خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / با کاغذهای باطله یک لوستر بازیافتی و شیک بسازید

با کاغذهای باطله یک لوستر بازیافتی و شیک بسازید

شما با کاغذهای باطله چکار می کنید؟ آنها را تحویل غرفه های بازیافت می دهید یا خودتان دست بکار می شوید و از آنها کاردستی می سازید. اگر اهل سفر باشید توصیه ساختنی این است که با کاغذهای باطله سوخت درست کنید اما اگر بیشتر به وسایل تزیینی علاقه دارید، دستبند و لوستر بازیافتی پیشنهاد بهتری است.

در این آموزش ساخت یاد می گیرید که چطور با کاغذهای باطله یک لوستر بازیافتی شیک و متفاوت بسازید. اگر از طراحی این لوستر بازیافتی خیلی خوشتان آمده و می خواهید نمونه با دوام تری بسازید، از میخ چوبی استفاده کنید. ساخت این لوستر با میخ های چوبی خیلی کمتر طول میکشد اما لوستر کمی سنگین می شود.

این لوستر بازیافتی با کاغذ باطله درست شده
این لوستر بازیافتی با کاغذ باطله درست شده

البته این پیشنهاد به این معنی نیست که لوستری که با کاغذ می سازید زود خراب می شود و بی دوام است. کافی است یک لایه پوشش محافظتی – مثل اسپری آکریلیک شفاف و … – روی آن بزنید تا چند ماه برایتان کار کند.

مهمترین مزیت لوستر بازیافتی مجانی بودنش است. اما این کاردستی یک خوبی دیگر هم دارد؛ می توانید چند ساعت با بچه هایتان خوش بگذرانید و استفاده بهینه از امکانات موجود را هم به آنها یاد بدهید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

وسایل و ابزار مورد نیاز
وسایل و ابزار مورد نیاز
  • کاغذ باطله
  • چسب حرارتی
  • کاتر
  • بدنه لوستر فلزی

اگر نتوانستید بدنه لوستر فلزی بسازید، خودتان یکی با سیم بسازید. سیمی که انتخاب می کنید باید کمی ضخیم باشد. برای شکل دادن سیم هم از گیره استفاده کنید. برای چسباندن سیم ها هم از هویه، دستگاه جوشکاری یا چسب های مخصوص استفاده کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با کتاب قدیمی یک چراغ خواب زیبا بسازید

گام دوم : کاغذ باطله ها را رول کنید

اگر از کاغذ باطله استفاده می کنید، همه کاغذها را به یک اندازه ببرید. اندازه این کاغذ ها اندازه رول ها سازنده لوستر بازیافتی را مشخص می کنند. اگر می خواهید از کتاب های قدیمی استفاده کنید، کاغذها را با دست نکنید و از کاتر برای جدا کردن آنها استفاده کنید.

یکی از کاغذها را بردارید و به یک سرش چسب بزنید. رول کردن کاغذ را شروع کنید (طوری که قسمت چسب خورده رو به بالا باشد) و وقتی به آخر کاغذ رسیدید، آن را روی قسمت چسب خورده فشار بدهید اما حواستان باشد رول را صاف نکنید.

اینکار را برای همه کاغذها تکرار کنید. تعداد رول های کاغذی به اندازه لوستر بازیافتی بستگی دارد. برای لوستی که در تصویر می بینید 220 رول کاغذی درست شده است!

گام سوم : رول ها را به بدنه لوستر بچسبانید

در این مرحله از ساخت لوستر بازیافتی استفاده از چسب حرارتی کمک زیادی میکند و سرعت کار را بیشتر میکند. روی محل اتصال رول های کاغذی به فریم چند قطره چسب بزنید و سریع رول ها را روی آن بگذارید و کمی فشار بدهید.

ردیف اول را مطابق تصویر با فاصله از یکدیگر روی بدنه فریم نصب کنید. رول های کاغذی ردیف دوم را هم روی این فاصله ها بگذارید.

این کار را آنقدر تکرار کنید که همه بدنه فلزی لوستر با رول های کاغذی پوشانده بشود. همانطور که در تصویر آخر می بینید هرچه فاصله بین رول های کاغذی کمتر میشود، طول رول ها هم باید کمتر بشود. به این ترتیب همپوشانی رول ها با یکدیگر بیش از حد زیاد نمی شود و نور کافی از بین آنها رد میشود.

در ساختنی بخوانید :  آتش درست کردن در طبیعت با سیم ظرفشویی و باتری کتابی!

برای اینکه کار چسباندن رول ها ساده تر بشود، بهتر است بدنه فلزی را روی یک پایه قرار بدهید تا به همه نقاط آن دسترسی داشته باشید. اینطوری چسب ها هم خیلی بهتر خشک میشوند.

لوستر بازیافتی آماده است

حالا می توانید لوستر را هرطور که می خواهید تزیین کنید. اگر می خواهید لوستر را رنگ کنید بهتر است از رنگ هایی استفاده کنید که در برابر حرارت مقاوم هستند. این لوستر بازیافتی را برای اتاق کودک انتخاب کرده اید؟ از شابلون برای رنگ آمیزی آن استفاده کنید. به این ترتیب می توانید عکس شخصیت کارتونی مورد علاقه کودک تان را روی لوستر بیاندازید.

حالا فقط آویزان کردن لوستر باقی مانده است. اگر ایده ای برای بهتر شدن لوستر بازیافتی دارید با سایر کاربران هم در میان بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب
با کاغذهای باطله یک لوستر بازیافتی و شیک بسازید
عنوان مطلب
با کاغذهای باطله یک لوستر بازیافتی و شیک بسازید
توضیح کوتاه
لوستر جدیدتان را با کاغذهای بدرد نخور بسازید!
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت ماشین خورشیدی ساده با قطعات ارزان... قبلاً در ساختنی طرز ساخت ربات خورشیدی ساده را یاد گرفته اید. در این پست ساخت ماشین خورشیدی را یاد می گیرید که از قطعات ارزان و با روش بسیار ساده ای سا...
آموزش ساخت : قلب نخی؛ یک کاردستی ارزان و کاربردی... در این ساختنی یک کاردستی ساده و ارزان را یاد می گیرید که کاربردهای زیادی دارد. این قلب های نخی هم خیلی راحت و سریع درست میشوند و هم خیلی متنوع هستند. ...
با وسایل دم دستی اسپری لیمو و مرکبات بسازید... حتماً شما هم تبلیغات اسپری لیمو و مرکبات را در تلویزیون و اینترنت دیده اید. در این ساختنی به شما یاد می دهیم که چطور خودتان با وسایل دم دستی این ابزار...
با وسایل ساده دستگاه سوسیس ساز خانگی بسازید... اگر شما هم جزو کسانی هستید که حتی به برندهای معتبر فرآورده های گوشتی اعتماد ندارید، احتمالاً خیلی وقت است سوسیس نخورده اید! در این ساختنی یک راه حل سا...
عکس های هنری را به مگنت یخچالی تبدیل کنید... قبلاً در ساختنی طرز ساخت مگنت یخچالی با دکمه های کیبورد را یاد گرفته اید. آن مگنت ها کاربردی بودند و زیبایی خاصی نداشتند. به همین خاطر در این پست سراغ...
آموزش ساخت : سوت پلاستیکی بسازید در این پست طرز ساخت یک سوت پلاستیکی با دستگاه برش لیزری را یاد می گیرید. شاید فکر کنید سوت پلاستیکی را میشود با ابزارهای بسیار ساده تری هم ساخت اما ای...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با وسایل دوریختنی یک کاردستی قلک کوچک و بامزه بسازید

در این ساختنی آموزش ساخت یک کاردستی قلک را آماده کرده ایم که روش خوبی …

پاسخ دهید