خانه / دنیای اطراف ما / احساس خستگی همیشگی دارید ؟ دلیل آن چیست ؟

احساس خستگی همیشگی دارید ؟ دلیل آن چیست ؟

چرا همیشه احساس خستگی می کنید؟ کم خوابیدن تنها دلیل کمبود انرژی شما نیست. کار های کوچکی که انجام می دهید (یا انجام نمی دهید) می تواند شما را هم از نظر روانی و هم جسمی دچار خستگی کند، احساسی که می تواند گذراندن یک روز را طاقت فرسا کند. در ادامه به بعضی عاداتی که می تواند باعث به وجود آمدن احساس خستگی شود و همچنین بعضی ترفند های ساده در سبک زندگی برای برگرداندن نشاط شما به سر جای خود اشاره شده است.

به خاطر احساس خستگی ورزش نمی کنید

پشت گوش انداختن ورزش روزانه

پشت گوش انداختن ورزش روزانه برای نگه داشتن انرژی و به دلیل احساس خستگی در حقیقت بر عکس عمل می کند. در مطالعه ای در دانشگاه جورجیا بزرگ سالانی که تحرک چندانی ندارند اما سالم هستند و شروع به انجام حرکات ورزشی سبک برای سه روز در هفته و حداقل 20 دقیقه کردند، گزارش دادند که بعد از 6 هفته احساس خستگی کمتری در طول روز داشته و پر انرژی تر بوده اند. ورزش منظم قدرت و پایداری جسم را افزایش می دهد و اکسیژن و مواد مغذی را به بافت ها می رساند. پس دفعه بعدی که حوصله ورزش روزانه نداشتید حداقل برای یک پیاده روی کوتاه بیرون بروید.

آب کافی نمی خورید

کمبود آب بدن

کمبود آب در بدن، حتی در حد 2 درصد، سطح انرژی را خیلی پایین می آورد. کمبود آب حجم خون را پایین می آورد و آن را غلیظ تر می کند. این باعث می شود قلب شما تعداد ضربان کمتری در دقیقه داشته باشد و سرعت رسیدن اکسیژن و مواد غذایی به ماهیچه ها و ارگان ها پایین بیاید. برای محاسبه نرخ عادی نیاز خود به مایعات وزن خود به پوند را تقسیم بر 2 کنید و به همان میزان در واحد اونس در روز مایعات مصرف کنید تا از احساس خستگی روزانه جلوگیری کنید.

کمبود آهن دارید

کمبود آهن

کمبود آهن می تواند باعث ایجاد احساس خستگی و تنبلی، زودرنجی، ضعف و عدم تمرکز شود. احساس خستگی به دلیل کم شدن میزان اکسیژن دریافتی ماهیچه ها و سلول ها است. میزان آهن دریافتی خود را بیشتر کنید تا خطر کم خونی را کاهش دهید. گوشت، لوبیای قرمز، تخم مرغ، سبزیجات سبز تیره، پنیر لوبیا، آجیل و کره بادام زمینی را همراه با غذا های حاوی ویتامین C مصرف کنید. مصرف ویتامین C در کنار خوراکی های حاوی آهن، جذب آن را افزایش می دهد. کمبود آهن ممکن است مربوط به مشکلات سلامتی دیگری باشد، پس اگر علائم کمبود آهن دارید بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

در ساختنی بخوانید :  نوشتن خاطرات ، راهی برای شادی و آرامش روان ؟

ایده آل گرا هستید

ایده آل گرایی

تلاش برای ایده آل بودن، چیزی که غیر ممکن است، باعث می شود بیشتر از مقدار مورد نیاز کار کنید. گاهی هدف های بزرگی را برای خود تعیین می کنید که دسترسی به آن ها غیر ممکن است و در آخر احساس رضایت از خود ندارید. پیشنهاد می شود یک محدوده زمانی برای کار های خود تعیین کرده و خود را مجبور به پیروی از آن کنید. در دراز مدت متوجه می شوید زمان بیشتری که روی کار های خود می گذاشته اید در حقیقت کمکی به شما نمی کرده و تنها باعث ایجاد احساس خستگی بوده است.

از کاه کوه می سازید

از کاه کوه ساختن

وقتی به خاطر فراخوانده شدن ناگهانی به اتاق رئیستان تصور می کنید که در معرض اخراج از کار هستید یا اینکه از دوچرخه سواری دوری می کنید چون می ترسید حادثه ای برایتان اتفاق بیفتد، شما مشکل فاجعه سازی یا انتظار بدترین حالت ممکن را دارید. این نگرانی می تواند فلج کننده باشد و شما را از نظر روانی خسته کند. وقتی خود را در حال پرداختن به این افکار می بینید، نفسی عمیق بکشید و از خودتان بپرسید احتمال وقوع بدترین اتفاق واقعا چقدر است. بیرون رفتن، تمرین های آرامش اعصاب، ورزش یا تقسیم نگرانی ها با یک دوست می تواند کمک کند از عهده این افکار بر بیایید و واقع بین تر شوید.

صبحانه نمی خورید

صبحانه نخوردن

غذایی که می خورید به بدن شما سوخت می دهد و وقتی می خوابید بدن چیزی که برای شام خورده اید را استفاده می کند تا جریان خون و اکسیژن را حفظ کند. پس وقتی از خواب بیدار می شوید باید دوباره با صبحانه سوخت گیری کنید. اگر این کار را نکنید احساس خستگی و تنبلی خواهید کرد. خوردن صبحانه با به کار انداختن سوخت و ساز در بدن مثل به راه انداختن یک آتش است. صبحانه باید شامل غلات، پروتئین بدون چربی و چربی سالم است. مثالی خوب شامل بلغور جو با پودر پروتئین و کمی کره بادام زمینی، شیر کم چرب و کره بادام یا تخم مرغ با دو برش از نان گندم کامل و ماست یونانی کم چرب است.

در ساختنی بخوانید :  یادگیری زبان ،چطور یادگیری 11 زبان ، 11 درس مهم به همراه داشت !

از غذا های بی ارزش استفاده می کنید

خوردن غذا های بی ارزش

غذا های سرشار از شکر و کربوهیدرات های ساده (مانند فست فود یا شیرینی) در مقیاس شاخص قند خون (GI) که نشان دهنده سرعت غذا ها در بالا بردن قند خون است در رتبه بالایی قرار دارند. بالا رفتن سریع قند خون که با پایین آمدن سریع آن هم همراه است باعث احساس خستگی در طول روز می شود. قند خون را با پروتئین بدون چربی و غلات کامل در هر وعده ثابت نگه دارید. انتخاب های خوب می تواند شامل گوشت مرغ (پخته شده و نه سرخ شده) و برنج قهوه ای، ماهی و سیب زمینی شیرین یا سالاد با مرغ و میوه باشد.

با نه گفتن مشکل دارید

مشکل در نه گفتن

گاهی خشنود کردن دیگران به قیمت انرژی و شادی خودتان تمام می شود. بدتر اینکه ممکن است این کار شما در در دراز مدت دچار پشیمانی و خشم کند. پس حتی اگر رئیستان از شما می خواهد روز جمعه کار کنید مجبور نیستید که جواب مثبت بدهید. خود را به نه گفتن در مواقع لزوم عادت دهید. حتی آن را در تنهایی تمرین کنید. شنیدن نه گفتن خود با صدای بلند، گفتن آن را در هنگام لزوم آسان تر می کند.

محیط کارتان بهم ریخته است

محل کار نا مرتب

یک میز بهم ریخته شما را از نظر روانی خسته می کند و توانایی ذهن در پردازش اطلاعات را پایین می آورد. در پایان هر روز مطمئن شوید وسایل شخصی و کارتان مرتب و در جای خود هستند. این به شما کمک می کند صبح روز بعد شروع مثبتی داشته باشید. اگر محل کارتان به یک تنظیم دوباره و بزرگ احتیاج دارد هر بار قسمتی از آن را مرتب کنید، با مرتب کردن هر چیزی که به نظرتان می آید شروع کنید و سپس به درون کشو ها و کابینت ها سر بکشید.

در تعطیلات کار می کنید

کار در تعطیلات

چک کردن ایمیل وقتی باید استراحت کنید شما را در معرض فرسودگی شغلی قرار می دهد. کنار گذاشتن این چیز ها و استراحتی کامل به ذهن و بدن شما اجازه می دهد تا سر حال تر به سر کار برگردید. وقتی واقعا استراحت می کنید در بازگشت، خلاق تر، کارآمد تر و موثر تر خواهید بود.

در ساختنی بخوانید :  استفاده بیش از حد از بازی های رایانه ای و تغییر ساختار مغز !

قبل خواب تلفن و ایمیل خود را چک می کنید

استفاده از گوشی قبل از خواب

نور درخشان تبلت، گوشی یا کامپیوتر می تواند ریتم طبیعی شبانه روز بدن را با سرکوب ملاتونین، هورمونی که به تنظیم چرخه خواب و بیداری کمک می کند، تغییر دهد. حساسیت به نور اسباب بازی های دیجیتالی در هر شخص متفاوت باشد اما به طور کلی دوری از هر نوع تکونولوژی بین 1 تا 2 ساعت قبل از خواب ایده خوبی است. نمی توانید از چک کردن گوشی خود قبل از خواب جلوگیری کنید؟ پس آن را حداقل 14 اینچ دور تر از صورت خود بگیرید تا احتمال اختلال خواب و احساس خستگی ناشی از آن را کم کنید.

در طول روز کافئین زیادی استفاده می کنید

مصرف زیاد کافئین

شروع روز با یک قهوه زیاد بد نیست، در واقع مطالعات نشان می دهد که تا 3 فنجان قهوه در روز برای بدن مفید است اما استفاده نا بجا از کافئین می تواند به شدت چرخه خواب و بیداری را دچار اختلال کند. کافئین جلوی آدنوزین را می گیرد، محصول جانبی سلول های فعال که با جمع شدن شما را به خواب وا می دارد. مطالعه آشکار کرد که مصرف کافئین حتی 6 ساعت قبل از خواب، آن را تحت تاثیر قرار می دهد. پس از عصر به بعد خود را از محصولات کافئین دار دور نگه دارید.

شب های آخر هفته بیدار می مانید

آخر هفته ها بیدار ماندن باعث احساس خستگی در روز اول هفته می شود

بیدار ماندن پنج شنبه شب ها و خوابیدن در صبح جمعه باعث سخت شدن خواب در جمعه شب می شود و شنبه ای با کمبود خواب را به همراه خواهد داشت. سعی کنید جمعه ها در ساعتی نزدیک به ساعت عادی هفتگی بیدار شوید و در هنگام عصر چرت بزنید. خوابی در حدود 20 دقیقه بدون وارد شدن به مراحل عمیق خواب که می تواند باعث خسته تر بیدار شدن شود، به بدن اجازه شارژ مجدد می دهد.

منبع

خلاصه مطلب
احساس خستگی همیشگی، دلیل آن چیست ؟!
عنوان مطلب
احساس خستگی همیشگی، دلیل آن چیست ؟!
توضیح کوتاه
ممکن است اینکه همیشه احساس خستگی کنید دلایلی در زندگی روزمره شما داشته باشد، از صبحانه نخوردن گرفته تا کار زیاد یا حتی رسیدن نور موبایل به چشم ها قبل خواب.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

این داروی تقویت هوش واقعا شما را باهوش می کند... مودافینیل (Modafinil) در اصل برای مبتلایان به نارکولپسی (Narcolepsy)، نوعی اختلال در خواب، ساخته شده بود اما خیلی زود عده ای دریافتند که این دارو به ب...
اندازه نسبی مغز با میزان هوش رابطه دارد... آیا داشتن مغزی بزرگ تر نسبت به اندازه بدن، شما را باهوش تر می کند؟ این سوال سال هاست که موضوع داغ بحث بین ‏محققان بوده. بعضی معتقدند باهوش ترین موجودا...
چطور مغز ما افکار جدید می سازد؟ تحقیقی تازه که در شماره سپتامبر نشریه پیشرفت های آکادمی ملی علوم (Proceedings of the National Academy of Sciences) منتشر شد و استیون فرنکلند (Steven F...
زبان دوم خود را فراموش کرده اید؟مغزتان آن را به یاد می آورد!... با این که کودکان چینی که در فرانسه به فرزندی پذیرفته شده اند حتی یک کلمه زبان چینی به یاد نمی آورند، اما مغز آن ها ‏فعالیتی مشابه کودکان دو زبانه دارد...
یافته علمی جدید: شما می توانید در خواب تصمیم گیری کنید!... شاید یک روز رویای یادگیری در خواب دیگر یک رویا نباشد   تلاش برای ترکیب کردن پرکردن اطلاعات به ذهن با خواب خوب شب،با گذاشتن کتاب زیر بالش و...
بعد از خواب خودتان را کش بدهید،برای اعتماد به نفس مفید است !... بیدار شدن از خواب، آن هم اول صبح برای همه سخت است. اما روانشناس دانشگاه هاروارد امی کادی (Amy Cuddy) می گوید اگر با یک رفتار آشنایی داشته باشید آنقدر ...

درباره سیمین حمیدی

سیمین حمیدی
سیمین حمیدی یکی از نویسندگان ساختنی و فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار و دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت سیستم و بهره وری است.

پیشنهاد می کنیم

کش دادن بدن در صبح باعث بالا رفتن اعتماد به نفس می شود

بعد از خواب خودتان را کش بدهید،برای اعتماد به نفس مفید است !

بیدار شدن از خواب، آن هم اول صبح برای همه سخت است. اما روانشناس دانشگاه …

پاسخ دهید