خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / آموزش چرم دوزی : چطور تکه های چرم را تا کنیم؟

آموزش چرم دوزی : چطور تکه های چرم را تا کنیم؟

اگر شما هم دوست دارید چرم دوزی را یاد بگیرید اما نمی دانید از کجا شروع کنید، این دوره آموزش چرم دوزی برایتان مناسب است. چرم دوزی بیشتر از مهارت نیاز به تمرین دارد و هیچ چیز به اندازه ساخت وسایل چرمی مختلف مهارت چرم دوزی را بیشتر نمی کند اما دانستن اصول اولیه کار هم بسیار مهم است.

در این دوره آموزش چرم دوزی همین اصول اولیه را به شما یاد می دهیم. در این سری پست های ساختنی روش صحیح کارهایی را یاد می گیرید که برای ساخت هر وسیله چرمی باید بک یا چندبار آنها را انجام بدهید. این سری آموزش چرم دوزی شامل مهارت های زیر است :

وقتی می خواهید وسایل چرمی بسازید باید مدام الگوهای مختلف بسازید و چرم را متناسب با آن الگوها ببرید و تا بزنید. در این قسمت از آموزش چرم دوزی چند تکنیک ساده برای تا زدن آسان چرم را یاد می گیرید. خوب و درست تا کردن چرم تاثیر زیادی روی شکل نهایی وسایل چرمی دارد و درست به اندازه کشیدن صحیح الگو اهمیت دارد.

تیزی خطوط تای چرم به ضخامت چرم تان بستگی دارد اما روی چرم های کلفت تر همیشه خطوط تا نرمتر هستند و بیشتر منحنی هستند.

در این تکنیک ها از شیار زدن استفاده نمی شود و به همین خاطر چرم خیلی دیرتر پوسیده میشود. بهتر است قبل از رنگ کردن چرم آن را تا کنید چون باید کمی آب هم به چرم بزنید. بعضی از رنگ های چرم تا چند روز بعد از خشک شدن به آب واکنش نشان می دهند.

در ساختنی بخوانید :  تلسکوپ چوبی با تکنیک آینه ای بسازید- بخش دوم : بدنه تلسکوپ

گام اول : وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز
  • پاکت باز کن
  • خط کش
  • گیره
  • اسپری آب یا ابر خیس
  • دستمال کاغذی
  • چکش ابری یا پلاستیکی

برای تا کردن تکه های چرک کوچک و ایجاد خطوط تای ساده فقط به دستمال کاغذی، آب و گیره نیاز دارید.

گام دوم : چرم را مرطوب کنید

ابتدا باید تکه های چرم را کم نمدار کنید تا ایجاد خطوط تا و خم کردن چرم ساده تر بشود.

نباید چرم را کاملاً خیس کنید و همین قدر که از هر دو طرف آن را نمدار کنید کافی است. برای اینکار می توانید از یک بطری آب پاش کوچک با ابر خیس استفاده کنید.

گام سوم : چرم را تا کنید و گیره بزنید

وقتی روی خط تا را نمدار کردید، چرم را درست از نقطه مورد نظر تا کنید. می توانید با استفاده از الگویتان روی چرم خط بکشید و سپس چرم را نمدار کنید. این مرحله از کار خیلی مهم است و به همین خاطر تا از محل و اندازه تا مطمئن نشده اید نباید کاری کنید.

یک دستمال کاغذی را از وسط تا کنید و روی قسمت تا شده قرار بدهید. حالا گیره ها را روی دستمال بزنید. دستکال کاغذی هم رطوبت چرم را می گیرد و هم نمی گذارد گیره ها روی چرم خط بیاندازند.

چند دقیقه چرم را در این حالت بگذارید و صبر کنید تا چرم خشک بشود. اگر به موقع گیره ها را بردارید، می بینید که چرم شکل خودش را حفظ می کند. اگر چرم هنوز شکل نگرفته است باید یکبار دیگر این مراحل را تکرار کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : قفسه ایستاده ساده و جادار بسازید

گام چهارم : تکنیک چکش کاری

با ضربه زدن روی چرم هم می توانید خط تا را شکل بدهید
با ضربه زدن روی چرم هم می توانید خط تا را شکل بدهید

برای چرم های کلفت تر می توانید از چکش استفاده کنید. برای این تکنیک تا کردن چرم هم باید ابتد آن را نمدار کنید و سپس با چکش چندبار روی آن ضربه بزنید. این تکنیک برای چرم های نازک یا چرم هایی که نرم هستند، خیلی جواب نمی دهد.

گام پنجم : تکنیک پاکت باز کن

برای چرم هایی که خیلی نازک هستند و نمی توانید از دو روش بالا برای تا کردن شان استفاده کنید، از تکنیک پاکت باز کن استفاده کنید. این نوع چرم ها فقط به یک چین ساده نیاز دارند که شکل بگیرند. از این تکنیک می توانید برای شکل دادن به چرم های کلفت تر هم استفاده کنید اما کارکرد اصلی آن برای چرم های نازک است.

چرم را از داخل کمی نمدار کنید و سپس با خط کش و پاکت باز کن از داخل روی آن خط بیاندازید. در تصویر سوم می توانید ببینید که با چندبار حرکت ساده روی چرم چطور یک خط تای صاف و مرتب روی چرم ایجاد شده است.

روی پاکت باز کن به اندازه کافی فشار بیاورید تا مطمئن شوید به خط تا به اندازه کافی تیز میشود. در این تکنیک لزوماً نباید چرم را نمدار کنید اما نمدار کردن چرم کارتان را ساده تر میکند.

قسمت بعدی آموزش چرم دوزی

در پست بعدی از سری آموزش چرم دوزی یاد می گیرید که چطور نخ و سوزن را برای چرم دوزی آماده کنید. سوزن چرم دزوی را نباید به روش عادی نخ کنید. اینکار روش خاصی دارد که در قسمت بعد آن را به شما یاد می دهیم.

در ساختنی بخوانید :  پاوربانک اسپیکردار با قاب شیک و مقاوم بسازید

منبع

خلاصه مطلب
آموزش چرم دوزی : چطور تکه های چرم را تا کنیم؟
عنوان مطلب
آموزش چرم دوزی : چطور تکه های چرم را تا کنیم؟
توضیح کوتاه
تکنیک های تا کردن چرم را یاد بگیرید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت: قفسه زیورآلات بسازید در این ساختنی، طرز ساخت قفسه ای را می آموزید که با استفاده از آن می توانید تمام زیورآلات تان را مرتب کنید و فضای اضافی هم برای جا دادن سایر وسایل تان ...
ساخت انگشتر چوبی را با چوب بستنی امتحان کنید!... قبلاً در ساختنی طرز ساخت انگشتر چوبی را یاد گرفته اید. در آن روش از روکش چوب برای ساخت انگشتر استفاده کردیم و حالا قصد داریم همان انگشتر را با چوب بست...
دستور تهیه : کیک سیب ساده و خوشمزه درست کنید... اگر طرفدار کیک های میوه ای با طعم دهنده های تند هستید، این کیک سیب ساده را امتحان کنید. به این خاطر می گوییم ساده که می توانید با صرف کمترین زمان و هز...
ساخت چراغ خواب با کارتن های بدون استفاده!... در این ساختنی طرز ساخت چراغ خواب کاغذی را یاد می گیرید که هزینه ساختش صفر ریال است. حتماً در خانه شما هم کمی کارتن و چسب پیدا میشود. خب همین ها برای س...
آموزش ساخت اره رومیزی کوچک با اره گردبرد... اگر اهل ساخت وسایل چوبی یا کاردستی با چوب باشید، اره رومیزی یکی از وسایلی است که کارتان را خیلی ساده می کند. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور با ...
آموزش ساخت: منبع تغذیه قابل تنظیم بسازید... با ساختنی همراه باشید و طرز ساخت یک منبع تغذیه قابل تنظیم بسیار کوچک را بیاموزید. این منبع تغذیه طوری طراحی شده است که تا حد امکان کوچک باشد تا حمل و ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت درختچه بونسای تزیینی با سیم!

ساخت درختچه تزیینی با سیم یکی از ایده های ارزان و محبوب بین طرفداران ساختنی …

پاسخ دهید