خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت : رنگ سیلیکونی فلورسنت بسازید

آموزش ساخت : رنگ سیلیکونی فلورسنت بسازید

رنگ سیلیکونی و شبرنگ یا فلورسنت! بنظر شما این دو ماده جالب را میتوان با هم ترکیب کرد؟ در این ساختنی می خواهیم همین کار را به شما یاد بدهیم. این رنگ سیلیکونی که در تاریکی می درخشد، کاربردهای زیادی دارد و می توانید زیبایی و کارایی ساختنی های شما را چند برابر کند.

قبلاً در ساختنی طرز ساخت رنگ سیلیکونی را یاد گرفته اید و با کاربردهایش هم آشنا شده اید. طرز ساخت رنگ فلورسنت را هم یاد گرفته اید. در این آموزش ساخت هم یاد می گیرید که چطور این دو را با هم ترکیب کنید و یک خمیر چسبناک و درخشان بسازید. این نوع رنگ فلورسنت را می توانید خیلی راحت به چوب، شیشه، فلز و حتی پارچه بچسبانید.

چیزی که در تصویر بالا می بینید فقط یک لیوان شیشه ای معمولی است که رویش را با این رنگ فلورسنت چسبناک پوشانده ایم!

طرز کار رنگ سیلیکونی فلورسنت

مواد فلوسنت سال هاست که وارد بازار شده اند ما نمونه های جدیدتر آنها درخشش و ماندگاری بیشتری دارند. شاید به همین خاطر باشد که هنوز هیچکس ترکیب دقیق پودرهای فلورسنت جدید را نمی داند!

درخشش هر ماده ای که رنگ فلورسانت داشته باشد، از این روش ساده حاصل میشود : این مواد نور مرئی یا ماوراء بنفش را جذب می کنند که مولکول های فسفرسانس را شارژ میکند و الکترون ها را به یک مدار بالاتر می فرستند. بازگشت آهسته این الکترون ها به مدار اصلی شان باعث درخشش رنگ فلورسنت میشود. بهترین نوع پودرهای فسفرسانس، پودرهایی هستند که با یکبار جذب نور مرئی به مدت دوازده ساعت می درخشند.

البته میزان دوام نور به رنگی که انتخاب می کنید هم بستگی دارد؛ در این آزمایش ساختنی می توانید میزان درخشش رنگ های مختلف را ببینید. با ترکیب رنگ سیلیکونی و رنگ فلورسنت می توانید رنگی بسازید که علاوه بر خاصیت چسبندگی به سطوح مختلف، درخشش و دوام زیادی هم دارد.

در ساختنی بخوانید :  مدار مخصوص لیزر خطی قرمز بسازید و با نور نقاشی کنید

گام اول : وسایل مورد نیاز

مواد لازم برای ساخت رنگ سیلیکونی فلورسنت
مواد لازم برای ساخت رنگ سیلیکونی فلورسنت
 • نشاسته ذرت
 • درزگیر سیلیکونی
 • بنزین سنگین
 • قالب اندازه گیری و فنجان یکبار مصرف
 • پودر فلورسنت یا فسفرسنت
 • چراغ ماوراء بنفش (اختیاری)

اگر نتوانستید پودر یا رنگ فلورسنت پیدا کنید، از این آموزش ساخت کمک بگیرید و خودتان کمی نور فلورسنت بسازید!

گام دوم : مواد را ترکیب کنید

مواد را در جایی با هم ترکیب کنید که گرم نباشد و تهویه مناسب داشته باشد
مواد را در جایی با هم ترکیب کنید که گرم نباشد و تهویه مناسب داشته باشد

طرز ساخت این نوع رنگ فلورسنت مشابه روشی است که برای ساخت رنگ سیلیکونی بکار بردیم. برای حل کردن سیلیکون می توانید از بنزین سنگین، تینر و انواع دیگر حلال ها استفاده کنید اما بنزین چند مزیت مهم نسبت به سایر حلال ها دارد که مهمترین آنها حفظ خاصیت چسبندگی و خشک شدن سریع است.

هشدارهای ایمنی

 • بنزین سنگین بخارهایی ایجاد میکند که اشتعال زا هستند. مواد را جایی ترکیب کنید که بیش از حد گرم نباشد و نزدیک به شعله هم نباشد.
 • بخارهایی که در حین ترکیب مواد تولید میشوند، برای مجاری تنفسی خطرناک هستند. مواد را جایی با هم مخلوط کنید که تهویه مناسب داشته باشند.
 • این بخارها در حین خشک شدن رنگ سیلیکونی هم تولید می شوند. پس بگذارید رنگ در هوای آزاد خشک بشود. زمان خشک شدن هم به ضخامت رنگ بستگی دارد و بین یک تا دو ساعت متغیر است.

برای ساخت رنگ سیلیکونی فلورسنت کافی است پودر فلورسنت را با خمیر قالب گیری ترکیب کنید و آن را به هر شکلی که می خواهید دربیاورید. اگر می خواهید باید این خمیر چیزهای بزرگ درست کنید به صرفه تر است که ابتدا خمیر را بسازید و سپس آن را رنگ کنید.

نسبت هر یک از مواد به میزان غلظت موردنظرتان بستگی دارد اما بهتر است نسبت زیر را بین مواد رعایت کنید :

 • دو پیمانه پودر فلورسنت
 • یک پیمانه نشاسته ذرت
 • شش پیمانه درزگیر سیلیکونی
در ساختنی بخوانید :  دستور پخت : شیرینی عروسکی درست کنید

بعد از اینکه همه مواد را با هم مخلوط کردید، باید بنزین سنگین را به تدریج به آن اضافه کنید تا خمیر حالت ژلی پیدا کند. اگر بجای بنزین از تینر استفاده می کنید، احتمالاً باید میزانش را کمی بیشتر کنید.

بین تمام رنگ های پودر فلورسنت، سبز و آبی به ترتیب بیشتر درخشندگی را دارند.

رنگی که با این ترکیب می سازید تقریباً به هر چیزی می چسبد. البته با گذشت زمان کمی جمع میشود و کمی از چسبندگیش را از دست میدهد. اگر پوشش سیلیکونی را از بیرون به دور شی مورد نظر بمالید دیرتر جمع میشود و خاصیت چسبندگیش را برای مدت طولانی تری حفظ میکند.

اگر نتوانستید پودر فلورسنت پیدا کنید، می توانید بجای آن از رنگ فورسنت استفاده کنید. این رنگ ها در تاریکی نمی درخشند اما اگر روی آنها نور ماوراء بنفش بگیرید، درخشندگی خاص و زیبایی پیدا می کنند.

چطور از رنگ سیلیکونی فلورسنت استفاده کنیم؟

استفاده از این نوع رنگ فلورسنت بسیار ساده است. کافی است آن را رو هر چیزی که می خواهید بچسبانید تا در تاریکی بدرخشد. البته قبل از استفاده باید صبر کنید تا خشک بشود و کاملاً شکل بگیرد.

وقتی رنگ سیلیکونی فلورسنت را درست کردید، می توانید یک آزمایش ساده اما جالب با آن انجام بدهید. یک لیوان شیشه ای بردارید و هر دو طرف آن را با رنگ بپوشانید. اگر یک منبع نور ماوراء بنفش را مدت 30 ثانیه روی لیوان نگه دارید، برای ده دقیقه پوشش روی لیوان درخشش کافی خواهد داشت. بعد از ده دقیقه درصد درخشش رنگ فلورسنت کم میشود اما کاملاً از بین نمی رود. برای رسیدن به نور بهتر باید داخل و بیرون لیوان – یا هر جسم دیگر – را با دو رنگ متفاوت بپوشانید.

در ساختنی بخوانید :  ساخت سنسور نوری با برد آردوینو با LED

لیوانی که در تصویر بالا می بینید با دو رنگ پوشانده شده؛ داخل لیوان یک لایه نازک رنگ سیلیکونی سفید و بیرون آن هم با دو لایه رنگ فلورسنت آبی پوشانده شده است. به این ترتیب انعکاس نور بیشتر میشود.

اگر در خانه کودک دارید، می توانید لبه های تیز دیوار و وسایل خانگی را با این رنگ فلورسنت بپوشانید تا از کودک تان در تاریکی محافظت کنید. این پوشش های سیلیکونی در طول روز با نور لامپ و مهتابی شارژ می شوند و در شب می درخشند.

در تصویر بالا می توانید یک چراغ رومیزی دست ساز با LED را ببینید که حتی وقتی خاموش است، می درخشد. این عکس در تاریکی و با نور ماوراء بنفش گرفته شده اما در تاریکی هم با شدن کمتری می درخشد.

این رنگ سیلیکونی فلورسنت را هم می توانید مثل خمیر قالب گیری در ساختنی های مختلف استفاده کنید. شما چه پیشنهادی برای استفاده از این رنگ فلورسنت دارید؟

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : رنگ سیلیکونی فلورسنت بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : رنگ سیلیکونی فلورسنت بسازید
توضیح کوتاه
در این ساختنی طرز ساخت یک نوع پوشش چسبنده و درخشان را یاد می گیرید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت دستکش فلزیاب با برد آردوینو در این ساختنی آموزش ساخت یک دستکش فلزیاب را یاد می گیرید که با برد آردوینو و چند قطعه ارزان قیمت ساخته می شود. این دستکش فلزیاب نمی تواند جای دستگاه ه...
آموزش روش صحیح تیز کردن چاقو و 5 تکنیک کارگاهی دیگر... فرقی نمی کند بخواهید در آشپزخانه از چاقو استفاده کنید یا در کارگاه؛ چاقوی تیز همیشه کار را ساده تر می کند. در این ساختنی روش صحیح تیز کردن چاقو را یاد...
پروژه آردوینو : با ترکیب نور، صدا و الکترونیک یک ساز چندنفره بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک پروژه آردوینو متفاوت، جالب و البته سرگرم کننده را یاد می گیرید. یک گنبد چوبی که از ۱۲۰ مثلث ساخته می شود و هر مثلث یک LED و ...
آموزش ساخت : شارژر همراه یا پورتابل بسازید... در این ساختنی باز هم سراغ یکی از پرکاربردترین ساختنی ها یعنی شارژر همراه رفته ایم. شارژرهای همراه خیلی بدرد می خورند؛ وقتی قصد دارید به یک گردش یک روز...
با کمترین تجربه شارژر خورشیدی باتری 9 ولتی بسازید... اگر به تازگی یادگیری الکترونیک یا ساخت پروژه های خورشیدی را شروع کرده اید، این شارژر خورشیدی بهترین پروژه برای شروع است. این آموزش ساختنی شامل همه چیز...
با در شیشه های مربا جاکلیدی دیواری بسازید... اگر شما هم مرتب کلیدهایتان را گم می کنید، این ساختنی می تواند مشکل تان را حل کند. در این ساختنی یاد می گیرید چطور بدون هزینه زیاد یک جاکلیدی دیواری بس...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید