خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / آموزش چرم دوزی : چطور چرم را برای دوختن آماده کنیم؟

آموزش چرم دوزی : چطور چرم را برای دوختن آماده کنیم؟

اگر شما هم دوست دارید چرم دوزی را یاد بگیرید اما نمی‌دانید از کجا شروع کنید، این دوره آموزش چرم دوزی برایتان مناسب است. چرم دوزی بیشتر از مهارت نیاز به تمرین دارد و هیچ چیز به اندازه ساخت وسایل چرمی‌مختلف مهارت چرم دوزی را بیشتر نمی‌کند اما دانستن اصول اولیه کار هم بسیار مهم است.

در این دوره آموزش چرم دوزی همین اصول اولیه را به شما یاد می‌دهیم. در این سری پست‌های ساختنی روش صحیح کارهایی را یاد می‌گیرید که برای ساخت هر وسیله چرمی‌باید بک یا چندبار آنها را انجام بدهید. این سری آموزش چرم دوزی شامل مهارت‌های زیر است :

روش‌های مختلف سوراخ کردن چرم را یاد بگیرید
روش‌های مختلف سوراخ کردن چرم را یاد بگیرید

در این قسمت از آموزش چرم دوزی روش‌های مختلف برای آماده کردن خط دوخت و سوراخ کردن جای کوک‌ها را یاد می‌گیرید. برای سکانی که در چرم دوزی تازه کار هستند، انتخاب یکی از این روش‌ها کار سختی است اما هرچه پیش بروید راحت تر می‌توانید روش مناسب برای هر پروژه را انتخاب کنید. پس از آزمون و خطا نترسید و سعی کنید همه راه‌ها را امتحان کنید.

معمولاً تازه کارها فقط از سمبه یا همان سوراخ کن استفاده می‌کنند اما خیلی از تکنیک‌های دیگر هم هست که کار را ساده تر میکند. در این آموزش چرم دوزی همین تکنیک‌ها را یاد می‌گیرید؛ تکنیک‌های مثل شیار زدن خط دوخت، استفاده از پانچ چرم، استفاده از سمبه چنگالی و استفاده از اسپیسر کوک.

گام اول : وسایل مورد نیاز

وسایل و ابزار مورد نیاز
وسایل و ابزار مورد نیاز

همانطور که گفتیم لازم نیست از تمام هنگام دوخت یک کیف با جاکارتی از تمام این روش‌ها استفاده کنید. با یکی از این تکنیک‌ها یا ترکیب آنها هم می‌توانید به نتیجه دلخواه برسید. پس به همه ابزاری که در لیست زیر می‌بینید نیاز ندارید.

 • شیارزن
 • سوراخ زن یا سمبه (طرز ساخت این ابزار را در لینک یاد بگیرید)
 • اسپیسر کوک
 • سمبه چنگالی
 • پانچ چرم
 • چکش چوبی یا ابری
 • کارتن یا تخته برش چرم
  چسب چرم

گام دوم : استفاده از شیارزن

شیارزن در پروژه‌های چرمی‌مختلف کاربردهای متفاوتی دارد؛ مثل :

 • ایجاد خط دوخت برای استفاده از چرخ خیاطی
 • زیباتر کردن کوک‌های وسایل چرمی
 • راحت تر کردن استفاده از اسپیسر
 • راحت تر کردن استفاده از پانچ و سوراخ زن چنگالی

استفاده از شیارزن بسیار ساده است. ابتدا باید حاشیه مورد نظرتان برای دوخت را مشخص کنید و سپس خط کش را در جای مناسب قرار بدهید. شیار زن را روی لبه خط کش حرکت بدهید تا خط دوخت ایجاد بشود.

استفاده از شیارزن روی چرم‌های خشک ساده تر است و نتیجه بهتری هم دارد. پس اگر چرم تان را بخاطر تا کردن خیس کرده اید، صبر کنید تا خشک بشود.

دقت کنید که از شیارزن فقط روی طرف براق چرم استفاده می‌کنیم.

گام سوم : استفاده از اسپیسر کوک

اسپیسر کوک جزو ابزار پیشرفته چرم دوزی محسوب میشود اما داشتنش ساخت وسایل چرمی‌را خیلی راخت تر می‌کنید. پس اگر قصد دارید از این آموزش چرم دوزی برای تهیه لیست ابزار چرم دوزی استفاده کنید، اسپیسر را هم در لیست تان قرار بدهید. این ابزار جای سوراخ‌های کوک را با فواصل یکسان روی چرم می‌اندازد و استفاده از سمبه یا سوراخ زن را ساده تر میکند.

اسپیسر کوک اندازه‌های مختلفی دارد و انتخاب اندازه کاملاً به نوع وسیله چرمی‌که می‌سازید، بستگی دارد. برای اینکه اسپیسر بهتر روی چرم رد بیاندازد، ابتدا باید چرم را مرطوب کنید و صبر کنید تا خشک بشود. سپس می‌توانید اسپیسر را روی خط دوخت بگذارید و با کمی‌فشار آن را روی خط حرکت بدهید.

اگر از شیارزن برای ایجاد خط دوخت استفاده نکرده اید و می‌خواهید یک مسیر آزمایشی برای کوک‌ها ایجاد کنید، نباید اسپیسر را فشار بدهید. در این حالت چرم باید خشکِ خشک باشد و نرم نشده باشد. به این ترتیب اسپیسر خیلی کمتر روی چرم رد می‌اندازد.

گام چهارم : ایجاد سوراخ‌های کوک با سوراخ زن یا سمبه

نام اصلی این ابزار سمبه است اما برای راحتی تازه کارها به آن سوراخ زن هم می‌گوییم. اگر سوراخ زن را قبل از استفاده تیز نکنید، کارتان خیلی سخت میشود. برای تیز کردن نوک سوراخ زن می‌توانید از سوهان استفاده کنید.

برای استفاده از سوراخ زن می‌توانید آن را روی سطح کارتان بخوابانید یا از پایه یا زین دوخت چرم استفاده کنید. معمولاً سوراخ کردن چرم در حالت خوابیده کار ساده تری است و زمان و انرژی کمتری میخواهد. حتماً هم باید زیر چرم یک تکه کارتن یا تخته برش چرم بگذارید تا سوراخ زن کند نشود.

سوراخ زن را باید مستقیم در چرم فرو کنید تا به شکل کوک‌ها یکدست و مرتب بشود. اگر چرم را به سمت عقب یا جلو خم کنید، سوراخ روی خط دوختی که با شیارزن ایجاد کرده اید تراز نمی‌شود و ممکن است تکه چرم دیگر بدرد نخورد.

استفاده صحیح از سوراخ زن یکی از قسمت‌های چرم دوزی است که بیش از هر چیز به تمرین نیاز دارد.

گام پنجم : ایجاد سوراخ‌های کوک با سمبه چنگالی

استفاده از سوراخ زن یا سمبه چنگالی برای ایجاد سوراخ‌های کوک بسیار ساده تر است. این ابزار سوراخ‌ها را با فاصله‌های یکسان و خیلی سریعتر ایجاد می‌کند. علاوه بر این سوراخ‌ها را بزرگتر میکند و به همین خاطر کوک زدن چرم سرعت بیشتری میگیرد. تیغه‌ها و فاصله بین تیغه‌های سمبه چنگالی متفاوت است و باید نمونه ای را انتخاب کنید که برای وسیله چرمی‌تان مناسب تر است. وقتی از سمبه چنگالی برای ایجاد سوراخ‌های کوک استفاده می‌کنید دیگر نیازی به استفاده از اسپیسر ندارید.

سمبه چنگالی این امکان را به شما می‌دهد که چرم‌های کلفت را خیلی راحت سوراخ کنید. همچنین با این ابزار می‌توانید دو تکه چرم را بصورت همزمان سوراخ کنید. کافی است ابتدا شیارهای خط دوخت را ایجاد کنید، تکه‌های چرم را بهم بچسبانید تا تکان نخورند و سپس از یک طرف سوراخ‌ها را ایجاد کنید. چرم را بگردانید و از روی رد سوراخ‌ها، سوراخ‌های طرف دیگر را هم با سمبه چنگالی بزرگ کنید.

برای استفاده از این ابزار هم بهتر است ابتدا خط دوخت را مرطوب کنید، صبر کنید تا خشک بشود و سپس کارتان را با سمبه چنگالی شروع کنید.

یکی از ایرادهای سمبه چنگالی این است که به سختی می‌توانید از آن برای لبه‌های گرد چرم استفاده کنید. البته با کمی‌تمرین یاد می‌گیرید که چطور فقط از دوتا از تیغه‌های این نوع سوراخ کن استفاده کنید.

یکی از تکنیک‌های ساده استفاده از این ابزار این است که هربار سمبه چنگالی را از روی چرم بردارید، اولین دندانه را روی آخرین سوراخ بگذارید. به این ترتیب فاصله بین تمام سوراخ‌ها کاملاً برابر میشود.

گام ششم : ایجاد سوراخ‌های کوک با پانچ یا سوراخ کن

استفاده از پانچ کارتان را ساده تر میکند
استفاده از پانچ کارتان را ساده تر میکند

اگر می‌خواهید از نخ‌های خیلی کلفت یا تریشه چرم برای دوختن تکه‌های چرم استفاده کنید، باید از پانچ برای ایجاد سوراخ‌های کوک استفاده کنید.

برای استفاده از این ابزار باید از خط کش یا اسپیسر هم استفاده کنید تا فاصله بین سوراخ‌ها یک اندازه بشود. یکی از مزیت‌های پانچ این است که می‌توانید با یک ابزار سوراخ‌های یک اندازه و یکدست ایجاد کنید.

اگر چرم تان خیلی کلفت است و نمی‌توانید آن را با پانچ سوراخ کنید، یک تکه چرم کلفت تر پشت آن بگذارید تا ایجاد سوراخ‌ها ساده تر بشود.

قسمت بعدی آموزش چرم دوزی

در قسمت آخر آموزش چرم دوزی یاد می‌گیرید که چطور چرم را کوک بزنید. کوک زدن چرم معمولاً آخرین مرحله از دوخت وسایل چرمی‌است و به همین خاطر قسمت آخر آموزش چرم دوزی است.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش چرم دوزی : چطور چرم را برای دوختن آماده کنیم؟
عنوان مطلب
آموزش چرم دوزی : چطور چرم را برای دوختن آماده کنیم؟
توضیح کوتاه
در این ساختنی یاد می‌گیرید چرم تان را برای کوک زدن آماده کنید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

قفسه دوچرخه بسازید و دوچرخه هایتان را از دیوار آویزان کنید... اگر خانواده تان اهل دوچرخه سواری باشند، احتمالاً بخش بزرگی از پارکینگ یا انباری را دوچرخه ها اشغال کرده اند. اگر این فضا را نیاز دارید، می توانید دوچر...
آموزش ساخت : با صندلی خراب میز پاتختی بسازید... اگر یک صندلی کهنه و بدون استفاده در خانه دارید، قبل از دور انداختنش نگاهی به این آموزش ساخت بیاندازید. در این ساختنی یاد می گیرید که چطور با صندلی های...
آموزش ساخت ساعت باینری بسیار دقیق با آردوینو... اگر به ساخت پروژه های آردوینو علاقه مند باشید، حتماً ساخت ساعت آردوینو برایتان جالب است. روش های مختلفی برای ساخت ساعت آردوینو وجود دارد اما از همه آن...
آموزش ساخت بوم باکس ساده اما قدرتمند با ضبط ماشین... در این ساختنی طرز ساخت بوم باکس با ضبط ماشین را یاد می گیرید. ساخت بوم باکس با این روش بسیار ساده است و نیاز به مهارت زیادی ندارد. استفاده از ضبط ماشی...
کوله پشتی عادی تان را به کوله خورشیدی تبدیل کنید!... خیلی از ما مجبوریم بیشتر روزها تبلت و لپ تاپ مان را با خودمان جابجا کنیم. وقتی دانشگاه می رویم، قرار کاری داریم یا می خواهیم به سفرهای کوتاه برویم. با...
فنجان بافتنی ببافید و تی بگ هایتان را داخلش نگه دارید... در این ساختنی یک ایده قلاب بافی ساده را یاد می گیرید. فنجان بافتنی که از آن می توانید برای نگه داشتن تی بگ، آب نبات یا خوراکی های دیگر استفاده کنید. ا...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

پاسخ دهید