خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت : رنگ سیلیکونی فلورسنت بسازید

آموزش ساخت : رنگ سیلیکونی فلورسنت بسازید

رنگ سیلیکونی و شبرنگ یا فلورسنت! بنظر شما این دو ماده جالب را میتوان با هم ترکیب کرد؟ در این ساختنی می‌خواهیم همین کار را به شما یاد بدهیم. این رنگ سیلیکونی که در تاریکی می‌درخشد، کاربردهای زیادی دارد و می‌توانید زیبایی و کارایی ساختنی‌های شما را چند برابر کند.

قبلاً در ساختنی طرز ساخت رنگ سیلیکونی را یاد گرفته اید و با کاربردهایش هم آشنا شده اید. طرز ساخت رنگ فلورسنت را هم یاد گرفته اید. در این آموزش ساخت هم یاد می‌گیرید که چطور این دو را با هم ترکیب کنید و یک خمیر چسبناک و درخشان بسازید. این نوع رنگ فلورسنت را می‌توانید خیلی راحت به چوب، شیشه، فلز و حتی پارچه بچسبانید.

چیزی که در تصویر بالا می‌بینید فقط یک لیوان شیشه ای معمولی است که رویش را با این رنگ فلورسنت چسبناک پوشانده ایم!

طرز کار رنگ سیلیکونی فلورسنت

مواد فلوسنت سال‌هاست که وارد بازار شده اند ما نمونه‌های جدیدتر آنها درخشش و ماندگاری بیشتری دارند. شاید به همین خاطر باشد که هنوز هیچکس ترکیب دقیق پودرهای فلورسنت جدید را نمی‌داند!

درخشش هر ماده ای که رنگ فلورسانت داشته باشد، از این روش ساده حاصل میشود : این مواد نور مرئی یا ماوراء بنفش را جذب می‌کنند که مولکول‌های فسفرسانس را شارژ میکند و الکترون‌ها را به یک مدار بالاتر می‌فرستند. بازگشت آهسته این الکترون‌ها به مدار اصلی شان باعث درخشش رنگ فلورسنت میشود. بهترین نوع پودرهای فسفرسانس، پودرهایی هستند که با یکبار جذب نور مرئی به مدت دوازده ساعت می‌درخشند.

البته میزان دوام نور به رنگی که انتخاب می‌کنید هم بستگی دارد؛ در این آزمایش ساختنی می‌توانید میزان درخشش رنگ‌های مختلف را ببینید. با ترکیب رنگ سیلیکونی و رنگ فلورسنت می‌توانید رنگی بسازید که علاوه بر خاصیت چسبندگی به سطوح مختلف، درخشش و دوام زیادی هم دارد.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : عطر مورد علاقه تان را خودتان بسازید!

گام اول : وسایل مورد نیاز

مواد لازم برای ساخت رنگ سیلیکونی فلورسنت
مواد لازم برای ساخت رنگ سیلیکونی فلورسنت
 • نشاسته ذرت
 • درزگیر سیلیکونی
 • بنزین سنگین
 • قالب اندازه گیری و فنجان یکبار مصرف
 • پودر فلورسنت یا فسفرسنت
 • چراغ ماوراء بنفش (اختیاری)

اگر نتوانستید پودر یا رنگ فلورسنت پیدا کنید، از این آموزش ساخت کمک بگیرید و خودتان کمی‌نور فلورسنت بسازید!

گام دوم : مواد را ترکیب کنید

مواد را در جایی با هم ترکیب کنید که گرم نباشد و تهویه مناسب داشته باشد
مواد را در جایی با هم ترکیب کنید که گرم نباشد و تهویه مناسب داشته باشد

طرز ساخت این نوع رنگ فلورسنت مشابه روشی است که برای ساخت رنگ سیلیکونی بکار بردیم. برای حل کردن سیلیکون می‌توانید از بنزین سنگین، تینر و انواع دیگر حلال‌ها استفاده کنید اما بنزین چند مزیت مهم نسبت به سایر حلال‌ها دارد که مهمترین آنها حفظ خاصیت چسبندگی و خشک شدن سریع است.

هشدارهای ایمنی

 • بنزین سنگین بخارهایی ایجاد میکند که اشتعال زا هستند. مواد را جایی ترکیب کنید که بیش از حد گرم نباشد و نزدیک به شعله هم نباشد.
 • بخارهایی که در حین ترکیب مواد تولید میشوند، برای مجاری تنفسی خطرناک هستند. مواد را جایی با هم مخلوط کنید که تهویه مناسب داشته باشند.
 • این بخارها در حین خشک شدن رنگ سیلیکونی هم تولید می‌شوند. پس بگذارید رنگ در هوای آزاد خشک بشود. زمان خشک شدن هم به ضخامت رنگ بستگی دارد و بین یک تا دو ساعت متغیر است.

برای ساخت رنگ سیلیکونی فلورسنت کافی است پودر فلورسنت را با خمیر قالب گیری ترکیب کنید و آن را به هر شکلی که می‌خواهید دربیاورید. اگر می‌خواهید باید این خمیر چیزهای بزرگ درست کنید به صرفه تر است که ابتدا خمیر را بسازید و سپس آن را رنگ کنید.

نسبت هر یک از مواد به میزان غلظت موردنظرتان بستگی دارد اما بهتر است نسبت زیر را بین مواد رعایت کنید :

 • دو پیمانه پودر فلورسنت
 • یک پیمانه نشاسته ذرت
 • شش پیمانه درزگیر سیلیکونی
در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت ماژول رله Latch با قطعات ارزان و در دسترس

بعد از اینکه همه مواد را با هم مخلوط کردید، باید بنزین سنگین را به تدریج به آن اضافه کنید تا خمیر حالت ژلی پیدا کند. اگر بجای بنزین از تینر استفاده می‌کنید، احتمالاً باید میزانش را کمی‌بیشتر کنید.

بین تمام رنگ‌های پودر فلورسنت، سبز و آبی به ترتیب بیشتر درخشندگی را دارند.

رنگی که با این ترکیب می‌سازید تقریباً به هر چیزی می‌چسبد. البته با گذشت زمان کمی‌جمع میشود و کمی‌از چسبندگیش را از دست میدهد. اگر پوشش سیلیکونی را از بیرون به دور شی مورد نظر بمالید دیرتر جمع میشود و خاصیت چسبندگیش را برای مدت طولانی تری حفظ میکند.

اگر نتوانستید پودر فلورسنت پیدا کنید، می‌توانید بجای آن از رنگ فورسنت استفاده کنید. این رنگ‌ها در تاریکی نمی‌درخشند اما اگر روی آنها نور ماوراء بنفش بگیرید، درخشندگی خاص و زیبایی پیدا می‌کنند.

چطور از رنگ سیلیکونی فلورسنت استفاده کنیم؟

استفاده از این نوع رنگ فلورسنت بسیار ساده است. کافی است آن را رو هر چیزی که می‌خواهید بچسبانید تا در تاریکی بدرخشد. البته قبل از استفاده باید صبر کنید تا خشک بشود و کاملاً شکل بگیرد.

وقتی رنگ سیلیکونی فلورسنت را درست کردید، می‌توانید یک آزمایش ساده اما جالب با آن انجام بدهید. یک لیوان شیشه ای بردارید و هر دو طرف آن را با رنگ بپوشانید. اگر یک منبع نور ماوراء بنفش را مدت 30 ثانیه روی لیوان نگه دارید، برای ده دقیقه پوشش روی لیوان درخشش کافی خواهد داشت. بعد از ده دقیقه درصد درخشش رنگ فلورسنت کم میشود اما کاملاً از بین نمی‌رود. برای رسیدن به نور بهتر باید داخل و بیرون لیوان – یا هر جسم دیگر – را با دو رنگ متفاوت بپوشانید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش دوخت صندل چرمی ؛ شیک، ارزان و بادوام

لیوانی که در تصویر بالا می‌بینید با دو رنگ پوشانده شده؛ داخل لیوان یک لایه نازک رنگ سیلیکونی سفید و بیرون آن هم با دو لایه رنگ فلورسنت آبی پوشانده شده است. به این ترتیب انعکاس نور بیشتر میشود.

اگر در خانه کودک دارید، می‌توانید لبه‌های تیز دیوار و وسایل خانگی را با این رنگ فلورسنت بپوشانید تا از کودک تان در تاریکی محافظت کنید. این پوشش‌های سیلیکونی در طول روز با نور لامپ و مهتابی شارژ می‌شوند و در شب می‌درخشند.

در تصویر بالا می‌توانید یک چراغ رومیزی دست ساز با LED را ببینید که حتی وقتی خاموش است، می‌درخشد. این عکس در تاریکی و با نور ماوراء بنفش گرفته شده اما در تاریکی هم با شدن کمتری می‌درخشد.

این رنگ سیلیکونی فلورسنت را هم می‌توانید مثل خمیر قالب گیری در ساختنی‌های مختلف استفاده کنید. شما چه پیشنهادی برای استفاده از این رنگ فلورسنت دارید؟

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : رنگ سیلیکونی فلورسنت بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : رنگ سیلیکونی فلورسنت بسازید
توضیح کوتاه
در این ساختنی طرز ساخت یک نوع پوشش چسبنده و درخشان را یاد می‌گیرید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

با کارد و چنگال های قدیمی، انگشتر فلزی بسازید... این انگشتر با بقیه انگشترهایی که با چنگال ساخته میشوند، فرق دارد. این انگشتر فلزی با دندانه های چنگال درست نمی شود بلکه با قسمت طرحدار ته کارد و چنگال...
ساخت گوشواره را با مهره های تزیینی ارزان تجربه کنید... در این ساختنی طرز ساخت گوشواره ارزانی را یاد می گیرید که می توانید آن را با هر نوع مهره تزیینی که می خواهید بسازید. چند نوع مهره تزیینی با اندازه های ...
آموزش ساخت : یک اسپیکر ساده بسازید آیا تابحال فکر کرده اید اسپیکرهای گوشی یا هدفون تان چطور صدا تولید می کنند؟ برخلاف تصور عموم جواب این سوال اصلاً پیچیده نیست و خیلی هم ساده است. حتی خ...
آموزش ساخت : سیستم روشنایی اضطراری بسازید... در بیشتر خانه ها چندتا شمع یا یک چراغ قوه برای وقتی که برق ها قطع است، پیدا میشود. اما آیا تابحال سعی کرده اید بعد از قطعی برق شمع یا چراغ قوه را پیدا...
آموزش ساخت لامپ LED لوله ای با وسایل ارزان و در دسترس... حتماً شما هم لامپ های LED ماموران راهنمایی و رانندگی را دیده اید؟ لامپ های قرمز و آبی که مرتب رنگ شان عوض می شود و درخشش زیادی هم دارند. در این ساختنی...
آموزش ساخت : گردنبند مروارید بسازید گوشواره و گردنبند مروارید هیچوقت از مد نمی افتد. با این حال قیمت ست های مروارید کمی گران است و هر کسی نمی تواند آن را بخرد. از طرف دیگر بیشتر ست های م...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری پایه لپ تاپ خنک کننده و فن دار بسازید

در این ساختنی آموزش ساخت پایه لپ تاپ چوبی را یاد می‌گیرید که دو فن …

پاسخ دهید