خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / انگشترهای سیمی با طرح ها و الگوهای مختلف بسازید

انگشترهای سیمی با طرح ها و الگوهای مختلف بسازید

ساخت زیورآلات هنر و سرگرمی‌بسیار جالبی است چون تقریباً با هر چیزی می‌توان یک نوع زیورآلات ساخت؛ از در نوشابه و سکه گرفته تا تکه‌های چوب! در این ساختنی هم می‌خواهیم یکی دیگر از وسایل ساده ای که با آن میتوان زیورآلات ساخت را به شما معرفی کنیم : سیم. ساخت انگشترهای سیمی‌بسیار ساده است و هیچ هزینه ای هم ندارد.

خوبی انگشترهای سیمی‌این است که با تغییر مدل گره می‌توانید طرح و الگوی انگشتر را به کلی تغییر بدهید. ما هم در این آموزش ساخت، چند نوع طرح را به شما یاد می‌دهیم که از آنها استفاده کنید یا آنها را با هم ترکیب کنید. در ضمن از همین روش‌های ساخت انگشترهای سیمی‌میتوانید برای ساخت زیورآلات دیگر هم استفاده کنید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

  • سیم (می‌توانید از رنگ‌ها و اندازه‌های مختلف استفاده کنید. برای این طرح‌ها سیم‌های ۲۰، ۲۴ و ۲۶ لازم است)
  • انبردست و دم باریک
  • کاغذ و قلم برای کشیدن الگو

گام دوم : نکات اولیه

برای سیم‌های پایه – سیم‌هایی که بقیه سیم‌ها دور آنها پیچیده میشوند – حدود هشت سانتیمتر از سیم ۲۰ ببرید. می‌توانید طول سیم را کمی‌بیشتر کنید تا بستن انتهای انگشتر برایتان راحت تر باشد. انتهای سیم‌های پایه را گرد می‌کنیم تا در انگشت فرو نروند اما استفاده از ابزار لحیم کاری گزینه بهتری است.

برای سیم‌های نازک تری که دور سیم‌های پایه پیچیده میشوند، چهار سانتیمتر از سیم‌های ۲۴ یا ۲۶ ببرید. البته چهار سانتیمتر میانگین طول است و اندازه واقعی به طرحی که انتخاب می‌کنید، بستگی دارد.

در تصویر اول می‌توانید چهار روش بستن سر سیم‌ها را ببینید. روش اول پیچیدن سیم‌های نازک دور سیم‌های پایه است تا سرشان مخفی بشود. این روش برای انگشترهای سیمی‌که پنج رشته دارند، مناسب است. در سه مدل بعدی هم سر سیم‌ها را گرد کرده ایم تا داخل انگشت فرو نروند. می‌توانید سیم‌ها را به هر شکلی که می‌خواهید، گرد کنید.

بهتر است قبل از شروع ساخت انگشترهای سیمی‌ادامه ساختنی را مطالعه کنید و با روش‌های پیچیدن سیم را تمرین کنید.

گام سوم : مدل اول

این نوع انگشتر سیمی‌از چهار رشته سیم جدا از هم ساخته میشود. برای ساخت این انگشتر ابتدا باید چهار سیم پایه و پنج سیم نازک تر ببرید. سیم‌های پایه را بصورت موازی دست تان بگیرید و سیم نازک تر را از رو دور سیم‌های پایه بپیچید. هر سیم را باید مجموعاً هشت بار (دوبار دور هر سیم) دور سیم‌های پایه بپیچید. وقتی به دور آخر رسیدید، اضافی سیم را ببرید. می‌توانید همین کار را تکرار کنید و تعداد سیم‌های پیچیده شده را افزایش بدهید.

بعد از اینکه طرح روی انگشتر سیمی‌را تمام کردید، می‌توانید اضافی سیم‌های پایه را ببرید و سر سیم‌ها را گرد کنید. برای گرد کردن سیم‌های پایه از یک میله چوبی یا فلزی به اندازه انگشت تان – یا خود انگشت تان – استفاده کنید.

گام چهارم : مدل دوم

برای ساخت این انگشتر سیمی‌ابتدا سه سیم پایه هم اندازه ببرید. سپس با سیم نازک تر را دوبار از رو دور سیم پایه اول (از بالا) و دوبار از زیر دور سیم پایه سوم بپیچید. حالا یک سیم نازک دیگر ببرید و از طرف چپ انگشتر آن را دوبار از زیر دور سیم‌های پایه دوم و سوم بپیچید.

حالا سیم سمت راست انگشتر را دوبار از زیر دور سیم‌های پایه اول و دوم بپیچید. حالا همینکار را با سیم سمت چپ تکرار کنید. اینکار را آنقدر تکرار کنید تا سر سیم‌ها بهم برسد. وقتی از طول طرح تان راضی شدید، می‌توانید قسمت‌های اضافی سیم را ببرید.

سیم‌های پایه را هم دور انگشت تان بپیچید و سرشان را شکل بدهید.

گام پنجم : مدل سوم

این نوع انگشتر سیمی‌با پنج سیم پایه ساخته میشود و به همین خاطر نسبت به بقیه انگشترهای سیمی‌زمان و دقت بیشتری میخواهد.

برای شروع وسط یک تکه سیم نازک را دوبار دور سیم سوم بپچید. نیمه انتهایی همین سیم را دوبار از زیر دور سیم پایه چهارم بپیچید. ادامه همین سیم را سه بار از زیر دور سیم پنجم بپیچید. همین کار را برای نیمه بالایی سیم هم تکرار کنید و آن را دوبار از رو دور سیم پایه دوم و سه بار دور سیم پایه سوم بپچید.

نیمه بالایی سیم را دوبار از زیر دور دور سیم دوم و نیمه پایینی آن را دوبار از رو دور سیم چهارم بپیچید. وقتی به انتهای سیم نازک رسیدید، یکبار آن را از زیر دور سیم سوم بپیچید.

حالا یک سیم جدید بردارید و دوبار از رو دور سیم دوم بپیچید. انتهای همین سیم را هم دوبار از زیر دور سیم چهارم بپیچید. کارتان با این سیم را هم به همین ترتیب ادامه بدهید و وقتی به انتها رسیدید، یکبار آن را از زیر دور سیم سوم بپیچید.

با دقت در تصاویر خیای راحت تر می‌توانید نحوه کار را متوجه بشوید. می‌توانید تعداد سیم‌های پایه یا سیم‌های نازک تر را کمتر کنید. برای بستم انتهای سیم‌های پایه هم می‌توانید از سیم‌های نازک استفاده کنید یا انتهای همین سیم‌های پایه را گرد کنید.

گام ششم : مدل چهارم

سه سیم پایه هم اندازه ببرید و سیم‌های نازک تر را از یک سر دور آنها بپیچید. اینکار را بصورت همزمان از هر دو طرف سیم‌های پایه انجام بدهید. مطابق تصویر یکی از سیم‌های نازک را از روی سیم دوم بیرون بکشید. همین سیم را از رو دور سیم دوم بپیچید. سیم را دور سیم پایه سوم بپیچید و وقتی از پشت سیم سوم بیرون زد، آن را از حلقه کوچکی که سمت چپ شکل گرفته رد کنید.

حالا سیم روی سیم پایه دوم را از زیر دور سیم‌های پایه دوم و اول بپیچید. یکبار هم از زیر دور سیم پایه اول بپیچید. دوباره سیم را روی سیم دوم قرار بدهید همین مراحل را یکبار دیگر تکرار کنید.
روی این طرح چندان جالب نیست اما پشت آن برای ساخت انگشتر سیمی‌بسیار مناسب است. سیم‌های پایه را دور انگشت تان بپیچید و دو سر آنها را گرد کنید.

انگشترهای سیمی‌بیشتری بسازید

انگشترهای سیمی‌بسازید
انگشترهای سیمی‌بسازید

با این چند روش ساده می‌توانید چندین نوع انگشتر سیمی‌بسازید که همگی با هم فرق دارند. همچنین می‌توانید طرح خودتان را ابداع کنید و یک انگشتر سیمی‌کاملاً متفاوت درست کنید. تصاویر انگشترهای سیمی‌که درست می‌کنید را برای ساختنی ارسال کنید.

منبع

خلاصه مطلب
انگشترهای سیمی‌با طرح‌ها و الگوهای مختلف بسازید
عنوان مطلب
انگشترهای سیمی‌با طرح‌ها و الگوهای مختلف بسازید
توضیح کوتاه
با ساده ترین واسلی زیورآلات بسازید!
نویسنده

بیشتر بخوانید:

دیوار الفبا بسازید و سریال چیزهای عجیب را به خانه تان بیاورید... اگر شما هم طرفدار سریال چیزهای عجیب (Stranger Things) باشید، حتماً می دانید دیوار الفبا چیست. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور یک دیوار الفبا شبی...
آموزش ساخت : سیستم کنترل تلویزیون بسازید... بیشتر ما زمان زیادی را مقابل تلویزیون صرف می کنیم. اگر شما هم اینطور هستید به یک سیستم کنترل تلویزیون نیاز دارید که زمان مشاهده تلویزیون را مدیریت کند...
آموزش ساخت تخته آشپزخانه شیک و مقاوم با چوب های بدون استفاده... ایده ساخت تخته آشپزخانه با تکه های چوب بدون استفاده، یک ایده بسیار کاربردی است. قبلاً هم در ساختنی ساخت تخته آشپزخانه با این روش را یاد گرفته اید. اما...
آویز سقفی بافتنی بسازید و اتاق‌تان را زیباتر کنید... اگر می خواهید دکور یکی از اتاق هایتان را عوض کنید، حتماً نباید وسایل تزیینی گران قیمت بخرید. خودتان هم می توانید با ساخت وسایلی مثل لوستر، گلدان، تابل...
آموزش ساخت: چراغ سقفی بسازید اگر برای خانه یا اتاق تان به دنبال یک چراغ سقفی یا لوستر ارزان قیمت می گردید، می توانید به جای خریدن آن با کمک ساختنی خودتان آن را بسازید. به این ترتی...
با LED برای لانگ برد و اسکیت برد سیستم روشنایی بسازید... اگر خیلی اهل سواری با اسکیت برد و لانگ برد هستید (بویژه در شب) بهتر است یک سیستم روشنایی برایش بسازید. با اضاف کردن چند LED به لانگ برد هم آن را زیبات...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

پاسخ دهید