خانه / دنیای اطراف ما / عوامل سرطان زا در زندگی روزمره را بشناسید !

عوامل سرطان زا در زندگی روزمره را بشناسید !

عوامل سرطان زا

با افزایش آمار مبتلایان به سرطان در سراسر جهان درباره عوامل سرطان زا حرف های بسیاری زده می شود، حتی برخی ارتباطی بین سرطان و قد افراد پیدا کرده اند! در کنار موارد واضحی مثل سیگار کشیدن، آلودگی هوا و اشعه فرابنفش بسیاری موارد نا پیدای دیگر هم وجود دارد که شانس ابتلا به سرطان را بالا می برد.

وسایل آشپزی نچسب

مواد سرطان زا در تفلون

بسیاری از وسایل آشپزی مانند قابلمه و ماهی تابه از تفلون ساخته شده اند، لایه نچسبی که از چسبیدن مواد داغ به سطح وسیله جلوگیری می کند. با اینکه منطق این کار هوشمندانه است اما ماده شیمیایی که برای ساختن این لایه های نچسب به کار می رود از عوامل سرطان زا به حساب می آید.

وقتی با وسایل نچسب آشپزی می کنید پرفلوئورواکتانوئیک اسید و 15 ماده شیمیایی دیگر بر اثر گرمای زیاد آزاد می شوند. احتمالا این مواد در ادامه وارد غذا و در ادامه بدن انسان هم می شوند. همچنین باور بر این است که پرفلوئورواکتانوئیک اسید با خراشیده شدن تفلون در گذشت زمان هم وارد غذا می شود.

عوامل سرطان زا در پلاستیک ها

مواد سرطان زا در پلاستیک

BPA  یا Bisphenol A یک فتالات موجود در پلاستیک است که از عوامل امراض قلبی، مشکلات تناسلی و سرطان است. در سال 2010 پنل سرطان رییس جمهوری (President’s Cancer Panel) از مردم خواست که از بطری های ساخته شده از این ترکیب استفاده نکنند و حتی تقاضای حذف BPA  از تولیدات تجاری را داد. دی اتیل هگزیل آدیپات هم در ساخت پلاستیک به کار می رود و ویژگی هایی مشابه با فتالات دارد.

برای دوری از این سموم بهتر است از ظروف بدون BPA  یا فلزی استفاده کنید.

مواد شیمیایی مورد استفاده در باغبانی

مواد سرطان زا در مواد شیمیایی مورد استفاده در باغبانی

گرچه گردش در فضای سبز باغ احساس خوبی به همراه دارد اما عوامل سرطان زا ی زیادی هم در آن وجود دارد. در این مورد آفت کش ها و مواد مورد استفاده برای از بین برندن علف های هرز مهم ترین موارد هستند زیرا شامل ترکیباتی هستند که به پارکینسون و سرطان مرتبط هستند.

در ساختنی بخوانید :  سلول های بنیادی کلید اصلاح جهش ژنتیکی منجر به کوری

تحقیقی در سال 2009 نشان داد که احتمال ابتلا به سرطان مغز در کسانی که والدینشان تجربه تماس طولانی با موادی از قبیل نابود کننده قارچ و آفت کش ها را داشته اند، بیشتر است. دلیل این موضوع وجود احتمالی مواد سرطان زا در آفت کش هایی مانند کلردان، کرباریل، هپتاکلر، پروپوکسور، فاسمت، تتراکلروینفوس، دیکلروس، لیندان و پرمترین. به علاوه مطالعه نشان داد که 2 ماده شیمیایی موجود در بمب آفت، چیزی که با تولید نوعی مه به کشتن آفات کمک می کند، در ادرار کودکان مبتلا به سرطان خون به مقدار زیاد وجود دارد.

رنگ های VOC

مواد سرطان زا در رنگ ها

وقتی ترکیبات آلی فرار از رنگ ها، پاک کننده های رنگ، اسپری های رنگ یا لاک ها آزاد می شوند برای مدتی در هوا می مانند. این ترکیبات آلی دارای مواد شیمیایی مثل متیلین کلوراید و بنزن هستند که در دسته مواد و عوامل سرطان زا برای انسان و حیوان طبقه بندی می شوند. متیلین کلوراید به کربن مونواکسید هم تبدیل می شود که می تواند منجر به مسومیت شود.

راه بهتر استفاده از رنگ های با VOC کمتر است یا رنگ هایی است که با استاندارد لیید سبز همخوانی دارند.

مواد نسوز

مواد سرطان زا در مواد نسوز

مواد نسوز می توانند در وسایل خانگی مانند تشک، تلویزیون یا مدار ها و کیس کامپیوتر پیدا شوند تا از آتش گرفتن ناگهانی آن ها جلوگیری شود. متاسفانه این مواد شیمیایی محافظ جان شامل اتر های پلی برومینیتد دیفنیل (PBDEs) هستند، ماده ای سرطان زا است. وقتی این ماده از طریق خوردن یا تنفس وارد بدن می شود ابتدا در جایی ساکن می شود و سپس مانند آتش پخش می شود.

در ساختنی بخوانید :  باتری های خانگی تسلا چطور کار می کنند؟

مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ها،PBDEs  را تقریبا در هر کسی که مورد آزمایش قرار گرفته، پیدا کرده است و مشخص شده که زنان می توانند این ماده را از طریق شیر دادن به نوزادان خود منتقل کنند.

پاک کننده ها و خوشبو کننده های هوا

عوامل سرطان زا در پاک کننده ها

وقتی حرف از تمیز نگه داشتن خانه می شود، پاک کننده ها و خوشبو کننده های هوا گزینه اول هستند. حالا در مطالعه ای جدید توسط دانشگاه کالیفرنیا در برکلی کشف شده که وقتی این مواد در محیط های بسته و بدون تهویه بیش از حد استفاده شوند آلاینده های سمی آزاد می کنند. مواد شیمیایی سمی مانند اتر های گلیکول و ترپنس در پاک کننده ها یافت می شوند و خوشبو کننده های هوا هم شامل VOC هایی مثل نیتروژن دی اکسید هستند.

این مواد شیمیایی در دوز بالا می توانند منجر به سرطان شوند پس مراقب باشید در هنگام تمیز کردن خانه جریان هوا در محیط وجود داشته باشد.

مواد شیمیایی مورد استفاده در موکت کاری ساختمان

مواد سرطان زا در موکت کاری

موکت کاری خانه که برای خیلی ها کار سختی است ممکن است بسیاری مشکلات هم برای سلامتی به همراه داشته باشد. ثابت شده که چسب ها و رنگ های مرتبط با موکت کاری داخلی VOC آزاد می کنند، ماده های که همانطور که پیش تر اشاره شد در دوز بالا خطرناک است.

از آن جایی که VOC ها تنها برای مدتی در هوا می مانند می توانید تقاضا کنید که موکت کاری خانه شما قبل از ورود شما انجام شود. همچنین از تهویه مناسب هنگام انجام کار اطمینان حاصل کنید تا VOC ها در خانه شما جای نگیرند.

مواد ضد بید

عوامل سرطان زا در مواد ضد بید

برای رهایی از بید های مزاحم که منسوجات را در خانه می خورند شاید از گلوله های نفتالین بو دار استفاده کرده باشید. تصور می شود که گاز تولید شده از این گلوله ها باعث بروز مشکلات جدی سلامت می شود. پارادیکلروبنزن و نفتالین در بعضی از این گلوله ها وجود دارند و نشان داده شده که آن ها از عوامل سرطان زا برای حیوانات، مخرب گلبول های قرمز خون و باعث بروز حالت تهوع و اسهال هستند.

در ساختنی بخوانید :  چطور مغز ما افکار جدید می سازد؟

وسایل آرایشی

مواد سرطان زا در وسایل آرایشی

همه دوست داریم که زیبا به نظر بیاییم و بوی خوبی بدهیم اما متاسفانه وسایل آرایشی، حتی شامپو ها، ممکن است خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهند. رییس بخش سلامت جهانی در دانشکده پزشکی مونت سینای، فیلیپ لاندگرین (Phillip Landgrin)، از ما می خواهد که از 12 ماده شیمیایی که در محصولات پوستی استفاده می شود دوری کنیم و این ها شامل آنتی باکتریال ها، جیوه، سرب، فرمالدهید، هیدروکینون، پارابن، پارا فنیلین دی آمین، قطران زغال سنگ، دی اتانول آمین، مقطرات نفت خام، نانوذرات و 1و4- دی اکسان می شود.

به علاوه، لاندگرین اهمیت دوری از دسته ای از مواد شیمیایی به نام فتالات را یاد آور می شود، چیزی که رفتار هورمون های طبیعی را تحت تاثیر قرار می دهد. این مواد شیمیایی به عنوان پلاستیسایزر در محصولات زیبایی استفاده می شوند و کار هایی از قبیل سفت کردن لاک ناخن، کمک به اسپری مو برای چسبیدن به مو و نگهداری بو در عطر ها را انجام می دهند.

استفاده متوالی از این مواد افزایش خطر ابتلا به سرطان را به دنبال دارد پس محصولات مراقبت از پوست ارگانیک و بدون رایحه را انتخاب کنید.

منبع

خلاصه مطلب
عوامل سرطان زا در زندگی روزمره را بشناسید !
عنوان مطلب
عوامل سرطان زا در زندگی روزمره را بشناسید !
توضیح کوتاه
با افزایش تعداد مبتلایان به سرطان در سال های اخیر باید با عوامل سرطان زا در زندگی روزمره آشنا شویم، عواملی که از مواد آرایشی گرفته تا ظروف تفلون گسترده اند.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آیا زامبی ها می توانند واقعی باشند؟! این روز ها زامبی ها برای همه جذاب شده اند، چه برای کسانی که سریال مردگان متحرک (The Walking Dead) را دنبال می کنند و یا کسانی که آب و مهمات برای حمله ...
اسب تک شاخ (یونیکورن) وجود داشته و با انسان زندگی کرده است!... اسب تک شاخ یا یونیکورن (Unicorn) یک حیوان افسانه ای است که در افسانه های مختلفی در اروپای باستان و قرون وسطا است که در بسیاری از افسانه های اروپاییان ...
اگر انسان نبود وضعیت طبیعت و حیات وحش چگونه بود؟... حیات وحش آفریقا، آخرین قاره ای که بیشتر گونه های پستاندار خود را حفظ کرده است اگر انسان ها هرگز وجود نداشتند حیات وحش چگونه به نظر می رسید؟ ما این...
فواید قهوه شامل حال قلب هم می شود؟! رایحه قوی و مزه تلخ و شیرین تنها دلایل غنی بودن قهوه نیستند، بلکه ترکیبات فعال و ویتامین هایی دارای ویژگی های افزایش سلامت نیز در آن وجود دارند. نوشید...
انسان های اولیه DNA های بیشتری داشته اند پژوهشگران تفاوت DNA  صدها تن را در سراسر جهان بررسی کرده اند تا بفهمند انتخاب طبیعی چطور ژنوم انسان را تحت تاثیر قرار داده است. اون ایشلر (Evan Eichle...
سنگین‌ترین موجود زنده در جهان، پاندو سنگین ترین موجود زنده در جهان چیست؟  جواب یک فیل یا یک وال آبی نیست بلکه سنگین ترین موجود زنده یک صنوبر لرزان است. این موجود که پاندو (Pando) نام گرفت...

درباره سیمین حمیدی

سیمین حمیدی
سیمین حمیدی یکی از نویسندگان ساختنی و فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار و دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت سیستم و بهره وری است.

پیشنهاد می کنیم

در خانه و با کمترین تجهیزات آب قلیایی درست کنید

اگر برای آزمایش های علمی، پروژه های شیمی یا ساخت صابون و وسایل مشابه به …

پاسخ دهید