خانه / دنیای اطراف ما / تمایل به باور خرافات و مزخرفات ،نشان از هوش پایین دارد !

تمایل به باور خرافات و مزخرفات ،نشان از هوش پایین دارد !

همانطور که مارچلو تروتزی (Marcello Truzzi)، پروفسور شکاک و مشهور روانشناسی در ایالات متحده یک بار گفت: “ادعای زیاد، اثبات زیادی هم می‌خواهد!” اما متاسفانه این مفهوم مردم دنیا را از باور به چیز‌هایی که اشتباه هستند باز نمی‌دارد. مطالعه جدیدی که در نشریه قضاوت و تصمیم گیری (Judgment and Decision Making) چاپ شده نشان می‌دهد کسانی که بیشتر تمایل به باور خرافات و مزخرفات دارند، از هوش کمتری برخوردار هستند.

تمایل به باور مزخرفات نشان از هوش پایین دارد

حرف‌هایی که به نظر عمیق می‌رسند، مفاهیم به شدت مبهم و سخنان تقلبی شبه علمی‌همه به عنوان مزخرفات و خرافات شبه علمی برای نویسندگان مقاله مطرح بودند، کلمه ای که با 200 بار تکرار در مقاله رکورد حضور چنین کلمه ای در یک متن علمی‌را زد. یک نمونه ای از این مزخرفات می‌تواند مانند این جمله باشد: “مفهوم پنهان، زیبایی انتزاعی و بی نظیر را منتقل می‌کند.” این جمله کاملا بی معنی است اما به نظر می‌آید حرفی برای گفتن دارد زیرا ساختار زبانی دقیقی دارد که توجه ما را جلب می‌کند.

گوردون پنیکوک (Gordon Pennycook)، نامزد دوره دکتری در دانشگاه واترلو کانادا از یک وبسایت برای تولید تصادفی عبارات شبه عمیق برای نشان دادن سهولت ساخت مزخرفات استفاده کرد. به عنوان مثال جمله زیر یکی از عبارات ساخته شده توسط این وبسایت است:

شفا رشد ما و امید است. ما جنبش داریم، زندگی می‌کنیم، ما دوباره به دنیا می‌آییم !!

پنیکوک و تیمی‌از محققان از 300 مورد آزمایشی برای امتیاز دهی به عمق این مزخرفات تصادفی در بازه قراردادی از 1 تا 5 استفاده کردند. به طور متوسط عبارات امتیاز 2.6 گرفتند، یعنی تا حدی عمیق به حساب می‌آمدند. جالب تر این که 27 درصد شرکت کنندگان میانگین امتیاز 3 به این عبارات دادند. یعنی بیش از یک چهارم افراد تصور می‌کردند این عبارات بی معنی عمیق یا خیلی عمیق هستند.

در آزمایشی دیگر این شرکت کنندگان در برابر مزخرفات تولید آدم‌های واقعی و نه فقط کامپیوتر هم قرار گرفتند. آن‌ها توییت‌های یکی از مدعیان عرفان‌های عصر جدید به نام دیپاک چوپرا (Deepak Chopra) را می‌خواندند و باید به میزان عمیق بودن آن امتیاز می‌دادند. شخصی که به نگران کردن فیزیکدان‌ها با استفاده خود از کلمات مکانیک کوانتوم در راهی به شدت غلط ، معروف است. زیست شناسان نیز دل خوشی از این شخص ندارند، عبارت زیر یکی از گفته‌های او است: “اما فعالیت ژن‌های شما می‌تواند به طور بالقوه عوض شود.

عجیب نیست که وقتی توییت‌های او در کنار مزخرفات تولید کامپیوتر قرار گرفت میانگین امتیازات با آزمایش اول یکی بود، یعنی مزخرفات تولید کامپیوتر یا انسان قابل تمایز نیستند.

آخرین آزمایش از شرکت کنندگان خواست اظهارات دنیوی و جملات عمیق مشهور را امتیاز دهی کنند. همانطور که پیش بینی می‌شد، عبارات دنیوی امتیاز بالایی نگرفتند در حالی که جملات الهام بخش مشهور مثل “شخصی که خیس شده ، از باران نمی‌ترسد .” عمیق به حساب آمده بودند.

باور مزخرفات

وقتی نتایج اشخاص با قابلیت‌های ریاضی، هوش سخنوری، عقاید مذهبی و توانایی تمایز بین حرف‌های لفظی و استعاری افراد مقایسه شد الگوی به نسبت روشنی پیدا شد. کسانی که بیشتر نظریه توطئه (در بیان این مفهوم گفته می‌شود گروه‌های کوچک و تیزهوشی دارای امکانات سیاسی، مالی، نظامی، روانی و علمی‌در پس تمام حوادث خوب و بد این دنیا هستند) را باور داشتند، کسانی که فکر می‌کردند پزشکی جایگزین (روش درمانی که توسط متخصصان در حیطه پزشکی رسمی‌قرار نگرفته و یا اثربخشی آن اثبات نشده است.) مفید است ، کسانی که استعاره‌ها و کنایه‌ها را با عبارات و اطلاعات مستقیم اشتباه می‌گرفتند ، باهوش ترین یا تحلیل گر ترین آدم‌ها نبودند.

مطالعه با جمله ای پر معنا و احتمالا عمیق خاتمه می‌یابد:
یک نکته مثبت در داشتن فهم بهتر از اینکه چطور مزخرفات دیگران را رد می‌کنیم این است که مزخرفات خودمان را بیشتر بشناسیم.

کارل سیگان (Carl Sagan)، کسی که در مقاله “هنر زیبای تشخیص مزخرفات” (The Fine Art of Baloney Detection) توضیح داد که چگونه مزخرفات شبه علمی‌را شناسایی می‌کند، احتمالا به این تحقیق علاقمند خواهد شد !

منبع

خلاصه مطلب
تمایل به باور مزخرفات نشان از هوش پایین دارد !
عنوان مطلب
تمایل به باور مزخرفات نشان از هوش پایین دارد !
توضیح کوتاه
تحقیق علمی‌جدیدی نشان داده که تمایل به باور مزخرفات و حرف‌های شبه علمی‌و یا شبه عمیق بیشتر در میان افرادی رواج دارد که از هوش و ذکاوت کمتری برخوردار هستند .
نویسنده

بیشتر بخوانید:

برای اولین بار با استفاده از خواص کوانتومی ،صدای اتم ضبط شد!... تنها یک روز از انتشار خبر استفاده از "اتم های مصنوعی" برای انجام کارهای خارق العاده با نور می گذرد، اما تازه نوبت به صوت رسیده است. در مقاله جدیدی که ...
بزرگ ترین جریان اقیانوسی دنیا چگونه به وجود آمده است؟... برای ده ها میلیون سال جریان اقیانوسی شدیدی که قاره قطب جنوب را احاطه می کند به شکل گیری آب و هوای کنونی دنیا کمک کرده است. بدون این جریان اقیانوسی قسم...
معنی و مفهوم همزمانی تصادفات جالب همیشه اتفاق می افتند اما آیا آن ها واقعا تصادفی هستند یا یک معنای پنهانی پشت آن ها است؟ جواب به باور شما به "همزمانی" بستگی دارد. کلمه...
تئوری تکامل :10 ویژگی مهم که انسان ها را از حیوانات متمایز می کند... از هر نظری که نگاه کنیم ، انسان ها موجودات عجیب و غریبی هستند . انسان ها تنها گونه هایی هستند که با مغز پر ظرفیت خود دنیای اطرافشان را به شدت تغییر دا...
زنبوری که زهرش سرطان را درمان می کند ! زنبور های سمی آوازه بدی دارند. آن ها نیش هایی دردناک دارند و به اندازه زنبور های عسل بامزه و سودمند نیستند. با این حال شاید زمان درخشش آن ها فرا رسیده...
ویدیو : با 10 تصور غلط علمی و تاریخ آشنا شوید... همه ما می دانیم چیزهایی که در مدرسه می آموزیم، لزوماً صحیح نیستند. گاهی اوقات توضیح دادن پدیده های علمی و وقایع تاریخی برای دانش آموزان با حذف برخی از...

درباره سیمین حمیدی

سیمین حمیدی
سیمین حمیدی یکی از نویسندگان ساختنی و فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار و دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت سیستم و بهره وری است.

پیشنهاد می کنیم

کش دادن بدن در صبح باعث بالا رفتن اعتماد به نفس می شود

بعد از خواب خودتان را کش بدهید،برای اعتماد به نفس مفید است !

بیدار شدن از خواب، آن هم اول صبح برای همه سخت است. اما روانشناس دانشگاه‌هاروارد …

پاسخ دهید