خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / دستگاه کنترل لوازم برقی با پیامک (SMS) بسازید [ پروژه AVR ]

دستگاه کنترل لوازم برقی با پیامک (SMS) بسازید [ پروژه AVR ]

حتما برای شما هم پیش آمده است که از خانه یا محل کار خود دور باشید و ناگهان یادتان بیاید که باید یک وسیله الکتریکی یا لامپ های روشنایی را روشن و یا خاموش می کردید یا شرایط کارتان به شکلی باشد که بایستی در زمان مشخصی یک دستگاه را روشن و یا خاموش کنید.در این مواقع آرزو می کنید دستگاهی وجود داشت که می توانستید آن را با گوشی تلفن همراه خود و از راه دور کنترل کنید، دستگاه کنترل لوازم برقی با پیامک (SMS) چاره کار شماست !
با دستگاه کنترل لوازم برقی با پیامک می توانید از هر نقطه ای از جهان – که البته شبکه موبایل داشته باشد ! – لوازم و وسایل برقی خود مانند لامپ های روشنایی ، ماشین لباس شویی ، چای ساز و قهوه ساز ، پمپ آب ، سیستم آبیاری اتوماتیک و … را تنها با ارسال پیامک کنترل کنید. در این مطلب ساختنی ، روش ساخت یک دستگاه کنترل لوازم برقی با پیامک کاربردی را به شما می دهیم.

ابزار و قطعات مورد نیاز :

 • IC میکرو کنترلر ATMEGA16 از سری AVR کارخانه ATMEL
 • نمایشگر LCD کاراکتری دو خطی
 • ماژول GSM ( ماژول های SIM900 و SIM300 )
 • یک منبع تغذیه یا آداپتور 12 ولت حداقل 2 آمپری
 • یک سیمکارت سالم و دارای شارژ
 • سوییچ رله (Relay)
 • ترانزیستور BC547
 • دیود IN4007
 • مقاومت 10 کیلو اهمی (10k)
 • مقاومت 220 اهمی
 • پتانسیومتر 10 کیلو اهمی
 • خازن 22 پیکو فاراد
 • خازن 1 میکرو فاراد
 • کرستال کوارتز
 • یک رایانه روزمیزی (PC) یا لپتاپ برای برنامه ریزی میکرو کنترلر
 • دستگاه برنامه ریزی میکرو کنترلر های AVR

نقشه مدار الکترونیکی دستگاه کنترل لوازم برقی با اس ام اس:

نقشه مدار الکترونیکی دستگاه کنترل لوازم برقی با پیامک (SMS)
نقشه مدار الکترونیکی دستگاه کنترل لوازم برقی با پیامک (SMS)

توضیحات مدار:

مدار الکترونیکی دستگاه کنترل لوازم برقی با پیامک نیاز به آشنایی با میکرو کنترلر های AVR ، ساخت برد های PCB و طرز کار رله ها دارد. پیشنهاد می کنیم اگر آشنایی در مورد این موارد ندارید . ابتدا با استفاده از آموزش های ساختنی ، آشنایی لازم با این موارد را به دست آورید.

قلب مدار الکترونیکی دستگاه کنترل لوازم برقی با پیامک (SMS) ، میکرو کنترلر AVR مدل ATMEGA16 است که تقریبا معروف ترین و شناخته شده ترین میکرو کنترلر تولیدی شرکت ATMEL است . سهولت و سادگی کار با این تراشه ، برنامه ریزی آسان و امکانات زیاد از جمله 4 پورت ارتباطی 8 بیتی ، 8 مبدل ADC با دقت 10 بیت ، تایمر نگهبان ، امکان برقراری ارتباط سریال با سایر ماژول ها از جمله ماژول های GSM ، دارا بودن 3 تایمر داخلی ، خروجی های PWM و … تنها گوشه ای از امکانات این میکرو کنترلر AVR است. قیمت بسیار پایین این IC هم یکی از نکات مثبت این محصول به شمار می رود.

همان طور که نقشه مدار می بینید، ماژول مودم GSM با ارتباط سریال به میکرو کنترلر متصل است ، نمایگشر کاراکتری LCD هم به پورت A متصل شده است . برنامه نویس پایه PB4 را به عنوان خروجی فعال کننده سوییچ رله در نظر گرفته است . البته ولتاژ میکرو کنترلر AVR که حداکثر 5 ولت است نمی تواند به شکل مستقیم رله های 12 ولتی به کار رفته در این پروژه را فعال کند . برای همین از مکانیزم زیر کمک گرفته شده است.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت: یک ماسک هنری متفاوت بسازید

با فعال شدن پایه PB4 که به پایه بیس ترانزیستور BC547 متصل شده است . ترانزیستور روشن می شود و جریان را از کالکتور به امیتر هدایت می کند ، این اتفاق باعث می شود که اختلاف ولتاژ بین پایه های کالکتور و امیتر ترانزیستور تا حدود 0.2 ولت سقوط کند. (قبل از از روشن شدن ترانزیستور ، به دلیل عبور نکردن جریان ، ولتاژ کاکتور 12 ولت بود.) این پدیده باعث می شود که اختلاف پتانسیل بین دو پایه فرمان رله که قبل از جاری شدن جریان صفر بود ، تبدیل به 11.8 شود که بسیار نزدیک به 12 ولت است. این امر رله را فعال کرده و رله را وصل می کند.دیود مورد استفاده در این مدار نیز برای کاربرد دیود هرزگرد رله استفاده می شود. (رله چیست و چگونه کار می کند ؟)

توضیحات کد برنامه نویسی پروژه دستگاه کنترل لوازم برقی با پیامک :

کد میکرو کنترلر AVR پروژه دستگاه کنترل لوازم برقی با SMS با استفاده از کتابخانه توابع “GSM.h” و “LCD.h” نوشته شده است. این دو کتابخانه توابع مورد نیاز برای کار با ماژول مودم GSM و ارتباط با LCD را در خود دارند. کتابخانه LCD جزو کتابخانه های استاندارد کد ویژن است . کتابخانه GSM را نیز از اینجا دریافت کنید:

در ساختنی بخوانید :  با کمترین هزینه دستگاه تست پیوستگی مدار بسازید

این کد برنامه نویسی به وسیله کد ویژن (CodeVision) کامپایلر معروف میکرو کنترلر های AVR و با زبان C نوشته شده است.

توابع استفاده شده از کتابخانه GSM در کد ویژن:

Gsm_init() :

این تابع کارهای ضروری در ابتدای کار با ماژول مودم GSM ، از جمله چک کردن حضور موردم GSM با فرستادن فرمان “AT\r” ، چک کردن وجود سیمکارت در مورم ، وضعیت شبکه و قرار داشتن مودم در حالت آماده برای ارسال پیامک را انجام می دهد.

gsm_read() :

شروع به خواندن اولین پیامک موجود در حافظه مورم GSM می کند. اگر پیامکی در خانه اول حافظه موجود بود ، 9 کاراکتر (حرف) اول پیامک را در آرایه ای به نام msg[] ذخیره می کند. سپس آزمایش می کند که آیا نوشته ذخیره شده در آرایه با دستور های تعریف شده (کلیدواژه های دستور) همخوانی دارد یا خیر ، یا به عبارتی پیامک معنی دار است یا نه .

Gsm_delete():

پیامک های موجود در حافظه مودم GSM را پاک می کند.

Gsm_waitfor(char c):

منتظر خوانده شدن یک حرف (کاراکتر) مشخص و تعریف شده می ماند. اگر زمان انتظار از حدی که در تایمر نگهبان (Watch dog) تعریف شود بیشتر باشد. کل برنامه از ابتدا اجرا می شود.

الگوریتم برنامه نویسی دستگاه کنترل لوازم برقی با پیامک:

 1. پایه 4 پورت A را برای روشن شدن LCD تغییر بده .
 2. ماژول مودم GSM را راه اندازی کن و در حالت متنی (Text Mode) قرار بده.
 3. پیامک های از پیش باقی مانده در مودم GSM را پاک کن.
 4. وارد یک حلقه بینهایت شو که همواره منتظر رسیدن پیامک جدید است.
 5. اگر پیامک جدیدی رسید ، 9 کاراکتر اول آن را در آرایه ای به نام msg[] ذخیره کن. شماره تلفن همراه فرستنده پیامک را در آرایه number[] ذخیره کن.
 6. شماره تلفن و محتوای پیامک را روی صفحه LCD به نمایش در آور
 7. پیامک ذخیره شده را برای پیدا کردن کلید واژه ” Motor on” جستجو کن ، اگر محتوا همین بود پایه PB4 را به 1 (High) تغییر حالت بده تا رله وصل شود.
 8. پیامک ذخیره شده را برای پیدا کردن کلید واژه “Motor off” جستجو کن ، اگر محتوا همین بود پایه PB4 را به 0 (Low) تغییر حالت بده تا رله قطع شود .
 9. به هر حال پیامک را پاک کن و منتظر پیامک های بعدی بمان.
در ساختنی بخوانید :  با ماشین های کنترلی قدیمی ربات خورشیدی بسازید!

عیب یابی مدار :

 • LCD چیزی نشان نمی دهد یا جعبه های سیاه نشان می دهد :
  پتانسومتر وصل شده به پایه وضوح (کنتراست) تصویر را تغییر دهید تا کاراکتر را نشان داده شوند.
 • وسیله برقی روشن نشد:
  ابتدا دقت کنید که پیامک حاوی دستور درست را ارسال می کنید (پیامک باید انگلیسی باشد). یادتان باشد که پس از دستور Motor on یک فاصله (Space) قرار دهید و پس از دستور Motor off نیازی به فاصله نیست. اگر مشکل حل نشد دقت کنید که پس از فرستادن پیامک ، LCD پیامک شما را درست نشان می دهد یا خیر.

نکات مهم در ساخت مدار دستگاه کنترل لوازم برقی با پیامک :

 • بهتر است برد انتخابی برای پیاده سازی PCB مدار ، دارای کیفیت بالایی باشد.
 • منبع تغذیه مورد استفاده برای روشن کردن این دستگاه باید از نوع سوییچینگ باشد و نوسان ولتاژ بالایی نداشته باشد.
 • سیم کارت مورد استفاده شما در دستگاه کنترل لوازم برقی با SMS نباید دارای PIN Code باشد.
 • توجه داشته باشید که ماژول GSM دارای آنتن مناسب باشد.
 • ماژول های مودم GSM امواج الکترو مغناطیسی در فرکانس حدود یک گیگاهرتز از خود ساتع می کنند. آن ها را در محل های دارای بخارات قابل اشتعال زا مانند پمپ بنزین ها و محل هایی که مواد شیمیایی منفجره و یا حساس به امواج الکترو مغناطیسی هستند به کار نبرید.
 • دستگاه کنترل لوازم برقی با پیامک (SMS) آمورش داده شده در این مقاله می تواند یک وسیله برقی را کنترل کند. اما شما می توانید با تغییراتی در کد برنامه نویسی و اضافه کردن چند رله دیگر با خروجی های دیگر میکرو کنترلر AVR ، چندین وسیله برقی را با یک دستگاه کنترل کنید.

منبع / با تغییرات و مطالب اضافه از ساختنی

خلاصه مطلب
دستگاه کنترل لوازم برقی با پیامک (SMS)
عنوان مطلب
دستگاه کنترل لوازم برقی با پیامک (SMS)
توضیح کوتاه
آموزش ساخت یک دستگاه کنترل لوازم برقی با پیامک (SMS) برای کنترل لوازم و وسایل برقی
نویسنده

بیشتر بخوانید:

دستگاه تصفیه هوا با فیلتر کربن فعال بسازید... اخیراً استفاده از کربن فعال یا کربن اکتیو در ساخت فیلترهای هوا و دستگاه تصفیه هوا خیلی زیاد شده است. فیلترهای کربنی مزایایی دارند که کارایی دستگاه تصف...
آموزش ساخت : یک هواپیمای مدل ساده بسازید... ساخت هواپیمای مدل میتوانید خیلی سخت یا خیلی ساده باشد. میزان سختی کار هم بستگی به مدلی که انتخاب می کنید، دارد. اگر یک کوادکوپتر کامل را به عنوان مدل ...
آموزش ساخت : اسکی بال بسازید و بازی کنید... بیشتر ما تجربه بازی با اسکی بال در شهربازی ها را داریم. حالا در این پست یاد می گیرید که چطور یک در خانه یک اسکی بال بسازید. اسکی بال یک بازی شبیه بولی...
یک کاردستی ساده و آموزشی؛ موتور سلونوئیدی ساده بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک موتور سلونوئیدی ساده را یاد می گیرید که با وسایل ارزان ساخته می شود. برای ساخت این موتور نیاز به مهارت خاص یا آشنایی با الکت...
با ارزان ترین وسایل دستگاه صابون ریز اتوماتیک بسازید... اگر از ساخت وسایل کاربردی برای زندگی روزمره تان لذت می برید، این دستگاه صابون ریز اتوماتیک را بسازید. این دستگاه با چند قطعه الکترونیکی ساده مثل پمپ آ...
آموزش ساخت گلخانه ارزان و کم هزینه با سیستم آب پاش... در این ساختنی یاد می گیرید چطور با کمترین هزینه یک گلخانه کوچک با سیستم آب پاش بسازید. ساخت گلخانه با این روش بسیار ساده است و نیاز به ابزار خاصی ندار...

درباره مهرداد جمالی

مهرداد جمالی
مهرداد جمالی ، متولد 1367 ، دانش آموخته رشته لیسانس مهندسی مخابرات دانشگاه ملی زنجان و دانشجوی ارشد مدیریت صنعتی است. وی بنیان گذار اصلی پروژه ساختنی و یکی از مدیران ارشد وبسایت است.

پیشنهاد می کنیم

کنترل سرعت موتور DC با استفاده از AVR

کنترل سرعت موتور DC با PWM در AVR Atmega32

استفاده از PWM (مدولاسیون پهنای پالس) برای کنترل دستگاه به عنوان یک روش معمول در …

۳ دیدگاه ها

 1. سلام میشه ساخت کنترل رله با sim900a و اردوینو رو بذازید ؟

 2. سلام
  عکس پروتئوس کیفیت بالاتر دارید بإآرید
  الان کریستالش معلوم نیست چند مگا هرتزه

پاسخ دهید