خانه / دنیای اطراف ما / مارماهی فلوئورسنت ، رنگی غیر از آبی در اعماق اقیانوس !

مارماهی فلوئورسنت ، رنگی غیر از آبی در اعماق اقیانوس !

در اعماق آب های اقیانوس صدف های نورانی، ستاره دریایی چشمک زن و کوسه های نئون پیدا می کنید! حالا دانمشندان دو نمونه مارماهی فلوئورسنت نیز پیدا کرده اند که خیلی جالب به نظر می آیند!

اولین عکس گروه گرابر که باعث کشف تصادفی مارماهی فلوئورسنت شد.
اولین عکس گروه گرابر که باعث کشف تصادفی مارماهی فلوئورسنت شد.

در واقع دانشمندان اولین مارماهی درخشان را به طور تصادفی در سال 2011 پیدا کردند. در هنگام مطالعه مرجان های زیست فلوئورسنت در اطراف جزیره لیتل کیمن در کارائیب، دیوید گرابر (David Gruber)، زیست شناس دریایی و همکارانش یک مارماهی در عکس ها پیدا کردند که به رنگ سبز می درخشید و به اندازه مرجان های اطرافش فلوئورسنت بود.

اگر چه محققان مطمئن نبودند این حیوان از چه گونه ای است اما آن را به عنوان یک مارماهی رنگین کاذب متعلق به خانواده کلوپسیدا (Chlopsidae) شناسایی کردند، نوعی که از نظر ظاهری کوچک تر از مارماهی های رنگین واقعی است. با وجود عدم شناسایی مطمئن این حیوان، یافته شگفت انگیز بود: اولین عکس از یک مهره دار فلوئورسنت سبز درخشان در طبیعت.

شگفت زده از این کشف و با الهام از آن، تیم تحقیقاتی سفر هایی را در کارائیب و اقیانوس آرام جنوبی آغاز کرد تا به دنبال نمونه های دیگری از حیوانات دریایی زیست فلوئورسنت بگردد و البته این تلاش اثربخش بود: سال گذشته گروه گرابر مقاله ای منتشر کردند که بیش از 180 گونه از ماهی های زیست فلئورسنت در آن معرفی شده بودند.

بر خلاف حیوانات زیست تاب، که در واکنشی انرژی شیمیایی را به انرژی نورانی تبدیل کرده و سپس آن را ساتع می کنند، گونه های زیست فلوئورسنت برای به دست آوردن این درخشش، واکنشی انجام نمی دهند. در عوض، آن ها طول موج های رنگ آبی با انرژی بالا را جذب می کنند و آن را در طول موج پایین تری ساتع می کنند، مانند نور سبز یا نارنجی. از آنجایی که بیشتر طول موج های نور به جز آبی با افزایش عمق آب فیلتر می شوند، در اثر این اتفاق می توان رنگ های دیگری را نیز در محیطی که به سیطره رنگ آبی در آمده مشاهده کرد.

در ساختنی بخوانید :  ترانزیستور چیست و چگونه کار می کند ؟ (قسمت سوم)

پروتئین های مسئول این درخشانی در بعضی حیوانات زیست فلوئورسنت توصیف شده اند اما بعد از کشف این مارماهی فلوئورسنت ، گرابر و همکارانش دو نوع جدید از این پروتئین ها را شناسایی کردند که قبلا ناشناخته بودند. این پروتئین ها در یک مارماهی رنگین کاذب ساده و یک مارماهی رنگین کاذب دیگر که هنوز در دسته مشخصی قرار نگرفته یافت شده اند.

مارماهی رنگین کاذب سفید در بالا و مارماهی فلوئورسنت در پایین
مارماهی رنگین کاذب سفید در بالا و مارماهی فلوئورسنت در پایین

دانشمندان توالی ژنتیکی مسئول این پروتئین ها را برای پیدا کردن ریشه های محتمل آن ها آزمایش کردند و آن را با DNA پیدا شده در دیگر حیوانات مقایسه کردند. این کار تاریخ تکامل جالبی را آشکار کرد. مشخص شد که در زمانی نه چندان دور، این پروتئین های فلوئورسنت در مغز وجود داشته و به اسید های چرب متصل بوده اند اما جایی در میان راه، یک تکثیر ژن اتفاق افتاده است. توالی تکرار شده زیر انتخاب مثبت نیرومندی قرار گرفته و پروتئین حاصل با پیدا کردن کارکردی مهم، بعد از یک سری پالایش ها، در نهایت به پروتئین فلوئورسنتی که امروز می بینیم تبدیل شد.

اگرچه هنوز مشخص نیست نقش فلوئورسنت در این مارماهی ها چیست، اما نظریه های قبلی در رابطه با حیوانات دریایی زیست فلوئورسنت، ارتباط و جفت گیری، جذب جنس مخالف و نشان دادن وضعیت باروری را از کاربرد های احتمالی آن مشخص کرده اند.

منبع

خلاصه مطلب
مارماهی فلوئورسنت ، رنگی غیر از آبی در اعماق اقیانوس !
عنوان مطلب
مارماهی فلوئورسنت ، رنگی غیر از آبی در اعماق اقیانوس !
توضیح کوتاه
دانشمندان با کشف تصادفی مارماهی فلوئورسنت توانستند علاوه بر کشف ده ها موجود زیست فلوئورسنت دیگر، دو نوع پروتئین ناشناخته مرتبط با این ویژگی را نیز کشف کنند.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

کربن دی اکسید چگونه در اتمسفر حرکت می کند؟... ناسانشان می دهد ما چه مقدار کربن دی اکسید به جو زمین اضافه می کنیم ! تا به حال سطح کربن دی اکسید در جو زمین این قدر بالا نبوده است. سازمان هواشناسی جه...
رمز گشایی مغز ، پیچیده ترین ساختار زیستی زمین... مغز چیزی است که شما را می سازد. مغز تفکر، حل مساله و رفتارهای داوطلبانه شما را کنترل می کند و همزمان به تنظیم ویژگی های مهم فیزیولوژی بدن شما کمک می ک...
گیاهانی که TNT سمی خاک را می بلعند همه انفجار را دوست دارند، البته انفجار هایی که کسی در آن صدمه نمی بیند. یک خمپاره انداز به یک زمین چمن ببرید، چند بمب بر زمین خالی بیاندازید، در فضایی...
میگوی آخوندکی از نور پلاریزه برای ارتباط استفاده می کند !... یک مطالعه بر میگوی آخوندکی در دانشگاهی در کوئینزلند نوع جدیدی از ارتباط نوری مورد استفاده بین حیوانات را کشف کرد. یافته ها می تواند کاربرد های بالقوه ...
پنکه ها همیشه هوا را خنک نمی کنند! وقتی خیلی احساس گرما می کنید چه کار می کنید؟ احتمالا یک پنکه روشن می کنید. پنکه ها شما را خنک می کنند، این طور نیست؟ بله، اما آن ها همه چیز را خنک نمی...
رنگ ها از کجا می آیند؟ تصور جهانی بدون رنگ سخت است زیرا رنگ ها همه جا در اطراف ما هستند. آیا تا به حال فکر کرده اید که رنگ ها از کجا می آیند؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا بای...

درباره سیمین حمیدی

سیمین حمیدی
سیمین حمیدی یکی از نویسندگان ساختنی و فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار و دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت سیستم و بهره وری است.

پیشنهاد می کنیم

آه کشیدن واکنشی است که در هنگام خستگی ، ناراحتی یا تمام شدن یک کار سخت از خود نشان می دهید

علت آه کشیدن انسان ها چیست ؟

خستگی ، ناراحتی و احساس راحتی سه حس کاملا متفاوت هستند . اما به نظر …

پاسخ دهید