خانه / اخبار / خودرو های بدون راننده دیر یا زود دنیا را تسخیر خواهند کرد !

خودرو های بدون راننده دیر یا زود دنیا را تسخیر خواهند کرد !

وقتی نمایشگاه CES 2016 از تاریخ 6 تا 9 ژانویه در لاس وگاس امریکا برگزار شد ، همه چشم ها را در صنعت الکترونیک و خودرو متوجه خود کرد. این نمایشگاه دستاورد های جدید را از پهباد ها گرفته تا خودرو های بدون راننده و کلوپ کتاب گری شپیرو (Gary Shapiro) را به نمایش گذاشت.این نمایشگاه با سخنرانی دکتر هربرت دایس (Herbert Diess) ريال مدیر عامل فولکس واگن شروع شد. این واقعه کمی طعنه آمیز بود چون در سال 2016 تقلب کارخانه فولکس واگن در تست های آلودگی خودرو هایش در صدر اخبار اقتصادی قرار گرفته بود!
البته این مشخص است که دکتر دایس را نمی توانیم به تنهایی مسئول این رسوایی بدانیم. در مورد این رسوایی انگشت اتهام به سمت دو مهندس ارشد فولکس نشانه رفته است. پس می توانیم بگوییم حضور فولکس واگن در نمایشگاه 2016 در واقع راهی بود برای جبران خسارت ها و ترمیم صدماتی که این رسوایی به حیثیت فولکس واگن وارد آورده است و شروع سالی است پر از چالش و نوآوری های جدید در صنعت خودرو در جهان.

پلتفرم V2X برای خودرو های بدون راننده

خبر اصلی در مورد صنعت خودرو اما توسعه پلتفرم V2X است که تجهیزات آن از استاندارد IEEE 802.11p برای ارتباط بین اتومبیل ها و زیر ساخت های شهری و جاده ای استفاده می کند. یکی دیگر از خبرهای هیجان انگیر استفاده از WiFi برای ارتباط تصویری داخل خودرو و همچنین وصل شدن خودرو به خانه های هوشمند بود .
تکنولوژی V2X با فراهم آوردن اطلاعات مرتبط با تصمیم گیری در رانندگی، مانند چاله های جاده ، تغییرات نور و آژیر های خودرو های امدادی و پلیس، اولین قدم ها را به سوی خودرو های بدون راننده برداشته است .
مطالب بسیاری در مورد این نوآوری جدید در صنعت خودرو نوشته شده است. در این مطلب هم قصد نداریم وارد جزئیات موضوع شویم و تنها به نگاهی گذرا به سامانه های کمک راننده پیشرفته (ADAS) می اندازیم. این سامانه ها شامل نمایشگر های هشدار ، خدمات بر پایه موقعیت و سامانه های اطلاعات دیگر می شوند .
افراد زیادی در نقد و گاهی اوقات رد اتومبیل های بدون راننده مطالبی منتشر می کنند ، باید قبول کرد که این خودرو های بدون راننده آینده خودرو ها خواهد بود و دیر یا زود شاهد ورود نسل های مختلفی از خودرو های بدون راننده به بازار های جهان خواهیم بود.

در ساختنی بخوانید :  موتورهای احتراق داخلی و راه های پیش رو
ون مسافربری تمام الکتریکی فولکس واگن که در نمایشگاه 2016 CES پرده برداری شد
ون مسافربری تمام الکتریکی فولکس واگن که در نمایشگاه 2016 CES پرده برداری شد

چرا خودرو های بدون راننده ؟

برای این که ثابت کنیم خودرو های بدون راننده در کنار خودرو های برقی و خودرو های هیدروژنی و هیبریدی ، آینده صنعت خودرو را ترسیم می کنند اطلاعات و تحلیل های آماری زیادی در دسترس است ، اما صرف نظر از این آمار ها فقط به منطق موضوع توجه کنید.
از لحاظ قیمتی : در دسترس بودن خودرو های بدون راننده برای همه ارزان تر تمام می شوند. این خودرو ها خسته نمی شوند ، از وضعیت خود گلایه نمی کنند و بیمه درمانی و بیکاری هم نمی خواهند. در آینده احتمالا به صرفه تر است که کار حمل و نقل شهری به این خودرو ها واگذار شود.

از لحاظ مصرف کنندگان : در حال حاضر رانندگی مزاحم گفتگوی پیامکی ، صحبت با تلفن ، دیدن ویدیو ها ،غذا خوردن ، صحبت کردن ، کتاب خواندن و تقریبا همه کارهای جالبی می شود که می توانیم به جای گذراندن وقتمان در ترافیک و پشت فرمان خودرو انجام دهیم . البته برخی از رانندگان تقریبا همه این کارها را پشت فرمان خودرو انجام می دهند و همین هم باعث می شود برای عابران و دیگر رانندگان خطر آفرین باشند.

از لحاظ جمعیتی : افراد پیر هم نیاز به استقلال دارند . خودرو های بدون راننده می تواند به آن ها کمک کند که استقلال خودشان را حفظ کنند. این به نفع بقیه افراد جامعه هم هست . این کار باعث می شود سطح ایمنی عابران بالا تر برود. آمار ها نشان می دهد افراد پیر به دلایلی مانند حواس پرتی و قدرت واکنش پایین می توانند برای بقیه رانندگان و عابران پیاده خطر آفرین باشند. این در حالی است که هنوز هیچکدام از خودرو های بدون راننده به دلیل خطر آفرینی برای کسی مقصر شناخته نشده اند . تنها گلایه افراد از خودرو بدون راننده گوگل این است که فعلا بیش از حد کند حرکت می کند !
همه این را قبول داریم ، حس کنترل داشتن بر اطراف خوشایند است . این حس برای خیلی افراد فقط خوشایند نیست و یک نیاز است.برای همین هم خودرو های بدون راننده احتمالا به شکل دو حالته راننده اتوماتیک یا دستی عرضه خواهند شد.

در ساختنی بخوانید :  تلویزیون کوانتومی ؛ کیفیت بیشتر و قیمت کمتر

به هر حال ، مزایای خودرو های بدون راننده نسبت به خودرو های معمولی خیلی بالاتر است و همین باعث تحریک تولید کنندگان خودرو برای عرضه این خودرو ها خواهد شد. لبته هنوز رانندگی در یک روز بارانی و در ترافیک سنگین همراه با لذت از مناظر اطراف ، جدای از تبلیغات شرکت ها هنوز خیلی دور از دسترس است .

آینده خودرو ها

با این که همراه شدن با این نوآوری ها در صنعت خودرو بسیار ساده است ، این مهم است که حواسمان باشد که درقیقا چه اتفاقی در حال افتادن است . یک راه برای دیدن این نوآوری ها این است که به خودرو های بدون راننده بازار نگاهی بیندازیم و ببینیم که دقیقا چه چیزی را برای ما به ارمغان می آورند.اما یادتان باشد که این تکنولوژی هایی که در نمایشگاه CES معرفی شده اند حداقل 18 ماه قبل طراحی شده بودند تا به مرحله نمونه اولیه برسند. شاید تا به حال به این موضوع دقت نکرده باشید :

به دلیل سرعت بالای رشد فناوری ها ، زمانی که مشتریان یک محصول را به چشم می بینند احتمالا فناوری های به کار رفته در محصول دیگر قدیمی شده اند. در واقع این موضوع ناشی از شکل فرآیند طراحی و برآورده کردن استاندارد های امنیتی است .

یکی دیگر از راه هایی که می توانیم تحولات این نوآوری های خودرو را رصد کنیم ، زیر نظر گرفتن شرکت های فناوری ماند u-blox است که در زمینه اینترنت اشیا با استفاده از شبکه های برد کوتاه بیسیم مانند WiFi ، شبکه های موبایل و ماهواره ای فعالیت می کنند.این شرکت که یکی از توسعه دهندگان V2X است در سال 2015 نسبت به سال قبل از آن افزایش 33.1 درصدی درآمد داشته است !
شرکت U-Blox از سری THEO-P1 از سری ماژول فرستنده و گیرنده های خودرو خودرو های بدون راننده خود که با سیستم V2X کار می کنند در همین نمایشگاه پرده برداری کرد. این نوآوری ها همه در حول در مورد خودرو ها و ارتباط دادن آن ها با زیرساخت های مختلف از جمله شهری ، جاده ای و خانه ها بودند و جهت گیری آن ها به سمت خودرو های بدون راننده بود .

در ساختنی بخوانید :  کوسه سفید بخاطر بلعیدن یک لقمه بزرگ جان داد
محصول جدید کمپانی U-Blox به نام THEO-P1 که ماژول های فرستنده و گیرنده خودرو های بدون راننده برای ارتباط با زیرساخت است
محصول جدید کمپانی U-Blox به نام THEO-P1 که ماژول های فرستنده و گیرنده خودرو های بدون راننده برای ارتباط با زیرساخت است

نقطعه قوت این شرکت نوپا و البته با آینده درخشان در رویکرد طراحی مدولار – رویکرد طراحی که در آن یک سیستم پیچیده به شکل قطعات مختلف و مستقلی که کنار هم دیگر قرار داده خواهند شد طراحی می شود- است که باعث می شود به سادگی بتوان از محصولات آن ها در نقاط مختلف دنیا و با تکنولوژی های مختلف خودرو سازی و قوانین مختلف کشور ها استفاده کرد.
از آنجایی که تقریبا هیچکس در دو سال اخیر اسمی از این شرکت نشنیده بود ، می توان حدس زد که تغییرات در صنعت خوردو به کدام سمت است. البته واضح است که وارد شدن محصولات یک شرکت به خودرو نیازمند روابط محکم با شرکت های بزرگ طراح و تولید کننده خودرو است و برای این که ایده هایتان را وارد محصول نهایی یا خودرو کنید باید با شرکت های خودرو ساز روابط خوبی برقرار کرده باشید !

منبع

خلاصه مطلب
آینده خودرو ها در تسخیر خودرو های بدون راننده خواهد بود
عنوان مطلب
آینده خودرو ها در تسخیر خودرو های بدون راننده خواهد بود
توضیح کوتاه
خودرو های بدون راننده دیر یا زود جای خود را در صنعت خودرو سازی باز خواهند کرد و شاید در آینده نه چندان دور شاهد آپشن رانندگی اتوماتیک در خودرو های عرضه شده به بازار باشیم
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

آینده تکنولوژی به کجا می رود؟ – (قسمت اول)... ما هر روز در ساختنی از آخرین اخبار و پیشرفت های علوم و آینده تکنولوژی می نویسیم و باور داریم چنین گزارش هایی به مخاطب ‏کمک می کند با دنیای پر سرعت امر...
اسکای ترن ، پرواز بر فراز خیابان ها به زودی محقق می شود... تصور کنید اگر می توانستید برای سر کار رفتن به جای رانندگی در ترافیک یا سوار اتوبوس شدن بالای خیابان پرواز کنید. این ایده اسکای ترن است، یک مونوریل خود...
برنامه گوگل برای حذف رانندگی انسان در 5 سال با اتومبیل خودکار... در این تابستان نمونه اولیه اتومبیل خودکار گوگل به جاده ها می آید. غول تکنولوژی این خبر را هفته پیش منتشر کرد. جاده های واقعی در دنیای واقعی. این اتومب...
با ساعت هوشمند اپل خودروی خود را کنترل کنید... بعضی وقتها داشتن ماشین میتواند خیلی اضطراب آور باشد. مثل وقتی که سر کار هستید و یادتان نمی آید که ماشین را قفل کرده اید یا نه. پس خوب نیستش اگر که ماش...
موتورهای احتراق داخلی و راه های پیش رو موتور های احتراق داخلی در حال سقوط یا تحولی انقلابی ؟ این روزها دیگر بازار موتورهای احتراق داخلی در حال کساد شدن است. وسایل نقلیه الکتریک وارد بازار ش...

درباره مهرداد جمالی

مهرداد جمالی
مهرداد جمالی ، متولد 1367 ، دانش آموخته رشته لیسانس مهندسی مخابرات دانشگاه ملی زنجان و دانشجوی ارشد مدیریت صنعتی است. وی بنیان گذار اصلی پروژه ساختنی و یکی از مدیران ارشد وبسایت است.

پیشنهاد می کنیم

آینده تکنولوژی به کجا خواهد رفت و چه تغییرات بزرگی را در 5 تا 10 سال آینده خواهیم دید؟

آینده تکنولوژی به کجا می رود؟ – (قسمت اول)

ما هر روز در ساختنی از آخرین اخبار و پیشرفت های علوم و آینده تکنولوژی …

پاسخ دهید