خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت : ماشین کنترلی بسازید (بدون میکرو کنترلر)

آموزش ساخت : ماشین کنترلی بسازید (بدون میکرو کنترلر)

در این ساختنی آموزش ساخت یک ماشین کنترلی را یاد می گیرید که مجهز به دوربین است و می توانید آن را از طریق اینترنت کنترل کنید! فرق این ماشین کنترلی با بقیه ماشین کنترلی های ساختنی این است که میکروکنترلر ندارد. در ساخت این ماشین کنترلی از یک روتر وایرلس استفاده شده و به همین خاطر بدون میکرو کنترلر هم کار میکند. این ماشین سه چرخ دارد که دوتایشان عقب و یکی جلوی ماشین قرار میگیرد. موتورهای ماشین کنترلی هم پشتش نصب میشوند.

اگر کار با میکرو کنترلرها بلد نیستید و دوست دارید ماشین کنترلی بسازید، این یکی از گزینه های مناسب است. فرصت تجربه این ساختنی را از دست ندهید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز
  • روتر OpenWrt
  • وب کم UVC
  • چهار عدد باتری لیتیوم یون 3.7 ولتی قابل شارژ (با مدار محافظت توکار)
  • کیت بدنه ماشین کنترلی (سازگار با آردوینو)
  • برد کنترلر درایور موتور L298N
  • مبدل DC به DC چندکاره
  • کابل جامپر ماده به ماده
  • کابل جامپر نر به ماده (20 سانتیمتری)
  • LED سفید 47 اهمی
  • پیچ و مهره

گام دوم : طرز کار ماشین کنترلی

نمودار بلوکی ماشین کنترلی
نمودار بلوکی ماشین کنترلی

همانطور که در دیاگرام بلوکی بالا می بینید، همه قطعات با یک روتر وایرلس کنترل می شوند. وب کمی که با یک پورت USB به روتر وایرلس وصل میشود هم ویدیوها را ضبط میکند. کنترلر موتورها با یک GPIO مستقیماً به روتر وصل میشود تا بتوانیم بدون استفاده از میکرو کنترلر موتورها را کنترل کنیم.

گام سوم : روتر وایرلس

ما از روتر وایرلس GL.iNet 6416A استفاده کرده ایم چون بسیار کوچک است (58*58*22 میلیمتر) است و پنج GPIO و پورت سریال دارد که دسترسی به آنها بسیار آسان است (از طریق سوراخ ها یا هدرها).

هر روتر وایرلس دیگری که از OpenWrt پشتیبانی کند برای ساخت این ماشین کنترلی مناسب است. در این لینک می توانید لیست این روترها را ببینید.

تعداد GPIO بیشتر روترها برای کنترل همه موتورهای ماشین کافی نیست. اگر روتر شما هم اینطور است می توانید از سایر پین ها مثل پین LED استفاده کنید. البته در این صورت باید ماژول leds_gpio را آنلود کنید.

گام چهارم : وب کم

برای این ساختنی می توانید از هر وب کمی که با UVC سازگار باشد، استفاده کنید. اگر نمی خواهید با ماشین کنترلی تصویر ضبط کنید می توانید وب کم را از حذف کنید.

گام پنجم : برد کنترلر موتور

برد کنترلر موتور
برد کنترلر موتور

جریان موتورهای ماشین کنترلی خیلی بیشتر از جریانی است که روتر وایرلس تامین میکند. به همین خاطر اگر موتورها را بدون پل اچ هدایت کنید، ممکن است روتر آسیب ببیند. علاوه براین برای کنترل سرعت و جهت موتورهای DC هم به یک کنترلر نیاز دارید. نوع کنترلر موتوری که استفاده می کنید هم باید L298N باشد.

بین خروجی ولتاژ موتور L298N و ورودی ولتاژ 1.5 ولت کاهش وجود دارد.

گام ششم : مبدل

ماژول تنظیم کننده ولتاژ و مبدل DC به DC
ماژول تنظیم کننده ولتاژ و مبدل DC به DC

برای ساخت ماشین کنترلی به یک مبدل باک بوست هم نیاز داریم که خروجی ولتاژش بیشتر یا کمتر از ورودی ولتاژش باشد. این مبدل را خودتان هم می توانید بسازید.

مبدل های DC به DC در مقایسه با رگولاتورهار خطی کارایی بیشتری دارند. علاوه براین کارایی بیش از 95 درصدی، مصرف انرژی را هم کاهش میدهند. اگر خودتان می خواهید این ماژول را بسازید، می توانید با این تست ساده کاراییش را بسنجید.

در ساختنی بخوانید :  با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

خروجی ماژول را روی 5 ولت تنظیم کنید و به ورودی آن یک جریان 24-2 ولتی وارد کنید. فرقی نمی کند ولتاژ ورودی بیشتر یا کمتر از 5 ولت باشد، در هر صورت باید جریان 5 ولتی پایدار داشته باشید.

گام هفتم : کیت بدنه ماشین

قطعات کیت بدنه ماشین
قطعات کیت بدنه ماشین

ابعاد بدنه ماشین کنترلی باید حداقل 19.8 در 14 در 6.5 سانتیمتر ( به ترتیب طول، عرض، ارتفاع) باشد. قبل از شروع ساخت ماشین کنترلی جای ماژول و بقیه قطعات را روی بدنه مشخص کنید.

کیتی که تهیه می کنید باید دو موتور کاهنده سرعت، دو چرخ پلاستیکی و جاباتری داشته باشد. هاگر نتوانستید چنین کیتی پیدا کنید می توانید از قطعات را جداگانه بخرید.

ورودی ولتاژ موتورهای ماشین کنترلی باید بین 3 تا 12 ولت باشد. البته ولتاژ توصیه شده برای این موتورها بین 6 تا 8 ولت است. حداکثر گشتاور موتورها (با جریان 3 ولتی) 800، سرعت بدون بار 1:48 و حداکثر جریان آن 250 میلی آمپر است.

گام هشتم : باتری ها

ماشین کنترلی به چهار باتری لیتیوم یونی 3.7 ولتی نیاز دارد که دوتا از آن بصورت سری و دوتای دیگر هم بصورت موازی بهم وصل میشوند. شارژ یا استفاده اشتباه از باتری های لیتیوم یون باعث انفجارشان میشود؛ به همین خاطر بهتر است باتری بخرید که مدار محافظتی توکار داشته باشد.

برخی از ماشین های کنترلی نیاز به دو ورودی ولتاژ مختلف دارند (بسته به ورودی ولتاژ موتورها). این ماشین کنترلی هم همینطور است و جریان ولتی باتری ها به روتر وایرلس و جریان دیگر به موتورها وصل میشود.

برای استفاده از باتری های لیتیوم یون به یک ماژول تنظیم کننده ولتاژ کاهنده USB و مبدل DC به DC (است آپ و استپ دان خودکار) نیاز داریم. ماژول تنظیم کننده ولتاژ از طریق کابل USB جریان 5 ولتی پایدار مورد نیاز روتر و وب کم را تامین میکند و مبدل DC به DC خروجی ولتاژ را قبل از رسیدن به موتورها تنظیم میکند.

اگر ولتاژ ورودی موتورها بیشتر از 5 ولت باشد، ماشین کنترلی خیلی سریع کار میکند یا بصورت خودکار خاموش میشود. خروجی ولتاژ مبدل DC به DC 4.7 ولت است که می تواند هم موتورها و هم روتر و وب کم را تامین کند. به همین خاطر می توانید تنظیم کننده ولتاژ را حذف کنید. اگر می خواهید اینکار را بکنید، باید موتورها را با جریان 3 ولتی و روتر و وب کم را با جریان 4.7 ولتی تغذیه کنید.

گام نهم : سیستم عامل OpenWrt

روتر وایرلس GL.iNet با سیستم عامل OpenWrt کار میکند که هنگام خرید رویش نصب شده است. این سیستم عامل یک رابط کاربری تحت وب دارد که به کمک آن می توانید روتر را پیکربندی کنید. وارد آدرس http://192.168.8.1 بشوید و روتر را لاگین کنید. بلافاصله رابط کاربری نمایش داده میشود.

می توانید گزینه تنظیمات پیشرفته را انتخاب کنید (یا به آدرس http://192.168.8.1/cgi-bin/luci بروید) تا رابط کاربری Luci را باز کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : یک چراغ رومیزی متفاوت بسازید

اگر بخواهید وب کم روی ماشین کنترلی نصب کنید، باید فایل ایمیج این لینک را دانلود کنید و آن را روی روتر آپلود کنید.

گام دهم : اتصال به اینترنت

اتصال روتر به اینترنت
اتصال روتر به اینترنت

برای نصب پکیج باید روتر را به اینترنت وصل کنید. کانکشن اینترنت تان را برای اتصال به روتر تنظیم کنید. علاوه براین باید یک SSID جدید بسازید تا بتوانید با کامپیوتر یا گوشی هوشمند به روتر وصل بشود.

گام یازدهم : نصب پکیج روی روتر

نرم افزارهای مود نیاز را نصب کنید
نرم افزارهای مود نیاز را نصب کنید

برای استفاده از روتر باید چند نرم افزار اضافه روی آن نصب کنید. سیستم عامل OpenWrt بصورت پیش فرض چند نرم افزار دارد که امکان ساخت شبکه وایرلس یا اتصال به شبکه های موجود را به روتر میدهد. با این حال ممکن است لازم باشد چند نرم افزار دیگر هم روی روتر نصب کنید. علاوه براین اگر بخواهید از وب کم هم استفاده کنید باید نرم افزار مربوط به آن را هم نصب کنید.

روتر را SSH کنید و فرمان هایش را اجرا کنید؛

با کد زیر پکیج های نرم افزاری موجود را دانلود کنید:

حالا دوربین را تنظیم کنید :

برای فعال کردن ویدیو فایل /etc/config/mjpg-streamer را ویرایش کنید. برای ویرایش می توانید از WinSCP استفاده کنید.

اگر می خواهید قابلیت فوکوس خودکار دوربین را غیرفعال کنید، باید uvcdynctrl را هم نصب کنید :
اگر می خواهید وضعیت وب کم را کنترل کنید، باید lsof را نصب کنید :
روتر را ریبوت کنید تا ویدیو فعال بشود :
بعد از ریبوت می توانید ضبط ویدیو را شروع کنید.

فرمان زیر فوکوس خودکار را بطور موقت غیرفعال میکند. البته فوکوس خودکار را باید در استارت آپ غیرفعال کنید :

از طریق فرمان lsof هم می توانید از وضعیت وب کم مطلع شوید :

گام دوازدهم : غیرفعال سازی فوکوس خودکار در استارت آپ

کدهای زیر را در /etc/init.d/disableAutoFocus کپی کنید.

فایل مجوز را روی 0755 تنظیم کنید. می توانید از WinSCP هم برای تغییر فایل مجوز استفاده کنید.
هر وقت لازم شد قابلیت فوکوس خودکار را از طریق کد زیر غیرفعال کنید :
برای فعال کردن این قبالیت هم از این کد استفاده کنید :

گام سیزدهم : شماتیک مدار

شماتیک مدار
شماتیک مدار

گام چهاردهم : کدنویسی

کدهای اصلی ماشین کنترلی با زبان برنامه نویسی Lua نوشته شده درحالیکه رابط کاربری وب به زبان html و javascript نوشته شده است. تمام فایل های مورد نیاز را می توانید از لینک زیر دریافت کنید.

در ساختنی بخوانید :  کاردستی های پاییزی : با شاخه ها و برگ ها هنرنمایی کنید

زبان Lua یک زبان تفسیری است که تغییر در یک قسمت آن نیاز به تغییر کل پروژه ندارد. این کدها به محض ذخیره اجرا می شوند و به همین خاطر آپدیت آنها ساده تر است.

گام پانزدهم : نصب نرم افزار

نرم افزار در واقع نیاز به نصب ندارد و باید روی روتر آپلود بشود. پس مطمئن شوید آنها را به فولدرهای درست روی روتر منتقل بشوند. می توانید از WinSCP برای مدیریت فایل ها و فولدرها استفاده کنید.

WinSCP یک کلاینت SFTP/FTP/WebDAV/SCP برای ویندوز است که امکان انتقال و مدیریت فایل ها بین کامپیوتر و روتر را فراهم میکند.

با فرض اینکه اکنون WinSCP را روی ویندوزتان اجرا کرده اید و آن را به روتر وصل کرده اید باید به این ترتیب کار را ادامه بدهید. فایلی که در مرحله قبل دانلود کرده اید را روی کامپیوتر اکسترکت کنید و آنها را به فولدرهای مربوطه در روتر منتقل کنید. جای هر فولدر در روتر در تصویر دوم مشخص است.

فایل /www/cgi-bin/control نیاز به یک مجوز دارد که باید آن را به 0755 تغییر بدهید. برای تغییر مجوزها هم می توانید از WinSCP استفاده کنید.

گام پانزدهم : کنترل سرعت

روتر وایرلس GL.iNet از سی پی یو Atheros AR9331 استفاده می کند و سخت افزار PWM ندارد. به همین خاطر تنها راه بکارگیری PWM از طریق سازگار کردن نرم افزار PWM است. برای فعالسازی قابلیت های PWM باید سفت افزار OpenWrt را کامپایل کنید تا کنترلر ماشین از PWM پشتیبانی کند. اگر در حین کار کامپایل کردن فایل های ایمیج، روتر آسیب دید می توانید خیلی راحت آن را ریکاوری کنید.

گام شانزدهم : کنترل ماشین

حالا می توانید ماشین کنترلی را از طریق مرورگر وب (بویژه کروم) یا برنامه اندروید کنترل کنید.

یک مرورگر را باز کنید و به آدرس http://routerIP/car/ بروید (جای آی پی روتر را با آی پی روتر خودتان پر کنید). حالا می توانید با کلیک روی تصویر یا استفاده از کلیدهای میانبر ماشین را هدایت کنید. با نگه داشتن دکمه ها، ماشین به حرکتش ادامه میدهد و اگر دکمه ها را رها کنید ماشین می ایستد.

در تصویر دوم می توانید کلیدهای میانبر و کارایی هر کدام شان را ببینید.

ماشین کنترلی آماده است

ماشین کنترلی تان آماده است و می توانید آن را از طریق اینترنت کنترل کنید. این ماشین بدون میکرو کنترلر ساخته میشود اما نیاز به آشنایی با OpenWrt دارد.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : ماشین کنترلی بسازید (بدون میکرو کنترلر)
عنوان مطلب
آموزش ساخت : ماشین کنترلی بسازید (بدون میکرو کنترلر)
توضیح کوتاه
ماشین کنترلی بسازید و با اینترنت کنترلش کنید!
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : مونوپاد بسازید و سلفی بگیرید... مونوپاد یکی از چیزهایی است که همیشه توی کیف و وسایل سلفی بازها پیدا میشود. اگر شما هم مونوپاد لازم دارید، چرا خودتان آن را نسازید؟ هم در هزینه هایتان ...
گوشی هوشمند را به ریموت لوازم خانگی تبدیل کنید!... ریموت لوازم خانگی و پریز هوشمند یکی از کاربردترین تجهیزات خانه هوشمند است که موارد استفاده زیادی دارد. قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ریموت کنترل هوشمند ر...
آموزش ساخت : لانگ بورد الکتریکی بسازید – قسمت اول... در این ساختنی یاد می گیرید که چطور یک لانگ بورد الکتریکی بسازید. ما در این آموزش ساخت فقط طرز کار را به شما یاد نمی دهیم بلکه راجع به تمام قطعات، کارک...
آموزش ساخت : پایه عکاسی پانوراما بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک پایه عکاسی پانوراما اتوماتیک را یاد می گیرید که با آن می توانید عکس های پانورام با رزولوشن بگیرد. این پایه عکاسی پانوراما با...
آموزش ساخت : برای دفترهایتان جلد پارچه ای بسازید... در این ساختنی یاد می گیرید با هر پارچه ای که دوست دارید برای دفترها و کتاب هایتان جلد پارچه ای درست کنید. این تنیک برای شخصی سازی طراحی جلد دفتر و کتا...
آموزش ساخت : نشانه کتاب هری پاتر درست کنید... اگر اهل کتابخوانی باشید حتماً به نشانه کتاب یا همان بوک مارک نیاز دارید. قبلاً در ساختنی طرز ساخت نشانه کتاب چوبی را یاد گرفته اید اما اینبار سراغ مدل...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید