خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / لوستر مقوایی شیک و مقرون به صرفه بسازید

لوستر مقوایی شیک و مقرون به صرفه بسازید

شاید شما هم جزو کسانی باشید که ایده آویزان کردن لوستر مقوایی از اتاق برایتان چندان جالب نباشد اما این طراحی می تواند نظرتان را تغییر بدهد. در این ساختنی طرز ساخت یک لوستر مقوایی را یاد می گیرید که طراحی متفاوت و کاملی دارد و می توانید آن را هر طور که می خواهید تزیین کنید. با استفاده از الگوی لوستر مقوایی می توانید آن را با هر متریال دیگری مثل چوب یا ورق های فلز هم بسازید.

این لوستر مقوایی را می توانید برای تزیین خانه در جشن ها و مهمانی ها هم استفاده کنید. در مدت زمان کمی می توانید تعداد زیادی از لوستر ها بسازید و کل فضای خانه را با آنها تزیین کنید. مهمترین نکته در ساخت لوستر مقوایی انتخاب لامپ است. حتماً باید از لامپ های LED و کم مصرف استفاده کنید که گرمای کمی تولید می کنند. این نکته بسیار مهم است و اگر آن را جدی نگیرید ممکن است لوسترتان آتش بگیرد. اگر از این لوستر خوشتان نیامده، به این لینک بروید و بقیه لوسترهای ساختنی را هم ببینید.

لوستر مقوایی بسازید
لوستر مقوایی بسازید

گام اول : وسایل مورد نیاز

 • الگوی پرینت شده
 • کاتر
 • ماژیک
 • کارتن یا مقوای ضخیم
 • متر
 • قیچی
 • چسب حرارتی و چسب نواری
 • طناب یا زنجیر سبک
 • اسپری رنگ (اگر می خواهید لوستر را رنگ کنید)
 • پیچ چشمی برای آویزان کردن لوستر
 • مهره های تزیینی، آویز لوستر و وسایل دیگر (اختیاری – برای تزیین لوستر)

گام دوم : طراحی را مشخص کنید

طراحی لوستر مقوایی
طراحی لوستر مقوایی

فایل PDF طراحی لوستر مقوایی را می توانید از لینک زیر دریافت کنید. بعد از دانلود و پرینت این الگو، باید تصمیم بگیرید که می خواهید لوسترتان را چطور طراحی کنید. می توانید این لوستر را از دو تک مقوا بسازید یا تعداد مقواها را بیشتر کنید تا طراحی لوستر پیچیده تر بشود.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت ماژول رله Latch با قطعات ارزان و در دسترس

ساده ترین شکل لوستر از دو قسمت تشکیل میشود؛ هر کدام از این قسمت ها که با استفاده از الگو بریده می شوند از وسط تا می شوند و وقتی بهم وصل می شوند بدنه لوستر را میسازند. چند حلقه پایه مقوایی (که چهار برش رویشان دارند) هم این دو قسمت را در کنار هم قرار می دهند.

حالا شما باید تصمیم بگیرید می خواهید لوسترتان از چند قسمت تشکیل بشود. می توانید بدنه لوستر را از دو، چهار، شش و … قطعه بسازید. البته به این نکته هم توجه داشته باشید که با افزایش تعداد قسمت های تشکیل دهنده بدنه لوستر باید شیارای روی حلقه های پایه را هم بیشتر کنید.

گام سوم : قطعات را ببرید

بعد از پرینت الگوی ساخت لوستر، آن را روی مقوا یا کارتن بچسبانید و دورش را با ماژیک بکشید. کارتن را روی تخته برش یا یک سطح صاف و سفت قرار بدهید و شروع به بریدن کارتن بکنید. سعی کنید کارتر را دقیقاً روی خطوط تکان بدهید و انحناها را خوب دربیاورید.

برای لبه های طرح حتماً از کاتر تیز استفاده کنید تا بتوانید مقواها را درست مثل الگو ببرید. در همین مرحله هم شیارهای حلقه های پایه را ببرید. جای این شیارها در تصاویر مشخص شده است.

گام چهارم : لوستر را مونتاژ کنید

بعد از اینکه طرح و حلقه های پایه را به تعداد دلخواه بریدید، می توانید لوستر را مونتاژ کنید. نحوه مونتاژ لوستر خیلی ساده تر از مراحل قبل است و زمان کمتری میبرد. ابتدا با پاکت باز کن یا قسمت پلاستیکی کاتر روی خط تای مرکزی یک خط بیاندازید. به این ترتیب تا کردنش ساده تر میشود. تمام قطعات را از روی این خط تا کنید. به مدت چند ساعت چند کتاب سنگین روی این مقواها بگذارید تا خط تای وسط آنها کاملاً شکل بگیرد.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت: قفسه زیورآلات بسازید

سپس حلقه های پایه را بردارید و به تعداد مناسب روی آنها شیار بزنید. اگر فقط از دو قطعه برای ساخت لوست استفاده می کنید باید چهار شیار روی حلقه ها بزنید (دایره ها را به چهار قسمت مساوی تقسیم کنید). اگر از چهار قطعه استفاده می کنید باید هشت برش روی حلقه های پایه بزنید و … .

بعد از اینکه همه قطعات آماده شدند، می توایند خیلی راحت با حلقه های پایه قطعات اصلی لوستر را بهم وصل کنید. اگر بخواهید می توانید به محل اتصال حلقه های به بدنه لوستر کمی چسب بزنید تا اتصالات محکم تر بشود. البته اگر برش ها را دقیق زده باشید، نیازی به چسب نیست.

حالا لوستر مقوایی آماده است و می توانید آن را رنگ کنید یا هر طور دیگر که می خواهید تزیینش کنید.

لوستر مقوایی آماده است

برای آویزان کردن لوستر مقوایی کافی است یک پیچ چشمی به بالایش وصل کنید و با طناب یا زنجیر آویزانش کنید. همانطور که گفتیم حتماً باید از لامپ های کم مصرف که گرمای کمی تولید می کنند برای لوسترهای کاردستی استفاده کنید. لامپ را هم می توانید وسط حلقه های پایه لوستر قرار بدهید و هم از لامپ های کوچکتر برای روی شاخه های آن استفاده کنید. این کاردستی را می توانید برای تزیین خانه در جشن ها و بدون لامپ هم استفاده کنید.

منبع

خلاصه مطلب
لوستر مقوایی شیک و مقرون به صرفه بسازید
عنوان مطلب
لوستر مقوایی شیک و مقرون به صرفه بسازید
توضیح کوتاه
از این لوستر می توانید برای تزیین خانه در جشن ها و مهمانی ها استفاده کنید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : آویز تخت پروانه ای ساده و شیک بسازید... در این ساختنی یک روش ساده و ارزان برای ساخت آویز تخت کودک را یاد می گیرید. ساخت این آویز تخت بسیار ساده است و علاوه بر هزینه کم، زمان زیادی هم نمی خوا...
با اوریگامی گل رز یک اوریگامی سه بعدی و تزیینی بسازید... در این ساختنی یاد می گیرید چطور با اوریگامی گل رز معروف J.C. Nolan یک اوریگامی سه بعدی بسازید. از این اوریگامی سه بعدی زیبا می توانید برای ساخت زیورآل...
فانوس تزیینی نخرید؛ با قوطی نوشابه یکی بسازید!... اگر کمی خلاق و البته اهل ساختنی باشید حتماً می دانید که قوطی فلزی نوشابه به هیچ وجه دور ریختنی محسوب نمی شود و خیلی چیزها میتوان با آن ساخت. اولین چیز...
آموزش ساخت : با وصله دوزی تابلوی پارچه ای بسازید... در این ساختنی یک روش آسان و بدون هزینه برای ساخت تابلوی پارچه ای را به شما می آموزیم. این روش هم وصله دوزی هست و هم نیست. برای ساخت این تابلوهای پارچه...
با کمترین هزینه هویه تفنگی کارآمد و خوش دست بسازید... ابزار لحیم کاری یکی از مهترین ابزار کار علاقه مندان به پروژه های الکترونیک است. با داشتن یک ابزار مناسب ساخت مدارت الکترونیکی در اندازه ها و طرح های م...
با قطعات ارزان کنترلر سرعت موتور DC دیجیتال بسازید... برای کنترل سرعت یک موتور DC می شود از روش های مختلفی مثل حلقه فاز بسته، ورودی دیجیتال یا ورودی آنالوگ استفاده کرد. حتی می توانید سرعت را روی یک نمایشگ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید