خانه / معرفی و بررسی / LED های هوشمند ، آینده صنعت نورپردازی و تابلو های تبلیغاتی

LED های هوشمند ، آینده صنعت نورپردازی و تابلو های تبلیغاتی

LED‌های هوشمند (Smart LED) که به LED‌های قابل آدرس دهی هم مشهور هستند ، پدیده ای جدید در الکترونیک نوری و جدید ترین محصول در صنعت نورپردازی حرفه ای در سطح جهان به شمار می‌روند.

اگر به نورپردازی اماکن مختلف دقت کنید (مخصوصا اگر نورپردازی حرفه ای باشد) و یا از نزدیک به یک تابلوی بزرگ تبلیغاتی یا توجه کنید . می‌بینید که قطعه اصلی تولید کننده نور روی این محصولات چیزی نیست جز دیود نورانی یا همان LED. اکثر محصولات فعلی نورپردازی و تابلو‌های تبلیغاتی ، برای تولید رنگ‌ها و تصاویر گوناگون از نوعی از دیود‌های نورانی به نام RBG یا قرمز/آبی/سبز استفاده می‌کنند. در این نوع از LED‌ها ، بسته به این که چه رنگی دلخواه شما باشد ، با تحریک کردن پایه‌های مختلف دیود نورانی ، رنگ مورد علاقه شما تولید خواهد شد . مشکل اینجاست که برای ساخت یک تابلو تبلیغاتی یا یک پروژه نورپردازی ممکن است با صد‌ها و یا هزاران دیود نورانی سر و کار داشته باشید که هر کدام را باید جداگانه تنظیم کنید . این کار بر عهده دستگاه راه انداز یا درایور و فلاشر است .

LED‌های نورپردازی هوشمند در واقع خیلی شبیه به LED‌های RGB هستند. با این تفاوت که در این نوع از دیود‌های نورانی یک راه انداز خیلی کوچک و یکپارچه هم اضافه شده است که به شکلی دستور یا داده دریافت می‌کند.شکل این دستور‌ها بسته به راه انداز یا درایور LED تغییر می‌کند. LED‌های نورپردازی هوشمند معمولا به نام‌های نئوپیکسل ، LED قابل آدرس دهی و … در بازار به فروش می‌روند . حتی در برخی اوقات این محصولات با شماره راه اندازشان شناخته می‌شوند. LED‌های نورپردازی هوشمند به کاربر امکان می‌دهند که با استفاده از تعداد کمی‌پایه ورودی و خروجی (I/O) ، از طریق راه انداز به آن‌ها دستور ارسال کند . این پایه‌های کنترلی معمولا یک یا دو پایه هستند .

LED‌های هوشمند مدل WS2812
LED‌های هوشمند مدل WS2812

نکات مثبت LED‌های نورپردازی هوشمند

  • ورودی و خروجی‌های خیلی کمی‌دارند : معمولا یک یا دو پایه برای کنترل همه آرایه‌های LED‌ها کافی است . همین موضوع باعث می‌شود که نیازی به چندین راه انداز مستقل برای هر ال ای دی از بین برود و هزینه‌ها به شدت کاهش بیابد.
  • قطعات خارجی کم تر : وقتی با LED‌های نورپردازی قابل آدرس دهی سر و کار داشته باشیم ، معمولا قطعات و وسایل خارجی کم تری هم نیاز داریم ، در مقایسه با LED‌های RGB ، این تجهیزات نورپردازی نیاز کم تری به مقاومت ، ترانزیستور و راه انداز‌های جداگانه دارد.

نکات منفی LED‌های نورپردازی هوشمند

  • قیمت ، LED‌های قابل آدرس دهی معمولا گران تر از LED‌های RGB هستند.
  • سختی نوشتن نرم افزار : گرچه مدار‌های الکترونیکی پشت تابلو‌های ساخته شده با LED‌های هوشمند کم تر از نمونه‌های RGB است. اما در عوض نوشتن نرم افزار میکروکنترلر‌هایی که تابلو‌های تبلیغاتی یا سیستم‌های نور پردازی با استفاده از این محصول را کنترل می‌کنند، پیچیده تر خواهد بود .
  • در دسترس بودن : مانند همه محصولات جدید ، LED‌های نورپردازی هوشمند تازه در بازار وارد شده اند و فعلا توسط شرکت‌های پیشرو و شرکت‌های سرگرمی‌در بازار توزیع می‌شوند . برای همین هنوز بازار و تولید کنندگان تابلو‌های تبلیغاتی و … با این LED‌های قابل آدرس دهی آشنا نشده اند . البته ساختنی قبلا پروژه‌هایی با استفاده از نئو پیکسل‌ها معرفی کرده است .

انواع LED‌های هوشمند

LED‌های قابل آدرس دهی در چند نوع رشته‌های LED و قطعه‌های تکی به فروش می‌رسند . انواع مختلف LED‌های هوشمند معمولا به وسیله راه اندازشان از هم تمیز داده می‌شوند. در زیر ما بعضی از معروف ترین محصولات بازار را به شما معرفی می‌کنیم :

مدل WS2812

این مدل از LED‌های هوشمند ، تقریبا محبوب ترین نوع از دیود‌های نورانی قابل آدرس دهی در بازار است . مخصوصا این نوع از ال ای دی‌ها در میان کسانی که برای سرگرمی‌پروژه‌های الکترونیکی می‌سازند خیلی محبوب است .

LED‌های هوشمند WS2812
LED‌های هوشمند WS2812

این نوع از LED‌های هوشمند برای گرفتن دستور از ارتباط با یک سیم با زمانبندی‌های منحصر به فرد خودش استفاده می‌کند. محصول به نئو پیکسل‌های آدافروت (Adafuit’s Neopixels) هم معروف هستند.مدل WS2812 معمولا در بسته‌های SMD با اندازه استاندارد 5050 در بازار عرضه شده اند . البته بسته بندی‌های دیگری مانند 8 میلی متری با سوراخ‌های متفاوت هم برای این مدل وجود دارد.

مدل APA102

LED‌های قابل آدرس دهی APA102 به شکل رشته ای
LED‌های قابل آدرس دهی APA102 به شکل رشته ای

این مدل از LED‌های هوشمند یکی دیگر از انتخاب‌های محبوب در میان کاربران بوده است . این نوع از LED‌های قابل آدرس دهی برای گرفتن دستور از ارتباط دو سیمی‌استفاده می‌کنند . یک خط برای ارسال داده و یک خط هم برای هماهنگ کردن زمان بندی ارسال و دریافت یا ساعت هماهنگ . به دلیل همین خط اضافی ساعت (Clock Line) ، زمانبندی دقیقی که برای ارسال اطلاعات و دستور‌ها در مدل قبل لازم بود ، لازم نیست . این نوع از دیود‌های نورانی هم توسط شرکت Adafruit تولید می‌شوند و با نام تجاری Dotstar در بازار عرضه شده اند .

دیود‌های نورانی هوشمند ریسه ای

این نوع از دیود‌های نورانی به شکل ریسه یا رشته ای از چندین LED به هم پیوسته عرضه می‌شوند اما کارکردی مشابه دارند. دو مدل محبوب از این نوع به نام‌های LPD8806 و WS2801 به بازار عرضه شده اند .

کاربرد‌های LED‌های هوشمند

کاربرد‌های گسترده ای برای این نوع از LED‌ها قابل تصور است . کاربرد اصلی این نوع از دیود‌های نورانی در نمایشگر‌های بزرگ LED مانند تابلو‌های تبلیغاتی یا بیلبورد‌های محیط خارج است خانه و تلویزیون‌های ورزشگاه‌ها و تابلو‌های اطلاعات مسیر و پرواز در ترمینال‌ها و فرودگاه‌ها است . یکی دیگر از کاربرد‌های این محصولات جدید در نورپردازی پویای داخلی و خارجی در خانه و نور پردازی حرفه ای است . از آنجایی که در حال حاضر LED‌های هوشمند بیشتر در میان خوره‌های تکنولوژی طرفدار پیدا کرده است ، این محصولات در کاربردهایی مانند نور روی ربات‌ها ، دکوراسیون کریسمس و عید‌های دیگر و گجت‌های پوشیدنی استفاده شده است .
سادگی نصب و سخت افزار این نوع از دیود‌های نورانی به محبوبیت روز افزون آن‌ها در بین کاربران کمک کرده است .

نتیجه گیری

احتمالا در آینده ای نه چندان دور ، LED‌های هوشمند جای مدل‌های سنتی مانند LED‌های RGB را می‌گیرند. با افزایش محبوبیت آن‌ها و در نتیجه بالا رفتن ظرفیت تولید سازنده‌ها ، احتمالا در آینده ای نه چندان دور شاهد ظهور محصولاتی ارزان در بازار خواهیم بود . امروز زمان خوبی است که دست به کار شوید و طرز کار با این LED‌ها را فرا بگیرید . پروژه‌هایتان را با ساختنی در میان بگذارید !

منبع

خلاصه مطلب
LED‌های هوشمند ، آینده صنایع نور پردازی
عنوان مطلب
LED‌های هوشمند ، آینده صنایع نور پردازی
توضیح کوتاه
شرکت‌های تولید کننده محصولات نور پردازی دست به ساخت LED‌های هوشمند یا قابل آدرس دهی زده اند!
نویسنده

درباره مهرداد جمالی

مهرداد جمالی
مهرداد جمالی ، متولد 1367 ، دانش آموخته رشته لیسانس مهندسی مخابرات دانشگاه ملی زنجان و دانشجوی ارشد مدیریت صنعتی است. وی بنیان گذار اصلی پروژه ساختنی و یکی از مدیران ارشد وبسایت است.

پاسخ دهید