خانه / دنیای اطراف ما / تریبراکیدیوم ،موجودی باستانی که هیچ موجود امروزی شبیهش نیست!

تریبراکیدیوم ،موجودی باستانی که هیچ موجود امروزی شبیهش نیست!

تریبراکیدیوم (Tribrachidium) موجودی عجیب متعلق به 550 میلیون سال پیش، یعنی اواخر دوره ادیاکاران، و ساکن آب‌های کم عمق بوده است. این موجود شبیه یک دیسک با سه بازوی شاخک مانند است که از سطح صاف آن بیرون آمده اند. یک ویژگی عجیب تقارن سه طرفه تریبراکیدیوم است، یعنی سه قسمت بدن آن مانند تصویر یکدیگر در آینه بوده اند. برای مثال، انسان دارای تقارن دو طرفه و ستاره دریایی دارای تقارن 5 طرفه است. امروزه هیچ موجود زنده ای تقارن سه طرفه ندارد.

تریبراکیدیوم ، موجود دریایی عجیبی که 550 میلیون سال پیش زندگی می‌کرده شبیه هیچ یک از ارگانیسم‌های امروزی نیست. تحقیقات جدید احتمال می‌دهد که او از ذرات معلق در آب تغذیه می‌کرده است.
تریبراکیدیوم ، موجود دریایی عجیبی که 550 میلیون سال پیش زندگی می‌کرده شبیه هیچ یک از ارگانیسم‌های امروزی نیست. تحقیقات جدید احتمال می‌دهد که او از ذرات معلق در آب تغذیه می‌کرده است.

عمران رحمان (Imran Rahman)، محققی در دانشگاه بریستول انگلستان که سرپرست این مطالعه بوده، می‌گوید:

از آنجا که هیچ مورد مشابه امروزی نداریم، فهمیدن ویژگی‌های این موجود سخت است. اینکه چطور حرکت می‌کرده، چطور غذا می‌خورده و چطور تولید مثل می‌کرده است.

حالا رحمان و همکارانش از دینامیک سیالات برای نشان دادن اینکه تریبراکیدیوم احتمالا یک تغذیه کننده از مواد معلق در آب بوده استفاده می‌کنند. امروزه موجوداتی که از ذرات معلق در آب تغذیه می‌کنند شامل بسیاری از اعضای خانواده خرچنگ‌ها و صدف‌های دو کفه ای می‌شود.

تریبراکیدیوم 40 میلیون سال قبل از انفجار کامبرین (رویداد فرگشتی نسبتا کوتاهی در آغاز دوره کامبرین) زندگی می‌کرده، زمانی که زندگی روی زمین به سرعت در حال گسترش و تنوع بوده است. زمانی دانشمندان تصور می‌کردند ارگانیسم‌های دوره ادیاکاران بسیار ابتدایی بوده اند، اما یافته‌های جدید تصویر پیچیده تری از این دوره می‌دهد. حتی ممکن است که تریبراکیدیوم محیط زیست خود را تغییر داده باشد. به گفته رحمان تغذیه از مواد معلق در آب مواد ارگانیک موجود در ستون آب را حرکت می‌داده، این نحوه تغذیه می‌تواند گذر نور خورشید از آب و احتمالا اکسیژن سازی را بیشتر کند.

شبیه سازی کامپیوتری از تریبراکیدیوم نشان دهنده حرکت جریان آب از بالای مدل سه بعدی ساخته شده است.
شبیه سازی کامپیوتری از تریبراکیدیوم نشان دهنده حرکت جریان آب از بالای مدل سه بعدی ساخته شده است.

هیچ مدرکی از توانایی حرکت تریبراکیدیوم وجود ندارد برای همین محققان تصور می‌کنند که این موجود از طریق اسموتروفی (جذب مواد غذایی حل شده در آب) تغذیه می‌کرده است. نظریه جایگزین، جذب و هضم ذرات بزرگ تر معلق در آب است.

برای رفع ابهام درباره نحوه غذا خوردن تریبراکیدیوم، رحمان و همکارانش یک مدل سه بعدی دیجیتال بر اساس یک فسیل پیدا شده در جنوب استرالیا ساخته اند. (فسیل‌های تریبراکیدیوم در روسیه و اوکراین نیز پیدا شده اند.) سپس آن‌ها مدل شبیه سازی را در معرض جریان‌هایی تقلیدی قرار دادند که احتمالا در محیط زیست کم عمق آن وجود داشته است.

این جریان‌ها با برخورد به تریبراکیدیوم آرام می‌شدند و سپس دور ارگانیسم می‌چرخیدند. این چرخش‌ها به هدایت آب به سمت تریبراکیدیوم و برآمدگی بین بازو‌های سه گانه آن کمک می‌کرده است. احتمال دارد که در ادامه جاذبه هر ذره آب آورده را به داخل این شکاف‌ها کشانده باشد تا به تریبراکیدیوم کمک کند ذرات را گیر انداخته و بخورد.

رحمان می‌گوید: این موضوع هیجان انگیز است زیرا ما قبلا شواهد خوبی از ارگانیسم‌های تغذیه کننده از ذرات معلق در آب در این دوره نداشتیم. بقیه موجودات ادیاکاران با اشکالی همین قدر عجیب مبهم باقی می‌مانند. بعضی از این موجودات مانند تریبراکیدیوم دیسک مانند و بعضی هم برگ مانند هستند. رحمان تصمیم دارد از مدل‌های مشابه دینامیک سیالات برای فهم نحوه تغذیه این موجودات استفاده کند. رحمان ادامه می‌دهد:  این پیشرفت برای ما خیلی با ارزش بوده زیرا کمک کرده تا این موجودات مبهم را بفهمیم.

جزئیات تحقیق 27 نوامبر در مجله پیشرفت‌های علم (Science Advances) منتشر شده است.

منبع

خلاصه مطلب
تریبراکیدیوم ، موجود دارای تقارن 3 طرفه، متعلق به 550 میلیون سال پیش
عنوان مطلب
تریبراکیدیوم ، موجود دارای تقارن 3 طرفه، متعلق به 550 میلیون سال پیش
توضیح کوتاه
تریبراکیدیوم ، موجود دریایی عجیبی که 550 میلیون سال پیش زندگی می‌کرده با تقارن سه طرفه و سه بازوی شاخک مانند خود شبیه هیچ یک از ارگانیسم‌های دنیای امروز نیست.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آیا واقعا احیای گونه های در معرض انقراض درست است؟... به زودی زیست شناسان می توانند گونه های منقرض شده را احیا کنند، اما آیا این کار درست است؟ در کنیای مرکزی، 3 تا از 4 کرگدن سفید (white rhino) باقی مانده...
چطور مغز ما افکار جدید می سازد؟ تحقیقی تازه که در شماره سپتامبر نشریه پیشرفت های آکادمی ملی علوم (Proceedings of the National Academy of Sciences) منتشر شد و استیون فرنکلند (Steven F...
گوی های عجیبی که سطح ساحل استرالیا را پوشانده اند!... یک دسته موجودات افسانه ای ساحل "دی وی" خارج سیدنی استرالیا را پوشانده اند: هزاران گوی سبز کوچک زنده! این گوی های نرم 6 سانتی متری، گونه ای جلبک به نام...
پرندگان اولیه پرواز هم می کرده اند؟ پرندگان اولیه پرواز هم می کرده اند؟ شاید این پرنده 125 میلیون ساله بالای سر دایناسور ها پرواز می کرده است. فسیل بالی که متعلق به یک پرنده در دو...
نظریه پانسپرمیا ، گسترش واگیر دار حیات فرازمینی !... حیات فرازمینی ممکن است در طول جهان هستی مانند یک اپیدمی گسترش یابد. شاید این جوابی باشد برای پارادوکس فرمی اگرچه ما هنوز در پی کشف انواع حیات برروی...
فعالیت های عجیب انسان در طول زندگی و دلایل آن‌ها... آیا تا به حال متوجه شده‌اید که وقتی مدتی به انگشتان خود خیره شوید آن‌ها تبدیل به اشیاء بیگانه‌ای در مقابل چشمانتان می‌شوند؟ شما واقعیت آن‌ها را می...

درباره سیمین حمیدی

سیمین حمیدی
سیمین حمیدی یکی از نویسندگان ساختنی و فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار و دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت سیستم و بهره وری است.

پیشنهاد می کنیم

آه کشیدن واکنشی است که در هنگام خستگی ، ناراحتی یا تمام شدن یک کار سخت از خود نشان می دهید

علت آه کشیدن انسان ها چیست ؟

خستگی ، ناراحتی و احساس راحتی سه حس کاملا متفاوت هستند . اما به نظر …

پاسخ دهید