خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / دستگاه کنترل لوازم برقی با پیامک (SMS) بسازید [ پروژه AVR ]

دستگاه کنترل لوازم برقی با پیامک (SMS) بسازید [ پروژه AVR ]

حتما برای شما هم پیش آمده است که از خانه یا محل کار خود دور باشید و ناگهان یادتان بیاید که باید یک وسیله الکتریکی یا لامپ های روشنایی را روشن و یا خاموش می کردید یا شرایط کارتان به شکلی باشد که بایستی در زمان مشخصی یک دستگاه را روشن و یا خاموش کنید.در این مواقع آرزو می کنید دستگاهی وجود داشت که می توانستید آن را با گوشی تلفن همراه خود و از راه دور کنترل کنید، دستگاه کنترل لوازم برقی با پیامک (SMS) چاره کار شماست !
با دستگاه کنترل لوازم برقی با پیامک می توانید از هر نقطه ای از جهان – که البته شبکه موبایل داشته باشد ! – لوازم و وسایل برقی خود مانند لامپ های روشنایی ، ماشین لباس شویی ، چای ساز و قهوه ساز ، پمپ آب ، سیستم آبیاری اتوماتیک و … را تنها با ارسال پیامک کنترل کنید. در این مطلب ساختنی ، روش ساخت یک دستگاه کنترل لوازم برقی با پیامک کاربردی را به شما می دهیم.

ابزار و قطعات مورد نیاز :

 • IC میکرو کنترلر ATMEGA16 از سری AVR کارخانه ATMEL
 • نمایشگر LCD کاراکتری دو خطی
 • ماژول GSM ( ماژول های SIM900 و SIM300 )
 • یک منبع تغذیه یا آداپتور 12 ولت حداقل 2 آمپری
 • یک سیمکارت سالم و دارای شارژ
 • سوییچ رله (Relay)
 • ترانزیستور BC547
 • دیود IN4007
 • مقاومت 10 کیلو اهمی (10k)
 • مقاومت 220 اهمی
 • پتانسیومتر 10 کیلو اهمی
 • خازن 22 پیکو فاراد
 • خازن 1 میکرو فاراد
 • کرستال کوارتز
 • یک رایانه روزمیزی (PC) یا لپتاپ برای برنامه ریزی میکرو کنترلر
 • دستگاه برنامه ریزی میکرو کنترلر های AVR

نقشه مدار الکترونیکی دستگاه کنترل لوازم برقی با اس ام اس:

نقشه مدار الکترونیکی دستگاه کنترل لوازم برقی با پیامک (SMS)
نقشه مدار الکترونیکی دستگاه کنترل لوازم برقی با پیامک (SMS)

توضیحات مدار:

مدار الکترونیکی دستگاه کنترل لوازم برقی با پیامک نیاز به آشنایی با میکرو کنترلر های AVR ، ساخت برد های PCB و طرز کار رله ها دارد. پیشنهاد می کنیم اگر آشنایی در مورد این موارد ندارید . ابتدا با استفاده از آموزش های ساختنی ، آشنایی لازم با این موارد را به دست آورید.

قلب مدار الکترونیکی دستگاه کنترل لوازم برقی با پیامک (SMS) ، میکرو کنترلر AVR مدل ATMEGA16 است که تقریبا معروف ترین و شناخته شده ترین میکرو کنترلر تولیدی شرکت ATMEL است . سهولت و سادگی کار با این تراشه ، برنامه ریزی آسان و امکانات زیاد از جمله 4 پورت ارتباطی 8 بیتی ، 8 مبدل ADC با دقت 10 بیت ، تایمر نگهبان ، امکان برقراری ارتباط سریال با سایر ماژول ها از جمله ماژول های GSM ، دارا بودن 3 تایمر داخلی ، خروجی های PWM و … تنها گوشه ای از امکانات این میکرو کنترلر AVR است. قیمت بسیار پایین این IC هم یکی از نکات مثبت این محصول به شمار می رود.

همان طور که نقشه مدار می بینید، ماژول مودم GSM با ارتباط سریال به میکرو کنترلر متصل است ، نمایگشر کاراکتری LCD هم به پورت A متصل شده است . برنامه نویس پایه PB4 را به عنوان خروجی فعال کننده سوییچ رله در نظر گرفته است . البته ولتاژ میکرو کنترلر AVR که حداکثر 5 ولت است نمی تواند به شکل مستقیم رله های 12 ولتی به کار رفته در این پروژه را فعال کند . برای همین از مکانیزم زیر کمک گرفته شده است.

در ساختنی بخوانید :  چگونه بسازیم: شعله های رنگی تولید کنیم !

با فعال شدن پایه PB4 که به پایه بیس ترانزیستور BC547 متصل شده است . ترانزیستور روشن می شود و جریان را از کالکتور به امیتر هدایت می کند ، این اتفاق باعث می شود که اختلاف ولتاژ بین پایه های کالکتور و امیتر ترانزیستور تا حدود 0.2 ولت سقوط کند. (قبل از از روشن شدن ترانزیستور ، به دلیل عبور نکردن جریان ، ولتاژ کاکتور 12 ولت بود.) این پدیده باعث می شود که اختلاف پتانسیل بین دو پایه فرمان رله که قبل از جاری شدن جریان صفر بود ، تبدیل به 11.8 شود که بسیار نزدیک به 12 ولت است. این امر رله را فعال کرده و رله را وصل می کند.دیود مورد استفاده در این مدار نیز برای کاربرد دیود هرزگرد رله استفاده می شود. (رله چیست و چگونه کار می کند ؟)

توضیحات کد برنامه نویسی پروژه دستگاه کنترل لوازم برقی با پیامک :

کد میکرو کنترلر AVR پروژه دستگاه کنترل لوازم برقی با SMS با استفاده از کتابخانه توابع “GSM.h” و “LCD.h” نوشته شده است. این دو کتابخانه توابع مورد نیاز برای کار با ماژول مودم GSM و ارتباط با LCD را در خود دارند. کتابخانه LCD جزو کتابخانه های استاندارد کد ویژن است . کتابخانه GSM را نیز از اینجا دریافت کنید:

در ساختنی بخوانید :  سلول های سوختی جدیدی که از بیومس برق تولید می کنند!

این کد برنامه نویسی به وسیله کد ویژن (CodeVision) کامپایلر معروف میکرو کنترلر های AVR و با زبان C نوشته شده است.

توابع استفاده شده از کتابخانه GSM در کد ویژن:

Gsm_init() :

این تابع کارهای ضروری در ابتدای کار با ماژول مودم GSM ، از جمله چک کردن حضور موردم GSM با فرستادن فرمان “AT\r” ، چک کردن وجود سیمکارت در مورم ، وضعیت شبکه و قرار داشتن مودم در حالت آماده برای ارسال پیامک را انجام می دهد.

gsm_read() :

شروع به خواندن اولین پیامک موجود در حافظه مورم GSM می کند. اگر پیامکی در خانه اول حافظه موجود بود ، 9 کاراکتر (حرف) اول پیامک را در آرایه ای به نام msg[] ذخیره می کند. سپس آزمایش می کند که آیا نوشته ذخیره شده در آرایه با دستور های تعریف شده (کلیدواژه های دستور) همخوانی دارد یا خیر ، یا به عبارتی پیامک معنی دار است یا نه .

Gsm_delete():

پیامک های موجود در حافظه مودم GSM را پاک می کند.

Gsm_waitfor(char c):

منتظر خوانده شدن یک حرف (کاراکتر) مشخص و تعریف شده می ماند. اگر زمان انتظار از حدی که در تایمر نگهبان (Watch dog) تعریف شود بیشتر باشد. کل برنامه از ابتدا اجرا می شود.

الگوریتم برنامه نویسی دستگاه کنترل لوازم برقی با پیامک:

 1. پایه 4 پورت A را برای روشن شدن LCD تغییر بده .
 2. ماژول مودم GSM را راه اندازی کن و در حالت متنی (Text Mode) قرار بده.
 3. پیامک های از پیش باقی مانده در مودم GSM را پاک کن.
 4. وارد یک حلقه بینهایت شو که همواره منتظر رسیدن پیامک جدید است.
 5. اگر پیامک جدیدی رسید ، 9 کاراکتر اول آن را در آرایه ای به نام msg[] ذخیره کن. شماره تلفن همراه فرستنده پیامک را در آرایه number[] ذخیره کن.
 6. شماره تلفن و محتوای پیامک را روی صفحه LCD به نمایش در آور
 7. پیامک ذخیره شده را برای پیدا کردن کلید واژه ” Motor on” جستجو کن ، اگر محتوا همین بود پایه PB4 را به 1 (High) تغییر حالت بده تا رله وصل شود.
 8. پیامک ذخیره شده را برای پیدا کردن کلید واژه “Motor off” جستجو کن ، اگر محتوا همین بود پایه PB4 را به 0 (Low) تغییر حالت بده تا رله قطع شود .
 9. به هر حال پیامک را پاک کن و منتظر پیامک های بعدی بمان.
در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : چطور ژنراتور HHO را مونتاژ کنیم ؟

عیب یابی مدار :

 • LCD چیزی نشان نمی دهد یا جعبه های سیاه نشان می دهد :
  پتانسومتر وصل شده به پایه وضوح (کنتراست) تصویر را تغییر دهید تا کاراکتر را نشان داده شوند.
 • وسیله برقی روشن نشد:
  ابتدا دقت کنید که پیامک حاوی دستور درست را ارسال می کنید (پیامک باید انگلیسی باشد). یادتان باشد که پس از دستور Motor on یک فاصله (Space) قرار دهید و پس از دستور Motor off نیازی به فاصله نیست. اگر مشکل حل نشد دقت کنید که پس از فرستادن پیامک ، LCD پیامک شما را درست نشان می دهد یا خیر.

نکات مهم در ساخت مدار دستگاه کنترل لوازم برقی با پیامک :

 • بهتر است برد انتخابی برای پیاده سازی PCB مدار ، دارای کیفیت بالایی باشد.
 • منبع تغذیه مورد استفاده برای روشن کردن این دستگاه باید از نوع سوییچینگ باشد و نوسان ولتاژ بالایی نداشته باشد.
 • سیم کارت مورد استفاده شما در دستگاه کنترل لوازم برقی با SMS نباید دارای PIN Code باشد.
 • توجه داشته باشید که ماژول GSM دارای آنتن مناسب باشد.
 • ماژول های مودم GSM امواج الکترو مغناطیسی در فرکانس حدود یک گیگاهرتز از خود ساتع می کنند. آن ها را در محل های دارای بخارات قابل اشتعال زا مانند پمپ بنزین ها و محل هایی که مواد شیمیایی منفجره و یا حساس به امواج الکترو مغناطیسی هستند به کار نبرید.
 • دستگاه کنترل لوازم برقی با پیامک (SMS) آمورش داده شده در این مقاله می تواند یک وسیله برقی را کنترل کند. اما شما می توانید با تغییراتی در کد برنامه نویسی و اضافه کردن چند رله دیگر با خروجی های دیگر میکرو کنترلر AVR ، چندین وسیله برقی را با یک دستگاه کنترل کنید.

منبع / با تغییرات و مطالب اضافه از ساختنی

خلاصه مطلب
دستگاه کنترل لوازم برقی با پیامک (SMS)
عنوان مطلب
دستگاه کنترل لوازم برقی با پیامک (SMS)
توضیح کوتاه
آموزش ساخت یک دستگاه کنترل لوازم برقی با پیامک (SMS) برای کنترل لوازم و وسایل برقی
نویسنده

بیشتر بخوانید:

قاب گوشی مخصوص افراد با محدودیت حرکتی بسازید... گوشی های هوشمند قسمتی از زندگی روزمره ما هستند و بدون آنها خیلی از کارهایمان لنگ می‌ماند. اگر بخاطر مشکلات جسمی محدودیت حرکتی دارید و نمی توانید راحت ...
استنسیل مخصوص نقاشی روی پارچه بسازید در این ساختنی یک روش ساده و کارآمد برای نقاشی روی پارچه را یاد می گیرید : ساخت استنسیل با چسب برزنتی! قبلاً در ساختنی چند تکنیک برای نقاشی روی پارچه ی...
آموزش ساخت تبر کوچک و کاربردی با تیغه اره گردبر... اگر در کارگاه، باغ یا باغچه‌تان به یک تبر کوچک نیاز دارید، خودتان هم می توانید آن را بسازید. در این ساختنی یاد می گیرید چطور با تیغه اره گرد یک تبر کو...
آموزش ساخت : با چنگال انگشتر استیل درست کنید... حاضرید چقدر برای خرید یک انگشتر استیل شیک و متفاوت هزینه کنید؟ یک انگشتر و یک ساعت وقت کافی است؟ در این آموزش ساخت یاد می گیرید که چطور با یک انگشتر و...
با برد آردینو دستگاه پرتو کششی صوتی پرتابل بسازید !... سال گذشته بود که خبر ساخت دستگاه پرتو کششی صوتی در دانشگاه بریستول در رسانه ها و اخبار علمی منتشر شد.دستگاه پرتو کششی دستگاهی است که می تواند اجسام را...
جاکفشی چوبی بسازید و از آن به عنوان نیمکت هم استفاده کنید... در این پست ساختنی، آموزش ساخت جاکفشی چوبی را می خوانید که به عنوان نیمکت هم استفاده می شود. می توانید این جاکفشی را در روزهایی که مهمان دارید جلوی در ...

درباره مهرداد جمالی

مهرداد جمالی
مهرداد جمالی ، متولد 1367 ، دانش آموخته رشته لیسانس مهندسی مخابرات دانشگاه ملی زنجان و دانشجوی ارشد مدیریت صنعتی است. وی بنیان گذار اصلی پروژه ساختنی و یکی از مدیران ارشد وبسایت است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

۳ دیدگاه ها

 1. سلام میشه ساخت کنترل رله با sim900a و اردوینو رو بذازید ؟

 2. سلام
  عکس پروتئوس کیفیت بالاتر دارید بإآرید
  الان کریستالش معلوم نیست چند مگا هرتزه

پاسخ دهید