خانه / دنیای اطراف ما / تریبراکیدیوم ،موجودی باستانی که هیچ موجود امروزی شبیهش نیست!

تریبراکیدیوم ،موجودی باستانی که هیچ موجود امروزی شبیهش نیست!

تریبراکیدیوم (Tribrachidium) موجودی عجیب متعلق به 550 میلیون سال پیش، یعنی اواخر دوره ادیاکاران، و ساکن آب های کم عمق بوده است. این موجود شبیه یک دیسک با سه بازوی شاخک مانند است که از سطح صاف آن بیرون آمده اند. یک ویژگی عجیب تقارن سه طرفه تریبراکیدیوم است، یعنی سه قسمت بدن آن مانند تصویر یکدیگر در آینه بوده اند. برای مثال، انسان دارای تقارن دو طرفه و ستاره دریایی دارای تقارن 5 طرفه است. امروزه هیچ موجود زنده ای تقارن سه طرفه ندارد.

تریبراکیدیوم ، موجود دریایی عجیبی که 550 میلیون سال پیش زندگی می کرده شبیه هیچ یک از ارگانیسم های امروزی نیست. تحقیقات جدید احتمال می دهد که او از ذرات معلق در آب تغذیه می کرده است.
تریبراکیدیوم ، موجود دریایی عجیبی که 550 میلیون سال پیش زندگی می کرده شبیه هیچ یک از ارگانیسم های امروزی نیست. تحقیقات جدید احتمال می دهد که او از ذرات معلق در آب تغذیه می کرده است.

عمران رحمان (Imran Rahman)، محققی در دانشگاه بریستول انگلستان که سرپرست این مطالعه بوده، می گوید:

از آنجا که هیچ مورد مشابه امروزی نداریم، فهمیدن ویژگی های این موجود سخت است. اینکه چطور حرکت می کرده، چطور غذا می خورده و چطور تولید مثل می کرده است.

حالا رحمان و همکارانش از دینامیک سیالات برای نشان دادن اینکه تریبراکیدیوم احتمالا یک تغذیه کننده از مواد معلق در آب بوده استفاده می کنند. امروزه موجوداتی که از ذرات معلق در آب تغذیه می کنند شامل بسیاری از اعضای خانواده خرچنگ ها و صدف های دو کفه ای می شود.

تریبراکیدیوم 40 میلیون سال قبل از انفجار کامبرین (رویداد فرگشتی نسبتا کوتاهی در آغاز دوره کامبرین) زندگی می کرده، زمانی که زندگی روی زمین به سرعت در حال گسترش و تنوع بوده است. زمانی دانشمندان تصور می کردند ارگانیسم های دوره ادیاکاران بسیار ابتدایی بوده اند، اما یافته های جدید تصویر پیچیده تری از این دوره می دهد. حتی ممکن است که تریبراکیدیوم محیط زیست خود را تغییر داده باشد. به گفته رحمان تغذیه از مواد معلق در آب مواد ارگانیک موجود در ستون آب را حرکت می داده، این نحوه تغذیه می تواند گذر نور خورشید از آب و احتمالا اکسیژن سازی را بیشتر کند.

در ساختنی بخوانید :  اخبار علمی : محققان یک مغز کوچک در نخاع کشف کرده اند!
شبیه سازی کامپیوتری از تریبراکیدیوم نشان دهنده حرکت جریان آب از بالای مدل سه بعدی ساخته شده است.
شبیه سازی کامپیوتری از تریبراکیدیوم نشان دهنده حرکت جریان آب از بالای مدل سه بعدی ساخته شده است.

هیچ مدرکی از توانایی حرکت تریبراکیدیوم وجود ندارد برای همین محققان تصور می کنند که این موجود از طریق اسموتروفی (جذب مواد غذایی حل شده در آب) تغذیه می کرده است. نظریه جایگزین، جذب و هضم ذرات بزرگ تر معلق در آب است.

برای رفع ابهام درباره نحوه غذا خوردن تریبراکیدیوم، رحمان و همکارانش یک مدل سه بعدی دیجیتال بر اساس یک فسیل پیدا شده در جنوب استرالیا ساخته اند. (فسیل های تریبراکیدیوم در روسیه و اوکراین نیز پیدا شده اند.) سپس آن ها مدل شبیه سازی را در معرض جریان هایی تقلیدی قرار دادند که احتمالا در محیط زیست کم عمق آن وجود داشته است.

این جریان ها با برخورد به تریبراکیدیوم آرام می شدند و سپس دور ارگانیسم می چرخیدند. این چرخش ها به هدایت آب به سمت تریبراکیدیوم و برآمدگی بین بازو های سه گانه آن کمک می کرده است. احتمال دارد که در ادامه جاذبه هر ذره آب آورده را به داخل این شکاف ها کشانده باشد تا به تریبراکیدیوم کمک کند ذرات را گیر انداخته و بخورد.

رحمان می گوید: این موضوع هیجان انگیز است زیرا ما قبلا شواهد خوبی از ارگانیسم های تغذیه کننده از ذرات معلق در آب در این دوره نداشتیم. بقیه موجودات ادیاکاران با اشکالی همین قدر عجیب مبهم باقی می مانند. بعضی از این موجودات مانند تریبراکیدیوم دیسک مانند و بعضی هم برگ مانند هستند. رحمان تصمیم دارد از مدل های مشابه دینامیک سیالات برای فهم نحوه تغذیه این موجودات استفاده کند. رحمان ادامه می دهد:  این پیشرفت برای ما خیلی با ارزش بوده زیرا کمک کرده تا این موجودات مبهم را بفهمیم.

در ساختنی بخوانید :  پرندگان اولیه پرواز هم می کرده اند؟

جزئیات تحقیق 27 نوامبر در مجله پیشرفت های علم (Science Advances) منتشر شده است.

منبع

خلاصه مطلب
تریبراکیدیوم ، موجود دارای تقارن 3 طرفه، متعلق به 550 میلیون سال پیش
عنوان مطلب
تریبراکیدیوم ، موجود دارای تقارن 3 طرفه، متعلق به 550 میلیون سال پیش
توضیح کوتاه
تریبراکیدیوم ، موجود دریایی عجیبی که 550 میلیون سال پیش زندگی می کرده با تقارن سه طرفه و سه بازوی شاخک مانند خود شبیه هیچ یک از ارگانیسم های دنیای امروز نیست.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

هنوز نمی توان گفت زندگی بر مریخ وجود ندارد!... اگر بر سطج مریخ زندگی وجود داشت ما تا کنون درباره آن می دانستیم. اینطور نیست ؟ بر عکس گفته ناتالی کابرل (Nathalie Cabrol)، زیست شناس نجومی در موسسه ست...
میکروب ها ؛ نسل جدید طعم دهنده های مواد غذایی... وانیل برای اینکه از یک گیاه تبدیل به یک طعم دهنده بشود و به بستنی شما برسد، راه بسیار طولانی را طی می کند. گیاه وانیل که بیشتر در ماداگاسکار، نواحی جن...
زنبوری که زهرش سرطان را درمان می کند ! زنبور های سمی آوازه بدی دارند. آن ها نیش هایی دردناک دارند و به اندازه زنبور های عسل بامزه و سودمند نیستند. با این حال شاید زمان درخشش آن ها فرا رسیده...
تغییر آب و هوا ، زلزله، ابرطوفان و دیگر خطرات دنیای جدید... ما همه از بحث هایی که درباره تغییرات آب و هوا می شود خبر داریم. اما دلایل احتمالی آن هر چه که باشد، همه قبول دارند که تغییر آب و هوا در حال وقوع است. ...
حیوان عجیب هفته : این یک پروانه است؛ گول ظاهرش را نخورید... در این پست از سری حیوان عجیب هفته با پروانه ای آشنا می شوید که تقریباً هیچ شباهت ظاهری با سایر پروانه ها ندارد اما تا دلتان بخواهد شبیه مار است. در وا...
مورچه ها و دفاع از کلنی خود مانند یک ابر ارگانیسم... کلنی مورچهها سیستم بسیار پیچیده ای است، کلنی های به شدت در هم پیچیده که همکاری شدیدی بین اعضای آن وجود دارد بیشتر به یک ابر ارگانیسم شباهت دارند تا جو...

درباره سیمین حمیدی

سیمین حمیدی

سیمین حمیدی یکی از نویسندگان ساختنی و فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار و دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت سیستم و بهره وری است.

پیشنهاد می کنیم

آه کشیدن واکنشی است که در هنگام خستگی ، ناراحتی یا تمام شدن یک کار سخت از خود نشان می دهید

علت آه کشیدن انسان ها چیست ؟

خستگی ، ناراحتی و احساس راحتی سه حس کاملا متفاوت هستند . اما به نظر …

پاسخ دهید