خانه / اخبار / شکستن قولنج انگشت ها ، آتش بازی در مفاصل

شکستن قولنج انگشت ها ، آتش بازی در مفاصل

آدم های دنیا به دو دسته کاملا متفاوت تقسیم می شوند: آن هایی که عاشق شکستن قولنج انگشت دستشان هستند و آن هایی که به شدت و با تمام وجود از این کار بیزارند. اما واقعا وقتی انگشتانتان بیش از حد به عقب خم می کنید چه اتفاقی می افتد؟ تیمی از محققان تصمیم گرفتند که با استفاده از تکنیک های سونوگرافی برای عکس برداری از انگشتان هنگام شکستن قولنج آن ها، این سوال را برای همیشه پاسخ دهند. در کنفرانس جامعه رادیولوژیست های آمریکای شمالی در شیکاگو آن ها اعلام کردند که احتمالا تشکیل حباب هایی درون مفصل ها باعث صدا در هنگام شکستن قولنج انگشت دست می شود.

دانشمندان می دانند که صدا به خاطر برخورد استخوان ها یا ماهیچه ها به همدیگر نیست (مگر اینکه که کار را خیلی خشن انجام داده باشید!) بلکه مربوط به مایع روان کننده بین بسیاری از مفاصل بدن است. این مایع مفصلی به نام سینویال (synovial) از برخورد بیش از اندازه استخوان ها و غضروف ها به یکدیگر جلوگیری می کند و باعث قابلیت انعطاف بیشتری می شود.

آتش بازی در مفصل ها هنگام شکستن قولنج انگشت !

وقتی انگشتانمان را می کشیم گاز وارد مایع شده و باعث تشکیل حباب های کوچکی می شود، فرآیندی که تریبونوکلیشن (tribonucleation) نام دارد. این حباب ها سریع شکل می گیرند و در دو صورت به سرعت می ترکند: وقتی به اندازه خاصی می رسند یا وقتی مفصل روی آن ها به شدت فشار می آورد. درباره اینکه کدام بخش از فرآیند باعث صدا می شود اختلاف نظر هایی وجود داشت، شکل گیری ناگهانی حباب ها یا ترکیدن آن ها؟

در ساختنی بخوانید :  حیوان عجیب هفته : این دوزیست بدون پا پوست مادرش را میخورد!

تحقیقی با استفاده از عکسبرداری تشدید مغناطیسی (MRI) به دقت تشکیل این حباب ها را در هنگام شکستن قولنج انگشت دست در مفصل متاکارپوفالانژیال (metacarpophalangeal)، پایه انگشت، زیر نظر گرفت. معما حل شد! معلوم شد که صدا از شکل گیری اولیه حباب ها ایجاد می شود.

اما سونوگرافی نسبت به MRI می تواند اتفاقاتی ۱۰۰ برابر سریع تر و چیز هایی ۱۰ برابر کوچک را ببیند و شناسایی کند. تیم جدیدی از محققان به سرپرستی رادیولوژیستی به نام رابرت دی بوتین (Robert D. Boutin) از دانشگاه کالیفرنیا تصمیم گرفتند که همین تحقیق را این بار با سونوگرافی انجام دهند.

از شرکت کنندگان خواسته شد درحالی که از طریق یک ماشین سونوگرافی زیر نظر هستند قولنج انگشت خود را بشکنند. ۳۰ نفر از شرکت کنندگان از کسانی بودند که این کار را به صورت عادت انجام می دادند و ۱۰ نفر از آنان کسانی بودند که این کار را انجام نمی دادند. بعد از عکسبرداری از ۴۰۰ عدد شکستن قولنج انگشت در مفصل متاکارپوفالانژیال، محققان اعلام کردند که چیزی بسیار خاص تر از آنچه توقع داشتند دیدند: انفجاری درخشان همراه با هر تشکیل یا ترکیدن حباب ها.

بوتین در مصاحبه با واشنگتن پست گفت:

چیزی که ما دیدیم یک نور درخشان در سونوگرافی بود، مانند یک انفجار آتش بازی در مفصل. کشف عجیبی بود.

این نور ها آن قدر زیاد بودند که رادیولوژیست ها قادر بودند حتی با قطع کردن صدای ویدئو ها با ۹۴ درصد دقت معین کنند کدام ها یک مفصل را در حال شکسته شدن قولنج آن نشان می دهند.

در ساختنی بخوانید :  اخبار علمی : حافظه نوزادان خاطره خوب را بهتر به یاد می آورد

اگرچه این تحقیق نشان می دهد مسلما این فعالیت حباب ها است که باعث صدا می شود اما محققان هنوز نمی داننند که آیا این صدا از شکل گیری آن ها است یا از ترکیدن آن ها.

بوتین ادامه می دهد: “ما  همواره بعد از شنیدن صدای شکسته شدن قولنج انگشت نور های درخشان را می دیدیم، نه قبل از آن. شاید این موضوع پشتیبان نظریه ایجاد صدا از شکل گیری حباب ها باشد نه ترکیدن آن ها.”

یافته دیگری از نتایج این است که مفاصلی که قولنج آن ها شکسته می شود قابل انعطاف تر می شوند، اگرچه فقط برای مدت کوتاهی. همانطور که یک تحقیق ۶۰ ساله هم نشان داده بود، این مطالعه هم هیچ اثر بدی در رابطه با عادت شکستن قولنج انگشت دست پیدا نکرد.

 

منبع

خلاصه مطلب
شکستن قولنج انگشت ها ، آتش بازی در مفاصل
عنوان مطلب
شکستن قولنج انگشت ها ، آتش بازی در مفاصل
توضیح کوتاه
در تحقیقی با استفاده از سونوگرافی برای پیدا کردن منبع صدا هنگام شکستن قولنج انگشت دست ، نور های درخشانی هنگام شکل گیری حباب ها در مایع مفصلی مشاهده شده است.
نویسنده
ساختنی
ساختنی

بیشتر بخوانید:

اخبار علمی : این پرنده کاردینال هم نر است و هم ماده!... کاردینالی که در تصویر می بینید، یک حیوان با جنسیت آمیخته است؛ یعنی هم نر است و هم ماده! این پرنده در سمت چپ بدنش پرهای قرمز کاردینال های نر را دارد و ...
اخبار علمی :ارتباط مغز به مغز انسانی برای دومین بار ایجاد شد... محققان دانشگاه واشنگتن در ایالات متحده موفق شدند نوعی ارتباط غیرتهاجمی بین مغز دو انسان ایجاد کنند و امکان برقراری ارتباط بدون صحبت کردن بین این دو نف...
اخبار علمی : مولکول توقف حافظه در مغز شناسایی شد... محققان مرکز سلامت دانشگاه مک گیل در کانادا مولکولی را شناسایی کرده اند که بنظر می رسد مسئول توقف حافظه است و از ادامه حفظ خاطرات در مغز جلوگیری می کند...
پرندگان اولیه پرواز هم می کرده اند؟ پرندگان اولیه پرواز هم می کرده اند؟ شاید این پرنده 125 میلیون ساله بالای سر دایناسور ها پرواز می کرده است. فسیل بالی که متعلق به یک پرنده در دو...
چرا شکارچیان همه طعمه های محیط را نمی خورند؟... نتایج مطالعه ای جدید دید تازه ای از رابطه شکار و شکارچی نمایان می کند، به خصوص درباره این که چطور تعداد گیاه خواران و حیواناتی که شکار می شوند تعداد گ...
بزرگ ترین موتور دیزلی جهان با قدرت 109 هزار اسب بخار... این عظمت خیره کننده موتور وارتسیلا (Wärtsilä RT-flex96C) نام دارد. موتوری که تا امروز بزرگ ترین موتور دیزلی در جهان است. RT-flex96C در فنلاند ساخته ش...

درباره سیمین حمیدی

سیمین حمیدی
سیمین حمیدی یکی از نویسندگان ساختنی و فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار و دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت سیستم و بهره وری است.

پیشنهاد می کنیم

امواج گرانشی به دانشمندان اجازه می دهد جهان اولیه و حتی لحظه ایجاد آن را ببینند.

دانشمندان موفق به مشاهده امواج گرانشی شدند!

بعد از یک قرن گمانه زنی و آزمایش ها و مشاهدات وسوسه انگیز، دانشمندان برای …

پاسخ دهید