خانه / چگونه بسازیم / خوردنی و نوشیدنی / فوت و فن های تهیه پنیر خانگی را یاد بگیرید

فوت و فن های تهیه پنیر خانگی را یاد بگیرید

بیشتر کسانی که می خواهند پنیر خانگی درست کنند، دنبال یک دستور تهیه می گردند و کارشان را شروع می کنند. اما این به تنهایی کافی نیست؛ تهیه پنیر خانگی فوت و فن هایی دارید که فقط با تجربه چندساله در پنیرسازی بدست می آید. در این ساختنی این فوت و فن ها را یاد می گیرید.

با این فوت و فن ها انواع پنیر خانگی را خوشمزه درست کنید
با این فوت و فن ها انواع پنیر خانگی را خوشمزه درست کنید

اگر تهیه پنیر خانگی را بلد نیستید این پست به تنهایی به شما کمک نمی کند و باید یک دستور تهیه هم داشته باشید. شک نکنید پنیری که با این فوت و فن ها درست بشود، خیلی خوشمزه تر است.

گام اول : شیر گرم و تازه

شیر گرم و تازه اولین و اساسی ترین نکته است
شیر گرم و تازه اولین و اساسی ترین نکته است

هرچه شیرتان تازه تر و بهتر باشد، پنیر خانگی تان خوشمزه تر میشود. شیری بخرید که تاریخ تولیدش همان روز خرید باشد. برای گرم کردن شیر حتماً از شعله مستقیم استفاده کنید و از فر و مایکروویو استفاده نکنید.

گام دوم : ترش کردن یا بریدن شیر

ماده مخصوص بریدن یا ترش کردن شیر
ماده مخصوص بریدن یا ترش کردن شیر

وقتی پنیر خانگی درست می کنید، مدام باید بین روش های مختلف یکی را انتخاب کنید. اولین دوراهی هم که به آن برمیخورید، نحوه ترش کردن یا بریدن شیر است. بریدن شیر به معنای جدا کردن مواد جامد از مواد مایع آن است. این ماده جامد اساس پنیری است که درست می کنید و به همین خاطر خیلی مهم است که چطور شکل گرفته باشد.

یکی از روش های رایج اضافه کردن اسید (سرکه یا اسید سیتریک) به شیر برای رسیدن به ترشی یا اسیدیته مورد نظر است. این فرایند (که به ترش کردن مستقیم معروف است) بافت پنیر را مثل پنیرهای ریکوتا یا ماسکارپون میکند.

در ساختنی بخوانید :  تابلوی چوبی سیاه و سفید با طرح لوگان بسازید

روش دوم اضافه کردن باکتری های زنده به شیر است. گرمای شیر و نبودن باکتری های مهاجم باعث میشود این باکتری های زنده لاکتوز شیر را بخورند و آن را به اسید لاتیک تبدیل کنند. این لاتیک اسید هم فرایند بریدن شیر را انجام میدهد.

هیچ کدام از این دو روش بر دیگری ترجیح ندارند و نوع پنیری که درست می کنید انتخاب تان را مشخص میکند. اگر پنیری انتخاب کرده اید که بافتش مثل ریکوتا نرم و خامه ای است، روش اول برایتان مناسب است. اما برای پنیرهای سفت تر روش دوم انتخاب بهتری است.

گام سوم : مایه انعقاد (مایه پنیر) را اضافه کنید

مایه پنیر خوب
مایه پنیر خوب

برای اینکه پنیر بهتر ببندد باید یک انعقادآور به آن اضافه کنید. رایج ترین انعقادآور مایه پنیر است؛ آنزیمی که باعث میشود پروتئین های داخل پنیر بهم متصل بشوند. مایه پنیر انواع متفاوتی دارد؛ مایه پنیر سنتی از معده گاو یا گوسفند گرفته میشود. این نوع مایه پنیر نوع باکتریایی یا حیوانی آن است. مایه پنیر دیگری هم وجود دارد که از قارچ گیاهی گرفته میشود و مایه پنیر میکروبی است.

بعد از اضافه کردن مایه پنیر به شیر باید صبر کنید تا حالت ژله ای پیدا کند.

گام چهارم : سفتی شیر بسته شده

میزان سفتی شیر را چک کنید
میزان سفتی شیر را چک کنید

بعد از اضافه کردن مایه پنیر، پروتئین های شیر بهم می چسبند و پنیر حالت ژله ای پیدا میکند. دست تان را خوب بشویید و سفتی این ژل را چک کنید. دست تان را روی سطح شیر فشار بدهید و ببینید شیر کاملاً جامد شده است یا نه.

گام پنجم : شیر را ببرید

پنیر را با چاقوی تیز ببرید
پنیر را با چاقوی تیز ببرید

حالا دیگر شیرتن تقریباً جامد شده و می توانید آن را ببرید. برای بریدن شیر بسته شده می توایند از هر چیزی استفاده کنید اما چاقوی تیز بهترین گزینه است چون کمترین آسیب را به بافت شیر بسته شده میزند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : لوستر سقفی کاغذی بسازید

اندازه تکه های شیر بسته شده روی میزان خشکی پنیر خانگی تاثیر زیادی دارد. هرچه تکه های شیر بسته شده را کوچکتر ببرید، درصد مایع موجود در پنیر نهایی کمتر میشود و پنیر سفت تر میشود. برعکس این موضوع هم صدق میکند.

گام ششم : پختن و شستن شیر بسته شده

هم زدن و پختن پنیر خانگی
هم زدن و پختن پنیر خانگی

بعد از خرد کردن خمیر بسته شده باید آن را بین چند دقیقه تا چند ساعت بپزید. احتمالاً در دستور تهیه ای که دارید آمده که شیر را روی شعله بگذارید و هم بزنید. در این قسمت از تهیه پنیر خانگی مهمترین اتفاقی که می افتد ادامه فعالیت اسید است. با هم زدن شما اسید داخل تکه های شیر بسته شده فعال میشود و باعث کاهش رطوبت آنها میشود. پس هر چه پختن و هم زدن بیشتر طول بکشد، پنیر خانگی خشک تر میشود.

بعضی از انواع پنیر را باید بعد از پختن شست. معمولاً برای شستن پنیر آب داخل ظرف پخت را با آب تمیز عوض می کنند. اینکار پنیر نرمتر و شیرین تر میشود و خاصیت کشسانی آن هم بیشتر میشود. پس حواستان باشد چقدر تکه های شیر بسته شده را می شویید.

گام هفتم : آب کشی پنیر خانگی

آب کشی پنیر خانگی
آب کشی پنیر خانگی

آخرین مرحله تهیه پنیر خانگی جدا کردن پنیر از آب پنیر است. برای اینکار کافی است محتویات قابلمه را داخل یک آبکش بریزید. پنیرها را دوباره داخل قابلمه برگردانید و با دست بهم فشار بدهید تا ته قابلمه را بپوشانند. در این مرحله سرعت عمل اهمیت زیادی دارد چون باید از گرمای باقیمانده در پنیر بیشترین استفاده را بکنید. گرمای پنیر باعث میشود سعی کنید تکه های پنیر بهتر بهم بچسبند و بافت آن یکدست تر بشود. اگر بین پختن و آبکشی یا آبکشی و فشردن پنیر فاصله بیاندازید، سرد شدن پنیر باعث تکه تکه شدنش میشود.

در ساختنی بخوانید :  پروژکتور عکاسی یا پنل نورپردازی LED پرتابل بسازید

گام هشتم : خواباندن پنیر در نمک

حتماً از طعم پنیر خانگی تان راضی هستید
حتماً از طعم پنیر خانگی تان راضی هستید

بعد از جدا کردن تکه های پنیر از آب پنیر، می توانید نمک را اضافه کنید. راه دیگر این است که پنیر را در قالب هایش بریزید و سپس نمک را به آن اضافه کنید. با اضافه کردن نمک باقی آب داخل پنیر هم کشیده میشود و فرایند اسیدی سازی تکمیل میشود. باز هم اینجا میزان نمک روی شل و سفت بودن بافت پنیر تاثیر می گذارد.

حالا با این فوت و فن ها پنیر خانگی که می سازید، دقیقاً همان چیزی میشود که می خواستید. اگر شما هم در پنیرسازی تجربه دارید یا برای اولین بار تهیه پنیر خانگی را تجربه کرده اید، تجربیات تان را با کاربران ساختنی در میان بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
فوت و فن های تهیه پنیر خانگی را یاد بگیرید
عنوان مطلب
فوت و فن های تهیه پنیر خانگی را یاد بگیرید
توضیح کوتاه
با این نکات ریز پنیرهای خانگی خوشمزه تری درست کنید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : یخ خشک را در خانه درست کنید بیشتر شما می دانید که یخ خشک همان دی اکسید کربن است که بخاطر کاهش دمای شدید، جامد شده است. چیزی که احتمالاً نمی دانید این است که میتوانید یخ خشک را در...
با شلوارهای جین کهنه کوله پشتی بدوزید شلوار جین خیلی به درد می خورد؛ می توانید با آن کیف قمقه، کیف موبایل، کیف تبلت و بند ساعت بدوزید یا در حین استفاده از آن ژیلت‌هایتان را تیز کنید. در ای...
قفسه دیواری را با چراغ های رنگی تزیین کنید... در این ساختنی یاد می گیرید چطور قفسه دیواری را با نوار LED تزیین کنید. این پست شامل آموزش ساخت قفسه دیواری نمی شود. اگر می خواهید قفسه را هم خودتان بس...
آموزش ساخت : با کارتن های دور ریختنی، لوستر مقوایی بسازید... در این ساختنی یاد می گیرید با صرف کمترین زمان و هزینه، یک لوستر مقوایی شیک بسازید. این لوستر را می توانید بصورت دائمی برای اتاق ها استفاده کنید یا با ...
یک اجاق خورشیدی با دمای بیش از 90 درجه سانتیگراد بسازید... بسیاری از آموزش های ساختنی مختص افرادی است که اهل گردش هستند؛ ساخت انواع اجاق های مسافرتی، تبدیل ماشین به کاروان، ساخت میز تاشو و ... . در این ساختنی ...
آمپلی فایر کلاس D ساده اما قدرتمند بسازید... در این ساختنی آموزش ساخت آمپلی فایر کلاس D را یاد می گیرید. ساخت این مدار آمپلی فایر بسیار ساده است و نیاز به مهارت زیادی ندارد. برای ساخت مدار آمپلی ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید