خانه / اخبار / فناوری های نظامی و تاثیر آن ها بر پیشرفت فناوری بشر

فناوری های نظامی و تاثیر آن ها بر پیشرفت فناوری بشر

موج بعدی فناوری های نو ممکن است جایی آغاز شود که انتظار نداشته باشید : نیرو های نظامی !
شرکت iRobot جدیدا اعلام کرده است که یک سفارش 4 میلیون دلاری از ارتش ایالات متحده برای مدل 110 از ربات های این شرکت دریافت کرده است . یک ربات 2.3 کیلوگرمی کم حجم که می تواند باز شده و بزرگ تر شود و “می تواند در آگاهی سریع از موقعیت ، رصد مداوم فعالیت ها و تحقیق و حتی ایجاد تغییر در مواد خطرناک و مخرب شرکت کند و در عین حال اپراتور خود را از گزند این موقعیت ها دور نگه دارد”
این کاربرد ها برای نیرو های نظامی خیلی خوب است . اما سفارش چهار میلیون دلاری در مقایسه با بودجه ای که موسسه بین المللی پژوهش صلح استکهلم ادعا می کند امریکا در سال 2014 صرف نیرو های نظامی کشور کرده، خنده دار است ! این رقم به ادعای این موسسه چیزی در حدود 610 میلیارد دلار است !
این رقم بارها بیش تر از درآمدی است که هر شرکت فناوری در دنیا در سال 2014 به آن دست پیدا کرده است ، حتی شرکت اپل . با این حال ، این دو حوزه آنقدر ها هم که فکر می کنید از هم جدا نیستند. بله بودجه زیادی در نیروهای نظامی امریکا صرف سلاح های استاندارد و مهمات می شود ، اما در واقع مقدار زیادی از این بودجه صرف فناوری های جدید خواهد شد. ارتش ایالات متحده حتی مایل به سرمایه گذاری روی اختراعات کوچکی است که شاید در نزد افکار عمومی آنچنان توجیح پذیر نباشد اما ممکن است روزی در کاربردهای نظامی به کار نیرو های امریکایی بیاید.

در ساختنی بخوانید :  جسم پرنده با برعکس شدن حرکت می کند (ویدئو)
ربات های iRobot 110 طراحی شده اند تا در محل های صعب العبور حرکت کنند،اطلاعات بدست آورده و اقدامات لازم را انجام دهند
ربات های iRobot 110 طراحی شده اند تا در محل های صعب العبور حرکت کنند،اطلاعات بدست آورده و اقدامات لازم را انجام دهند

برای مثال ، ربات سگ بزرگ (BigDog) ساخت شرکت بوستن داینامیکس را در نظر بگیرید . رباتی ترسناک که می تواند وزن زیادی را مانند یک حیوان قدرت مند جابجا کند در کاربردهای تجاری و خانگی آنچنان جایگاهی ندارد ، اما همین ربات یک وسیله بسیار مفید برای جابجایی صد ها کیلوگرم تجهیزات نیرو های ارتش در مناطقی است که به راحتی نمی توان از آن عبور کرد.
این ربات دارای حسگر هایی تخصصی و سامانه تعلیق هیدرولیک هوشمند است که گرچه حتی نزدیک به یک حیوان واقعی نیست ،اما شرکت طراح آن با ارتش ایالات متحده قرارداد بسته است . این بدین معناست که طراحان و سازندگان این ربات بی شاخ و دم توسط ارتش تامین مالی می شوند که به تجربه و ساخت این محصول ادامه دهند.

اما مسئله فقط به ربات ها ختم نمی شود . نیرو های نظامی امریکا تقریبا به هر چیزی تمایل نشان داده اند . از لباس های تغییر شکل دهنده بگیرید تا واقعیت افزوده . ارتش امریکا سرمایه گذاری زیادی روی آزمایش های کامپیوتر های کوانتومی انجام داده است و به دنبال پروژه های داده های عظیم و حتی اینترنت اشیا نیز هست .
ارتش ایالات متحده نیازمند تانک های ضد مین ، حسگر های کوچک و قدرت مند، نمایشگر با تکنولوژی ترانزیستورهای صفحه روی و فناوری های عجیب و غریبی است که حتی کسی به آن ها فکر هم نکرده است .
این فرصت در امریکا باعث شده است که طراحان و سازندگان فناوری های جدید تمرکز خود را روی فناوری هایی بگذارند که ممکن است به درد ارتش بخورد ، فناوری هایی برای استفاده در هواپیما ها و یا کاربردهای نظامی دیگر.
خیلی از شرکت های طراح دیگر به دنبال ساخت گچت های پوشیدنی که عمر کوتاهی دارند و به زودی از بین می روند نیستند.

در ساختنی بخوانید :  برنامه ناسا برای انتقال دائمی انسان به مریخ !

فناوری برای نجات انسان ها

دلیل دیگری هم هست که طراحان فناوری های مختلف باید نیم نگاهی به کاربردهای نظامی داشته باشند. شاید بگویید این دلیل زیادی فلسفی است : نجات جان انسان ها !
برای مثال ، اگر تکنولوژی توسعه پیدا می کرد که می توانست با سادگی و امنیت کافی همه زمین های عملیات را شناسایی و تهدید های آن را خنثی کند، هم اکنون دیگر مشکلی از نظر سلاح های کارگذاری شونده مانند انواع مین و بمب های کنار جاده ای که در خیلی از کشور ها سالیانه هزاران جان بی گناه را می گیرد و برای دهه ها سال کشور ها را درگیر مشکلات مختلف می کند، نداشتیم .
هم اکنون که در حال خواندن این مقاله هستید ، نوعی رنگ ضد سلاح های شیمیایی تولید شده است ، چرا نباید تکنولوژی را به حدی گسترش دهیم که بتواند شهر ها و مردمان غیر نظامی را از شر سلاح های شیمیایی ، مهمات جنگی و یا مواد منفجره در امان نگه دارد ؟
ارتش ایالات متحده امریکا در حال حاضر میلیارد ها دلار را در انتظار تزریق شدن در فناوری های مختلف در اختیار دارد و این یک فرصت طلایی برای طراحان امریکایی ست که یک آینده پیشرفته تر و البته امن تر را طراحی کنند.

منبع

خلاصه مطلب
فناوری های نظامی و تاثیر آن ها بر پیشرفت فناوری بشر
عنوان مطلب
فناوری های نظامی و تاثیر آن ها بر پیشرفت فناوری بشر
توضیح کوتاه
شاید کمی عجیب به نظر برسد اما یکی از جاهایی که ممکن است باعث ایجاد نسل نویی در فناوری ها شود ، نیرو های نظامی است
نویسنده
ساختنی
ساختنی

درباره مهرداد جمالی

مهرداد جمالی
مهرداد جمالی ، متولد 1367 ، دانش آموخته رشته لیسانس مهندسی مخابرات دانشگاه ملی زنجان و دانشجوی ارشد مدیریت صنعتی است. وی بنیان گذار اصلی پروژه ساختنی و یکی از مدیران ارشد وبسایت است.

پاسخ دهید