خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / با منجوق و مروارید لباس های قدیمی سنجاق سر بسازید

با منجوق و مروارید لباس های قدیمی سنجاق سر بسازید

اگر می‌خواهید برای خودتان یا یکی از عزیزان تان سنجاق سر درست کنید، باید سراغ لباس‌ها و زیورآلات قدیمی‌تان بروید. ما در این ساختنی طرز ساخت سنجاق سر را به شما یاد می‌دهیم و شما هم می‌توانید با مرواریدها و منجوق‌هایی که از لباس‌هایتان جدا کرده اید، آن را بسازید.

ممکن است نتوانید دقیقاً همین مرواریدها و منجوق‌ها را پیدا کنید. در این صورت چاره ای ندارید جز اینکه سنجاق سر را خودتان طراحی کنید. البته روش و تکنیک‌های ساخت سنجاق سر برای طرح‌های مختلف تفاوت چندانی نمی‌کند و باز هم می‌توانید از این ساختنی کمک بگیرید. اتفاقاً هدیه دادن یا استفاده کردن از سنجاقی که طراحیش هم برای خودتان باشد، کیف بیشتری دارد!

گام اول : وسایل مورد نیاز

  • سیم مخصوص ساخت زیورآلات (می‌توانید از سیم معمولی هم استفاده کنید)
  • انبردست‌های جواهرسازی
  • مهره‌های تزیینی (می‌توانید از هر نوع مهره یا مروارید استفاده کنید)
  • سنجاق سر
  • سیم نرم (برای وصل کردن گل به سنجاق)

گام دوم : سیم را دور مروارید بپیچید

ابتدا ۶۰ سانتیمتر از سیم را ببرید و مروارید را از آن رد کنید. مروارید را وسط سیم قرار بدهید و یک سر سیم را به سمت طرف دیگر برگردانید و از سوراخ رد کنید. همین کار را برای طرف دیگر سیم تکرار کنید. حالا مرواریدتان باید شبیه تصویر داخل یک حلقه سیمی‌قرار گرفته باشد.

گام سوم : نیمه اول مهره‌های سفید

حالا سراغ سری دوم مهره‌های تزیینی سنجاق سر میرویم که باید دور مروارید قرار بگیرند.

مهره‌هایی که برای دور مروارید انتخاب کرده اید را بردارید. سیم‌های دور مروارید را کمی‌شل کنید تا کارتان در این مرحله ساده تر بشود. فاصله بین سیم و مروارید باید قدری باشد که سیم راحت از بین آنها رد بشود.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با مهره های کاغذی دستبند درست کنید

دو مهره داخل سیم بیاندازید و سیم را از زیر یک نیمه بالایی سیم دور مروارید رد کنید. سیم را بکشید و سفت کنید. حالا سر همان سیم را بگیرید و آن را از سوراخ مهره دوم رد کنید سفت بکشید. حالا دو مهره دور مروارید دارید که خوب سفت شده اند.

حالا یک مهره دیگر داخل سیم بیاندازید و سیم را از زیر نیمه بالایی سیم دور مروارید رد کنید. دوباره سر سیم را بگیرید و از وسط مهره رد کنید و قبل از اضافه کردن مهره بعدی خوب آن را سفت کنید. همین کار را آنقدر ادامه بدهید که سیم از نیمه پایینی سیم دور مروارید بیرون بزنید.

گام چهارم : نیمه دوم مهره‌های سفید

بعد از اینکه یک نیمه مروارید را با مهره‌های تزیینی پوشاندید، اول باید مطمئن شوید سیم به اندازه کافی محکم کشیده شده است. بعد از چک کردن سیم آن را رها کنید و سراغ یک سیم دیگر بروید.

سیم جدید را از سوراخ مهره ای که سیم قبلی از آن بیرون زده رد کنید. از اینجا به بعد اضافه کردن مهره‌ها را با سیم جدید ادامه می‌دهیم. چون فقط یک مهره داخل سیم جدید قرار دارد، باید یک مهره دیگر هم از آن رد کنیم. برای اینکار ابتدا درست مثل مرحله قبل این سیم را از زیر سیمی‌که دور مروارید پیچیده شده رد کنید. سیم را بیرون بکشید و مهره دوم را از آن رد کنید. همین طور اضافه کردن مهره‌ها را ادامه بدهید تا به آخر برسید.

حالا دور مروارید سنجاق سر را با مهره‌های تزیینی پر کرده ایم و باید سری بعدی مهره‌ها را اضافه کنیم.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : ژنراتور خورشیدی بسازید

گام پنجم : ردیف دوم مهره‌ها را اضافه کنید

در این مرحله هم برای اضافه کردن مهره‌های جدید از همان تکنیک مراحل قبل استفاده می‌کنیم. فقط یک فرق کوچک و البته خوب دارد و آن هم این است که می‌توانید کارتان را با رد کردن سه مهره شروع کنید. بهتر است این مهره‌ها شبیه هم نباشند یا یکی شان با دوتای دیگر فرق داشته باشد.

هر سه مهره را از سیم رد کنید و سر سیم را از سیمی‌که مهره‌های ردیف اول را سرجایشان نگه داشته رد کنید. دوباره سه مهره دیگر اضافه کنید و به همان ترتیب سیم را از بین سیم مهره‌های ردیف اول رد کنید. اینکار را چندبار تکرار کنید تا دور سنجاق سر با این سری از مهره‌ها پوشانده بشود.

حالا گل تزیینی تان آماده است و می‌توانید آن را با یک سیم نرمتر و نازک تر به سنجاق سر وصل کنید. سعی کنید تا جایی که ممکن است سیم دیده نشود و طرح تان را بهم نریزد.

سنجاق سر آماده است

سنجاق سر آماده است
سنجاق سر آماده است

تکنیکی که در آموزش این کاردستی ساده یاد گرفتید، فقط برای ساخت سنجاق سر کاربرد ندارد و می‌توانید از آن برای ساخت انواع زیورآلات با طراح‌ها و اندازه‌های مختلف استفاده کنید. با همین روش ساده می‌توانید انگشتر، گردنبند، سنجاق سینه و گوشواره درست کنید. اگر نمونه مشابه این سنجاق را ساختید یا طرح دیگری را با همین تکنیک پیاده کردید، تصاویر کاردستی تان را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
با منجوق و مروارید لباس‌های قدیمی‌سنجاق سر بسازید
عنوان مطلب
با منجوق و مروارید لباس‌های قدیمی‌سنجاق سر بسازید
توضیح کوتاه
یک تکنیک ساده و پرکاربرد برای ساخت انواع زیورآلات را یاد بگیرید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : یک قلم حکاکی ساده و کاربردی بسازید... قلم حکاکی یکی از ابزاری است که در بسیاری از ساختنی ها و پروژه های DIY کاربرد دارد. برای کار با چرم، ساخت زیورآلات، طراحی روی شیشه و فلز و خلاصه هر پرو...
با کبریت چهار کاردستی و ابزار کوهنوردی کاربردی بسازید... همه ما می دانیم داشتن وسایل آتش افروزی مناسب برای کوهنورد چقدر مهم است. به همین خاطر این ابزار در هر کیت کوهنوردی پیدا می شود. در این ساختنی به شما یا...
آموزش ساخت : شارژر باتری خورشیدی بسازید... با باتری های خالی کنترل، اسباب بازی، ساعت و ... چکار می کنید؟ اگر کمی به فکر کسانی باشیم که بعد از ما روی زمین زندگی خواهند کرد، نباید آنها را دور بری...
آموزش ساخت : با لوله PVC پایه لپ تاپ بسازید... بسیاری ما به اقتضای شغل و موقعیت مان باید هر روز چند ساعت از لپ تاپ استفاده کنیم. اگر شما هم جزو این دسته باشید می دانید که کار با لپ تاپی که روی سطح ...
با وسایل ارزان کاتر مخصوص PCB بسازید سخت ترین مرحله ساخت برد مدا چاپی مرحله چاپ PCB است. اما اگر ابزار برش مناسب نداشته باشید، بریدن PCB هم می توانید همین قدر سخت باشد. در این ساختنی طرز ...
چراغ خواب هوشمند بسازید و آن را با زنگ موبایل سینک کنید... در این ساختنی طرز ساخت یک چراغ خواب هوشمند با برد Wemos D1 mini را یاد می گیرید که برای بیدار کردن شما از خواب طلوع خورشید را بازسازی می کند. شما آلار...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری پایه لپ تاپ خنک کننده و فن دار بسازید

در این ساختنی آموزش ساخت پایه لپ تاپ چوبی را یاد می‌گیرید که دو فن …

پاسخ دهید