی چرم ایراد ندارند، باید دنبال مشکل در نحوه کوک زدنتان بگردید. ابتدا مطمئن شوید روش کارتان روی همه سوراخ ها یکسان است؛ همیشه یکی از سوزن ها را رد کنید و سپس سوزن دوم را از پشت آن رد کنید. بعد از هر کوک نخ را محکم بکشید.

چرم دوزی را تمرین کنید

اگر می خواهید همه چیزهایی که در این دور آموزش چرم دوزی یاد گرفته اید را در یک پروژه ساده تمرین کنید، ساخت جاکارتی چرم را به شما پیشنهاد می کنیم. این جاکارتی یکی از ساده ترین وسایل چرمی ساختنی است و برای مبتدی ها مناسب است. بعد از ساخت این جاکارتی ساده می توانید سراغ ساختنی های چرمی پیچیده تر بروید و آنها را هم بسازید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش چرم دوزی : چطور چرم را کوک بزنیم؟
عنوان مطلب
آموزش چرم دوزی : چطور چرم را کوک بزنیم؟
توضیح کوتاه
در این قسمت کوک زدن چرم به روش صحیح را یاد می گیرید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : با PVC تفنگ بادی دولول بسازید!... اگر همیشه آرزوی داشتن یک تفنگ بادی داشته اید اما بخاطر قیمت بالا نتوانسته اید به آرزویتان برسید، دست بکار شوید و با لوله PVC یک تفنگ بادی دولول بسازید...
آموزش ساخت سنجاق سینه مرواریدی با طرح پروانه... با جستجوی تگ ساخت زیورآلات در ساختنی ، متوجه می شوید که با کمترین هزینه می توانید هر طرحی که برای دستبند، گوشواره، گردنبند و ... در فکر دارید را پیاده...
مبل چوبی تک نفره شیک و مدرن بسازید در این ساختنی باز هم سراغ ساخت مبلمان رفته ایم و آموزش ساخت مبل چوبی تک نفره را برایتان آماده کرده ایم. طراحی این مبل چوبی بسیار ساده و در عین حال شیک...
آموزش ساخت : چراغ سقفی چوبی بسازید چراغ سقفی که در این ساختنی طرز ساختش را یاد می گیرید، با چوب های بدرد نخور درست میشود. حتی یک جعبه میوه چوبی هم برای درست کردن این چراغ سقفی شیک کافی ...
آموزش ساخت : رنگ رسانا (Conductive Paint) بسازید... در این ساختنی بازهم سراغ روش ساخت مواد شیمیایی بسیار جالب و البته گران رفته ایم : رنگ رسانا یا رنگ هادی جریان الکتریسیته. رنگ رسانا بسیار جالب و کاربر...
گردنبند کاغذی و مرواریدی؛ یک هدیه ارزان و منحصر به فرد... هنر کوئیلینگ یا ملیله کاغذی طرفداران زیادی دارد. در ساختنی هم طرز ساخت انواع کاردستی با این هنر را یاد گرفته اید؛ از جاشمعی تا زیورآلات. در این ساختنی...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید