خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت : با لگو جاکلیدی دیواری بسازید

آموزش ساخت : با لگو جاکلیدی دیواری بسازید

طرز ساخت انواع جاکلیدی دیواری و دستی در ساختنی زیاد است. اما جاکلیدی که ساختنش برای بچه ها جالب باشد؛ تابحال این یکی را نداشته ایم. در این ساختنی یک کاردستی را آموزش می دهیم که برای بچه ها بیشتر از بزرگترها جالب است.

با لگو جاکلیدی دیواری درست کنید
با لگو جاکلیدی دیواری درست کنید

با این ساختنی می توانید به بچه ها یاد بدهید که به وسایل دور و برشان طور دیگری نگاه کنند و کارکردهای جدید برای آنها تعریف کنند. ساخت جاکلیدی دیواری با لگو سرگرمی جالب و سازنده ای است که قطعاً از خیلی از بازی های رایانه ای بهتر است.

گام اول : طرح اصلی را مشخص کنید

ابتدا باید مشخص کنید که می خواهید فقط جاکلیدی دیواری را با لگو بسازید یا از پایه چوبی برای نصب آن هم استفاده خواهید کرد. اگر حالت اول را انتخاب کرده اید، مراحل مربوط به ساخت پایه چوبی را رد کنید (در واقع این مراحل برای بچه ها مناسب نیستند!).

اما اگر می خواهید پایه چوبی بسازید باید زمان بیشتری برای ساخت جاکلیدی دیواری صرف کنید. سپس نحوه چینش لگوها روی تخته را مشخص کنید و آنها را به نحوی برای خودتان علامت گذاری کنید.

گام دوم : پایه چوبی را آماده کنید

چوب را باید در اندازه ای ببرید که کوچکتر از تخته لگو باشد. به این ترتیب وقتی جاکلیدی را روی دیوار نصب می کنید، تخته دیده نمی شود. پس اولین کاری که باید بکنید، بریدن تخته در اندازه مناسب است. اگر هم می خواهید چوب دیده بشود، چوب را بزرگتر از تخته پلاستیکی ببرید.

وقتی تخته را بریدید باید رویش دو سوراخ دریل کنید. برای اینکه تخته لگو روی چوب کاملاً صاف باشد، باید از پیچ هایی که سر صاف دارند استفاده کنیم. همانطور که می دانید این پیچ ها نیاز به مته های مخصوص دارند که سوراخ را با دو قطر مختلف ایجاد می کنند.

در ساختنی بخوانید :  با تایمر ۵۵۵ و شمارنده ۴۰۱۷ johnson تاس الکترونیکی بسازید

طرز کار پایه چوبی جاکلیدی دیواری به این ترتیب است که ابتدا تخته را روی دیوار نصب می کنیم و سپس تخته لگو را روی آن می چسبانیم.

اگر چوبی که برای ساخت پایه استفاده کرده اید، زیاد کهنه و قدیمی است باید آن را سنباده بزنید. اگر جاکلیدی را طوری طراحی کرده اید که پایه چوبی دیده نمی شود، نیاز نیست وسواس بخرج بدهید. همین قدر که چوب تمیز بشود کافی است. اما اگر قرار است پایه چوبی دیده بشود خوب آن را برق بیاندازید.

گام سوم : پایه لگو را آماده کنید

روی تخته لگو هم دو سوراخ ریز دریل کنید
روی تخته لگو هم دو سوراخ ریز دریل کنید

حالا دو سوراخ هم روی تخته لگو دریل کنید که بتوانید با پیچ های ریز آن را به پایه چوبی وصل کنید. قبل از دریل کردن سوراخ ها پیچ ها را انتخاب کنید تا بتوانید مته هایی با اندازه مناسب را انتخاب کنید.

گام چهارم : جاکلیدی ها را بسازید

در این مرحله باید لگوهایی که کلیدها از آن آویزان می شوند را آماده کنید. به هر کدام از این لگوها یک پیچ چشمی وصل می کنیم و از این پیچ ها یک حلقه فلزی آویزان می کنیم.

فرقی نمی کند سوراخ ها را در جهت عمودی دریل می کنید یا افقی؛ سوراخ باید دقیقاً وسط دریل بشود. در ضمن اندازه این سوراخ ها نباید از پیچ چشمی بزرگتر باشد. بعد از دریل کردن سوراخ ها، چند پیچ چشمی – که از مته تان کمی بزرگتر باشند – بردارید و به لگوها وصل کنید. حالا می توانید حلقه های کلید را به پیچ های چشمی وصل کنید و لگوها را طبق طرح اولیه روی تخته بچسبانید.

در ساختنی بخوانید :  توپ ضد استرس با طرح نینجا بسازید

گام پنجم : جاکلیدی را به دیوار نصب کنید

نصب جاکلیدی دیواری خیلی ساده تر از ساختنش است. کافی است دو سوراخ روی دیوار دریل کنید و پایه چوبی را با دو پیچ به دیوار وصل کنید.

سپس تخته لگو را با سوراخ های رویش به پایه چوبی وصل کنید. سر پیچ های روی تخته لگو را با چند لگوی کوچک بپوشانید.

حالا فقط کافی است کلیدها را به جاکلیدی دیواری آویزان کنید.

جاکلیدی دیواری آماده است

دیگر کلیدهایتان گم نمی شوند
دیگر کلیدهایتان گم نمی شوند

اگر جاکلیدی دیواری برای دسته کلیدهای اصلی مناسب نیست؛ البته اگر دلتان نمی خواهد جاکلیدی تان یک لگوی ساده باشد. اما برای کلیدهای داخل خانه مثل کلید کمد، در اتاق و … بسیار مناسب است چون هر کدام از آنها را صاحب یک جاکلیدی هم میکند.

می توانید با اضافه کردن چند برچسب به جاکلیدی دیواری مشخص کنید که کدام کلید برای کجاست تا دیگر هیچوقت مجبور نباشید برای پیدا کردن یک کلید تمام کلیدهای خانه را امتحان کنید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : با لگو جاکلیدی دیواری بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : با لگو جاکلیدی دیواری بسازید
توضیح کوتاه
یک کاردستی که قطعاً برای همه بچه ها جالب است!
نویسنده

بیشتر بخوانید:

عروسک آدم برفی بافتنی ؛ یک پروژه قلاب بافی ساده و جالب... بافت عروسک یکی از محبوب ترین تکنیک های عروسک سازی است چون نیاز به وسایل زیادی ندارد. چند رنگ کاموا و یک میل قلاب بافی برای ساخت عروسک با این روش کافی ...
ساخت میز پذیرایی شیک و متفاوت با کنده درخت و شیشه... ساخت میز پذیرایی با تنه درخت ایده بسیار جالبی است و قبلاً در ساختنی به آن پرداخته ایم. اگر می خواهید این ایده را امتحان کنید اما ابزار نجاری زیادی ندا...
با LED برای لانگ برد و اسکیت برد سیستم روشنایی بسازید... اگر خیلی اهل سواری با اسکیت برد و لانگ برد هستید (بویژه در شب) بهتر است یک سیستم روشنایی برایش بسازید. با اضاف کردن چند LED به لانگ برد هم آن را زیبات...
آموزش ساخت : رادیوی چوبی بسازید صادقانه بگویید؛ اگر این توپ چوبی را روی میز دوست تان می دیدید، متوجه می شدید یک رادیو است؟ بله این یک رادیوی چوبی است و شما هم می توانید یکی از آن برا...
مدار نمایشگر ضربان قلب با قابلیت ارسال هشدار پیامکی بسازید... در این ساختنی یاد می گیرید چطور با میکروکنترلر ۸۰۵۱ و ماژول GSM یک مدار نشانگر ضربان قلب بسازید. این مدار ضربان قلب را از نوک انگشتان اندازه گیری می ک...
آموزش ساخت : پریز برق را خودتان تعویض کنید... پریز برق خراب را نمی شود تعمیر کرد و فقط باید آن را عوض کنید. اتصالات فلزی پریزهای برق به مرور زمان پوسیده میشوند که گاهی منجر به اتصال و سوختگی هم می...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید