خانه / اخبار / یخ های قطب بیشتر می شوند، آیا گرم شدن جهان متوقف شده؟!

یخ های قطب بیشتر می شوند، آیا گرم شدن جهان متوقف شده؟!

شاید شما هم از توقف گرم شدن جهان شنیده باشید. ناسا اعلام کرده: “یخ های قطب در حال افزایش هستند.” اما این سوال پیش می آید: “آیا گرم شدن جهان متوقف شده است؟”

یخ های قطب در حال افزایش هستند، اما آیا معنی آن توقف گرم شدن جهان است؟
یخ های قطب در حال افزایش هستند، اما آیا معنی آن توقف گرم شدن جهان است؟

خب…بله ! یعنی نه ! تغییر آب و هوا خیلی سخت تر از آن است که فکر می کنید. مطالعه جدیدی که در 30 اکتبر در مجله یخچال شناسی  ( Glaciology) منتشر شد هیچ شواهدی از بازگشت دمای زمین به قبل از سطح سال های 1860 پیدا نکرده است. کربن دی اکسید هوا کمتر از 250 ذره در میلیون (ppm) نشده و سطح دریا ها پایین نرفته است. اتفاقی که افتاده این است که بعضی مناطق قطب سریع تر از آب شدن یخ دیگر مناطق در حال یخ زدن هستند.

اگر مطالعه درباره تشخیص یخ زدن قطب درست گفته باشد، هورا ! اما بعضی دانشمندان می گویند ممکن است در مطالعه هم اشکال باشد.

یخ های قطب آب می شوند، مخصوصا از سمت ورق های غربی. این مطالعه جدید می گوید که افزایش یخ در مناطق دور از مرز های قاره به میزان 100 میلیارد تن در سال، کاهش یخ در کناره ها را جبران می کند (اگر چه سرعت آن در سال های اخیر کم شده است). جی زوالی (Jay Zwally)، یخ شناسی در مرکز پرواز فضایی گادارد ناسا (NASA’s Goddard Space Flight Center) می گوید:

نکته دیگر این است که افزایش یخ حدود یک چهارم میلیمتر در سال افزایش سطح دریا ها را کاهش می دهد.

این خوب است اما به معنای عدم تغییر آب و هوا نیست ! زوالی اشاره می کند که اگر یخ های قطب در حال افزایش هستند پس جایی دیگر در دنیا یخ ها به سرعت در حال آب شدن هستند زیرا دانشمندان اطلاعات محکمی دارند که در 100 سال گذشته هر سال سطح دریا ها حدود 3 میلیمتر در حال بالا آمدن است.

من واقعا می خواهم که اصلا این مقاله را در جایی عمومی منتشر نکنید. تد اسکمباس، مرکز اطلاعات ملی برف و یخ

از آن گذشته، زوالی از اطلاعات ماهواره هایی استفاده کرد که برای اندازه گیری تغییرات یخ های قطب با دقت بالا ساخته نشده اند. بنجامین اسمیت (Benjamin Smith) زمین شناسی در آزمایشگاه فیزیک کاربردی در دانشگاه واشنگتن می گوید: زوالی می خواهد دو کار انجام دهد که به دقت بالایی احتیاج دارند. تخمین نحوه فشرده شدن یخ بعد از افتادن و اینکه یخ چقدر ضخیم تر یا نازک تر می شود. موضوع حتما این نیست که جواب های او اشتباه است بلکه با هیچ اطمینانی نمی توان گفت که او جواب های درستی دارد.

در ساختنی بخوانید :  بزرگ ترین جریان اقیانوسی دنیا چگونه به وجود آمده است؟

تد اسکمباس (Ted Scambos)، دانشمند ارشد تحقیق در مرکز اطلاعات ملی برف و یخ در بولدر انتقاد خود را واضح تر بیان می کند: من واقعا می خواهم که اصلا این مقاله را در جایی عمومی منتشر نکنید.

اگر اطلاعات به دست آمده توسط زوالی درست باشد، نتایج او یافته ها و روش استفاده شده در پنل بین المللی تغییر آب و هوای 2013 (IPCC) را تکذیب خواهد کرد که در حال حاضر پایه تمام دیگر تحقیقات درباره تغییرات آب و هوا است. به جای اندازه گیری ارتفاع یخ، گزارش IPCC از ماهواره های تشخیص جاذبه برای جمع بندی جرم کلی یخ و صخره زیر آن استفاده کرد. اسمیت می گوید: “وقتی صخره را کنار بگذارید، می بینید که ورق یخ در حال از دست دادن جرم خود است.” اما باز هم در حساب منابع آبی که به بالا آمدن سطح دریا منجر شده اشکالی به وجود می آید.

چه درست و چه غلط، مطالعه زوالی چیز کمی درباره کلیت تغییرات آب و هوا می گوید. در واقع مساوی قرار دادن افزایش یخ در قطب با توقف گرم شدن جهان مثل این است که بگوییم روزی که باراک اوباما رییس جمهور ایالات متحده آمریکا شد، نژادپرستی در این کشور پایان یافت.

منبع

خلاصه مطلب
یخ های قطب بیشتر می شوند، آیا گرم شدن جهان متوقف شده؟!
عنوان مطلب
یخ های قطب بیشتر می شوند، آیا گرم شدن جهان متوقف شده؟!
توضیح کوتاه
شاید شما هم از توقف گرم شدن جهان شنیده باشید. ناسا اعلام کرده : "یخ های قطب در حال افزایش هستند." اما این سوال پیش می آید: "آیا گرم شدن جهان متوقف شده است؟"
نویسنده

بیشتر بخوانید:

تئوری تکامل :10 ویژگی مهم که انسان ها را از حیوانات متمایز می کند... از هر نظری که نگاه کنیم ، انسان ها موجودات عجیب و غریبی هستند . انسان ها تنها گونه هایی هستند که با مغز پر ظرفیت خود دنیای اطرافشان را به شدت تغییر دا...
تغییرات آب و هوایی: مرگ یک دنیا، تولد دنیایی دیگر!... چند سال قبل در آزمایشگاهی در پاناما (Panama) یک فیزیولوژیست گیاهان از موسسه تحقیقات استوایی اسمیتسونین (Smithsonian) به نام کلاز وینتر (Klaus Winter)،...
هیمالیا و کشف گونه های جدید و البته عجیب !... 200 گونه زیستی جدید در هیمالیا کشف شده است، گونه هایی شامل ماهی راهرو، مار زمردی و میمون عطسه کننده! یک مار زمردی در هیمالیا یک ماهی که راه می ...
آیا واقعا احیای گونه های در معرض انقراض درست است؟... به زودی زیست شناسان می توانند گونه های منقرض شده را احیا کنند، اما آیا این کار درست است؟ در کنیای مرکزی، 3 تا از 4 کرگدن سفید (white rhino) باقی مانده...
تغییرات آب و هوایی چه روندی دارند و به چه سویی می روند ؟... کنفرانس آب و هوای پاریس ملت ها را در مقابل یکدیگر قرار خواهد داد و بحث های مهمی در رابطه با سیاست های اقتصادی، قوانین سبز و حتی انتخاب های شخصی زندگی ...
15 پدیده اسرارآمیز که دانشمندان توضیحی برایشان ندارند... اگر اهل پیگیری اخبار علمی باشید با پدیده های عجیبی که هیچ توضیحی برای آنها وجود ندارد، آشنا هستید. پیچیدگی و اسرارآمیز بودن این پدیده ها فقط برای مردم...

درباره سیمین حمیدی

سیمین حمیدی
سیمین حمیدی یکی از نویسندگان ساختنی و فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار و دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت سیستم و بهره وری است.

پیشنهاد می کنیم

آه کشیدن واکنشی است که در هنگام خستگی ، ناراحتی یا تمام شدن یک کار سخت از خود نشان می دهید

علت آه کشیدن انسان ها چیست ؟

خستگی ، ناراحتی و احساس راحتی سه حس کاملا متفاوت هستند . اما به نظر …

پاسخ دهید