خانه / دنیای اطراف ما / میگوی آخوندکی از نور پلاریزه برای ارتباط استفاده می کند !

میگوی آخوندکی از نور پلاریزه برای ارتباط استفاده می کند !

یک مطالعه بر میگوی آخوندکی در دانشگاهی در کوئینزلند نوع جدیدی از ارتباط نوری مورد استفاده بین حیوانات را کشف کرد. یافته ها می تواند کاربرد های بالقوه ای در سنجش از دور ماهواره ای، تصویربرداری پزشکی،تشخیص سرطانو ذخیره اطلاعات کامپیوتری داشته باشد.

میگوی آخوندکی ، موجودی که از نور پلاریزه به عنوان راه ارتباطی استفاده می کند
میگوی آخوندکی ، موجودی که از نور پلاریزه به عنوان راه ارتباطی استفاده می کند.

دکتر یاکیر گگنون (Yakir Gagnon)، پرفسور جاستین مارشال (Justin Marshall) و همکاران آن ها در موسسه مغز کوئینزلند متوجه شدند که میگوی آخوندکی می تواند نور پلاریزه حلقوی را احساس و بازتاب کند، یک توانایی بسیار کمیاب در طبیعت. تا به حال کسی متوجه نشده که این موجود برای چه منظوری از این ویژگی استفاده می کند. مطالعه این تحقیق را پیگیری کرده و نحوه استفاده میگو از پلاریزه حلقوی برای مخفی کردن حضور خود در مقابل مهاجم را نشان می کند.

پروفسور مارشال می گوید:

در پرندگان، تغییر رنگ چیزی است که با آن آشنا هستیم و در اقیانوس، ماهی صخره ای با تغییر رنگ خود را نمایش می دهد، این نوعی از ارتباط است که ما می فهمیم. چیزی که حالا در حال کشف آن هستیم یک زبان ارتباطی کاملا جدید است.

نور پلاریزه خطی در یک سمت حرکت می کند اما نور پلاریزه حلقوی در یک مدار ساعتگرد یا پادساعتگرد حرکت می کند. چشم انسان قادر به دیدن نور پلاریزه نیست اما عدسی های مخصوصی که معمولا در عینک های آفتابی استفاده می شوند آن را قابل دیدن می کنند. این نور برای بیشتر دیگر حیوانات نیز نامرئی است و میگو از این خاصیت برای برتری خود استفاده می کند:

ما مشخص کرده ایم که میگوی آخوندکی الگو های پلاریزه حلقوی روی بدن خود نمایش می دهد، مخصوصا روی پا ها، سر و دم زره پوش خود. این ها مناطقی هستند که در زمان نزاع بیش از بقیه نمودار هستند. این میگو ها در سوراخ هایی درون صخره ها زندگی می کنند. آن ها علاقه دارند که قایم شوند، پنهان کار هستند و دوست ندارند در معرض دید باشند.

در ساختنی بخوانید :  دو آزمایش علمی جالب با لیزر؛ میکروسکوپ لیزری و پراش لیزری

پروفسور مارشال توضیح می دهد که این موجود “خشن” هم هست:

این میگو ها موجودات تندی هستند. آن ها در جلوی بدن خود یک جفت پا برای گرفتن شکار دارند که 40 برابر سریع تر از میگوی شکارچی است. آن ها می توانند ضربه ای برابر با یک گلوله کالیبر 0.22 وارد کنند و شیشه آکواریوم را بشکنند. دیگر میگو های آخوندکی این را می دانند و روی تپه دریایی که محل زندگی آن ها است، به شدت مراقب هستند.

این خشونت چیزی است که تیم برای آزمایش حیوان از آن استفاده کرد. برای مطالعه، محققان یک میگوی آخوندکی را در یک محفظه آب قرار دادند و دو نوع سوراخ برای قایم شدن در اختیار آن قرار دادند. یک سوراخ نور پلاریزه بازتاب می کرد و دیگری نور غیرپلاریزه. میگو ها در 68 درصد آزمایش ها به صورت مستقیم به سمت پناهگاه غیرپلاریزه رفتند به این معنا که تصور می کردند پناهگاه دیگر به دلیل بازتاب نور پلاریزه پر است. پروفسور مارشال می گوید: اگر شما سوراخ را با نور پلاریزه حلقوی مشخص کنید، میگو ها سمت آن نمی روند. آن ها می دانند یا تصور می کنند که می دانند یک میگوی دیگر در آن سوراخ است.

دوربین های مجهز به حسگر های پلاریزه حلقوی، مانند ارگان های حسگر میگو، می توانند سلول های سرطانی را بسیار قبل از شناسایی توسط چشم انسان، مشخص کنند. مارشال ادامه می دهد:

سلول های سرطانی نور پلاریزه حلقوی را مانند سلول های سالم بازتاب نمی کنند.

خرچنگ نقب زن

پروفسور مارشال مطالعه ای دیگری نیز منتشر کرده که نشان می دهد نور پلاریزه خطی به عنوان نوعی ارتباط بین خرچنگ های نقب زن استفاده می شود. آن ها روی زمین های گل آلود که در جزر و مد پایین از زیر آب بیرون می آیند، مکانی بسیار بازتابنده، زندگی می کنند و از مقدار پلاریزاسیون بازتاب شده توسط اجسام برای حرکت و عکس العمل به محیط خود استفاده می کنند.

در ساختنی بخوانید :  تمایل به باور خرافات و مزخرفات ،نشان از هوش پایین دارد !

پروفسور مارشال می گوید: به نظر می آید خرچنگ های نقب زن عینک های آفتابی خود را دارند ! همانطور که ما از عینک های آفتابی پلاریزه برای کم کردن درخشندگی استفاده می کنیم.

خرچنگ های نقب زن با توجه به مقدار بازتاب نور پلاریزه از اجسام به آن ها واکنش نشان می دهند، مثلا اینکه باسرعت های مختلف به جلو بروند یا به سوراخ های خود برگردند.

مارشال اضافه می کند: این حیوانات با نوعی پلاریزاسیون سر و کار دارند که کاملا برای انسان نامرئی است. این تنها بخشی از داستان جدید درباره زبان پلاریزاسیون است. هر دوی تحقیقات میگوی آخوندکی و خرچنگ نقب زن در مجله زیست شناسی امروز (Current Biology) موجود است.

منبع

خلاصه مطلب
میگوی آخوندکی و استفاده از نور پلاریزه برای ارتباط !
عنوان مطلب
میگوی آخوندکی و استفاده از نور پلاریزه برای ارتباط !
توضیح کوتاه
مطالعه بر میگوی آخوندکی نشان داده که این موجود از نور پلاریزه حلقوی برای برقراری ارتباط استفاده می کند، نتایج این کشف می تواند کاربرد های مختلفی داشته باشد.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

انسان های اولیه DNA های بیشتری داشته اند پژوهشگران تفاوت DNA  صدها تن را در سراسر جهان بررسی کرده اند تا بفهمند انتخاب طبیعی چطور ژنوم انسان را تحت تاثیر قرار داده است. اون ایشلر (Evan Eichle...
11 ابداع بشر که تاریخ را عوض کرد چه اولین استفاده انسان های اولیه از آتش یا تولد شاتل فضایی باشد، ابداعات همیشه بزرگ ترین پیش برنده موفقیت انسان ها در تاریخ بوده اند. بعضی از ا...
مورچه ها و دفاع از کلنی خود مانند یک ابر ارگانیسم... کلنی مورچهها سیستم بسیار پیچیده ای است، کلنی های به شدت در هم پیچیده که همکاری شدیدی بین اعضای آن وجود دارد بیشتر به یک ابر ارگانیسم شباهت دارند تا جو...
فعالیت های عجیب انسان در طول زندگی و دلایل آن‌ها... آیا تا به حال متوجه شده‌اید که وقتی مدتی به انگشتان خود خیره شوید آن‌ها تبدیل به اشیاء بیگانه‌ای در مقابل چشمانتان می‌شوند؟ شما واقعیت آن‌ها را می...
زباله های پلاستیکی در بدن 90 درصد پرندگان دریایی... محققانی که بر روی مشکل زباله های پلاستیکی موجود در دریا مطالعه می کنند پیشبینی می کنند که تا سال 2050 تقریبا هر پرنده ساحلی تکه ای پلاستیک در دستگاه گ...
علت آه کشیدن انسان ها چیست ؟ خستگی ، ناراحتی و احساس راحتی سه حس کاملا متفاوت هستند . اما به نظر می رسد " آه کشیدن " در همه این حالت های احساسی مشاهده می شود. اما ما انسان ها چرا ...

درباره سیمین حمیدی

سیمین حمیدی
سیمین حمیدی یکی از نویسندگان ساختنی و فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار و دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت سیستم و بهره وری است.

پیشنهاد می کنیم

آه کشیدن واکنشی است که در هنگام خستگی ، ناراحتی یا تمام شدن یک کار سخت از خود نشان می دهید

علت آه کشیدن انسان ها چیست ؟

خستگی ، ناراحتی و احساس راحتی سه حس کاملا متفاوت هستند . اما به نظر …

پاسخ دهید