خانه / دنیای اطراف ما / تمایل به باور خرافات و مزخرفات ،نشان از هوش پایین دارد !

تمایل به باور خرافات و مزخرفات ،نشان از هوش پایین دارد !

همانطور که مارچلو تروتزی (Marcello Truzzi)، پروفسور شکاک و مشهور روانشناسی در ایالات متحده یک بار گفت: “ادعای زیاد، اثبات زیادی هم می خواهد!” اما متاسفانه این مفهوم مردم دنیا را از باور به چیز هایی که اشتباه هستند باز نمی دارد. مطالعه جدیدی که در نشریه قضاوت و تصمیم گیری (Judgment and Decision Making) چاپ شده نشان می دهد کسانی که بیشتر تمایل به باور خرافات و مزخرفات دارند، از هوش کمتری برخوردار هستند.

تمایل به باور مزخرفات نشان از هوش پایین دارد

حرف هایی که به نظر عمیق می رسند، مفاهیم به شدت مبهم و سخنان تقلبی شبه علمی همه به عنوان مزخرفات و خرافات شبه علمی برای نویسندگان مقاله مطرح بودند، کلمه ای که با 200 بار تکرار در مقاله رکورد حضور چنین کلمه ای در یک متن علمی را زد. یک نمونه ای از این مزخرفات می تواند مانند این جمله باشد: “مفهوم پنهان، زیبایی انتزاعی و بی نظیر را منتقل می کند.” این جمله کاملا بی معنی است اما به نظر می آید حرفی برای گفتن دارد زیرا ساختار زبانی دقیقی دارد که توجه ما را جلب می کند.

گوردون پنیکوک (Gordon Pennycook)، نامزد دوره دکتری در دانشگاه واترلو کانادا از یک وبسایت برای تولید تصادفی عبارات شبه عمیق برای نشان دادن سهولت ساخت مزخرفات استفاده کرد. به عنوان مثال جمله زیر یکی از عبارات ساخته شده توسط این وبسایت است:

شفا رشد ما و امید است. ما جنبش داریم، زندگی می کنیم، ما دوباره به دنیا می آییم !!

پنیکوک و تیمی از محققان از 300 مورد آزمایشی برای امتیاز دهی به عمق این مزخرفات تصادفی در بازه قراردادی از 1 تا 5 استفاده کردند. به طور متوسط عبارات امتیاز 2.6 گرفتند، یعنی تا حدی عمیق به حساب می آمدند. جالب تر این که 27 درصد شرکت کنندگان میانگین امتیاز 3 به این عبارات دادند. یعنی بیش از یک چهارم افراد تصور می کردند این عبارات بی معنی عمیق یا خیلی عمیق هستند.

در ساختنی بخوانید :  12 مورد شگفت آور که شاید در زیر آب دریا پیدا کنید !

در آزمایشی دیگر این شرکت کنندگان در برابر مزخرفات تولید آدم های واقعی و نه فقط کامپیوتر هم قرار گرفتند. آن ها توییت های یکی از مدعیان عرفان های عصر جدید به نام دیپاک چوپرا (Deepak Chopra) را می خواندند و باید به میزان عمیق بودن آن امتیاز می دادند. شخصی که به نگران کردن فیزیکدان ها با استفاده خود از کلمات مکانیک کوانتوم در راهی به شدت غلط ، معروف است. زیست شناسان نیز دل خوشی از این شخص ندارند، عبارت زیر یکی از گفته های او است: “اما فعالیت ژن های شما می تواند به طور بالقوه عوض شود.

عجیب نیست که وقتی توییت های او در کنار مزخرفات تولید کامپیوتر قرار گرفت میانگین امتیازات با آزمایش اول یکی بود، یعنی مزخرفات تولید کامپیوتر یا انسان قابل تمایز نیستند.

آخرین آزمایش از شرکت کنندگان خواست اظهارات دنیوی و جملات عمیق مشهور را امتیاز دهی کنند. همانطور که پیش بینی می شد، عبارات دنیوی امتیاز بالایی نگرفتند در حالی که جملات الهام بخش مشهور مثل “شخصی که خیس شده ، از باران نمی ترسد .” عمیق به حساب آمده بودند.

باور مزخرفات

وقتی نتایج اشخاص با قابلیت های ریاضی، هوش سخنوری، عقاید مذهبی و توانایی تمایز بین حرف های لفظی و استعاری افراد مقایسه شد الگوی به نسبت روشنی پیدا شد. کسانی که بیشتر نظریه توطئه (در بیان این مفهوم گفته می‌شود گروه‌های کوچک و تیزهوشی دارای امکانات سیاسی، مالی، نظامی، روانی و علمی در پس تمام حوادث خوب و بد این دنیا هستند) را باور داشتند، کسانی که فکر می کردند پزشکی جایگزین (روش درمانی که توسط متخصصان در حیطه پزشکی رسمی قرار نگرفته و یا اثربخشی آن اثبات نشده است.) مفید است ، کسانی که استعاره ها و کنایه ها را با عبارات و اطلاعات مستقیم اشتباه می گرفتند ، باهوش ترین یا تحلیل گر ترین آدم ها نبودند.

در ساختنی بخوانید :  یافته علمی:نقص کره زمین مانع از سقوط ماهواره ها می شود!

مطالعه با جمله ای پر معنا و احتمالا عمیق خاتمه می یابد:
یک نکته مثبت در داشتن فهم بهتر از اینکه چطور مزخرفات دیگران را رد می کنیم این است که مزخرفات خودمان را بیشتر بشناسیم.

کارل سیگان (Carl Sagan)، کسی که در مقاله “هنر زیبای تشخیص مزخرفات” (The Fine Art of Baloney Detection) توضیح داد که چگونه مزخرفات شبه علمی را شناسایی می کند، احتمالا به این تحقیق علاقمند خواهد شد !

منبع

خلاصه مطلب
تمایل به باور مزخرفات نشان از هوش پایین دارد !
عنوان مطلب
تمایل به باور مزخرفات نشان از هوش پایین دارد !
توضیح کوتاه
تحقیق علمی جدیدی نشان داده که تمایل به باور مزخرفات و حرف های شبه علمی و یا شبه عمیق بیشتر در میان افرادی رواج دارد که از هوش و ذکاوت کمتری برخوردار هستند .
نویسنده

بیشتر بخوانید:

شکستن قولنج انگشت ها ، آتش بازی در مفاصل... آدم های دنیا به دو دسته کاملا متفاوت تقسیم می شوند: آن هایی که عاشق شکستن قولنج انگشت دستشان هستند و آن هایی که به شدت و با تمام وجود از این کار بیزار...
اختلال خلقی فصلی و هفت نشانه آن بیشتر آدم ها در روزهای سرد و کوتاه احساس غمگینی می کنند. برای بعضی ها تغییر فصل چیزی بیشتر از کمی غم می آورد، اختلال خلقی فصلی، نوعی افسردگی که می...
تماشای آکواریوم سلامت انسان را افزایش می دهد... بر اساس تحقیق جدیدی که نتایج آن در نشریه محیط و رفتار (Environment & Behavior) منتشر شده، نگاه کردن به آکواریوم می تواند باعث بهبود سلامت فیزیکی و...
اخبار علمی : پلاستیک جدیدی که در عرض 3 ساعت تجزیه میشود... پلاستیک یکی از مهمترین محصولات در سطح جهانی است و همه کاره بودن آن باعث شده تقریباً در تمام محصولات مورد استفاده قرار بگیرد؛ از قطعات الکترونیکی و مبل...
آیا سیاهچاله ها واقعاً وجود ندارند؟ در جوامع و اخبار علمی مطالعات و بحث های زیادی درباره اسرار سیاهچاله ها وجود دارد. اخیراً هم یکی از دانشمندان دانشگاه کارولینای شمالی، لورا مرسینی هاتن...
خوابگردی و عدم احساس درد در طول آن! بر اساس تحقیق جدیدی که در نشریه خواب (Sleep) منتشر شده، کسانی که در خواب راه می روند و در این حین از پنجره به بیرون یا از پله های پایین می افتند اثر د...

درباره سیمین حمیدی

سیمین حمیدی

سیمین حمیدی یکی از نویسندگان ساختنی و فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار و دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت سیستم و بهره وری است.

پیشنهاد می کنیم

کش دادن بدن در صبح باعث بالا رفتن اعتماد به نفس می شود

بعد از خواب خودتان را کش بدهید،برای اعتماد به نفس مفید است !

بیدار شدن از خواب، آن هم اول صبح برای همه سخت است. اما روانشناس دانشگاه …

پاسخ دهید