خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / فانوس تزیینی نخرید؛ با قوطی نوشابه یکی بسازید!

فانوس تزیینی نخرید؛ با قوطی نوشابه یکی بسازید!

اگر کمی خلاق و البته اهل ساختنی باشید حتماً می دانید که قوطی فلزی نوشابه به هیچ وجه دور ریختنی محسوب نمی شود و خیلی چیزها میتوان با آن ساخت. اولین چیزی که به ذهن میرسد اجاق مسافرتی است. اما با همین قوطی های به ظاهر بی مصرف می توان وسایل تزیینی هم ساخت؛ مثلاً جعبه کادویی یا فانوس تزیینی!

با قوطی های فلزی مواد خوراکی فانوس تزیینی بسازید
با قوطی های فلزی مواد خوراکی فانوس تزیینی بسازید

در این ساختنی یاد می گیرید که چطور با یک قوطی نوشابه و LED یک فانوس تزیینی بی نظیر بسازید. ساخت این فانوس ها بسیار ساده است و می توانید با کمی حوصله چند فانوس تزیینی در طرح های مختلف بسازید. ایده این ساختنی بسیار ساده است؛ یک طرح را با سوراخ های متعدد به جعبه منتقل می کنیم تا وقتی LED را داخلش می گذاریم نور از این سوراخ ها بیرون بزند.

این آموزش ساخت هم جزو مواردی است که دست تان کاملاً باز است و می توانید از هر طرحی که می خواهید استفاده کنید. حتی می توانید روی یک قوطی از چند طرح استفاده کنید. فقط باید در انتقال طرح به قوطی دقت کنید تا شکلی که فانوس تزیینی روی دیوار می اندازد با طرح یکی باشد.

گام اول : وسایل مورد نیاز

وسایل و ابزار مورد نیاز
وسایل و ابزار مورد نیاز
  • یک قوطی فلزی نوشیدنی – در قوطی نباید جدا شده باشد و داخلش هم باید مایع یخ زده باشد
  • طرح پرینت شده روی کاغذ
  • چسب نواری
  • چکش
  • قلم حکاکی یا هر ابزار دیگر با کارایی مشابه – با این آموزش ساخت خودتان یک قلم حکاکی بسازید
  • سیم فلزی – برای ساخت دسته فانوس
  • مدار LED به همراه باتری – اگر از ساخت مدار چیزی نمی دانید، مدار را از چراغ های تزیینی کوچک و بدون استفاده جدا کنید
  • پارچه کتان – یا هر چیز دیگری که نگذارد قوطی در حین کار قل بخورد
در ساختنی بخوانید :  با پرینتر سه بعدی کیف پول پلاستیکی بسازید

بعد از فراهم کردن وسایل و ابزار مورد نیاز باید طرح تان را انتخاب کنید. ما ا طرح یک برگ استفاده کرده ایم و اندازه آن را با اندازه قوطی تطبیق داده ایم. اگر خودتان طرح را نمی کشید و می خواهید از طرح های آماده استفاده کنید، حتماً قبل از پرینت اندازه آن را با اندازه قوطی تطبیق بدهید.

اگر می خواهید همین فانوس تزیینی را در اندازه های بزرگتر بسازید، باید دو نکته را در نظر داشته باشید. اول اینکه طرح طوری باشد که در اندازه بزرگ هم زیبایی خودش را حفظ کند. دوم اینکه یک در برای قوطی – قوطی کنسروهای چند لیتری، روغن و … – پیدا کنید تا نور داخل آن بماند. اندازه مدار LED هم باید به نسبت افزایش پیدا کند.

گام دوم : قوطی را سوراخ کنید

قوطی فلزی را با آب سرد پر کنید و اندازه شش میلیمتر سرش را خالی بگذارید. قوطی را برای 24 ساعت در فریز بگذارید تا آب خوب یخ بزند.

بعد از یخ بستن آب می توانید حکاکی طرح فانوس تزیینی را شروع کنید. یک حوله روی سطح صاف و سفت – مثل سیمان – پهن کنید تا سوراخ کردن قوطی راحت بشود. اگر طرح تان جزییات زیادی دارد و پیاده کردنش روی قوطی طول می کشد احتمالاً یخ داخل قوطی آب میشود. پس اگر لازم بود بطری را دوباره در فریزر بگذارید تا یخ ببندد.

برای این روش حکاکی بهتر است بجای ابزارهای برقی مثل دریل از قلم حکاکی استفاده کنید و سوراخ ها را با دست ایجاد کنید. دریل کردن باعث می شود قطر همه سوراخ ها یکی بشود که اصلاً برای ساخت فانوس تزیینی خوب نیست. متنوع بودن اندازه سوراخ ها باعث میشود نور با جلوه بهتری از فانوس بیرون بزند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت: منبع تغذیه قابل تنظیم بسازید

در انتقال طرح روی قوطی عجله نکنید و دقیقاً مشخص کنید که می خواهید کدام قسمت طرح بیشتر جلب توجه کند.

بعد از اینکه حکاکی طرح را تمام کردید، باید دسته فانوس تزیینی را بسازید. ابتدا طول دسته را مشخص کنید و سپس دو برابر آن سیم فلزی ببرید. روی دسته را دو سوراخ بزنید و دو سر سیم ها را داخل آن فرو کنید. سر سیم را هم کمی خم کنید تا از سوراخ بیرون نیاید.

گام سوم : مدار LED را آماده کنید

طرز ساخت مدار LED
طرز ساخت مدار LED

برای ساخت مدار از HB LED استفاده می کنیم که بیشتریم نور را دارد و با جریان 300 میلی آمپر روشن میشود. برای تغذیه این مدار هم از هشت باتری AA استفاده می کنیم. درایور LED را می توانید بخرید یا خودتان بسازید.

برای نصب این مدار هم از پیچ و مهره پلاستیکی استفاده کنید و آن را روی در قوطی ثابت کنید.

فانوس تزیینی آماده است

همانطور که در تصویر مشخص است هر طرف این فانوس تزیینی یک طرح دارد که باعث جذابیت و زیبایی بیشتر میشود. اگر این فانوس را ساختید، تصویرش را برای ساختنی ارسال کنید.

منبع

بیشتر بخوانید:

با پیچ و تخته بدون استفاده پلاک فلزی شیک و منحصر به فرد بسازید... با یک تخته چوب کهنه و چند بسته پیچ می‌توانید شیک ترین و متفاوت ترین پلاک محله را بسازید. برای ساخت پلاک فلزی با این روش نیاز به ابزار خاصی ندارید؛ دری...
آموزش چرم دوزی : چطور چرم را برای دوختن بچسبانیم؟... اگر شما هم دوست دارید چرم دوزی را یاد بگیرید اما نمی دانید از کجا شروع کنید، این دوره آموزش چرم دوزی برایتان مناسب است. چرم دوزی بیشتر از مهارت نیاز ب...
هدبورد تخت خواب با طرح دلخواه تان بسازید... هدبورد تخت خواب یکی از اجزای مهم اتاق خواب است که اهمیت زیادی در دکوراسیون دارد. در این ساختنی یاد می گیرید چطور با کمترین هزینه یک هدبورد با طرح دلخو...
آموزش ساخت : پاور بانک خورشیدی پرتابل بسازید... امروز طرز ساخت یک پاور بانک خورشیدی را در ساختنی یاد می گیرید که همه انتظارات شما از تولید انرژی خورشیدی را برآورده میکند. این پاور بانک همه قطعات لاز...
یک پروژه سرگرم کننده : شعله افکن کنترل از راه دور بسازید!... در این ساختنی یاد می گیرید چطور با وسایل ارزان یک شعله افکن بسازید. بدنه این شعله افکن از چند الوار، میله برنجی (به عنوان لوله اگزوز) و یک سرووی قوی ب...
آموزش ساخت : شارژر خورشیدی جیبی بسازید در ساختنی طرز ساخت انواع شارژر و شارژر خورشیدی پیدا میشود. در این پست هم می توانید ساخت کوچکترین شارژر خورشیدی ساختنی را یاد بگیرید. اندازه سلول های خ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید