خانه / دانش و مهارت / الکترونیک / تعمیر پرینتر سه بعدی را در خانه انجام بدهید!

تعمیر پرینتر سه بعدی را در خانه انجام بدهید!

در ساختنی می توانید آموزش ساخت انواع پرینتر سه بعدی را پیدا کنید. وقتی خودتان یک پرینتر سه بعدی می سازید باید بتوانید آن را تعمیر بکنید و ایرادهایش را برطرف کنید. در این ساختنی می خواهیم تعمیر پرینتر سه بعدی را به شما یاد بدهیم. اشکالاتی که در پرینترهای سه بعدی بروز پیدا میکند، معمولاً خیلی با هم فرق ندارند و به همین خاطر تعمیر آنها کار چندان دشواری نیست.

البته هر کسی نمی توانید پرینتر سه بعدی را تعمیر کند. اگر می خواهید تعمیر پرینتر سه بعدی را یاد بگیرید، باید با قطعات اصلی و طرز کارش آشنا باشید. به این ترتیب می توانید خیلی راحت پرینتر سه بعدی را اشکال یابی کنید و خودتان آن را تعمیر کنید.

این آموزش ساخت شما را تعمیرکار پرینتر سه بعدی نمی کند! دستگاه پیچیده ای مثل پرینتر سه بعدی اشکالات عدیده ای پیدا میکند و هر کدام از این ایرادها یک یا چند دلیل دارد. در این ساختنی ایرادهای رایج پرینترهای سه بعدی و دلایل هر کدام از آنها را می خوانید و تعمیر آنها را هم یاد بگیرد. اگر پرینترتان ایراد دیگری دارد، تعمیرش را به افراد خبره بسپارید.

گام اول : چسبندگی تخته پرینت

این مورد یکی از رایج ترین اشکالاتی است که در انواع پرینترهای سه بعدی پیش می آید. پرینترهای سه بعدی با چسبانن لایه های مختلف به یکدیگر اجسام را می سازند و اگر این لایه ها از تخت پرینت جدا بشوند، نتیجه اش چیزی شبیه اسپاگتی میشود! رشته هایی از پلاستیک که خوب بهم نچسبیده اند و در هم پیچ خورده اند. اگر پرینتر شما هم این مشکل را دارد، نگران نباشید؛ تعمیر پرینتر سه بعدی با این اشکال کار سختی نیست.

در ساختنی بخوانید :  کنترل سروو موتور با برد آردینو و پتانسیومتر در پروژه های مختلف

عوامل زیر به چسبندگی تخته مربوط هستند و روی آن تاثیر می گذارند :

  • جنس تخته پرینت (چسب PET، شیشه و جنس های دیگر)
  • متریالی که برای پرینت استفاده می کنید (نایلون، PLA و ABS)
  • میزان گرمای تخته پرینت (معمولاً بین 60 تا 90 درجه)

بهترین ترکیبی که چسبندگی تخته را به میزان ایده آل میرساند تخته از جنس PLA با دمای بین 0 تا 50 درجه، چسب PET برای شیشه و چسب المر است.

اگر از PLA برای پرینت استفاده می کنید، یک راهکار ساده و کم هزینه برایتان داریم. کمی ژل موی سر روی تخته پرینت بزنید تا چسبندگی بهبود یابد. اگر از ABS استفاده می کنید، می توانید دمای آن را روی 220 درجه تنظیم کنید و دمای تخته پرینت را هم 110 درجه قرار بدهید.

گام دوم : اکستروژن سریع

یکی دیگر از اشکالات رایج اکستروژن سریع است. اکستروژن سریع وقتی رخ میدهد پلاستیک با سرعت زیاد به سمت پایین هدایت میشود و باعث گرفتگی در نازل میشود. این گرفتگی به مرور زمان بیشتر میشود و هات اندها دیگر پلاستیک را بیرون نمی دهند. در نتیجه این ایرادهای پی در پی پرین قطعه ناتمام میماند.

بهترین روش ها برای جلوگیری از اکستروژن بیش از حد عبارتند از :

  • مطمئن شوید ارتفاع لایه های پرینتر کمتر از قطر نازل باشد؛
  • قدرت فن خنک کننده را افزایش بدهید تا پلاستیک کمی خنک بشود و سرعت خروج آن کمتر بشود.

گام سوم : اکستروژن آرام

برخلاف اکستروژن سریع، اکستروژن آرام وقتی رخ میدهد که پلاستیکی که از هات اند بیرون می آید بیش از حد سرد باشد. وقتی این اشکال پیش بیاید، لایه ها آنقدر گرم نیستند که بهم بچسبند و قطعه پرینت شده خیلی راحت لایه لایه میشود.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت فوتبال دستی کوچک با وسایل دور ریختنی

بهترین راه برای تعمیر پرینتر سه بعدی که این مشکل را دارد، چک کردن نازل و افزایش دمای هات اند است. نازل را چک کنید تا مطمئن شوید مسدود نیست. افزایش دمای هات اند را با پنج درجه شروع کنید تا ببینید قطعه خوب پرینت میشود یا نه. افزایش دمای هات اند روی جریان نازل هم تاثیر می گذارد.

گام چهارم : گره خوردن فیلامنت

گره خوردن فیلامنت در عین سادگی می توانید خیلی دردسر ساز بشود
گره خوردن فیلامنت در عین سادگی می توانید خیلی دردسر ساز بشود

یکی از ساده ترین و در عین حال خسته کننده ترین ایرادهای پرینتر سه بعدی گره خوردن فیلامنت است. در این حالت رشته های فیلامت زیر هم فرو میروند و به همین خاطر خارج نمی شوند.
تنها راه حل این مشکل پرینترهای سه بعدی این است که قبل از عوض کردن فیلامنت، رشته های آن را چک کنید. همیشه هم حواستان به سر رشته فیلامنت باشد تا نتواند زیر آن گره بخورد.

گام پنجم : تراز نبودن تخته پرینت

در هر نوع پرینتر سه بعدی، تخته پرینتر سه بعدی باید تراز باشد. تراز نبودن تخته پرینتر مشکلات زیر را ایجاد میکند :

  • قطعه پرینت شده به تخته نمی چسبد؛
  • ممکن است قطعات پرینت شده تاب بخورند؛
  • ممکن است روی لایه Z حباب ایجاد بشود؛
  • قطعه پرینت شده خیلی راحت می شکند.

تراز کردن تخته پرینت کار ساده ای است اما تعمیر پرینتر سه بعدی که این مشکل را دارد، زمان بیشتری میبرد. ابتدا باید یک آچار آلن و یک ورق کاغذ آماده کنید.

کاغذتان را از وسط تا کنید، آن را زیر نازل پرینتر سه بعدی قرار بدهید و هات اند را روی آن قرار بدهید. این ورق کاغذ باید بین تخته پرینت و نازل فاصله ایجاد کند. حالا سعی کنید کاغذ را از زیر نازل بکشید. اگر کاغذ راحت بیرون کشیده بشود، نازل خیلی با تخته پرینت فاصله دارد. اگر برای بیرون کشیدن کاغذ بیش از حد فشار بیاورید، نازل خیلی به تخته پرینت نزدیک است.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : شارژر خورشیدی پورتابل بسازید

وقتی مشکل را پیدا کردید (دور بودن یا نزدیک بودن نازل) با آچا آلن تخته پرینت را تنظیم کنید. اگر پیچ های آلن را شل کنید، تخته بالا می آید (اگر کاغذ شل است) و اگر پیچ های آلن را سفت کنید، تخته پایین می آید (اگر کاغذ سفت است).

این مراحل را برای هر چهار گوشه تخته پرینت تکرا کنید تا کاملاً تراز بشود.

تعمیر پرینتر سه بعدی همین قدر ساده است

می بینید که تعمیر اشکالات رایجی که در پرینتر سه بعدی پیش می آید، خیلی ساده است. اگر این ایرادها در پرینتر ه بعدی شما ایجاد شده، ابتدا خودتان سعی کنید آنها را برطرف کنید. اگر نتوانستید تعمیر پرینتر سه بعدی را به افراد و شرکت های مطمئن بسپارید.

منبع

خلاصه مطلب
 تعمیر پرینتر سه بعدی را در خانه انجام بدهید!
عنوان مطلب
تعمیر پرینتر سه بعدی را در خانه انجام بدهید!
توضیح کوتاه
ایرادهای رایج پرینترهای سه بعدی را بشناسید و روش تعمیرشان را یاد بگیرید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : چراغ تزیینی کهکشانی بسازید... وسایل تزیینی که با الهام از زیبایی های آسمان شب و کهکشان ها ساخته میشوند، بسیار شیک و البته گران هستند. اگر شما هم طرفدار این وسایل هستید، می توانید ب...
کیف مدارک چرمی کوچک و شیک بسازید در این ساختنی آموزش ساخت یک کیف مدارک چرمی را یاد می گیرید که برای نمایش مدارک کاغذی طراحی شده است. این کیف با کیف های چرم عادی فرق دارد اما می توانید...
با وسایل بدون استفاده شارژر ضدآب مخصوص دوچرخه بسازید... اگر اهل دوچرخه سواری باشید، گجت های مخصوص دوچرخه همیشه جذاب است. قبلاً در ساختنی طرز ساخت تعدادی از این گجت های جالب و کاربردی را یاد گرفته اید؛ سرعت ...
برای جشن ها و مهمانی ها ریسه رنگی درست کنید... اگر یک جشن پیش رو دارید و دنبال ایده های ارزان و شیک برای تزیین خانه می گردید، این ریسه رنگی را امتحان کنید. ساخت این ریسه ها بسیار ساده است و مهمتر ا...
آموزش ساخت : ماسه جادویی بسازید ماسه جادویی واقعاً چیز جالبی است! این نوع ماسه آب گریز است یعنی وقتی آن را داخل آب می ریزید خیس نمیشود. ماسه جادویی در اسباب فروشی ها و فروشگاه های آن...
ساخت سبد گل مخصوص عروسی را در ساختنی یاد بگیرید... اگر به گل آرایی علاقه دارید، این ساختنی را از دست ندهید. در این طرز ساخت سبد گل مخصوص عروسی را یاد می گیرید. البته این سبد گل را می توانید در مناسبت ه...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید