خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت : آباژور عروسکی بسازید

آموزش ساخت : آباژور عروسکی بسازید

در این ساختنی طرز ساخت یک آباژور عروسکی را یاد می گیرید. برای ساخت این آباژور تقریباً می توانید از هر عروسک ابری استفاده کنید و آن را تبدیل به آباژور کنید. نحوه کار برای هر عروسکییکی است اما جزییات با توجه به وسایل و ابزاری که استفاده می کنید، تغییر میکند. پس در حین ساخت کاردستی حواستان باشد که ممکن است لازم باشد طور دیگری عمل کنید یا جزییات کار را تغییر بدهید.

با عروسک محبوب تان آبازور درست کنید
با عروسک محبوب تان آبازور درست کنید

اگر یک عروسک خراب در خانه دارید که سرش خراب شده یا کنده شده، می توانید برای ساخت آباژور از آن استفاده کنید. به این ترتیب هم عروسک محبوب تان را دور نیانداخته اید و هم صاحب یک آباژور متفاوت شده اید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز
  • لامپ رومیزی با میله بلند – می توانید از رویی همین چراغ یا رویی های دیگر برای آباژور استفاده کنید
  • یک عروسک خرس بزرگ
  • یک ابزار مناسب برای بریدن میله چراغ

گام دوم : خرس را اندازه بگیرید

می خواهیم آباژور را طوری را بسازیم که قسمت بالای آن از گردن خرس بیرون زده باشد. به همین خاطر باید میله چراغ رومیزی و خرس را با هم اندازه بگیریم تا قسمت برش مشخص بشود.
همانطور که در تصویر می بینید خرس ما کمی بلندتر از میله است و باید قسمتی از آن را ببریم تا به اندازه بدنه خرس بشود.

گام سوم : سر عروسک را ببرید

حالا باید سر عروسک را از تنش جدا کنید چون بدرد ساخت چراغ نمی خورد. می توانید باید سر همین عروسک کاردستی های دیگر بسازید.

کاتر را درست روی قسمتی بگذارید که سر عروسک را از نیم تنه بالایی جدا میکند. حالا سر عروسک را ببرید و تا جایی که می توانید فوم داخل آن را نگه دارید چون در مرحله بعد بدردتان میخورد.

گام چهارم : روی میله را علامت بزنید

خرس را کنار چراغ رومیزی بگذارید و طول خرس را روی میله علامت بزنید. فاصله بین علامتی که زده اید و سرپیچ لامپ را باید ببرید تا اندازه میله به اندازه مناسب برسد. اندازه میله باید قدری باشد که کاملاً داخل بدنه عروسک جا بشود.

حالا میله چراغ را از پایه اش جدا کنید تا بتوانید آن را ببرید.

گام پنجم : علامت را جابجا کنید

موقع علامت زدن بالای میله را علامت زده ایم اما برش را از پایین میله می زنیم. در قسمت پایین میله سیم کمتری قرار دارد و به همین خاطر مونتاژ دوباره آن ساده تر میشود.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت گیرنده FM با برد آردوینو و ماژول TEA5767

با خط کش فاصله بین سرپیچ تا علامتی که زده اید را اندازه بگیرید. سپس همین اندازه را روی قسمت پایین میله چراغ رومیزی علامت بزنید. دقت کنید که اندازه ها را صحیح باشند چون اگر میله را بیش از حد کوتاه کنید دیگر بدردتان نمیخورد.

گام ششم : میله را ببرید

برای بریدن میله می توانید از هر ابزاری که دارید استفاده کنید. فقط حواستان باشد که میله را نباید یک دفعه ببرید چون سیم های داخلش قطع میشود. میله را طوری ببرید که به سیم های داخل آن آسیب نرسد.

اگر طراحی چراغ رومیزی تان شبیه تصویر باشد، آن قسمتی که می برید یک حلقه پلاستیکی دارد که سیم ها را سرجایش نگه میدارد. بعد از بریدن میله این حلقه پلاستیکی را از قسمت بریده شده میله جدا کنید.

وقتی میله را بریدید، یک شیار هم روی آن ایجاد کنید تا حلقه پلاستیکی داخل آن قرار بگیرد. در حین آماده کردن چراغ رومیزی این نکته را در نظر داشته باشید که ممکن است نحوه کار روی چراغ رومیزی شما متفاوت باشد.

گام هفتم : میله را سرجایش بچسبانید

میله را به پایه چراغ بچسبانید
میله را به پایه چراغ بچسبانید

حالا باید میله ای که در اندازه مناسب بریده اید را سرجایش بچسبانید.

برای چسباندن میله به پایه از چسب اپوکسی دوقلو استفاده کنید. دقت کنید که میله را درست سرجایش قرار بدهید و به اندازه کافی از چسب استفاده کنید.

گام هشتم : شکم خرس را خالی کنید

قسمت زیر شکم بیشتر عروسک های ابری با توپ های ریز پلاستیکی پر میشود تا وزنش بیشتر بشود و بهتر بایستد. این توپ های ریز داخل یک کیسه قرار دارند که معمولاً به قسمت پایین بدنه عروسک دوخته میشود.

برای بیرون آوردن این کیسه باشد برش قسمت انتهایی عروسک را با دقت باز کنید و کیسه را بیرون بیاورید. سپس دوباره قسمت بریده شده را کوک بزنید.

گام نهم : چراغ را داخل عروسک قرار بدهید

قبل از اینکه چراغ را داخل بدنه عروسک قرار بدهید، کمی از ابرهای داخلش را خالی کنید. پایه چراغ را آرام از بالای عروسک به سمت پایین هدایت کنید و به کف عروسک برسانید. پایه لامپ باید طوری کف عروسک قرار بگیرد که هیچ ابری بین پارچه و پایه نباشد. یک برش کوچک هم پشت عروسک و نزدیک دمش بزنید تا سیم برق را از آن رد کنید. اگر می خواهید یک سوئیچ برای آباژور عروسکی بسازید برش محل عبور سیم را ندوزید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : لانگ بورد الکتریکی بسازید – قسمت دوم

بعد از اینکه چراغ را دقیقاً سرجایش تنظیم کردید، با دست تان کمی روی بدنه عروسک کار کنید تا ابرها داخلش پخش بشوند و دوباره شکل اولش را پیدا کند.

گام دهم : گردن عروسک را بدوزید

با سوزن و یک نخ همرنگ عروسک، قسمت باز گردن عروسک را بدوزید. نگران نباشید؛ پشم های بدن عروسک نمی گذارد کوک ها دیده بشوند.

کار ساخت آباژور عروسکی همین جا تمام است. اما با اضافه کردن یک سوئیچ بجای پریز برق کارایی آباژور بیشتر میشود. اگر می خواهید به آّباژور یک سوئیچ هم اضافه کنید، ادامه ساختنی را مطالعه کنید. اگر هم نمی خواهید به گام شانزدهم بروید و ادامه کار را از آنجا دنبال کنید.

گام یازدهم : سوئیچ را اضافه کنید

قبل از هر چیز باید نوع سوئیچ را انتخاب کنید. ما از یک سوئیچ فشاری ساده که ولتاژ و آمپراژ پریز دیواری تناسب داشته باشد، استفاده کرده ایم. معمولاً سوئیچ های ۱۲۰ ولتی و بیش از ۷ آمپ برای آباژور عروسکی مناسب هستند.

پایه های سوئیچ را باید یک مولتی متر تست کنید تا ببینید هر کدامشان را به چه ترمینالی لحیم کنید. بعد از لحیم کردن کابل برق به سوئیچ، روی آنها را با هیت شرینک بپوشانید.

گام دوازدهم : دکمه را کوچک کنید

ممکن است لازم نباشد شما اینکار را بکنید اما دکمه سوئیچ ما بیش از حد بلند است و به همین خاطر باید کمی کوتاهش کنیم.

طول دکمه سوئیچ هم به این بستگی دارد که می خواهید آن را کجا نصب کنید. ما می خواهیم سوئیچ را کف یکی از دست های عروسک وصل کنیم که خب اگر بلند باشد شکل آباژور را بهم می ریزد.

گام سیزدهم : پایه سوئیچ را بسازید

برای نگه داشتن سوئیچ کف دست عروسک باید یک پایه برایش بسازیم. برای ساخت این پایه باید قطر تقریبی کف دست عروسک و ابعاد دقیق سوئیچ را اندازه بگیرید. حالا این اندازه ها را روی یک تکه تخته چندلا پیاده کنید و آن را ببرید. این تخته داخل دست عروسک قرار می گیرد و دیده نمی شود به همین خاطر خیلی مهم نیست که قشنگ باشد یا نباشد. اما باید تمیز و صاف باشد تا پارچه کف دست عروسک را خراب نکند.

در ساختنی بخوانید :  با پرینتر سه بعدی ساعت رومیزی چراغ دار با طرح ماه بسازید

سوئیچ را از زیر داخل سوراخ روی تخته قرار بدهید و با چسب سرجایش ثابت کنید.

گام چهاردهم : سوئیچ را تست کنید

سوئیچ آباژور را با مولتی متر تست کنید
سوئیچ آباژور را با مولتی متر تست کنید

قبل از اینکه سوئیچ را داخل بدنه عروسک نصب کنید، باید یکبار تستش کنید تا مطمئن بشوید درست کار میکند. آزمایش را با مولتی متر انجام بدهید تا مطمئن بشوید با فشار دادن دکمه جریان از سیم عبور داده میشود.

گام پانزدهم : سوئیچ را نصب کنید

برای قرار دادن سوئیچ داخل دست باید یک برش کوچک زیر بغل عروسک بزنید تا سیم و سوئیچ را از آن رد کنید. ابر داخل دست را خالی کنید تا بتوانید جای سیم و سوئیچ را درست و دقیق تنظیم کنید. بعد از تنظیم جای سوئیچ ابرها را سرجایش قرار بدهید و آنها را داخل دست عروسک جابجا کنید تا دست به شکل اولش برگردد.

حالا سر دیگر سیم سوئیچ را از سوراخ کف عروسک – که سیم را از آن رد کرده اید – رد کنید. یکی از سیم های کابل برق لامپ را انتخاب کنید و آن را ببرید. حالا سر هر کدام از سیم هایش را کمی لخت کنید. به سیم های دکمه سوئیچ کمی هیت شرینک اضافه کنید و آنها را به سیم های کابل برق لحیم کنید. سپس با هیت شرینک روی لحیم ها را هم بپوشانید. دست آخر هم کل اتصالات الکتریکی را با چسب برق بپوشانید تا اتصال نکند.

این اتصالات را بین ابرهای داخل عروسک فرو کنید و سوراخ کف عروسک را طوری بدوزید که فقط کابل از آن بیرون بماند.

گام شانزدهم : رویی آباژور را اضافه کنید

اندازه رویی آباژور به اندازه عروسک و لامپ بستگی دارد. قبل از نصب رویی آباژور داخلش را با رنگ طلایی بپوشانید تا نور را بهتر پخش کند.  بعد از خشک شدن رنگ می توانید پایه رویی را دور لامپ بیاندازید و رویی را سرجایش تنظیم کنید.

آباژور عروسکی آماده است

آباژور عروسکی آماده است
آباژور عروسکی آماده است

حالا برای روشن و خاموش کردن چراغ عروسکی کافی است کف دست عروسک را فشار بدهید. هر عروسک ابری قابلیت تبدیل شدن به آباژور عروسکی را دارد؛ فقط باید یک چراغ رومیزی هم اندازه آن پیدا کنید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : آباژور عروسکی بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : آباژور عروسکی بسازید
توضیح کوتاه
عروسک مورد علاقه تان را به چراغ خواب تبدیل کنید!
نویسنده

بیشتر بخوانید:

دستور تهیه : نان باگت خانگی درست کنید (بدون نیاز به میکسر)... هیچ چیز به اندازه نان باگت خانگی نمی تواند ساندویچ را خوشمزه کند. وقتی نان ساندویچ را خودتان درست می کنید، می توانید هر طعم دهنده ای که می خواهید به آ...
آموزش ساخت : یک چراغ خواب چوبی شیک بسازید... در این پست ساختنی طرز ساخت یک چراغ خواب چوبی را برایتان آماده کرده ایم. طراحی شیک و متفاوت این چراغ خواب چوبی آن را بخوبی از سایر چراغ خواب ها متمایز ...
آموزش ساخت : برای کلیدهایتان کاور چرمی بسازید... در این ساختنی طرز ساخت کاور چرمی کلید را می آموزید. با ساخت این کاورهای چرمی علاوه بر زیباتر شدن دسته کلیدتان می توانید برخی کلیدها را از هم متمایز کن...
با تکه های چوب کوچک تخته آشپزخانه شیک و مقاوم بسازید... اگر کارگاه نجاری داشته باشید و اهل ساختنی های چوبی باشید، حتماً مقدار زیادی تکه چوب بدون استفاده دارید. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور با این ت...
آموزش ساخت : با کمترین هزینه لوستر دیواری بسازید... خرید چراغ و لوستر برای اجاره نشین ها کار آسانی نیست. پیدا کردن لوستری که نیاز به اتصالات زیاد نداشته باشد و با هر نوع دکور و طراحی داخلی هماهنگ باشد، ...
آموزش ساخت : خمیر قالب گیری سوگرو بسازید... خمیر قالب گیری سوگرو کاربردهای زیادی دارد؛ از صداگیری موتور تا تعمیر وسایل خراب. این خمیر قالب گیری هنوز بطور گسترده وارد بازار ایران نشده اما بازارش ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید