خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / ساخت کره با کاغذ را به روش ساختنی انجام بدهید

ساخت کره با کاغذ را به روش ساختنی انجام بدهید

در این ساختنی یاد می گیرید که چطور تصاویر پانوراما به اشکال سه بعدی تبدیل کنید. با این روش ساده می توانید با یک تکه کاغذ پرینت شده اشکال سه بعدی مثل کره یا ربات کاغدی بسازید. از این ایده می توانید برای ساخت کاردستی هایی مثل ربات کاغذی یا تزیین خانه برای جشن تولد استفاده کنید. یک تصویر پانوراما از نام یا عکس کودک تان درست کنید و سپس با آن یک توپ بسازید. ساخت کره با کاغذ با روش های ساده تری هم صورت می گیرید اما کره یا توپی که با این روش می سازید خیلی حرفه ای و کامل است.

می توانید هر تصویری که می خواهید را برای ساخت کره با کاغذ استفاده کنید. در این آموزش ساخت هم نحوه آماده کردن تصاویر و هم چند الگو را در اختیارتان می گذاریم تا کارتان ساده تر بشود. برای ساخت این اجسام سه بعدی و ربات کاغذی هم فقط به یک نرم افزار رایگان، مقوا، کاتر و پرینتر نیاز دارید. اگر کاتر لیزری داشته باشید هم خوب است چون در بریدن قطاع ها کمک تان میکند.

گام اول : نرم افزار

مراحل آماده کردن تصویر
مراحل آماده کردن تصویر

از لینک زیر می توانید نرم افزار Ambigorous را دریافت کنید. با این برنامه ساده و کم حجم می توانید الگوهایی با فرمت .SVG برای ساخت کره با کاغذ بسازید. تمام مدل هایی که در این ساختنی می بینید با همین نرم افزار ساخته شده اند.

نرم افزار دیگری که می توانید از آن استفاده کنید، Inkscape است که تصاویر دو بعدی میسازد. با این نرم افزار می توانید الگویی که برای اجسام سه بعدی ساخته اید را با تصویر ترکیب کنید.

G.Projector یکی از نرم افزارهای ناساست که تصاویر مختلف را به برش های یک کره یا همان قطاع ها تبدیل می کند.

احتمالاً قبلاً هم از نمایشگر تصویر Irfanview استفاده کرده اید. از این نرم افزار می توانید برای بریدن تصاویری که با G.Projector ساخته اید، استفاده کنید. با بریدن تصاویر در اندازه های مختلف می توانید تصویری که دارید را با اندازه الگویی که ساخته اید، تطبیق بدهید.

در تصویر بالا می توانید مراحل ساخت الگوی نهایی اجسام سه بعدی را ببینید.

گام دوم : ابزار مورد نیاز برای ساخت کره با کاغذ

  • پرینتر – پرینتر رنگی خیلی بهتر است
  • مقوا – نوع مقوا خیلی مهم است و دوام ربات کاغذی و اجسام سه بعدی را مشخص میکند
  • چسب نواری
  • کاتر

اگر کاتر لیزری داشته باشید بریدن قسمت هایی که بهم وصل میشوند، خیلی ساده تر میشود. هر چند با کاتر هم می توانید این برش ها را ایجاد کنید.

گام سوم : تصویر را انتخاب کنید

می توانید از هر تصویر مستطیلی شکلی برای ساخت کره با کاغذ استفاده کنید. فقط اگر تصاویر خیلی بلند باشند، دو سر کلی کمی خالی می ماند. بهترین انتخاب تصویری است که طولش دو برابر عرضش باشد چون بعد عمودی کره دور استوایی کره است و بعد افقی فاصله بین شمال و جنوب کره است.

در این لینک می توانید چند نمونه تصویر از جمله تصاویر سیارات منظومه شمسی را پیدا کنید. با یک جستجوی ساده در گوگل هم می توانید هر تصویری که می خواهید را پیدا کنید.

اگر هم می خواهید خودتان یک تصویر بسازید، در مرحله بعد اینکار را یاد می گیرید.

در ساختنی بخوانید :  با دستگاه CNC یک نقشه کش XY با دقت بالا بسازید

گام چهارم : طراحی تصویر برای اجسام سه بعدی

همانطور که گفتیم طول تصویری که طراحی می کنید باید دو برابر عرضش باشد. اگر نگاهی به الگویی که از لینک زیر قبل دریافت است، بیاندازید، می بینید که این تصاویر باید چطوری باشند.

تصویری که می سازید به سه باند افقی تقسیم میشود. بعد از برش تصویر به شکل قطاع های دایره، باند وسطی کمترین تغییر را میکند. پس جزییات تصویر را در این باند قرار بدهید. باندهای بالایی و پایینی هم بخاطر برش های متعدد و تا شدن، بیشترین تغییر را می کنند. نرم افزار G.Projector برای تبدیل شکل به کره کاغذی باندهای بالایی و پایینی تصویر را فشرده تر میکند و قسمتی از آنها را حذف میکند اما خود تصویر را منحنی نمی کند. خطوط افقی که در تصویر اول می بینید، محل انحنای قطاع های تصویر را مشخص می کنند و ایجاد شکل کره را آسان تر می کنند.

خطوط عمودی جایی هستند که دو قطاع از هم جدا میشوند و باید برای ایجاد کره آنها را کمی چین بدهید. نکته مهمی که باید در طراحی تصویر بدانید این است که جزییات مهم تصویر نباید روی این خطوط بیفتند و برای بهتر دیده شدن باید بین این دو خط قرار بگیرند.

برای ویرایش تصویر طبق الگویی که از لینک زیر دریافت می کنید، به این ترتیب عمل کنید :

1- به قسمت “File/Save as” بروید و فایل را با یک نام دیگر دوباره ذخیره کنید.

2- تصویر خودتان را روی الگو قرار بدهید و اندازه ها را با هم تنظیم کنید. دقت کنید که جزییات تصویر باید روی باند وسطی و بین خطوط عمودی قرار بگیرند.

3- وی هر قسمتی از الگوی اصلی که دیده هنوز دیده میشود، کلیک کنید و حذفش کنید. به همین ترتیب، هر چیز دیگری در تصویر که جزیی از تصویر کره نیست را حذف کنید.

4- به تب “File/Export bitmap” بروید و گزینه “Drawing” را انتخاب کنید. زیر گزینه “Bitmap size” مقدار “pixels at ___ dpi” را تنظیم کنید (90 حداقل و 300 حداکثر است؛ بین این دو عدد را انتخاب کنید). نام فایل را وارد کنید و گزینه “Export” را بزنید.

5- فایل تان را ذخیره کنید و ببندید.

گام پنجم : تصویر را برش بزنید

این قطاع ها ساخت کره با کاغذ را ممکن می کنند
این قطاع ها ساخت کره با کاغذ را ممکن می کنند

حالا باید تصویری که آماده کرده اید را به صورت چند قطاع برش بزنید. هر کره معمولاً از 12 قطاع (با زاویه 30 درجه) ساخته میشود. اما شما می توانید تعداد قطاع ها را بیشتر کنید (البته ما اینکار را توصیه نمی کنیم).

همانطور که در ابتدا گفتیم برای ایجاد قطاع روی تصویر از نرم افزار G.Projector ناسا استفاده می کنیم. در این مرحله باید به این ترتیب عمل کنید :

1- بلافاصله بعد از اجرای نرم افزار G.Projector باید تصویر را داخل نرم افزار باز کنید.

2- بصورت پیش فرض یک طرح روی تصویرتان باز میشود. گزینه های “Graticule” و “Overlay 1” را روی “none” تنظیم کنید تا خطوط غیر اصلی حذف بشوند. گزینه “Centered on Lon ___E’, Lat ___’N” را خالی بگذارید تا نماهای دیگری از کره هم برایتان نمایش داده بشود. اگر تصویر اصلی تان پانوراما باشد، باند وسطی اهمیت بیشتری دارد و به همین خاطر باید مقدار گزینه “Lat __N” خالی یا صفر تعیین کنید.

3- به زبانه “Projection” بروید و گزینه “Sinusoidal” را انتخاب کنید.

در ساختنی بخوانید :  مدار آشکار ساز پالس های نامنظم با استفاده از IC 555

4- به زبانه “Format” بروید و گزینه “Interrupted: 30′ Gores” را انتخاب کنید.

5- به زبانه “Background” بروید و white box را انتخاب کنید.

6- در زبانه “Border” هم white box را انتخاب کنید.

7- مقدار گزینه “Weight” را هم صفر تعیین کنید.

8- گزینه File/Save Map را انتخاب کنید و نام فایل را وارد کنید. حالا باید ارتفاع و عرض تصویر را انتخاب کنید. عرض را بین 1000 و 7000 وارد کنید تا ارتفاع بصورت خودکار محاسبه بشود.

اگر نرم افزار حاشیه های خالی به تصویر اضافه کرده، آنها را با نرم افزار IrfanView ببرید. همچنین باید قسمت هایی که قطاع نشده اند (داخل قطاع ها نیستند) را نامرئی کنید.

حالا تصویری که باید برای ساخت کره با کاغذ پرینت کنید، آماده است. می توانید این تصویر را روی کاغذ پرینت کنید و روی یک بادکنک (که دقیقاً هم اندازه کره باشد) بچسبانید. اگر هم می خواهید کره یا جسم سه بعدی تان توخالی باشد، باید چند زبانه به کاغذ اضافه کنید تا از طریق آنها کره کاغذی را مونتاژ کنید.

گام ششم : الگوی برش را انتخاب کنید

در این مرحله از ساخت کره با کاغذ باید اندازه کره یا جسم سه بعدی تان را مشخص کنید.

ابتدا بگذارید هندسه کره را با هم کمی مرور کنیم :

  • محیط : فاصله یک نقطه روی خط استوای کره تا همان نقطه
  • قطر : فاصله بین قطب شمال و قطب جنوب کره از داخل کره
  • شعاع : یک دوم قطر
  • نحوه محاسبه محیط : 3.15159 x قطر = 3.14159 x 2 x شعاع
  • نحوه محاسبه قطر : محیط / 3.14159
  • نحوه محاسبه شعاع : محیط / (2 x 3.14159)

اگر می خواهید کره کاغذی را به اندازه یک توپ یا بادکنک بسازید، باید محیط دقیق توپ را اندازه بگیرید. برای هر توپی با هر اندازه ای می توانید از الگوهای برش لینک زیر استفاده کنید اما باید اندازه ها را با استفاده از نرم افزار Inkscape اندازه ها را با هم تطبیق بدهید. در حین برش یا هم اندازه کردن الگو و تصویر باید Ctrl را پایین نگه دارید تا نسبت ابعاد دست نخورده باقی بماند. روش دیگر این است که الگو را انتخاب کنید، به گزینه Object/Transform بروید و زبانه Scale را انتخاب کنید. گزینه “Scale proportionally” را چک کنید، واحد اندازه گیری مورد نظرتان را انتخاب کنید (اینچ یا میلیمتر) و سپس “Height” را معادل نصف محیطی که اندازه گرفته اید، وارد کنید. از گزینه “Width” برای مشخص کردن ابعاد استفاده نکنید.

برای انتخاب مناسب ترین الگوی برش از بین الگوهایی که در اداه دانلود می کنید، باید چند نکته را در نظر داشته باشید؛ نکاتی مثل متناسب بودن الگو با تصویر، سادگی برش و سادگی مونتاژ. علاوه بر این نکات می توانید موارد زیر را هم در نظر داشته باشید :

کار با الگوهایی که تعداد قطاع های زیادی دارند کمی سخت تر است. مثلاً الگوهایی که قطاع های 10 درجه دارند ، خیلی سخت مونتاژ می شوند. به همین خاطر بهتر الگوهایی را انتخاب کنید که 12، 9 یا سه قطاع دارند (به ترتیب 30، 40 و 120 درجه).

اگر می خواهید یک جسم سه بعدی بجز کره مثل چیزی که در تصویر بالا می بینید، بسازید از تعداد قطاع های 4 تا 8 استفاده کنید.

اندازه کاغذ پرینت حداکثر اندازه کره و قطاع ها را مشخص میکند. برای ساخت کره های کوچک می توانید تمام قطاع ها را روی یک کاغذ پرینت کنید. اما اگر کره بزرگ است باید قطاع ها را بین دو یا چند کاغذ تقسیم کنید.

در ساختنی بخوانید :  میوه آرایی را با نقاشی روی موز امتحان کنید

از روی نام الگوهای موجود در فایل زیر می توانید آنها را انتخاب کنید. عددی که قبل از D می آید زاویه هر قطاع را مشخص میکند. عدد قبل از S تعداد قطاع های چاپ شده در هر بار پرینت را مشخص میکند. G تعداد قطاع های کامل را مشخص میکند. L زاویه هر زبانه را نشان میدهد و هرچه این عدد کمتر باشد، منحنی نرمتر است و مونتاژ کره سخت تر است.

گام هفتم : قطاع های تصویر را با الگو تطبیق بدهید

در مرحله پیش اندازه کره را مشخص کردید، الگوی مناسب را انتخاب کردید و اندازه الگو و تصویر را با هم تطبیق دادید. حالا باید نرم افزار Inkscape را باز کنید و به قسمت File / Import بروید و فایل های قطاع را انتخاب کنید.

با استفاده از گزینه های موجود مقیاس تصویر را طوری تغییر بدهید تا اندازه قطاع های الگو هماهنگ بشود. دو سر همه قطاع ها را چک کنید تا مطمئن شوید دقیقاً با هم تراز هستند. قطاع های تصویر باید کاملاً الگو را پر کنند. این تنظیمات را از طریق منوی “Object / Transform” پیاده کنید.

بعد از اینکه تنظیمات تصویر و الگو را تمام کردید، می توانید فایل را ذخیره و پرینت کنید.

اگر اندازه اجسام سه بعدی که می سازید بزرگتر از یک کاغذ پرینت است، باید قطاع ها و الگو را به تعداد دفعات پرینت تنظیم کنید. برای ساده تر شدن کار باید فایل را با چند نام ذخیره کنید تا هر بار مجبور به تکرار تنظیمات نباشید.

گام هشتم : قطاع ها را ببرید

همانطور که در قسمت وسایل مورد نیاز گفتیم دو روش برای بریدن کاغذ پرینت شده وجود دارد :

دستگاه برش لیزری
کاتر و کمی صبر و حوصله. کامل کردن یک کره با این روش حدود نیم ساعت طول میکشد.

اگر دستگاه برش لیزری دارید، باید از فایل های .SVG استفاده کنید. با کاتر هم که باید کاغذهای پرینت شده را درست از روی خطوط ببرید.

گام نهم : اجسام سه بعدی را مونتاژ کنید

با این زبانه های کوچک ساخت کره با کاغذ را خیلی ساده تر می کنند. زبانه ها طوری طراحی شده اند که داخل هم فرو می روند و قطاع ها را بهم سفت می کنند. توصیه می کنیم یک نیمکره را کامل کنید و سپس سراغ نیمکره بعدی بروید. جهت حرکت تان هم به سمت باشد و از یک طرف قطاع ها را بهم وصل کنید.

بدون چسب نواری هم می توانید قطاع ها را کنار هم نگه دارید اما چسب نواری کره را محکم تر میکند. چسب را به باند وسطی کره که زبانه های کمتری دارد بچسبانید.

اجسام سه بعدی آماده اند

این روش ساخت کره با کاغذ نسب به سایر روش ها کاملتر است و به همین خاطر نتیجه بهتری دارد. تصاویر اجسام سه بعدی که با این روش می سازید را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
ساخت کره با کاغذ را به روش ساختنی انجام بدهید
عنوان مطلب
ساخت کره با کاغذ را به روش ساختنی انجام بدهید
توضیح کوتاه
ساخت کره کاغذی را به روش اصولی و صحیح انجام بدهید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

با کارتن و دستگاه برش لیزری لامپ دیواری با طرح توپوگرافی بسازید... قبلاً در ساختنی طرز ساخت آباژور، لوستر و چراغ خواب با کارتن را یاد گرفته اید . در این ساختنی هم می خواهید از کارتن برای ساخت لامپ دیواری استفاده کنیم ...
شما هم می توانید ربات بسازید؛ ربات توپی... این قسمت دوم سری پست های "شما هم می توانید ربات بسازید" است. در قسمت قبل طرز ساخت یک ربات لرزشی ساده را یاد گرفته اید. امروز هم ساخت یک ربات توپی را ی...
آموزش ساخت : با قرقره کابل میز عسلی درست کنید... قبلاً در ساختنی طرز ساخت میز عسلی و میز پذیرایی از الوار و تخته های چوب را یاد گرفته اید. اما اگر دنبال روش ساخت ساده تر و سریع تری هستید، این ساختنی ...
دستور تهیه : سس کارولینا مخصوص کباب درست کنید... وقتی می خواهید کباب درست کنید، انتخاب یک سس مناسب به اندازه درست کردن خود کباب اهمیت دارد. در این ساختنی قصد داریم دستور تهیه یک سس مخصوص و البته متفا...
گردنبند کریستال و مروارید ، یک کار هنری زیبا و ارزنده بسازید... نظرتان درباره این گردنبند کریستال چیست؟ اگر این گردنبند را پسنده اید و دوست دارید یکی از آن داشته باشید فقط کمی کریستال و مروارید نیاز دارید. با همین ...
کمد مسافرتی مخصوص پخت و پز بسازید اگر عادت دارید با کاروان سفر کنید و چند روز در طبیعت بگذرانید، باید برای آشپزی فضای کافی داشته باشید. در این ساختنی طرز ساخت کمد مسافرتی مخصوص آشپزی ر...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید