خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / انگشترهای سیمی با طرح ها و الگوهای مختلف بسازید

انگشترهای سیمی با طرح ها و الگوهای مختلف بسازید

ساخت زیورآلات هنر و سرگرمی‌بسیار جالبی است چون تقریباً با هر چیزی می‌توان یک نوع زیورآلات ساخت؛ از در نوشابه و سکه گرفته تا تکه‌های چوب! در این ساختنی هم می‌خواهیم یکی دیگر از وسایل ساده ای که با آن میتوان زیورآلات ساخت را به شما معرفی کنیم : سیم. ساخت انگشترهای سیمی‌بسیار ساده است و هیچ هزینه ای هم ندارد.

خوبی انگشترهای سیمی‌این است که با تغییر مدل گره می‌توانید طرح و الگوی انگشتر را به کلی تغییر بدهید. ما هم در این آموزش ساخت، چند نوع طرح را به شما یاد می‌دهیم که از آنها استفاده کنید یا آنها را با هم ترکیب کنید. در ضمن از همین روش‌های ساخت انگشترهای سیمی‌میتوانید برای ساخت زیورآلات دیگر هم استفاده کنید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

  • سیم (می‌توانید از رنگ‌ها و اندازه‌های مختلف استفاده کنید. برای این طرح‌ها سیم‌های 20، 24 و 26 لازم است)
  • انبردست و دم باریک
  • کاغذ و قلم برای کشیدن الگو

گام دوم : نکات اولیه

برای سیم‌های پایه – سیم‌هایی که بقیه سیم‌ها دور آنها پیچیده میشوند – حدود هشت سانتیمتر از سیم 20 ببرید. می‌توانید طول سیم را کمی‌بیشتر کنید تا بستن انتهای انگشتر برایتان راحت تر باشد. انتهای سیم‌های پایه را گرد می‌کنیم تا در انگشت فرو نروند اما استفاده از ابزار لحیم کاری گزینه بهتری است.

برای سیم‌های نازک تری که دور سیم‌های پایه پیچیده میشوند، چهار سانتیمتر از سیم‌های 24 یا 26 ببرید. البته چهار سانتیمتر میانگین طول است و اندازه واقعی به طرحی که انتخاب می‌کنید، بستگی دارد.

در تصویر اول می‌توانید چهار روش بستن سر سیم‌ها را ببینید. روش اول پیچیدن سیم‌های نازک دور سیم‌های پایه است تا سرشان مخفی بشود. این روش برای انگشترهای سیمی‌که پنج رشته دارند، مناسب است. در سه مدل بعدی هم سر سیم‌ها را گرد کرده ایم تا داخل انگشت فرو نروند. می‌توانید سیم‌ها را به هر شکلی که می‌خواهید، گرد کنید.

در ساختنی بخوانید :  دستور تهیه : کیک خرگوشی ساده و خوشمزه درست کنید

بهتر است قبل از شروع ساخت انگشترهای سیمی‌ادامه ساختنی را مطالعه کنید و با روش‌های پیچیدن سیم را تمرین کنید.

گام سوم : مدل اول

این نوع انگشتر سیمی‌از چهار رشته سیم جدا از هم ساخته میشود. برای ساخت این انگشتر ابتدا باید چهار سیم پایه و پنج سیم نازک تر ببرید. سیم‌های پایه را بصورت موازی دست تان بگیرید و سیم نازک تر را از رو دور سیم‌های پایه بپیچید. هر سیم را باید مجموعاً هشت بار (دوبار دور هر سیم) دور سیم‌های پایه بپیچید. وقتی به دور آخر رسیدید، اضافی سیم را ببرید. می‌توانید همین کار را تکرار کنید و تعداد سیم‌های پیچیده شده را افزایش بدهید.

بعد از اینکه طرح روی انگشتر سیمی‌را تمام کردید، می‌توانید اضافی سیم‌های پایه را ببرید و سر سیم‌ها را گرد کنید. برای گرد کردن سیم‌های پایه از یک میله چوبی یا فلزی به اندازه انگشت تان – یا خود انگشت تان – استفاده کنید.

گام چهارم : مدل دوم

برای ساخت این انگشتر سیمی‌ابتدا سه سیم پایه هم اندازه ببرید. سپس با سیم نازک تر را دوبار از رو دور سیم پایه اول (از بالا) و دوبار از زیر دور سیم پایه سوم بپیچید. حالا یک سیم نازک دیگر ببرید و از طرف چپ انگشتر آن را دوبار از زیر دور سیم‌های پایه دوم و سوم بپیچید.

حالا سیم سمت راست انگشتر را دوبار از زیر دور سیم‌های پایه اول و دوم بپیچید. حالا همینکار را با سیم سمت چپ تکرار کنید. اینکار را آنقدر تکرار کنید تا سر سیم‌ها بهم برسد. وقتی از طول طرح تان راضی شدید، می‌توانید قسمت‌های اضافی سیم را ببرید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت: ساعت رنگی بسازید [Arduino]

سیم‌های پایه را هم دور انگشت تان بپیچید و سرشان را شکل بدهید.

گام پنجم : مدل سوم

این نوع انگشتر سیمی‌با پنج سیم پایه ساخته میشود و به همین خاطر نسبت به بقیه انگشترهای سیمی‌زمان و دقت بیشتری میخواهد.

برای شروع وسط یک تکه سیم نازک را دوبار دور سیم سوم بپچید. نیمه انتهایی همین سیم را دوبار از زیر دور سیم پایه چهارم بپیچید. ادامه همین سیم را سه بار از زیر دور سیم پنجم بپیچید. همین کار را برای نیمه بالایی سیم هم تکرار کنید و آن را دوبار از رو دور سیم پایه دوم و سه بار دور سیم پایه سوم بپچید.

نیمه بالایی سیم را دوبار از زیر دور دور سیم دوم و نیمه پایینی آن را دوبار از رو دور سیم چهارم بپیچید. وقتی به انتهای سیم نازک رسیدید، یکبار آن را از زیر دور سیم سوم بپیچید.

حالا یک سیم جدید بردارید و دوبار از رو دور سیم دوم بپیچید. انتهای همین سیم را هم دوبار از زیر دور سیم چهارم بپیچید. کارتان با این سیم را هم به همین ترتیب ادامه بدهید و وقتی به انتها رسیدید، یکبار آن را از زیر دور سیم سوم بپیچید.

با دقت در تصاویر خیای راحت تر می‌توانید نحوه کار را متوجه بشوید. می‌توانید تعداد سیم‌های پایه یا سیم‌های نازک تر را کمتر کنید. برای بستم انتهای سیم‌های پایه هم می‌توانید از سیم‌های نازک استفاده کنید یا انتهای همین سیم‌های پایه را گرد کنید.

گام ششم : مدل چهارم

سه سیم پایه هم اندازه ببرید و سیم‌های نازک تر را از یک سر دور آنها بپیچید. اینکار را بصورت همزمان از هر دو طرف سیم‌های پایه انجام بدهید. مطابق تصویر یکی از سیم‌های نازک را از روی سیم دوم بیرون بکشید. همین سیم را از رو دور سیم دوم بپیچید. سیم را دور سیم پایه سوم بپیچید و وقتی از پشت سیم سوم بیرون زد، آن را از حلقه کوچکی که سمت چپ شکل گرفته رد کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : یا بتن قفسه دیواری بسازید

حالا سیم روی سیم پایه دوم را از زیر دور سیم‌های پایه دوم و اول بپیچید. یکبار هم از زیر دور سیم پایه اول بپیچید. دوباره سیم را روی سیم دوم قرار بدهید همین مراحل را یکبار دیگر تکرار کنید.
روی این طرح چندان جالب نیست اما پشت آن برای ساخت انگشتر سیمی‌بسیار مناسب است. سیم‌های پایه را دور انگشت تان بپیچید و دو سر آنها را گرد کنید.

انگشترهای سیمی‌بیشتری بسازید

انگشترهای سیمی‌بسازید
انگشترهای سیمی‌بسازید

با این چند روش ساده می‌توانید چندین نوع انگشتر سیمی‌بسازید که همگی با هم فرق دارند. همچنین می‌توانید طرح خودتان را ابداع کنید و یک انگشتر سیمی‌کاملاً متفاوت درست کنید. تصاویر انگشترهای سیمی‌که درست می‌کنید را برای ساختنی ارسال کنید.

منبع

خلاصه مطلب
عنوان مطلب
انگشترهای سیمی‌با طرح‌ها و الگوهای مختلف بسازید
توضیح کوتاه
با ساده ترین واسلی زیورآلات بسازید!
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : شمع یخی درست کنید اگر اهل هنر شمع سازی باشید حتماً می دانید که استفاده از یخ در شمع باعث میشود شمع بافت و شکل بسیار زیباتری پیدا کند. ساختن شمع یخی روش های مختلفی دارد ...
ساخت مدار چراغ قوه کاربردی و قدرت مند با LED... این مدار الکتریکی بسیار ساده و ارزان در واقع یک مدار الکتریکی چراغ قوه است . شاید از خودتان بپرسید که برای روشن کردن سه عدد لامپ LED که دیگر لازم نیست...
آموزش ساخت : یخ خشک را در خانه درست کنید بیشتر شما می دانید که یخ خشک همان دی اکسید کربن است که بخاطر کاهش دمای شدید، جامد شده است. چیزی که احتمالاً نمی دانید این است که میتوانید یخ خشک را در...
شلف دیواری مثلثی شیک و جادار بسازید قبلاً در ساختنی طرز ساخت یک شلف دیواری چند ضلعی و یک باکس دیواری منحنی را یاد گرفته اید. در این ساختنی سراغ یک شلف دیواری با طراحی متفاوت رفته ایم و ش...
آموزش ساخت : هنگام آشپزی در قابلمه را چکار می کنید؟... هنگام آشپزی در قابلمه را چکار می کنید؟ بهتر است بگوییک درهای قابلمه ها چون معمولاً نمی شود غذاهای ایرانر را با یک قابلمه پخت. اگر اهل آشپزی باشید شاید...
آموزش ساخت : آویز روسری و کراوات بسازید مرتب کردن روسری و شال در کمد برای بیشتر خانم ها تقریباً یک کابوس است و زحمت زیادی دارد. آقایان هم همین مشکل را با کراوات هایشان دارند. این مشکل را می ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت رادیو با برد آردوینو و گیرنده Si4844-A10

ایده ساخت رادیو با یک تراشه بسیار جالب و سرگرم کننده است. به خصوص اگر از …

پاسخ دهید