خانه / چگونه بسازیم / برای زندگی / آموزش ساخت : آباژور عروسکی بسازید

آموزش ساخت : آباژور عروسکی بسازید

در این ساختنی طرز ساخت یک آباژور عروسکی را یاد می‌گیرید. برای ساخت این آباژور تقریباً می‌توانید از هر عروسک ابری استفاده کنید و آن را تبدیل به آباژور کنید. نحوه کار برای هر عروسکییکی است اما جزییات با توجه به وسایل و ابزاری که استفاده می‌کنید، تغییر میکند. پس در حین ساخت کاردستی حواستان باشد که ممکن است لازم باشد طور دیگری عمل کنید یا جزییات کار را تغییر بدهید.

با عروسک محبوب تان آبازور درست کنید
با عروسک محبوب تان آبازور درست کنید

اگر یک عروسک خراب در خانه دارید که سرش خراب شده یا کنده شده، می‌توانید برای ساخت آباژور از آن استفاده کنید. به این ترتیب هم عروسک محبوب تان را دور نیانداخته اید و هم صاحب یک آباژور متفاوت شده اید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز
  • لامپ رومیزی با میله بلند – می‌توانید از رویی همین چراغ یا رویی‌های دیگر برای آباژور استفاده کنید
  • یک عروسک خرس بزرگ
  • یک ابزار مناسب برای بریدن میله چراغ

گام دوم : خرس را اندازه بگیرید

می‌خواهیم آباژور را طوری را بسازیم که قسمت بالای آن از گردن خرس بیرون زده باشد. به همین خاطر باید میله چراغ رومیزی و خرس را با هم اندازه بگیریم تا قسمت برش مشخص بشود.
همانطور که در تصویر می‌بینید خرس ما کمی‌بلندتر از میله است و باید قسمتی از آن را ببریم تا به اندازه بدنه خرس بشود.

گام سوم : سر عروسک را ببرید

حالا باید سر عروسک را از تنش جدا کنید چون بدرد ساخت چراغ نمی‌خورد. می‌توانید باید سر همین عروسک کاردستی‌های دیگر بسازید.

کاتر را درست روی قسمتی بگذارید که سر عروسک را از نیم تنه بالایی جدا میکند. حالا سر عروسک را ببرید و تا جایی که می‌توانید فوم داخل آن را نگه دارید چون در مرحله بعد بدردتان میخورد.

گام چهارم : روی میله را علامت بزنید

خرس را کنار چراغ رومیزی بگذارید و طول خرس را روی میله علامت بزنید. فاصله بین علامتی که زده اید و سرپیچ لامپ را باید ببرید تا اندازه میله به اندازه مناسب برسد. اندازه میله باید قدری باشد که کاملاً داخل بدنه عروسک جا بشود.

حالا میله چراغ را از پایه اش جدا کنید تا بتوانید آن را ببرید.

گام پنجم : علامت را جابجا کنید

موقع علامت زدن بالای میله را علامت زده ایم اما برش را از پایین میله می‌زنیم. در قسمت پایین میله سیم کمتری قرار دارد و به همین خاطر مونتاژ دوباره آن ساده تر میشود.

در ساختنی بخوانید :  فانوس تزیینی نخرید؛ با قوطی نوشابه یکی بسازید!

با خط کش فاصله بین سرپیچ تا علامتی که زده اید را اندازه بگیرید. سپس همین اندازه را روی قسمت پایین میله چراغ رومیزی علامت بزنید. دقت کنید که اندازه‌ها را صحیح باشند چون اگر میله را بیش از حد کوتاه کنید دیگر بدردتان نمیخورد.

گام ششم : میله را ببرید

برای بریدن میله می‌توانید از هر ابزاری که دارید استفاده کنید. فقط حواستان باشد که میله را نباید یک دفعه ببرید چون سیم‌های داخلش قطع میشود. میله را طوری ببرید که به سیم‌های داخل آن آسیب نرسد.

اگر طراحی چراغ رومیزی تان شبیه تصویر باشد، آن قسمتی که می‌برید یک حلقه پلاستیکی دارد که سیم‌ها را سرجایش نگه میدارد. بعد از بریدن میله این حلقه پلاستیکی را از قسمت بریده شده میله جدا کنید.

وقتی میله را بریدید، یک شیار هم روی آن ایجاد کنید تا حلقه پلاستیکی داخل آن قرار بگیرد. در حین آماده کردن چراغ رومیزی این نکته را در نظر داشته باشید که ممکن است نحوه کار روی چراغ رومیزی شما متفاوت باشد.

گام هفتم : میله را سرجایش بچسبانید

میله را به پایه چراغ بچسبانید
میله را به پایه چراغ بچسبانید

حالا باید میله ای که در اندازه مناسب بریده اید را سرجایش بچسبانید.

برای چسباندن میله به پایه از چسب اپوکسی دوقلو استفاده کنید. دقت کنید که میله را درست سرجایش قرار بدهید و به اندازه کافی از چسب استفاده کنید.

گام هشتم : شکم خرس را خالی کنید

قسمت زیر شکم بیشتر عروسک‌های ابری با توپ‌های ریز پلاستیکی پر میشود تا وزنش بیشتر بشود و بهتر بایستد. این توپ‌های ریز داخل یک کیسه قرار دارند که معمولاً به قسمت پایین بدنه عروسک دوخته میشود.

برای بیرون آوردن این کیسه باشد برش قسمت انتهایی عروسک را با دقت باز کنید و کیسه را بیرون بیاورید. سپس دوباره قسمت بریده شده را کوک بزنید.

گام نهم : چراغ را داخل عروسک قرار بدهید

قبل از اینکه چراغ را داخل بدنه عروسک قرار بدهید، کمی‌از ابرهای داخلش را خالی کنید. پایه چراغ را آرام از بالای عروسک به سمت پایین هدایت کنید و به کف عروسک برسانید. پایه لامپ باید طوری کف عروسک قرار بگیرد که هیچ ابری بین پارچه و پایه نباشد. یک برش کوچک هم پشت عروسک و نزدیک دمش بزنید تا سیم برق را از آن رد کنید. اگر می‌خواهید یک سوئیچ برای آباژور عروسکی بسازید برش محل عبور سیم را ندوزید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : یک چراغ رومیزی متفاوت بسازید

بعد از اینکه چراغ را دقیقاً سرجایش تنظیم کردید، با دست تان کمی‌روی بدنه عروسک کار کنید تا ابرها داخلش پخش بشوند و دوباره شکل اولش را پیدا کند.

گام دهم : گردن عروسک را بدوزید

با سوزن و یک نخ همرنگ عروسک، قسمت باز گردن عروسک را بدوزید. نگران نباشید؛ پشم‌های بدن عروسک نمی‌گذارد کوک‌ها دیده بشوند.

کار ساخت آباژور عروسکی همین جا تمام است. اما با اضافه کردن یک سوئیچ بجای پریز برق کارایی آباژور بیشتر میشود. اگر می‌خواهید به آّباژور یک سوئیچ هم اضافه کنید، ادامه ساختنی را مطالعه کنید. اگر هم نمی‌خواهید به گام شانزدهم بروید و ادامه کار را از آنجا دنبال کنید.

گام یازدهم : سوئیچ را اضافه کنید

قبل از هر چیز باید نوع سوئیچ را انتخاب کنید. ما از یک سوئیچ فشاری ساده که ولتاژ و آمپراژ پریز دیواری تناسب داشته باشد، استفاده کرده ایم. معمولاً سوئیچ‌های ۱۲۰ ولتی و بیش از ۷ آمپ برای آباژور عروسکی مناسب هستند.

پایه‌های سوئیچ را باید یک مولتی متر تست کنید تا ببینید هر کدامشان را به چه ترمینالی لحیم کنید. بعد از لحیم کردن کابل برق به سوئیچ، روی آنها را با هیت شرینک بپوشانید.

گام دوازدهم : دکمه را کوچک کنید

ممکن است لازم نباشد شما اینکار را بکنید اما دکمه سوئیچ ما بیش از حد بلند است و به همین خاطر باید کمی‌کوتاهش کنیم.

طول دکمه سوئیچ هم به این بستگی دارد که می‌خواهید آن را کجا نصب کنید. ما می‌خواهیم سوئیچ را کف یکی از دست‌های عروسک وصل کنیم که خب اگر بلند باشد شکل آباژور را بهم می‌ریزد.

گام سیزدهم : پایه سوئیچ را بسازید

برای نگه داشتن سوئیچ کف دست عروسک باید یک پایه برایش بسازیم. برای ساخت این پایه باید قطر تقریبی کف دست عروسک و ابعاد دقیق سوئیچ را اندازه بگیرید. حالا این اندازه‌ها را روی یک تکه تخته چندلا پیاده کنید و آن را ببرید. این تخته داخل دست عروسک قرار می‌گیرد و دیده نمی‌شود به همین خاطر خیلی مهم نیست که قشنگ باشد یا نباشد. اما باید تمیز و صاف باشد تا پارچه کف دست عروسک را خراب نکند.

در ساختنی بخوانید :  با دستگاه برش لیزری مکانیزم قفل چوبی بسازید

سوئیچ را از زیر داخل سوراخ روی تخته قرار بدهید و با چسب سرجایش ثابت کنید.

گام چهاردهم : سوئیچ را تست کنید

سوئیچ آباژور را با مولتی متر تست کنید
سوئیچ آباژور را با مولتی متر تست کنید

قبل از اینکه سوئیچ را داخل بدنه عروسک نصب کنید، باید یکبار تستش کنید تا مطمئن بشوید درست کار میکند. آزمایش را با مولتی متر انجام بدهید تا مطمئن بشوید با فشار دادن دکمه جریان از سیم عبور داده میشود.

گام پانزدهم : سوئیچ را نصب کنید

برای قرار دادن سوئیچ داخل دست باید یک برش کوچک زیر بغل عروسک بزنید تا سیم و سوئیچ را از آن رد کنید. ابر داخل دست را خالی کنید تا بتوانید جای سیم و سوئیچ را درست و دقیق تنظیم کنید. بعد از تنظیم جای سوئیچ ابرها را سرجایش قرار بدهید و آنها را داخل دست عروسک جابجا کنید تا دست به شکل اولش برگردد.

حالا سر دیگر سیم سوئیچ را از سوراخ کف عروسک – که سیم را از آن رد کرده اید – رد کنید. یکی از سیم‌های کابل برق لامپ را انتخاب کنید و آن را ببرید. حالا سر هر کدام از سیم‌هایش را کمی‌لخت کنید. به سیم‌های دکمه سوئیچ کمی‌هیت شرینک اضافه کنید و آنها را به سیم‌های کابل برق لحیم کنید. سپس با هیت شرینک روی لحیم‌ها را هم بپوشانید. دست آخر هم کل اتصالات الکتریکی را با چسب برق بپوشانید تا اتصال نکند.

این اتصالات را بین ابرهای داخل عروسک فرو کنید و سوراخ کف عروسک را طوری بدوزید که فقط کابل از آن بیرون بماند.

گام شانزدهم : رویی آباژور را اضافه کنید

اندازه رویی آباژور به اندازه عروسک و لامپ بستگی دارد. قبل از نصب رویی آباژور داخلش را با رنگ طلایی بپوشانید تا نور را بهتر پخش کند.  بعد از خشک شدن رنگ می‌توانید پایه رویی را دور لامپ بیاندازید و رویی را سرجایش تنظیم کنید.

آباژور عروسکی آماده است

آباژور عروسکی آماده است
آباژور عروسکی آماده است

حالا برای روشن و خاموش کردن چراغ عروسکی کافی است کف دست عروسک را فشار بدهید. هر عروسک ابری قابلیت تبدیل شدن به آباژور عروسکی را دارد؛ فقط باید یک چراغ رومیزی هم اندازه آن پیدا کنید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : آباژور عروسکی بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : آباژور عروسکی بسازید
توضیح کوتاه
عروسک مورد علاقه تان را به چراغ خواب تبدیل کنید!
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش چرم دوزی : چطور چرم را رنگ کنیم ؟ اگر شما هم دوست دارید چرم دوزی را یاد بگیرید اما نمی دانید از کجا شروع کنید، این دوره آموزش چرم دوزی برایتان مناسب است. چرم دوزی بیشتر از مهارت نیاز ب...
دستگاه کنترل وسایل برقی و روشنایی با موبایل و تبلت بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک سوئیچ کنترل وای فای AC را یاد می گیرید که با موبایل و تبلت کار می‌کند. این دستگاه برای کنترل وسایل برقی و روشنایی AC طراحی ش...
آموزش ساخت : برای ماهی هایتان تنگ شیشه ای بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک تنگ شیشه ای را یاد می گیرید که با الهام از بازی پک-من یا همان نقطه خور ساخته شده است. تنگ شیشه ای که در تصویر می بینید بزرگ ...
ساخت چراغ سقفی شیک و زیبا با طناب و بطری نوشابه!... شاید ایده ساخت چراغ سقفی با بطری نوشابه خیلی برایتان جالب نباشد اما تصاویر زیر می توانند نظرتان را عوض کنند. این چراغ ها واقعاً قشنگ هستند و اگر هزینه...
با کمترین هزینه هویه تفنگی کارآمد و خوش دست بسازید... ابزار لحیم کاری یکی از مهترین ابزار کار علاقه مندان به پروژه های الکترونیک است. با داشتن یک ابزار مناسب ساخت مدارت الکترونیکی در اندازه ها و طرح های م...
دستور تهیه : بدون نیاز به فر و با زودپز، کیک میوه ای بپزید... پخت کیک بدون فر کار سختی نیست؛ فقط کافی است یک تکنیک خوب و کارآمد داشته باشید. تکنیکی که در این ساختنی یاد می گیرید، استفاده از زودپز برای پخت کیک است...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با ظرف خرسی عسل چراغ رومیزی مخصوص کودک درست کنید

اگر شما هم دلتان نمی‌آید ظرف خرسی عسل را دور بریزید و دوست دارید آنها …

پاسخ دهید