خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / فانوس تزیینی نخرید؛ با قوطی نوشابه یکی بسازید!

فانوس تزیینی نخرید؛ با قوطی نوشابه یکی بسازید!

اگر کمی‌خلاق و البته اهل ساختنی باشید حتماً می‌دانید که قوطی فلزی نوشابه به هیچ وجه دور ریختنی محسوب نمی‌شود و خیلی چیزها میتوان با آن ساخت. اولین چیزی که به ذهن میرسد اجاق مسافرتی است. اما با همین قوطی‌های به ظاهر بی مصرف می‌توان وسایل تزیینی هم ساخت؛ مثلاً جعبه کادویی یا فانوس تزیینی!

با قوطی‌های فلزی مواد خوراکی فانوس تزیینی بسازید
با قوطی‌های فلزی مواد خوراکی فانوس تزیینی بسازید

در این ساختنی یاد می‌گیرید که چطور با یک قوطی نوشابه و LED یک فانوس تزیینی بی نظیر بسازید. ساخت این فانوس‌ها بسیار ساده است و می‌توانید با کمی‌حوصله چند فانوس تزیینی در طرح‌های مختلف بسازید. ایده این ساختنی بسیار ساده است؛ یک طرح را با سوراخ‌های متعدد به جعبه منتقل می‌کنیم تا وقتی LED را داخلش می‌گذاریم نور از این سوراخ‌ها بیرون بزند.

این آموزش ساخت هم جزو مواردی است که دست تان کاملاً باز است و می‌توانید از هر طرحی که می‌خواهید استفاده کنید. حتی می‌توانید روی یک قوطی از چند طرح استفاده کنید. فقط باید در انتقال طرح به قوطی دقت کنید تا شکلی که فانوس تزیینی روی دیوار می‌اندازد با طرح یکی باشد.

گام اول : وسایل مورد نیاز

وسایل و ابزار مورد نیاز
وسایل و ابزار مورد نیاز
  • یک قوطی فلزی نوشیدنی – در قوطی نباید جدا شده باشد و داخلش هم باید مایع یخ زده باشد
  • طرح پرینت شده روی کاغذ
  • چسب نواری
  • چکش
  • قلم حکاکی یا هر ابزار دیگر با کارایی مشابه – با این آموزش ساخت خودتان یک قلم حکاکی بسازید
  • سیم فلزی – برای ساخت دسته فانوس
  • مدار LED به همراه باتری – اگر از ساخت مدار چیزی نمی‌دانید، مدار را از چراغ‌های تزیینی کوچک و بدون استفاده جدا کنید
  • پارچه کتان – یا هر چیز دیگری که نگذارد قوطی در حین کار قل بخورد
در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : بدون مهارت خیاطی پیژامه بدوزید

بعد از فراهم کردن وسایل و ابزار مورد نیاز باید طرح تان را انتخاب کنید. ما ا طرح یک برگ استفاده کرده ایم و اندازه آن را با اندازه قوطی تطبیق داده ایم. اگر خودتان طرح را نمی‌کشید و می‌خواهید از طرح‌های آماده استفاده کنید، حتماً قبل از پرینت اندازه آن را با اندازه قوطی تطبیق بدهید.

اگر می‌خواهید همین فانوس تزیینی را در اندازه‌های بزرگتر بسازید، باید دو نکته را در نظر داشته باشید. اول اینکه طرح طوری باشد که در اندازه بزرگ هم زیبایی خودش را حفظ کند. دوم اینکه یک در برای قوطی – قوطی کنسروهای چند لیتری، روغن و … – پیدا کنید تا نور داخل آن بماند. اندازه مدار LED هم باید به نسبت افزایش پیدا کند.

گام دوم : قوطی را سوراخ کنید

قوطی فلزی را با آب سرد پر کنید و اندازه شش میلیمتر سرش را خالی بگذارید. قوطی را برای 24 ساعت در فریز بگذارید تا آب خوب یخ بزند.

بعد از یخ بستن آب می‌توانید حکاکی طرح فانوس تزیینی را شروع کنید. یک حوله روی سطح صاف و سفت – مثل سیمان – پهن کنید تا سوراخ کردن قوطی راحت بشود. اگر طرح تان جزییات زیادی دارد و پیاده کردنش روی قوطی طول می‌کشد احتمالاً یخ داخل قوطی آب میشود. پس اگر لازم بود بطری را دوباره در فریزر بگذارید تا یخ ببندد.

برای این روش حکاکی بهتر است بجای ابزارهای برقی مثل دریل از قلم حکاکی استفاده کنید و سوراخ‌ها را با دست ایجاد کنید. دریل کردن باعث می‌شود قطر همه سوراخ‌ها یکی بشود که اصلاً برای ساخت فانوس تزیینی خوب نیست. متنوع بودن اندازه سوراخ‌ها باعث میشود نور با جلوه بهتری از فانوس بیرون بزند.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : انگشتر چوبی با سنگ های تزیینی بسازید

در انتقال طرح روی قوطی عجله نکنید و دقیقاً مشخص کنید که می‌خواهید کدام قسمت طرح بیشتر جلب توجه کند.

بعد از اینکه حکاکی طرح را تمام کردید، باید دسته فانوس تزیینی را بسازید. ابتدا طول دسته را مشخص کنید و سپس دو برابر آن سیم فلزی ببرید. روی دسته را دو سوراخ بزنید و دو سر سیم‌ها را داخل آن فرو کنید. سر سیم را هم کمی‌خم کنید تا از سوراخ بیرون نیاید.

گام سوم : مدار LED را آماده کنید

طرز ساخت مدار LED
طرز ساخت مدار LED

برای ساخت مدار از HB LED استفاده می‌کنیم که بیشتریم نور را دارد و با جریان 300 میلی آمپر روشن میشود. برای تغذیه این مدار هم از هشت باتری AA استفاده می‌کنیم. درایور LED را می‌توانید بخرید یا خودتان بسازید.

برای نصب این مدار هم از پیچ و مهره پلاستیکی استفاده کنید و آن را روی در قوطی ثابت کنید.

فانوس تزیینی آماده است

همانطور که در تصویر مشخص است هر طرف این فانوس تزیینی یک طرح دارد که باعث جذابیت و زیبایی بیشتر میشود. اگر این فانوس را ساختید، تصویرش را برای ساختنی ارسال کنید.

منبع

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : با سرب درخت تزیینی درست کنید... در این پست ساختنی طرز ساخت یک درخت تزیینی مصنوعی را یاد می گیرید. این کاردستی بیشتر از اینکه هنری باشد با علم سر و کار دارد. این درخت با سرب و روی ساخ...
آموزش ساخت : ساعت دیواری قدیمی تان را نو کنید... اگر یک ساعت قدیمی دارید که ظاهرش حسابی کهنه شده یا ساعتی هدیه گرفته اید که ظاهرش را دوست ندارید، دست بکار شوید و آن را نو کنید. در این ساختنی یاد می گ...
آموزش ساخت : رنگ رسانا (Conductive Paint) بسازید... در این ساختنی بازهم سراغ روش ساخت مواد شیمیایی بسیار جالب و البته گران رفته ایم : رنگ رسانا یا رنگ هادی جریان الکتریسیته. رنگ رسانا بسیار جالب و کاربر...
آموزش ساخت : تلسکوپ دابسونی بسازید شاید ایده ساخت تلسکوپ برای کسانی که با نجوم آشنایی ندارند، خیلی جالب نباشد اما برای طرفداران علم نجوم خیلی مفید خواهد بود. در این پست ساختنی طرز ساخت ...
دستور تهیه : بستنی یخی رنگین کمانی درست کنید... تابستان فصل نوشیدنی ها و دسرهای خنک است و بستنی یخی یکی از محبوب ترین دسرهای این فصل است. تنوع میوه در فصل گرم سال بیشتر است و به همین خاطر درست کردن ...
با یک قاشق و ابزار کارگاهی ساده اسپورک (قاشق سفری) بسازید... اسپورک نام نوعی قاشق است که است که کار قاشق، چنگال و کارد را به صورت همزمان انجام می دهد. اسپورک معمولاً گران است و تکی فروخته نمی شود. اگر می خواهید ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با استفاده از آینه بین نهایت ساعت دیواری LED متفاوت بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت آینه بی نهایت را یاد گرفته اید. در این ساختنی …

پاسخ دهید