خانه / دنیای اطراف ما / تمایل به باور خرافات و مزخرفات ،نشان از هوش پایین دارد !

تمایل به باور خرافات و مزخرفات ،نشان از هوش پایین دارد !

همانطور که مارچلو تروتزی (Marcello Truzzi)، پروفسور شکاک و مشهور روانشناسی در ایالات متحده یک بار گفت: “ادعای زیاد، اثبات زیادی هم می خواهد!” اما متاسفانه این مفهوم مردم دنیا را از باور به چیز هایی که اشتباه هستند باز نمی دارد. مطالعه جدیدی که در نشریه قضاوت و تصمیم گیری (Judgment and Decision Making) چاپ شده نشان می دهد کسانی که بیشتر تمایل به باور خرافات و مزخرفات دارند، از هوش کمتری برخوردار هستند.

تمایل به باور مزخرفات نشان از هوش پایین دارد

حرف هایی که به نظر عمیق می رسند، مفاهیم به شدت مبهم و سخنان تقلبی شبه علمی همه به عنوان مزخرفات و خرافات شبه علمی برای نویسندگان مقاله مطرح بودند، کلمه ای که با 200 بار تکرار در مقاله رکورد حضور چنین کلمه ای در یک متن علمی را زد. یک نمونه ای از این مزخرفات می تواند مانند این جمله باشد: “مفهوم پنهان، زیبایی انتزاعی و بی نظیر را منتقل می کند.” این جمله کاملا بی معنی است اما به نظر می آید حرفی برای گفتن دارد زیرا ساختار زبانی دقیقی دارد که توجه ما را جلب می کند.

گوردون پنیکوک (Gordon Pennycook)، نامزد دوره دکتری در دانشگاه واترلو کانادا از یک وبسایت برای تولید تصادفی عبارات شبه عمیق برای نشان دادن سهولت ساخت مزخرفات استفاده کرد. به عنوان مثال جمله زیر یکی از عبارات ساخته شده توسط این وبسایت است:

شفا رشد ما و امید است. ما جنبش داریم، زندگی می کنیم، ما دوباره به دنیا می آییم !!

پنیکوک و تیمی از محققان از 300 مورد آزمایشی برای امتیاز دهی به عمق این مزخرفات تصادفی در بازه قراردادی از 1 تا 5 استفاده کردند. به طور متوسط عبارات امتیاز 2.6 گرفتند، یعنی تا حدی عمیق به حساب می آمدند. جالب تر این که 27 درصد شرکت کنندگان میانگین امتیاز 3 به این عبارات دادند. یعنی بیش از یک چهارم افراد تصور می کردند این عبارات بی معنی عمیق یا خیلی عمیق هستند.

در ساختنی بخوانید :  میراث شوروی: ایستگاه های اتوبوس خارق العاده

در آزمایشی دیگر این شرکت کنندگان در برابر مزخرفات تولید آدم های واقعی و نه فقط کامپیوتر هم قرار گرفتند. آن ها توییت های یکی از مدعیان عرفان های عصر جدید به نام دیپاک چوپرا (Deepak Chopra) را می خواندند و باید به میزان عمیق بودن آن امتیاز می دادند. شخصی که به نگران کردن فیزیکدان ها با استفاده خود از کلمات مکانیک کوانتوم در راهی به شدت غلط ، معروف است. زیست شناسان نیز دل خوشی از این شخص ندارند، عبارت زیر یکی از گفته های او است: “اما فعالیت ژن های شما می تواند به طور بالقوه عوض شود.

عجیب نیست که وقتی توییت های او در کنار مزخرفات تولید کامپیوتر قرار گرفت میانگین امتیازات با آزمایش اول یکی بود، یعنی مزخرفات تولید کامپیوتر یا انسان قابل تمایز نیستند.

آخرین آزمایش از شرکت کنندگان خواست اظهارات دنیوی و جملات عمیق مشهور را امتیاز دهی کنند. همانطور که پیش بینی می شد، عبارات دنیوی امتیاز بالایی نگرفتند در حالی که جملات الهام بخش مشهور مثل “شخصی که خیس شده ، از باران نمی ترسد .” عمیق به حساب آمده بودند.

باور مزخرفات

وقتی نتایج اشخاص با قابلیت های ریاضی، هوش سخنوری، عقاید مذهبی و توانایی تمایز بین حرف های لفظی و استعاری افراد مقایسه شد الگوی به نسبت روشنی پیدا شد. کسانی که بیشتر نظریه توطئه (در بیان این مفهوم گفته می‌شود گروه‌های کوچک و تیزهوشی دارای امکانات سیاسی، مالی، نظامی، روانی و علمی در پس تمام حوادث خوب و بد این دنیا هستند) را باور داشتند، کسانی که فکر می کردند پزشکی جایگزین (روش درمانی که توسط متخصصان در حیطه پزشکی رسمی قرار نگرفته و یا اثربخشی آن اثبات نشده است.) مفید است ، کسانی که استعاره ها و کنایه ها را با عبارات و اطلاعات مستقیم اشتباه می گرفتند ، باهوش ترین یا تحلیل گر ترین آدم ها نبودند.

در ساختنی بخوانید :  اتصال حیوانات به اینترنت میتواند به پیش بینی زلزله کمک کند

مطالعه با جمله ای پر معنا و احتمالا عمیق خاتمه می یابد:
یک نکته مثبت در داشتن فهم بهتر از اینکه چطور مزخرفات دیگران را رد می کنیم این است که مزخرفات خودمان را بیشتر بشناسیم.

کارل سیگان (Carl Sagan)، کسی که در مقاله “هنر زیبای تشخیص مزخرفات” (The Fine Art of Baloney Detection) توضیح داد که چگونه مزخرفات شبه علمی را شناسایی می کند، احتمالا به این تحقیق علاقمند خواهد شد !

منبع

خلاصه مطلب
تمایل به باور مزخرفات نشان از هوش پایین دارد !
عنوان مطلب
تمایل به باور مزخرفات نشان از هوش پایین دارد !
توضیح کوتاه
تحقیق علمی جدیدی نشان داده که تمایل به باور مزخرفات و حرف های شبه علمی و یا شبه عمیق بیشتر در میان افرادی رواج دارد که از هوش و ذکاوت کمتری برخوردار هستند .
نویسنده

بیشتر بخوانید:

اگر داخل یک سیاهچاله بیفتیم، چه اتفاقی می افتد؟... احتمالاً هیچکس از شنیدن اینکه سقوط داخل یک سیاهچاله عواقب بدی دارد، تعجب نخواهد کرد. عبور از افق رویداد حتی بدتر از این است که مجبور باشید تا ابد به ا...
ایفل ، استخوان و معماری اعجاب برانگیز همه برج ایفل را دوست دارند. برجی کلاسیک، نمایی که یادآور بی درنگ پاریس است.  پس شاید متعجب شوید اگر بدانید در هنگام ساخت برج منتقد های زیادی ستایش...
خبر علمی : دانشمندان قسمتی از حافظه را با نور پاک کردند... برای افراد مبتلا به سندروم استرس پس از سانحه یا PTSD، خاطرات بد بشدت می تواند زندگی روزمره را مختل کند. خاطرات دوره ای این افراد از مکان ها، حوادث یا ...
تئوری تکامل :10 ویژگی مهم که انسان ها را از حیوانات متمایز می کند... از هر نظری که نگاه کنیم ، انسان ها موجودات عجیب و غریبی هستند . انسان ها تنها گونه هایی هستند که با مغز پر ظرفیت خود دنیای اطرافشان را به شدت تغییر دا...
اخبار علمی :ارتباط مغز به مغز انسانی برای دومین بار ایجاد شد... محققان دانشگاه واشنگتن در ایالات متحده موفق شدند نوعی ارتباط غیرتهاجمی بین مغز دو انسان ایجاد کنند و امکان برقراری ارتباط بدون صحبت کردن بین این دو نف...
دارکوب خجالتی برای امنیت خود را شبیه پرندگان مهاجم می کند... دارکوب کلاهخود دار (Dryocopus galeatus) یک تاج به رنگ قرمز روشن بر سرش و خطوط سیاه و سفیدی در دو طرف بدنش دارد، شبیه دو گونه دارکوب دیگر در آمریکای جن...

درباره سیمین حمیدی

سیمین حمیدی
سیمین حمیدی یکی از نویسندگان ساختنی و فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار و دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت سیستم و بهره وری است.

پیشنهاد می کنیم

کش دادن بدن در صبح باعث بالا رفتن اعتماد به نفس می شود

بعد از خواب خودتان را کش بدهید،برای اعتماد به نفس مفید است !

بیدار شدن از خواب، آن هم اول صبح برای همه سخت است. اما روانشناس دانشگاه …

پاسخ دهید