خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت : رنگ سیلیکونی فلورسنت بسازید

آموزش ساخت : رنگ سیلیکونی فلورسنت بسازید

رنگ سیلیکونی و شبرنگ یا فلورسنت! بنظر شما این دو ماده جالب را میتوان با هم ترکیب کرد؟ در این ساختنی می خواهیم همین کار را به شما یاد بدهیم. این رنگ سیلیکونی که در تاریکی می درخشد، کاربردهای زیادی دارد و می توانید زیبایی و کارایی ساختنی های شما را چند برابر کند.

قبلاً در ساختنی طرز ساخت رنگ سیلیکونی را یاد گرفته اید و با کاربردهایش هم آشنا شده اید. طرز ساخت رنگ فلورسنت را هم یاد گرفته اید. در این آموزش ساخت هم یاد می گیرید که چطور این دو را با هم ترکیب کنید و یک خمیر چسبناک و درخشان بسازید. این نوع رنگ فلورسنت را می توانید خیلی راحت به چوب، شیشه، فلز و حتی پارچه بچسبانید.

چیزی که در تصویر بالا می بینید فقط یک لیوان شیشه ای معمولی است که رویش را با این رنگ فلورسنت چسبناک پوشانده ایم!

طرز کار رنگ سیلیکونی فلورسنت

مواد فلوسنت سال هاست که وارد بازار شده اند ما نمونه های جدیدتر آنها درخشش و ماندگاری بیشتری دارند. شاید به همین خاطر باشد که هنوز هیچکس ترکیب دقیق پودرهای فلورسنت جدید را نمی داند!

درخشش هر ماده ای که رنگ فلورسانت داشته باشد، از این روش ساده حاصل میشود : این مواد نور مرئی یا ماوراء بنفش را جذب می کنند که مولکول های فسفرسانس را شارژ میکند و الکترون ها را به یک مدار بالاتر می فرستند. بازگشت آهسته این الکترون ها به مدار اصلی شان باعث درخشش رنگ فلورسنت میشود. بهترین نوع پودرهای فسفرسانس، پودرهایی هستند که با یکبار جذب نور مرئی به مدت دوازده ساعت می درخشند.

البته میزان دوام نور به رنگی که انتخاب می کنید هم بستگی دارد؛ در این آزمایش ساختنی می توانید میزان درخشش رنگ های مختلف را ببینید. با ترکیب رنگ سیلیکونی و رنگ فلورسنت می توانید رنگی بسازید که علاوه بر خاصیت چسبندگی به سطوح مختلف، درخشش و دوام زیادی هم دارد.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : کاردستی عروسک انگشتی بسازید

گام اول : وسایل مورد نیاز

مواد لازم برای ساخت رنگ سیلیکونی فلورسنت
مواد لازم برای ساخت رنگ سیلیکونی فلورسنت
 • نشاسته ذرت
 • درزگیر سیلیکونی
 • بنزین سنگین
 • قالب اندازه گیری و فنجان یکبار مصرف
 • پودر فلورسنت یا فسفرسنت
 • چراغ ماوراء بنفش (اختیاری)

اگر نتوانستید پودر یا رنگ فلورسنت پیدا کنید، از این آموزش ساخت کمک بگیرید و خودتان کمی نور فلورسنت بسازید!

گام دوم : مواد را ترکیب کنید

مواد را در جایی با هم ترکیب کنید که گرم نباشد و تهویه مناسب داشته باشد
مواد را در جایی با هم ترکیب کنید که گرم نباشد و تهویه مناسب داشته باشد

طرز ساخت این نوع رنگ فلورسنت مشابه روشی است که برای ساخت رنگ سیلیکونی بکار بردیم. برای حل کردن سیلیکون می توانید از بنزین سنگین، تینر و انواع دیگر حلال ها استفاده کنید اما بنزین چند مزیت مهم نسبت به سایر حلال ها دارد که مهمترین آنها حفظ خاصیت چسبندگی و خشک شدن سریع است.

هشدارهای ایمنی

 • بنزین سنگین بخارهایی ایجاد میکند که اشتعال زا هستند. مواد را جایی ترکیب کنید که بیش از حد گرم نباشد و نزدیک به شعله هم نباشد.
 • بخارهایی که در حین ترکیب مواد تولید میشوند، برای مجاری تنفسی خطرناک هستند. مواد را جایی با هم مخلوط کنید که تهویه مناسب داشته باشند.
 • این بخارها در حین خشک شدن رنگ سیلیکونی هم تولید می شوند. پس بگذارید رنگ در هوای آزاد خشک بشود. زمان خشک شدن هم به ضخامت رنگ بستگی دارد و بین یک تا دو ساعت متغیر است.

برای ساخت رنگ سیلیکونی فلورسنت کافی است پودر فلورسنت را با خمیر قالب گیری ترکیب کنید و آن را به هر شکلی که می خواهید دربیاورید. اگر می خواهید باید این خمیر چیزهای بزرگ درست کنید به صرفه تر است که ابتدا خمیر را بسازید و سپس آن را رنگ کنید.

نسبت هر یک از مواد به میزان غلظت موردنظرتان بستگی دارد اما بهتر است نسبت زیر را بین مواد رعایت کنید :

 • دو پیمانه پودر فلورسنت
 • یک پیمانه نشاسته ذرت
 • شش پیمانه درزگیر سیلیکونی
در ساختنی بخوانید :  گراتن بادمجان و گوجه؛ یک پیش غذای بیست دقیقه ای!

بعد از اینکه همه مواد را با هم مخلوط کردید، باید بنزین سنگین را به تدریج به آن اضافه کنید تا خمیر حالت ژلی پیدا کند. اگر بجای بنزین از تینر استفاده می کنید، احتمالاً باید میزانش را کمی بیشتر کنید.

بین تمام رنگ های پودر فلورسنت، سبز و آبی به ترتیب بیشتر درخشندگی را دارند.

رنگی که با این ترکیب می سازید تقریباً به هر چیزی می چسبد. البته با گذشت زمان کمی جمع میشود و کمی از چسبندگیش را از دست میدهد. اگر پوشش سیلیکونی را از بیرون به دور شی مورد نظر بمالید دیرتر جمع میشود و خاصیت چسبندگیش را برای مدت طولانی تری حفظ میکند.

اگر نتوانستید پودر فلورسنت پیدا کنید، می توانید بجای آن از رنگ فورسنت استفاده کنید. این رنگ ها در تاریکی نمی درخشند اما اگر روی آنها نور ماوراء بنفش بگیرید، درخشندگی خاص و زیبایی پیدا می کنند.

چطور از رنگ سیلیکونی فلورسنت استفاده کنیم؟

استفاده از این نوع رنگ فلورسنت بسیار ساده است. کافی است آن را رو هر چیزی که می خواهید بچسبانید تا در تاریکی بدرخشد. البته قبل از استفاده باید صبر کنید تا خشک بشود و کاملاً شکل بگیرد.

وقتی رنگ سیلیکونی فلورسنت را درست کردید، می توانید یک آزمایش ساده اما جالب با آن انجام بدهید. یک لیوان شیشه ای بردارید و هر دو طرف آن را با رنگ بپوشانید. اگر یک منبع نور ماوراء بنفش را مدت 30 ثانیه روی لیوان نگه دارید، برای ده دقیقه پوشش روی لیوان درخشش کافی خواهد داشت. بعد از ده دقیقه درصد درخشش رنگ فلورسنت کم میشود اما کاملاً از بین نمی رود. برای رسیدن به نور بهتر باید داخل و بیرون لیوان – یا هر جسم دیگر – را با دو رنگ متفاوت بپوشانید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت لامپ LED لوله ای با وسایل ارزان و در دسترس

لیوانی که در تصویر بالا می بینید با دو رنگ پوشانده شده؛ داخل لیوان یک لایه نازک رنگ سیلیکونی سفید و بیرون آن هم با دو لایه رنگ فلورسنت آبی پوشانده شده است. به این ترتیب انعکاس نور بیشتر میشود.

اگر در خانه کودک دارید، می توانید لبه های تیز دیوار و وسایل خانگی را با این رنگ فلورسنت بپوشانید تا از کودک تان در تاریکی محافظت کنید. این پوشش های سیلیکونی در طول روز با نور لامپ و مهتابی شارژ می شوند و در شب می درخشند.

در تصویر بالا می توانید یک چراغ رومیزی دست ساز با LED را ببینید که حتی وقتی خاموش است، می درخشد. این عکس در تاریکی و با نور ماوراء بنفش گرفته شده اما در تاریکی هم با شدن کمتری می درخشد.

این رنگ سیلیکونی فلورسنت را هم می توانید مثل خمیر قالب گیری در ساختنی های مختلف استفاده کنید. شما چه پیشنهادی برای استفاده از این رنگ فلورسنت دارید؟

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : رنگ سیلیکونی فلورسنت بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : رنگ سیلیکونی فلورسنت بسازید
توضیح کوتاه
در این ساختنی طرز ساخت یک نوع پوشش چسبنده و درخشان را یاد می گیرید.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

دابل موس ؛ از یک موس برای دو کامپیوتر استفاده کنید!... در این ساختنی یاد می گیرید چطور با اتصال کانکتور USB به یک موس ساده آن را به دابل موس تبدیل کنید و به صورت همزمان از آن روی دو کامپیوتر استفاده کنید. ...
آموزش چرم دوزی : چطور چرم را برای دوختن بچسبانیم؟... اگر شما هم دوست دارید چرم دوزی را یاد بگیرید اما نمی دانید از کجا شروع کنید، این دوره آموزش چرم دوزی برایتان مناسب است. چرم دوزی بیشتر از مهارت نیاز ب...
آموزش ساخت : با پوست تخم مرغ گلدان مینیاتوری بسازید... اگر دنبال گلدان های مینیاتوری برای کاشتن گیاه های کوچک می گردید، باید سراغ یخچال تان بروید! با پوست تخم مرغ های صبحانه تان می توانید گلدان مینیاتوری ب...
آموزش ساخت : مدار کنترل مخصوص نوار LED بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک مدار کنترل نوار LED را یاد می گیرید که با آن می توانید LED ها را به صدا حساس کنید و میزان نورشان را تنظیم کنید. اگر از نوار ...
آموزش ساخت ربات با پرینتر سه بعدی و برد آردوینو... پرینتر سه بعدی فواید زیادی دارد که یکی از مهمترین آنها تسهیل ساخت ربات است. اگر به پرینتر سه بعدی دسترسی داشته باشید، می توانید قطعات بدنه ربات را هر ...
آموزش ساخت : آینه تزیینی با طرح خورشید بسازید... آینه تزیینی را با وسایل مختلفی میتوان ساخت؛ از تکه های موزاییک گرفته تا شاخه های خشک درختان! در این ساختنی هم می خواهیم به شما یاد بدهیم چطور با این ش...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید