خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / عروسک پارچه ای شخصیت کارتونی محبوب تان را بسازید

عروسک پارچه ای شخصیت کارتونی محبوب تان را بسازید

ساخت عروسک پارچه ای اصلاً کار سختی نیست؛ فقط کافی است اصول اینکار را بلد باشید. در این ساختنی هم می خواهیم اصول ساخت عروسک پارچه ای را به شما یاد بدهیم تا شما هم بتوانید عروسک شخصیت کارتونی محبوب تان را بسازید یا حتی یک کاراکتر عروسکی خلق کنید.

در این آموزش ساخت مراحل ساخت یک عروسک پارچه ای یک شخصیت کارتونی را می خوانید و در خلال آن شیوه ساخت عروسک پارچه ای را یاد می گیرید. شخصیتی که ما انتخاب کرده ایم، کرنگ لاک پشت های نینجاست. شما می توانید هر شخصیت دیگری را انتخاب کنید و دقیقاً با همین روش عروسک آن را بسازید.

یک نکته مهم؛ فکر نکنید که در ساخت عروسک پارچه ای فقط باید از پارچه استفاده کنید. می توانید برای ساخت جزییات از هر چیزی که دلتان میخواهد استفاده کنید. مثلاً برای دست و پا از فنر استفاده کنید.

گام اول : تصویر اصلی

ابتدا باید یک تصویر مناسب از شخصیت کارتونی پیدا کنید. از این تصویر برای ساخت الگوی کاغذی استفاده می کنیم. با یک جستجوی ساده در اینترنت یا عکس گرفتن از ویدیوی کارتون می توانید این تصویر را پیدا کنید. اگر هم می خواهید یک شخصیت جدید برای عروسک تان خلق کنید، باید خودتان یک تصویر از آن بکشید.

تصویری که از شخصیت کارتونی انتخاب می کنید یا خودتان می کشید باید چند ویژگی داشته باشد. نمایی از شخصیت را انتخاب کنید که آیکون های اصلی را بخوبی نشان بدهد. مثلاً اینکه تصویر کاملاً از روبرو باشد تا تمام جزییات صورت و بدن مشخص باشند. البته لازم نیست خیلی سخت گیری کنید چون موارد ریز را می توانید در مرحله بعد اصلاح کنید.

برای ساخت عروسک پارچه ای بیشتر ژست هایی را انتخاب کنید که سیلهوت خوبی داشته باشند (سیلهوت نمای کاملاً سیاه یک تصویر است). اگر می خواهید عروسک را در حین حرکت خاصی بسازید باید حدود دست ها، پاها، دم، صورت و گوش ها دقیقاً مشخص باشند. به دو مثال بالا دقت کنید؛ در سیلهوت اول بخوبی می توانید ژست شخصیت را تشخیص بدهید. اما در نمونه دوم نمی توان از روی سیلهوت حدس بزنید که شخصیت چه ژستی گرفته است. معمولاً نماهایی که از زاویه های بالا، پایین یا گوشه ها هستند نمی توانند منبع خوبی برای ساخت الگوی عروسک پارچه ای باشند.

گام دوم : الگوی کاغذی را بسازید

حالا باید تصویرتان را در نرم افزار فتوشاپ یا هر نرم افزار ویرایش تصویر دیگر باز کنید.

ابتدا باید تصویر را برش بزنید تا فقط شامل شخصیت کارتونی باشد و هیچ چیز دیگری در قاب تصویر نباشد.

در ساختنی بخوانید :  با دستگاه برش لیزری چرخ دنده سیاره ای بسازید

یک لایه جدید ایجاد کنید و کل تصویر را با سفید رنگ بزنید.

حالا میزان تاری (opacity) تصویر را کاهش بدهید تا بتوانید تصویر اصلی را زیر لایه جدید ببینید.

حالا یک لایه دیگر بسازید. با قلم موی مشکی روی خطوط اصلی را پررنگ کنی. لازم نیست همه خطوط را بکشید و همین که شکل کلی و ویژگی های اصلی شخصیت کارتونی در لایه جدید ایجاد شود، کافی است. در همین مرحله می توانید ایرادهای تصویر اصلی را برطرف کنید. همچنین می توانید الگو را نسبت به تصویر اصلی کوچکتر یا بزرگتر کنید.

اگر می خواهید عروسک پشمی بسازید، باید خطوط اصلی بدنه شخصیت را بکشید.

اگر می خواهید کلاه یا ماسک بسازید، فقط روی سر شخصیت تمرکز کنید و بدنه را در نظر نگیرید. مثلاً ما می خواهیم یک کلاه بسازیم و به همین خاطر روی نیمه بالایی الگو تمرکز می کنیم.

اگر مقیاس و اندازه عروسک پارچه ای برایتان مهم است، پنجره سایز تصویر را باز کنید. حالا طول و عرض اندازه مورد نظرتان را مشخص کنید. اگر اندازه مورد نظرتان بیشتر از اندازه کاغذ پرینت است، بهتر است بجای چند تکه کردن تصویر از دستگاه های پرینت با کاغذهای بزرگ استفاده کنید.

هنگام پرینت کردن الگو هم دقت کنید که پرینتر ابعاد مورد نظر شما را پرینت کنید و اندازه ها را طبق اندازه تصویر تغییر ندهد.

گام سوم : الگو را ببرید

با یک تیغ یا کاتر خطوط مشکی را ببرید. کاغذ را روی یک تخته یا شیشه بگذارید تا سطح کارتان آسیب نبیند و مراقب انگشتان تان هم باشید.

با جدا کردن برخی از قسمت های اصلی الگ مثل اجزای صورت یا بدن می توانید آنها را جداگانه بسازید. به این ترتیب طراحی عروسک پارچه ای تان هم بهتر میشود. برای مثال ما دهان کرنگ را جدا کرده ایم تا قسمت های مختلف آن را از پارچه های دیگری ببریم.

اگر الگوتان طوری است که نمی توانید برخی از اجزای آن را جدا کنید، باید چندبار از روی الگو پرینت کنید تا بتوانید از هر تعداد رنگ و جنس پارچه که می خواهید استفاده کنید.

گام چهارم : الگو را به پارچه منتقل کنید

همانطور که گفتیم ما می خواهیم یک کلاه بسازیم و به همین خاطر ابتدا کلاه را دوخته ایم. اما اگر می خواهید عروسک پارچه ای بسازید باید الگو را روی پارچه خام بچسبانید.

بعد از سنجاق کردن الگو روی پارچه با ماژیک خطوطی که بریده اید را روی کاغذ منتقل کنید. البته اگر می خواهید دور این قسمت ها را خالی بگذارید، نباید جاهای خالی را با ماژیک پر کنید. باید ببینید می خواهید عروسک پارچه ای را چطور بسازید. اگر می خواهید برجستگی ایجاد کنید، باید جای چسباندن این برجستگی ها را مشخص کنید. اگر می خواهید برخی ویژگی ها فرورفته باشند، نباید روی این قسمت ها خط بیاندازید چون در معرض دید هستند.

در ساختنی بخوانید :  جا تخم مرغی چوبی به شکل خرگوش بسازید

وقتی الگو را برمی دارید باید خطوط اصلی که جزییات روی آن چسبانده میشوند، مشخص شوند.

گام پنجم : برجستگی ها را بچسبانید

اگر پارچه اصلی را هنوز نبریده اید، حالا وقتش است و باید پارچه را به شکل اصلی شخصیت کارتونی ببرید. بعد از پارچه یا پارچه های اصلی نوبت به برجستگی های روی عروسک میرسد. اگر تصمیم گرفته اید برخی از قسمت های عروسک را از پارچه هایی با رنگ های مختلف ببرید، الان وقتش است.

الگوهایی که آماده کرده اید را روی پارچه هایی که برایشان انتخاب کرده اید، بچسبانید و آنها را هم ببرید. بهتر است این تکه ها را کمی بزرگتر از الگو ببرید تا خطوطی که روی پارچه اصلی کشیده اید، دیده نشوند.

پیشنهاد ما این است که از پارچه نمدی برای ساخت عروسک پارچه ای استفاده کنید چون کار با آن راحت تر است و دوام بیشتری دارد.

بعد از بریدن پارچه ها آنها را دسته بندی کنید. این دسته بندی را براساس نوع اتصال آنها به پارچه اصلی انجام بدهید. مثلاً پارچه هایی که چسبانده میشوند را از پارچه هایی که کوک میخورند، جدا کنید. به این ترتیب کار ساخت عروسک پارچه ای سرعت بیشتری می گیرد.

حالا وقتش است که پارچه ها را به ترتیب به پارچه اصلی بچسبانید. بهتر است ترتیب کارتان به سمت بیرون باشد؛ یعنی از جزییات بزرگتر شروع کنید و سپس سراغ جزییات کوچکتر بروید.

می توانید بجای دوختن از چسباندن استفاده کنید و این انتخاب کاملاً به طرحی که برای عروسک در نظر دارید، بستگی دارید. اما اگر دوختن را انتخاب کرده اید، باید در انتخاب رنگ نخ هم دقت زیادی کنید.

گام ششم : جزییات را اضافه کنید

استفاده از کاموا، ربان، بندهای کنفی و … یکی از تکنیک های عروسک سازی است که امکان برجسته کردن برخی از جزییات را فراهم میکند. در تصاویر می بینید که ما از کاموا برای چین های روی صورت شخصیت کارتونی استفاده کرده ایم. کاموا را در اندازه مناسب ببرید و آن را سرجایش روی عروسک بچسبانید.

اگر می خواهید با کاموا خطوط زاویه دار روی صورت یا بدن عروسک ایجاد کنید، باید کاموا را با زاویه مناسب کوک بزنید. کاموا را بچسبانید، نقطه ای که باید زاویه داشته باشد را انتخاب کنید و آن را از زیر و رو کوک بزنید. نخ را هم از زیر پارچه گره بزنید تا باز نشود.

در ساختنی بخوانید :  سالاد تن ماهی آلباکور تازه و خوشمزه درست کنید

اینکار را تکرار کنید تا تمام خطوط پوشانده بشوند.

ضخامت نخ یا کاموایی که استفاده می کنید هم به اندازه عروسک پارچه ای بستگی دارد. در تصویر آخر می بینید که ما همین تکنیک را با نخ روی یک عروسک کوچک پیاده کرده ایم.

گام هفتم : اندام های دیگر را اضافه کنید

در مرحله آخر ساخت عروسک پارچه ای باید اعضای بدن مثل دست و شاخ و بال را اضافه کنید. این اجزا معمولاً جدا ساخته میشوند و به بدنه اصلی عروسک وصل میشوند. البته شما می توانید پارچه اصلی را طوری ببرید که شامل این اندام ها هم باشد.

ابتدا باید مشخص کنید می خواهید این اندام ها توپر باشند یا توخالی. اگر عروسک تا یک بعدی است، بهتر است اندام هایش را هم یک بعدی بسازید. ما برای کلاه عروسکی مان باید داخل دست ها را پر کنیم چون کلاه وقتی روی سر قرار می گیرد، عروسک سه بعدی میشود.

حتماً از الگو برای بریدن این پارچه ها استفاده کنید. تصور نکنید که این قسم کار نیاز به الگو ندارد. هم الگو را کنار دست تان داشته باشید و هم یم تصویر از شخصیت کارتونی.

اگر عروسک تان را در اندازه بزرگ می سازید باید جاذبه را هم در نظر داشته باشید! منظورمان از جاذبه این است که اندام هایی که عروسک روی آنها می ایستد طوری بریده و ساخته شده باشند که بتوانند وزن عروسک ر تحمل کنند و عروسک بتواند روی آنها بایستد.

عروسک پارچه ای شما چه شکلی شده؟

 

حالا اصول کلی و تکنیک های لازم برای ساخت عروسک پارچه ای را یاد گرفته اید. همین حالا می توانید یکی از شخصیت های کارتونی محبوب تان را انتخاب کنید و عروسک پارچه ای آن را بسازید.

فقط به این روش ها و تکنیک ها بسنده نکنید و سعی کنید خلاقیت تان را بکار بیاندازید. ترکیب رنگ پارچه ها، نحوه وصل کردن آنها، نسبت اندازه

اندام ها و خیلی جزییات دیگر شکل نهایی عروسک پارچه ای را بهتر یا بدتر می کنند.

منبع

خلاصه مطلب
عروسک پارچه ای شخصیت کارتونی محبوب تان را بسازید
عنوان مطلب
عروسک پارچه ای شخصیت کارتونی محبوب تان را بسازید
توضیح کوتاه
در این ساختنی روش ها و تکنیک های دوخت عروسک پارچه ای را یاد می گیرید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : پرینتر سه بعدی رزینی (DLP) بسازید – بخش دوم... پرینترهای سه بعدی انواع مختلفی دارند؛ پرینترهای SLA، FDM و DLP. اگر بخواهید یکی از انواع پرینترهای سه بعدی را بخرید کارتان خیلی ساده است اما وقتی بخوا...
با مداد شمعی های بدون استفاده شمع لایه ای بسازید... شمع سازی یکی از هنرهای خانگی پرطرفدار است. با این وجود خیلی از طرفداران این هنر نمی دانند که با وسایلی مثل کره و مداد شمعی هم میشود، شمع ساخت! قبلاً د...
آموزش ساخت : کیف سکه چرم بدوزید در این ساختنی طرز ساخت یک کیف سکه چرم را یاد می گیرید. با کمک الگویی که به پست ضمیمه شده می توانید خیلی راحت این کیف را بدوزید. اگر دلتان میخواهد یک ک...
پتک چوبی بسازید و در کارگاه نجاری از آن استفاده کنید... در این ساختنی طرز ساخت یکی از ساده ترین و مفیدترین ابزارهای نجاری را یاد می گیرید. پتک چوبی که علیرغم روش ساخت ساده و قیمت پایین کارایی زیادی دارد. با...
آموزش ساخت : با دوربین عکاسی سلفی بگیرید... سلفی گرفتن با گوشی آسان و البته لذت بخش است اما همین کار با دوربین عکاسی کمی سخت است. البته همه دوربین های عکاسی اینطور نیستند؛ بعضی از دوربین ها صفحه...
اسانس و روغن عطر رایحه محبوب تان را در خانه تقطیر کنید... قبلاً در ساختنی آموزش ساخت عطر در خانه را یاد گرفته اید. اولین چیزی که برای ساخت عطر نیاز دارید، روغن اسانس یا روغن عطر است. در این ساختنی به شما یاد ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید