خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / ساعت رومیزی با طرح دلخواه تان بسازید

ساعت رومیزی با طرح دلخواه تان بسازید

در این ساختنی یاد می گیرید که چطور با چند تکه چوب یک ساعت رومیزی شیک بسازید. ساخت این ساعت رومیزی بسیار ساده است و یک ساعت هم وقت تان را نمی گیرد. می توانید از هر طرحی که می خواهید برای ساخت بدنه ساعت استفاده کنید.

ساعت رومیزی بسازید
ساعت رومیزی بسازید

تنها چیزی که برای ساخت ساعت رومیزی نیاز دارید کمی چوب، یک اره مویی، موتور ساعت و اسپری رنگ است. از هر نوع چوبی هم که بخواهید میتوانید استفاده کنید. فقط یادتان باشد که هرچه چوب کلفت تر باشد، بریدنش سخت تر میشود. موتور و عقربه های ساعت را هم می توانید از ساعت های رومیزی قدیمی تان جدا کنید.

گام اول : طرح را روی چوب بکشید

اولین کاری که باید بکنید، انتخاب طرح است. حواستان باشد طرحی انتخاب کنید که بتوانید آن را با اره مویی ببرید. طرح را روی چوب بکشید یا روی کاغذ پرینت کنید و به چوب بچسبانید. موقع انتخاب طرح این نکته را در نظر بگیرید که باید فضای کافی بری نصب موتور و حرکت عقربه ها داشته باشید.

اگر می خواهید مشابه این ساعت رومیزی را بسازید، باید دو طرح بکشید. یکی برای تخته جلویی ساعت و یکی هم برای تخته پشتی ساعت. در تصویر دوم می بینید که این دو طرح شبیه هم نیستند. طرح ها ساده هستند و با کمترین استعداد نقاشی هم می توانید آنها را روی کاغذ پیاده کنید.

گام دوم : چوب را ببرید

چوب را ببرید
چوب را ببرید

چوب را با گیره روی سطح کارتان ثابت کنید تا در بریدن تکان نخورد. یک سوراخ هم روی آن دریل کنید تا تیغ اره را از آن رد کنید (سوراخ باید یک سانتیمتر با طرح فاصله داشته باشد). تیغ اره را محکم کنید و بریدن طرح را شروع کنید.

در ساختنی بخوانید :  با رزبری پای سیستم صوتی MPD کامل بسازید

گام سوم : سنباده کاری

چوب را کامل سنباده بزنید
چوب را کامل سنباده بزنید

با کاغذ سنباده دور طرحی که بریده اید را صاف و نرم کنید. وقت کافی برای سنباده کاری صرف کنید تا رنگ بهتر روی ساعت رومیزی بشیند.

گام چهارم : ساعت را رنگ کنید

هر دو تکه چوب را رنگ بزنید
هر دو تکه چوب را رنگ بزنید

برای رنگ کردن ساعت می توانید از اسپری رنگ یا موم رنگی استفاده کنید. می توانید هر دو طرف ساعت را یک رنگ بزنید یا برای جلو و پشت ساعت از رنگ های مختلف استفاده کنید.

ما از اسپری رنگ استفاده کرده ایم تا کارمان ساده تر بشود. فقط حواستان باشد که باید گوشه ها را بیشتر رنگ بزنید چن مقداری از رنگ داخل چوب فرو میرود. صبر کنید تا رنگ خشک بشود.

گام پنجم : بدنه را دریل کنید

وسط تخته جلویی را سوراخ کنید
وسط تخته جلویی را سوراخ کنید

تخته جلویی ساعت را بردارید و جایی که می خواهید عقربه ها قرار بگیرند را روی آن علامت بزنید. برای این طرح ساعت دیواری سوراخ باید درست وسط مربع پایین طرح باشد. البته عقربه ها لزوماً نباید وسط باشند و ممکن است طرح تان طوری باشد که عقربه ها در گوشه بهتر بشوند. در ضمن اندازه عقربه هایی که استفاده می کنید هم روی جای آنها تاثیر دارد.

حالا باید مته مناسب را انتخاب کنید. اندازه مته باید یک یا دو میلیمتر بزرگتر از دور عقربه ها باشد. مته را به دریل وصل کنید و جایی که علامت زده اید را سوراخ کنید.

گام ششم : ساعت را اضافه کنید

عقربه ها و موتور ساعت را به تخته جلویی که سوراخ کرده اید، وصل کنید. برای وصل کردن ساعت به تخته های جلویی و عقبی می توانید از نوار چسب دو طرفه استفاده کنید. استفاده از این نوع چسب تعویض باتری را خیلی راحت تر میکند. به پشت ساعت چسب بزنید و تخته عقبی را روی آن بچسبانید.

در ساختنی بخوانید :  بی سیم مچی یا ساعت واکی تاکی بسازید

ساعت رومیزی آماده است

به همین سادگی صاحب یک ساعت رومیزی جدید شدید. این ساعت هدیه بسیار خوبی است و می توانید آن را بسازید و به دوستانتان هدیه بدهید. با انتخاب طرح ها و رنگ های مختلف برای بدنه ساعت می توانید هربار یک ساعت رومیزی کاملاً متفاوت بسازید.

تصاویر ساعت هایی که با این روش می سازید را با ساختنی به اشتراک بگذارید تا دیگران هم از ایده های شما استفاده کنند.

منبع

خلاصه مطلب
ساعت رومیزی با طرح دلخواه تان بسازید
عنوان مطلب
ساعت رومیزی با طرح دلخواه تان بسازید
توضیح کوتاه
با صرف کمترین وقت و هزینه صاحب یک ساعت رومیزی جدید بشوید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

با وسایل بازیافتی یک کیف مجلسی زنانه و شیک بسازید... استفاده از وسایل بازیافتی و بدون استفاده برای ساخت کاردستی و وسایل کاربردی یکی از محبوب‌ترین ایده‌ها بین طرفداران ساختنی است. ساختنی هم به این ایده اه...
آموزش ساخت ژنراتور خورشیدی پرتابل با قطعات ارزان... انرژی خورشیدی در حال حاضر پاک‌ترین و فراوان‌ترین انرژی پایدار موجود است. این انرژی کاملاً رایگان و بدون آلودگی است و تنها محدودیت آن به شرایط آب‌ و هو...
با کیسه های بدون استفاده زیرانداز تاشو و مسافرتی بسازید... در این ساختنی به شما یاد می دهیم با کیسه های گچ و سیمان یک زیرانداز تاشو و البته راحت بسازید. این زیرانداز مسافرتی خیلی راحت است و جای زیادی در کوله پ...
آموزش ساخت : جعبه هندزفری بسازید اگر یک قاب یا جعبه برای نگهداری هندزفری نداشته باشید، احتمالاً شما هم هربار که در کیف تان را باز می کنید از خودتان می پرسید : چرا سیم هندزفری همیشه گر...
آموزش دوخت کیف موبایل پارچه ای در سه طرح مختلف... در این ساختنی آموزش دوخت کیف موبایل پارچه ای را یاد می گیرید. این نوع کیف موبایل بند بلندی دارد و به همین خاطر برای گردش های طولانی بسیار مناسب است. ض...
با برد آردوینو گلدان هوشمند برای گیاهانتان بسازید... اگر اهل پرورش گل و گیاه باشید، گلدان هوشمند یکی از وسایلی است که حتماً برایتان جالب خواهد بود. در این ساختنی طرز ساخت گلدان هوشمند با برد آردوینو را ی...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید