خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / آموزش چرم دوزی : چطور چرم را برای دوختن آماده کنیم؟

آموزش چرم دوزی : چطور چرم را برای دوختن آماده کنیم؟

اگر شما هم دوست دارید چرم دوزی را یاد بگیرید اما نمی دانید از کجا شروع کنید، این دوره آموزش چرم دوزی برایتان مناسب است. چرم دوزی بیشتر از مهارت نیاز به تمرین دارد و هیچ چیز به اندازه ساخت وسایل چرمی مختلف مهارت چرم دوزی را بیشتر نمی کند اما دانستن اصول اولیه کار هم بسیار مهم است.

در این دوره آموزش چرم دوزی همین اصول اولیه را به شما یاد می دهیم. در این سری پست های ساختنی روش صحیح کارهایی را یاد می گیرید که برای ساخت هر وسیله چرمی باید بک یا چندبار آنها را انجام بدهید. این سری آموزش چرم دوزی شامل مهارت های زیر است :

روش های مختلف سوراخ کردن چرم را یاد بگیرید
روش های مختلف سوراخ کردن چرم را یاد بگیرید

در این قسمت از آموزش چرم دوزی روش های مختلف برای آماده کردن خط دوخت و سوراخ کردن جای کوک ها را یاد می گیرید. برای سکانی که در چرم دوزی تازه کار هستند، انتخاب یکی از این روش ها کار سختی است اما هرچه پیش بروید راحت تر می توانید روش مناسب برای هر پروژه را انتخاب کنید. پس از آزمون و خطا نترسید و سعی کنید همه راه ها را امتحان کنید.

معمولاً تازه کارها فقط از سمبه یا همان سوراخ کن استفاده می کنند اما خیلی از تکنیک های دیگر هم هست که کار را ساده تر میکند. در این آموزش چرم دوزی همین تکنیک ها را یاد می گیرید؛ تکنیک های مثل شیار زدن خط دوخت، استفاده از پانچ چرم، استفاده از سمبه چنگالی و استفاده از اسپیسر کوک.

گام اول : وسایل مورد نیاز

وسایل و ابزار مورد نیاز
وسایل و ابزار مورد نیاز

همانطور که گفتیم لازم نیست از تمام هنگام دوخت یک کیف با جاکارتی از تمام این روش ها استفاده کنید. با یکی از این تکنیک ها یا ترکیب آنها هم می توانید به نتیجه دلخواه برسید. پس به همه ابزاری که در لیست زیر می بینید نیاز ندارید.

 • شیارزن
 • سوراخ زن یا سمبه (طرز ساخت این ابزار را در لینک یاد بگیرید)
 • اسپیسر کوک
 • سمبه چنگالی
 • پانچ چرم
 • چکش چوبی یا ابری
 • کارتن یا تخته برش چرم
  چسب چرم
در ساختنی بخوانید :  با گیاهان مورد علاقه تان باغچه آپارتمانی کوچک و شیک بسازید

گام دوم : استفاده از شیارزن

شیارزن در پروژه های چرمی مختلف کاربردهای متفاوتی دارد؛ مثل :

 • ایجاد خط دوخت برای استفاده از چرخ خیاطی
 • زیباتر کردن کوک های وسایل چرمی
 • راحت تر کردن استفاده از اسپیسر
 • راحت تر کردن استفاده از پانچ و سوراخ زن چنگالی

استفاده از شیارزن بسیار ساده است. ابتدا باید حاشیه مورد نظرتان برای دوخت را مشخص کنید و سپس خط کش را در جای مناسب قرار بدهید. شیار زن را روی لبه خط کش حرکت بدهید تا خط دوخت ایجاد بشود.

استفاده از شیارزن روی چرم های خشک ساده تر است و نتیجه بهتری هم دارد. پس اگر چرم تان را بخاطر تا کردن خیس کرده اید، صبر کنید تا خشک بشود.

دقت کنید که از شیارزن فقط روی طرف براق چرم استفاده می کنیم.

گام سوم : استفاده از اسپیسر کوک

اسپیسر کوک جزو ابزار پیشرفته چرم دوزی محسوب میشود اما داشتنش ساخت وسایل چرمی را خیلی راخت تر می کنید. پس اگر قصد دارید از این آموزش چرم دوزی برای تهیه لیست ابزار چرم دوزی استفاده کنید، اسپیسر را هم در لیست تان قرار بدهید. این ابزار جای سوراخ های کوک را با فواصل یکسان روی چرم می اندازد و استفاده از سمبه یا سوراخ زن را ساده تر میکند.

اسپیسر کوک اندازه های مختلفی دارد و انتخاب اندازه کاملاً به نوع وسیله چرمی که می سازید، بستگی دارد. برای اینکه اسپیسر بهتر روی چرم رد بیاندازد، ابتدا باید چرم را مرطوب کنید و صبر کنید تا خشک بشود. سپس می توانید اسپیسر را روی خط دوخت بگذارید و با کمی فشار آن را روی خط حرکت بدهید.

اگر از شیارزن برای ایجاد خط دوخت استفاده نکرده اید و می خواهید یک مسیر آزمایشی برای کوک ها ایجاد کنید، نباید اسپیسر را فشار بدهید. در این حالت چرم باید خشکِ خشک باشد و نرم نشده باشد. به این ترتیب اسپیسر خیلی کمتر روی چرم رد می اندازد.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت پروگرامر برای میکروکنترلرهای AVR و PIC

گام چهارم : ایجاد سوراخ های کوک با سوراخ زن یا سمبه

نام اصلی این ابزار سمبه است اما برای راحتی تازه کارها به آن سوراخ زن هم می گوییم. اگر سوراخ زن را قبل از استفاده تیز نکنید، کارتان خیلی سخت میشود. برای تیز کردن نوک سوراخ زن می توانید از سوهان استفاده کنید.

برای استفاده از سوراخ زن می توانید آن را روی سطح کارتان بخوابانید یا از پایه یا زین دوخت چرم استفاده کنید. معمولاً سوراخ کردن چرم در حالت خوابیده کار ساده تری است و زمان و انرژی کمتری میخواهد. حتماً هم باید زیر چرم یک تکه کارتن یا تخته برش چرم بگذارید تا سوراخ زن کند نشود.

سوراخ زن را باید مستقیم در چرم فرو کنید تا به شکل کوک ها یکدست و مرتب بشود. اگر چرم را به سمت عقب یا جلو خم کنید، سوراخ روی خط دوختی که با شیارزن ایجاد کرده اید تراز نمی شود و ممکن است تکه چرم دیگر بدرد نخورد.

استفاده صحیح از سوراخ زن یکی از قسمت های چرم دوزی است که بیش از هر چیز به تمرین نیاز دارد.

گام پنجم : ایجاد سوراخ های کوک با سمبه چنگالی

استفاده از سوراخ زن یا سمبه چنگالی برای ایجاد سوراخ های کوک بسیار ساده تر است. این ابزار سوراخ ها را با فاصله های یکسان و خیلی سریعتر ایجاد می کند. علاوه بر این سوراخ ها را بزرگتر میکند و به همین خاطر کوک زدن چرم سرعت بیشتری میگیرد. تیغه ها و فاصله بین تیغه های سمبه چنگالی متفاوت است و باید نمونه ای را انتخاب کنید که برای وسیله چرمی تان مناسب تر است. وقتی از سمبه چنگالی برای ایجاد سوراخ های کوک استفاده می کنید دیگر نیازی به استفاده از اسپیسر ندارید.

سمبه چنگالی این امکان را به شما می دهد که چرم های کلفت را خیلی راحت سوراخ کنید. همچنین با این ابزار می توانید دو تکه چرم را بصورت همزمان سوراخ کنید. کافی است ابتدا شیارهای خط دوخت را ایجاد کنید، تکه های چرم را بهم بچسبانید تا تکان نخورند و سپس از یک طرف سوراخ ها را ایجاد کنید. چرم را بگردانید و از روی رد سوراخ ها، سوراخ های طرف دیگر را هم با سمبه چنگالی بزرگ کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت: کیف دستی کریستالی بسازید

برای استفاده از این ابزار هم بهتر است ابتدا خط دوخت را مرطوب کنید، صبر کنید تا خشک بشود و سپس کارتان را با سمبه چنگالی شروع کنید.

یکی از ایرادهای سمبه چنگالی این است که به سختی می توانید از آن برای لبه های گرد چرم استفاده کنید. البته با کمی تمرین یاد می گیرید که چطور فقط از دوتا از تیغه های این نوع سوراخ کن استفاده کنید.

یکی از تکنیک های ساده استفاده از این ابزار این است که هربار سمبه چنگالی را از روی چرم بردارید، اولین دندانه را روی آخرین سوراخ بگذارید. به این ترتیب فاصله بین تمام سوراخ ها کاملاً برابر میشود.

گام ششم : ایجاد سوراخ های کوک با پانچ یا سوراخ کن

استفاده از پانچ کارتان را ساده تر میکند
استفاده از پانچ کارتان را ساده تر میکند

اگر می خواهید از نخ های خیلی کلفت یا تریشه چرم برای دوختن تکه های چرم استفاده کنید، باید از پانچ برای ایجاد سوراخ های کوک استفاده کنید.

برای استفاده از این ابزار باید از خط کش یا اسپیسر هم استفاده کنید تا فاصله بین سوراخ ها یک اندازه بشود. یکی از مزیت های پانچ این است که می توانید با یک ابزار سوراخ های یک اندازه و یکدست ایجاد کنید.

اگر چرم تان خیلی کلفت است و نمی توانید آن را با پانچ سوراخ کنید، یک تکه چرم کلفت تر پشت آن بگذارید تا ایجاد سوراخ ها ساده تر بشود.

قسمت بعدی آموزش چرم دوزی

در قسمت آخر آموزش چرم دوزی یاد می گیرید که چطور چرم را کوک بزنید. کوک زدن چرم معمولاً آخرین مرحله از دوخت وسایل چرمی است و به همین خاطر قسمت آخر آموزش چرم دوزی است.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش چرم دوزی : چطور چرم را برای دوختن آماده کنیم؟
عنوان مطلب
آموزش چرم دوزی : چطور چرم را برای دوختن آماده کنیم؟
توضیح کوتاه
در این ساختنی یاد می گیرید چرم تان را برای کوک زدن آماده کنید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

با قطعات الکترونیکی ساده و ارزان مدار حذف باتری بسازید... در این ساختنی آموزش ساخت مدار حذف باتری را یاد می گیرید که می تواند در مدارات الکترونیکی بجای باتری های ۹ ولتی کتابی استفاده بشود. از این مدار می توان...
کیف ابزار رولی بسازید و ابزارهایتان را راحت تر حمل کنید... اگر با جعبه ابزار چوبی و پلاستیکی مشکل دارید و دنبال راهکار بهتری برای مرتب کردن و حمل ابزار می گردید، کیف ابزار رولی را امتحان کنید. در این ساختنی به...
آموزش ساخت : با ورق فلزی بخاری کاردستی درست کنید... اگر دنبال یک کاردستی ساده، جالب و ارزان می گردید که بی ارتباط به فصل سرما هم نباشد، بخاری کاردستی را امتحان کنید. این بخاری مینیاتوری با ورق های فلزی ...
آموزش ساخت : آمپلی فایر گیتار بسازید در این ساختنی طرز ساخت یک آمپلی فایر گیتار را یاد می گیرید. این آمپلی فایر گیتار طوری طراحی شده که داخل جیب جا بگیرد و در عین حال کیفیت صدای بالایی دا...
آموزش چرم دوزی : چطور چرم را به روش صحیح ببریم؟... اگر شما هم دوست دارید چرم دوزی را یاد بگیرید اما نمی دانید از کجا شروع کنید، این دوره آموزش چرم دوزی برایتان مناسب است. چرم دوزی بیشتر از مهارت نیاز ب...
چینی شکسته را با چسب و موم عسل تعمیر کنید!... شغل چینی بند زنی سال هاست که از یادها رفته و میتوان گفت منسوخ شده است. به همین خاطر اگر یکی ظرف چینی شکسته داشته باشید یا باید آن را دور بیاندازید یا ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت ریشه چرمی برای دست سازهای چرم

ریشه چرمی یکی از اولین گزینه هایی است که برای تزیین کیف، کفش، لباس و …

پاسخ دهید