خانه / چگونه بسازیم / بیرون از خانه / چراغ رومیزی شیک و ارزان به سبک استیم پانک بسازید

چراغ رومیزی شیک و ارزان به سبک استیم پانک بسازید

چراغ رومیزی که به سبک استیم پانک طراحی شده باشد، طرفداران زیادی دارد. اگر شما هم از این نوع طراحی خوشتان می آید، این آموزش ساخت را بخوانید و یاد بگیرید که چطور با یک روش ساده چراغ رومیزی استیم پانک بسازید.

همانطور که در تصاویر بالا می بینید این چراغ رومیزی طراحی ساده ای دارد. با این حال بخوبی یادآور سبک طراحی استیم پانک است. برای ساخت چراغ هم به یک جعبه چوبی نیاز دارید. به خاطر استفاده از چوب در ساخت بدنه می توانید از این چراغ بیرون خانه هم استفاده کنید و آن را به دیوار نصب کنید.

با استفاده از دو باتری می توانید این چراغ رومیزی را به مدت 20 ساعت روشن نگه دارید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

  • یک جعبه چوبی – می توانید خودتان جعبه را بسازید یا از جعبه های آماده استفاده کنید
  • یک لامپ حبابی CFL
  • دو عدد باتری قلمی
  • هولد باتری
  • ورق مسی
  • سوئیچ فلزی
  • ماژول فلش یک دوربین قدیمی

گام دوم : لامپ را آماده کنید

برای ساخت لامپ این چراغ رومیزی نیاز به دو لامپ داریم که با هم ترکیب می شوند. یک لامپ حبابی CFL خراب را بردارید و قسمت الکتریکی آن را جدا کنید.

از این لامپ فقط باید حباب پلاستیکی و لوله شیشه ای را نگه دارید.

گام سوم : حلقه های مسی را آماده کنید

یک تکه چوب بردارید و با اره چند دایره کوچک از آن ببرید. یک سوراخ دیگر در این دیسک دریل کنید و به اندازه یک نوار نازک از این سوراخ تا قسمت بیرونی دیسک ببرید. از ورق مسی یک نوار نازک ببرید و با آن دور این دیسک را بپوشانید. دو سر این نوار مسی را داخل سوراخ دوم فرو کنید. می توانید روی این دیسک را با یک تکه چوب همرنگ جعبه بپوشانید. دست آخر هم مطابق تصویر چند سوراخ برای پیچ های برنجی و نصب لامپ روی دیسک دریل کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : هواپیمای مدل RC بسازید

گام چهارم : قسمت الکتریکی لامپ را آماده کنید

تجهیزات الکترونیکی این لامپ را باید از یک دوربین بدون استفاده یا قدیمی جدا کنید. دوربین تان را مطابق تصاویر بالا باز کنید و ماژول فلش را بیرون بکشید. فقط حواستان به خازن باشد چون ممکن است باردار باشد. دست تان را روی قسمتی از برد که خازن قرار دارد، نگذارید.

نحوه اتصال این مدار به هولدر باتری و سوئیچ هم در تصاویر مشخص است. ابتدا یک سیم را از مدار به پایه وسطی پتانسیومتر وصل کنید. سپس از پایه دیگر پتانسیومتر هم یک سیم به پایه وسطی لامپ بکشید. سیم دیگر خروجی ولتاژ بالا به پایه برنجی بزرگ زیر لامپ وصل میشود.

حالا اگر باتری ها را سرجایش بگذارید و سوئیچ را بزنید، لامپ روشن میشود. اگر نمی خواهید این مدار را از دوربین جدا کنید باید خودتان آن را بسازید.

حالا تنها کاری که مانده نصب دیسک – که در مرحله قبل ساختید- به جعبه چوبی است. تمام مدارات و سیم ها هم داخل جعبه جا می شوند و شما فقط باید آنها را سفت کنید.

چراغ رومیزی استیم پانک آماده است

چراغ رومیزی آماده است
چراغ رومیزی آماده است

رنگ جعبه چوبی تاثیر زیادی روی ظاهر چراغ دارد و بهتر است ماهاگونی باشد. اگر جعبه چوبی ندارید هم می توانید از جعبه پلاستیکی استفاده کنید و رویش را با روکش چوب ماهاگونی بپوشانید. با اضافه کردن تزیینات کوچکی مثل نوارهای فلزی به گوشه های جعبه یا چند حلقه فلزی روی بدنه می توانید ظاهر چراغ رومیزی را شیک تر کنید.

تصاویر چراغ رومیزی که می سازید را برای ساختنی ارسال کنید تا در مجموعه تصاویر پست قرار بگیرد.

در ساختنی بخوانید :  آموزش دوخت کوله پشتی نمدی به روش آسان و سریع

منبع

خلاصه مطلب
یک چراغ رومیزی شیک به سبک استیم پانک بسازید
عنوان مطلب
یک چراغ رومیزی شیک به سبک استیم پانک بسازید
توضیح کوتاه
یک چراغ رومیزی ارزان ولی شیک و متفاوت!
نویسنده

بیشتر بخوانید:

برای گوشی و تبلت تان یک کیف دستی چرم بدوزید... در این ساختنی طرز ساخت یک کیف دستی چرم را یاد می گیرید که برای گوشی موبایل، تبلت و خرده ریزهای دیگرتان جا دارد. این کیف دستی برای استفاده راحت تر از گ...
تبر کوهنوردی مخصوص بسازید و با خیال راحت طبیعت گردی کنید... شما برای کوهنوردی و کمپینگ چه وسایل با خودتان برمی دارید؟ دستبند ایمنی، کیف بقا، اجاق مسافرتی، دربازکن نوشابه یا وسایل دیگر؟ برخی از این وسایل را می ت...
دستور تهیه : کیک براونی ساده و خوشمزه بپزید... اگر شما هم عادت دارید کیک براونی را با پودرهای آماده درست کنید، حتماً این ساختنی را بخوانید. درست کردن کیک براونی اصلاً سخت نیست و زمان زیادی هم نمیبر...
آموزش ساخت : تخت خواب کودک ساده اما جالب بسازید... قبلاً در ساختنی طرز ساخت تخت خواب قایقی و تخت خواب دو طبقه را یاد گرفته اید. در این پست هم می خواهیم طرز ساخت یک تخت خواب دیگر را به شما یاد بدهیم. ای...
شکلات کاراملی درست کنید و رویش طرح چاپ کنید!... در این ساختنی طرز تهیه شکلات کاراملی را یاد می گیرید که می توانید روی آن هر طرح یا نوشته ای را چاپ کنید. این شکلات ها با کارامل و بادام طعم دار میشوند...
آموزش ساخت جاشمعی چوبی شیک و ارزان بدون ابزار نجاری!... جاشمعی چوبی هر چقدر هم که ساده باشد، برای ساختش نیاز به ابزار نجاری دارید. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور بدون ابزار نجاری و فقط با یک دریل جاش...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید