خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / فانوس تزیینی نخرید؛ با قوطی نوشابه یکی بسازید!

فانوس تزیینی نخرید؛ با قوطی نوشابه یکی بسازید!

اگر کمی خلاق و البته اهل ساختنی باشید حتماً می دانید که قوطی فلزی نوشابه به هیچ وجه دور ریختنی محسوب نمی شود و خیلی چیزها میتوان با آن ساخت. اولین چیزی که به ذهن میرسد اجاق مسافرتی است. اما با همین قوطی های به ظاهر بی مصرف می توان وسایل تزیینی هم ساخت؛ مثلاً جعبه کادویی یا فانوس تزیینی!

با قوطی های فلزی مواد خوراکی فانوس تزیینی بسازید
با قوطی های فلزی مواد خوراکی فانوس تزیینی بسازید

در این ساختنی یاد می گیرید که چطور با یک قوطی نوشابه و LED یک فانوس تزیینی بی نظیر بسازید. ساخت این فانوس ها بسیار ساده است و می توانید با کمی حوصله چند فانوس تزیینی در طرح های مختلف بسازید. ایده این ساختنی بسیار ساده است؛ یک طرح را با سوراخ های متعدد به جعبه منتقل می کنیم تا وقتی LED را داخلش می گذاریم نور از این سوراخ ها بیرون بزند.

این آموزش ساخت هم جزو مواردی است که دست تان کاملاً باز است و می توانید از هر طرحی که می خواهید استفاده کنید. حتی می توانید روی یک قوطی از چند طرح استفاده کنید. فقط باید در انتقال طرح به قوطی دقت کنید تا شکلی که فانوس تزیینی روی دیوار می اندازد با طرح یکی باشد.

گام اول : وسایل مورد نیاز

وسایل و ابزار مورد نیاز
وسایل و ابزار مورد نیاز
  • یک قوطی فلزی نوشیدنی – در قوطی نباید جدا شده باشد و داخلش هم باید مایع یخ زده باشد
  • طرح پرینت شده روی کاغذ
  • چسب نواری
  • چکش
  • قلم حکاکی یا هر ابزار دیگر با کارایی مشابه – با این آموزش ساخت خودتان یک قلم حکاکی بسازید
  • سیم فلزی – برای ساخت دسته فانوس
  • مدار LED به همراه باتری – اگر از ساخت مدار چیزی نمی دانید، مدار را از چراغ های تزیینی کوچک و بدون استفاده جدا کنید
  • پارچه کتان – یا هر چیز دیگری که نگذارد قوطی در حین کار قل بخورد
در ساختنی بخوانید :  پایه گلدان چوبی بسازید و به گلدان هایتان سر و سامان بدهید

بعد از فراهم کردن وسایل و ابزار مورد نیاز باید طرح تان را انتخاب کنید. ما ا طرح یک برگ استفاده کرده ایم و اندازه آن را با اندازه قوطی تطبیق داده ایم. اگر خودتان طرح را نمی کشید و می خواهید از طرح های آماده استفاده کنید، حتماً قبل از پرینت اندازه آن را با اندازه قوطی تطبیق بدهید.

اگر می خواهید همین فانوس تزیینی را در اندازه های بزرگتر بسازید، باید دو نکته را در نظر داشته باشید. اول اینکه طرح طوری باشد که در اندازه بزرگ هم زیبایی خودش را حفظ کند. دوم اینکه یک در برای قوطی – قوطی کنسروهای چند لیتری، روغن و … – پیدا کنید تا نور داخل آن بماند. اندازه مدار LED هم باید به نسبت افزایش پیدا کند.

گام دوم : قوطی را سوراخ کنید

قوطی فلزی را با آب سرد پر کنید و اندازه شش میلیمتر سرش را خالی بگذارید. قوطی را برای 24 ساعت در فریز بگذارید تا آب خوب یخ بزند.

بعد از یخ بستن آب می توانید حکاکی طرح فانوس تزیینی را شروع کنید. یک حوله روی سطح صاف و سفت – مثل سیمان – پهن کنید تا سوراخ کردن قوطی راحت بشود. اگر طرح تان جزییات زیادی دارد و پیاده کردنش روی قوطی طول می کشد احتمالاً یخ داخل قوطی آب میشود. پس اگر لازم بود بطری را دوباره در فریزر بگذارید تا یخ ببندد.

برای این روش حکاکی بهتر است بجای ابزارهای برقی مثل دریل از قلم حکاکی استفاده کنید و سوراخ ها را با دست ایجاد کنید. دریل کردن باعث می شود قطر همه سوراخ ها یکی بشود که اصلاً برای ساخت فانوس تزیینی خوب نیست. متنوع بودن اندازه سوراخ ها باعث میشود نور با جلوه بهتری از فانوس بیرون بزند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : پایه تبلت و گوشی رومیزی بسازید

در انتقال طرح روی قوطی عجله نکنید و دقیقاً مشخص کنید که می خواهید کدام قسمت طرح بیشتر جلب توجه کند.

بعد از اینکه حکاکی طرح را تمام کردید، باید دسته فانوس تزیینی را بسازید. ابتدا طول دسته را مشخص کنید و سپس دو برابر آن سیم فلزی ببرید. روی دسته را دو سوراخ بزنید و دو سر سیم ها را داخل آن فرو کنید. سر سیم را هم کمی خم کنید تا از سوراخ بیرون نیاید.

گام سوم : مدار LED را آماده کنید

طرز ساخت مدار LED
طرز ساخت مدار LED

برای ساخت مدار از HB LED استفاده می کنیم که بیشتریم نور را دارد و با جریان 300 میلی آمپر روشن میشود. برای تغذیه این مدار هم از هشت باتری AA استفاده می کنیم. درایور LED را می توانید بخرید یا خودتان بسازید.

برای نصب این مدار هم از پیچ و مهره پلاستیکی استفاده کنید و آن را روی در قوطی ثابت کنید.

فانوس تزیینی آماده است

همانطور که در تصویر مشخص است هر طرف این فانوس تزیینی یک طرح دارد که باعث جذابیت و زیبایی بیشتر میشود. اگر این فانوس را ساختید، تصویرش را برای ساختنی ارسال کنید.

منبع

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت مدار خوشبوکننده هوای اتوماتیک ارزان و ساده... در این ساختنی آموزش ساخت یک مدار خوشبوکننده هوا را یاد می گیرید که کاملاً اتوماتیک است. با این مدار ساده و ارزان می توانید رایحه های خوشبوکننده هوا را...
آموزش دوخت کیف دوشی پارچه ای ساده و جادار... اگر دنبال یک کیف دوشی پارچه ای می گردید که برای گوشی، کیف پول، مدارک و سایر وسایل سبک تان جا داشته باشد و در عین حال سبک باشد، خودتان دست بکار بشوید و...
آموزش ساخت لامپ LED لوله ای با وسایل ارزان و در دسترس... حتماً شما هم لامپ های LED ماموران راهنمایی و رانندگی را دیده اید؟ لامپ های قرمز و آبی که مرتب رنگ شان عوض می شود و درخشش زیادی هم دارند. در این ساختنی...
با پرینتر سه بعدی مدل منظومه شمسی کامل و چرخنده بسازید... مدل منظومه شمسی یا افلاک نما یک مدل مکانیکی از منظومه شمسی است که موقعیت نسبی و حرکات سیاره ها و قمرها را طبق مدل خورشید مرکزی نمایش می دهد.در این ساخ...
با تکنیک ساده نقاشی روی دیوار تغییر دکوراسیون بدهید!... شما برای تغییر دکوراسیون اتاق های خانه تان چکار می کنید؟ احتمالاً اولین گزینه هایی که به ذهن خیلی از ما می آید عوض کردن کاغذ دیواری، مبلمان جدید یا رن...
با آردوینو سینت سایزر بسازید ساخت سینت سایزر را آردوینو ایده خیلی پیچیده ای ندارد. همه چیز به لطف یک کتابخانه آردوینو به نام Tone Library ممکن می شود (آموزش نصب کتابخانه آردوینو ر...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید