خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / با منجوق و مروارید لباس های قدیمی سنجاق سر بسازید

با منجوق و مروارید لباس های قدیمی سنجاق سر بسازید

اگر می خواهید برای خودتان یا یکی از عزیزان تان سنجاق سر درست کنید، باید سراغ لباس ها و زیورآلات قدیمی تان بروید. ما در این ساختنی طرز ساخت سنجاق سر را به شما یاد می دهیم و شما هم می توانید با مرواریدها و منجوق هایی که از لباس هایتان جدا کرده اید، آن را بسازید.

ممکن است نتوانید دقیقاً همین مرواریدها و منجوق ها را پیدا کنید. در این صورت چاره ای ندارید جز اینکه سنجاق سر را خودتان طراحی کنید. البته روش و تکنیک های ساخت سنجاق سر برای طرح های مختلف تفاوت چندانی نمی کند و باز هم می توانید از این ساختنی کمک بگیرید. اتفاقاً هدیه دادن یا استفاده کردن از سنجاقی که طراحیش هم برای خودتان باشد، کیف بیشتری دارد!

گام اول : وسایل مورد نیاز

  • سیم مخصوص ساخت زیورآلات (می توانید از سیم معمولی هم استفاده کنید)
  • انبردست های جواهرسازی
  • مهره های تزیینی (می توانید از هر نوع مهره یا مروارید استفاده کنید)
  • سنجاق سر
  • سیم نرم (برای وصل کردن گل به سنجاق)

گام دوم : سیم را دور مروارید بپیچید

ابتدا ۶۰ سانتیمتر از سیم را ببرید و مروارید را از آن رد کنید. مروارید را وسط سیم قرار بدهید و یک سر سیم را به سمت طرف دیگر برگردانید و از سوراخ رد کنید. همین کار را برای طرف دیگر سیم تکرار کنید. حالا مرواریدتان باید شبیه تصویر داخل یک حلقه سیمی قرار گرفته باشد.

گام سوم : نیمه اول مهره های سفید

حالا سراغ سری دوم مهره های تزیینی سنجاق سر میرویم که باید دور مروارید قرار بگیرند.

در ساختنی بخوانید :  ریسه جشن تولد بافتنی با طرح کدو حلوایی بسازید

مهره هایی که برای دور مروارید انتخاب کرده اید را بردارید. سیم های دور مروارید را کمی شل کنید تا کارتان در این مرحله ساده تر بشود. فاصله بین سیم و مروارید باید قدری باشد که سیم راحت از بین آنها رد بشود.

دو مهره داخل سیم بیاندازید و سیم را از زیر یک نیمه بالایی سیم دور مروارید رد کنید. سیم را بکشید و سفت کنید. حالا سر همان سیم را بگیرید و آن را از سوراخ مهره دوم رد کنید سفت بکشید. حالا دو مهره دور مروارید دارید که خوب سفت شده اند.

حالا یک مهره دیگر داخل سیم بیاندازید و سیم را از زیر نیمه بالایی سیم دور مروارید رد کنید. دوباره سر سیم را بگیرید و از وسط مهره رد کنید و قبل از اضافه کردن مهره بعدی خوب آن را سفت کنید. همین کار را آنقدر ادامه بدهید که سیم از نیمه پایینی سیم دور مروارید بیرون بزنید.

گام چهارم : نیمه دوم مهره های سفید

بعد از اینکه یک نیمه مروارید را با مهره های تزیینی پوشاندید، اول باید مطمئن شوید سیم به اندازه کافی محکم کشیده شده است. بعد از چک کردن سیم آن را رها کنید و سراغ یک سیم دیگر بروید.

سیم جدید را از سوراخ مهره ای که سیم قبلی از آن بیرون زده رد کنید. از اینجا به بعد اضافه کردن مهره ها را با سیم جدید ادامه می دهیم. چون فقط یک مهره داخل سیم جدید قرار دارد، باید یک مهره دیگر هم از آن رد کنیم. برای اینکار ابتدا درست مثل مرحله قبل این سیم را از زیر سیمی که دور مروارید پیچیده شده رد کنید. سیم را بیرون بکشید و مهره دوم را از آن رد کنید. همین طور اضافه کردن مهره ها را ادامه بدهید تا به آخر برسید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت سینی چوبی با الوارهای کهنه و قدیمی

حالا دور مروارید سنجاق سر را با مهره های تزیینی پر کرده ایم و باید سری بعدی مهره ها را اضافه کنیم.

گام پنجم : ردیف دوم مهره ها را اضافه کنید

در این مرحله هم برای اضافه کردن مهره های جدید از همان تکنیک مراحل قبل استفاده می کنیم. فقط یک فرق کوچک و البته خوب دارد و آن هم این است که می توانید کارتان را با رد کردن سه مهره شروع کنید. بهتر است این مهره ها شبیه هم نباشند یا یکی شان با دوتای دیگر فرق داشته باشد.

هر سه مهره را از سیم رد کنید و سر سیم را از سیمی که مهره های ردیف اول را سرجایشان نگه داشته رد کنید. دوباره سه مهره دیگر اضافه کنید و به همان ترتیب سیم را از بین سیم مهره های ردیف اول رد کنید. اینکار را چندبار تکرار کنید تا دور سنجاق سر با این سری از مهره ها پوشانده بشود.

حالا گل تزیینی تان آماده است و می توانید آن را با یک سیم نرمتر و نازک تر به سنجاق سر وصل کنید. سعی کنید تا جایی که ممکن است سیم دیده نشود و طرح تان را بهم نریزد.

سنجاق سر آماده است

سنجاق سر آماده است
سنجاق سر آماده است

تکنیکی که در آموزش این کاردستی ساده یاد گرفتید، فقط برای ساخت سنجاق سر کاربرد ندارد و می توانید از آن برای ساخت انواع زیورآلات با طراح ها و اندازه های مختلف استفاده کنید. با همین روش ساده می توانید انگشتر، گردنبند، سنجاق سینه و گوشواره درست کنید. اگر نمونه مشابه این سنجاق را ساختید یا طرح دیگری را با همین تکنیک پیاده کردید، تصاویر کاردستی تان را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

در ساختنی بخوانید :  با برد آردوینو شارژر باتری هوشمند و سازگار شونده بسازید [Adruino]

منبع

خلاصه مطلب
با منجوق و مروارید لباس های قدیمی سنجاق سر بسازید
عنوان مطلب
با منجوق و مروارید لباس های قدیمی سنجاق سر بسازید
توضیح کوتاه
یک تکنیک ساده و پرکاربرد برای ساخت انواع زیورآلات را یاد بگیرید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

مدار الکترونیکی کنترل کننده و نشانگر سطح آب مخزن با امواج فراصوتی... قبلا ساختنی پروژه های متعددی برای نشان گر های سطح آب مخزن برای شما ارائه کرده بود. اما این آموزش ساخت مدار الکترونیکی به دلیل ویژگی های منحصر به فردش ...
آموزش ساخت:قدرت آتش یا وسیله ای برای تولید مستقیم جریان برق از آتش!... تا به حال شده که در کمپ در جنگل و کوه نیاز به روشنایی داشته باشید یا باطری چراغ قوه شما تمام شود، شارژ گوشی تلفن همراه یا پخش کننده موسیقی رو به اتمام...
با تایر چرخ دوچرخه کمربند محکم و با دوام بسازید... اگر طرفدار ایده بازیافت وسایل بدون استفاده و تبدیل آنها به وسایل کاربردی هستید، این ساختنی توجه تان را جلب خواهد کرد. در این پست یاد می گیرید با تایر ...
برای دوربین فیلمبرداری میکروفون پرتابل بسازید و ویدیوهای بهتر ضبط کنید... خیلی از دوربین های فیلمبرداری کیفیت تصویر خوبی دارند اما صدای محیط را به خوبی تصویر ضبط نمی کنند. اگر شما هم این مشکل را با دوربین تان دارید، به یک می...
پرینتر سه بعدی رزینی (DLP) بسازید – بخش اول... پرینترهای سه بعدی انواع مختلفی دارند؛ پرینترهای SLA، FDM و DLP. اگر بخواهید یکی از انواع پرینترهای سه بعدی را بخرید کارتان خیلی ساده است اما وقتی بخوا...
آموزش ساخت میز تحریر به همراه فایل سه بعدی... ساخت میز تحریر استاندارد و زیبا خیلی ارزان تر خیلی ارزنتر از خریدنش در میآید. البته اگر ابزار نجاری داشته باشید. اگر نمی خواهید برای طراحی اجزا و مراح...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید