خانه / اخبار / شکستن قولنج انگشت ها ، آتش بازی در مفاصل

شکستن قولنج انگشت ها ، آتش بازی در مفاصل

آدم های دنیا به دو دسته کاملا متفاوت تقسیم می شوند: آن هایی که عاشق شکستن قولنج انگشت دستشان هستند و آن هایی که به شدت و با تمام وجود از این کار بیزارند. اما واقعا وقتی انگشتانتان بیش از حد به عقب خم می کنید چه اتفاقی می افتد؟ تیمی از محققان تصمیم گرفتند که با استفاده از تکنیک های سونوگرافی برای عکس برداری از انگشتان هنگام شکستن قولنج آن ها، این سوال را برای همیشه پاسخ دهند. در کنفرانس جامعه رادیولوژیست های آمریکای شمالی در شیکاگو آن ها اعلام کردند که احتمالا تشکیل حباب هایی درون مفصل ها باعث صدا در هنگام شکستن قولنج انگشت دست می شود.

دانشمندان می دانند که صدا به خاطر برخورد استخوان ها یا ماهیچه ها به همدیگر نیست (مگر اینکه که کار را خیلی خشن انجام داده باشید!) بلکه مربوط به مایع روان کننده بین بسیاری از مفاصل بدن است. این مایع مفصلی به نام سینویال (synovial) از برخورد بیش از اندازه استخوان ها و غضروف ها به یکدیگر جلوگیری می کند و باعث قابلیت انعطاف بیشتری می شود.

آتش بازی در مفصل ها هنگام شکستن قولنج انگشت !

وقتی انگشتانمان را می کشیم گاز وارد مایع شده و باعث تشکیل حباب های کوچکی می شود، فرآیندی که تریبونوکلیشن (tribonucleation) نام دارد. این حباب ها سریع شکل می گیرند و در دو صورت به سرعت می ترکند: وقتی به اندازه خاصی می رسند یا وقتی مفصل روی آن ها به شدت فشار می آورد. درباره اینکه کدام بخش از فرآیند باعث صدا می شود اختلاف نظر هایی وجود داشت، شکل گیری ناگهانی حباب ها یا ترکیدن آن ها؟

در ساختنی بخوانید :  اخبار علمی : موجودات زنده زیر زمین و تاثیر آنها روی اکوسیستم

تحقیقی با استفاده از عکسبرداری تشدید مغناطیسی (MRI) به دقت تشکیل این حباب ها را در هنگام شکستن قولنج انگشت دست در مفصل متاکارپوفالانژیال (metacarpophalangeal)، پایه انگشت، زیر نظر گرفت. معما حل شد! معلوم شد که صدا از شکل گیری اولیه حباب ها ایجاد می شود.

اما سونوگرافی نسبت به MRI می تواند اتفاقاتی ۱۰۰ برابر سریع تر و چیز هایی ۱۰ برابر کوچک را ببیند و شناسایی کند. تیم جدیدی از محققان به سرپرستی رادیولوژیستی به نام رابرت دی بوتین (Robert D. Boutin) از دانشگاه کالیفرنیا تصمیم گرفتند که همین تحقیق را این بار با سونوگرافی انجام دهند.

از شرکت کنندگان خواسته شد درحالی که از طریق یک ماشین سونوگرافی زیر نظر هستند قولنج انگشت خود را بشکنند. ۳۰ نفر از شرکت کنندگان از کسانی بودند که این کار را به صورت عادت انجام می دادند و ۱۰ نفر از آنان کسانی بودند که این کار را انجام نمی دادند. بعد از عکسبرداری از ۴۰۰ عدد شکستن قولنج انگشت در مفصل متاکارپوفالانژیال، محققان اعلام کردند که چیزی بسیار خاص تر از آنچه توقع داشتند دیدند: انفجاری درخشان همراه با هر تشکیل یا ترکیدن حباب ها.

بوتین در مصاحبه با واشنگتن پست گفت:

چیزی که ما دیدیم یک نور درخشان در سونوگرافی بود، مانند یک انفجار آتش بازی در مفصل. کشف عجیبی بود.

این نور ها آن قدر زیاد بودند که رادیولوژیست ها قادر بودند حتی با قطع کردن صدای ویدئو ها با ۹۴ درصد دقت معین کنند کدام ها یک مفصل را در حال شکسته شدن قولنج آن نشان می دهند.

در ساختنی بخوانید :  هوپ (Hope) ، جوان ترین اهدا کننده عضو در تاریخ !

اگرچه این تحقیق نشان می دهد مسلما این فعالیت حباب ها است که باعث صدا می شود اما محققان هنوز نمی داننند که آیا این صدا از شکل گیری آن ها است یا از ترکیدن آن ها.

بوتین ادامه می دهد: “ما  همواره بعد از شنیدن صدای شکسته شدن قولنج انگشت نور های درخشان را می دیدیم، نه قبل از آن. شاید این موضوع پشتیبان نظریه ایجاد صدا از شکل گیری حباب ها باشد نه ترکیدن آن ها.”

یافته دیگری از نتایج این است که مفاصلی که قولنج آن ها شکسته می شود قابل انعطاف تر می شوند، اگرچه فقط برای مدت کوتاهی. همانطور که یک تحقیق ۶۰ ساله هم نشان داده بود، این مطالعه هم هیچ اثر بدی در رابطه با عادت شکستن قولنج انگشت دست پیدا نکرد.

 

منبع

خلاصه مطلب
شکستن قولنج انگشت ها ، آتش بازی در مفاصل
عنوان مطلب
شکستن قولنج انگشت ها ، آتش بازی در مفاصل
توضیح کوتاه
در تحقیقی با استفاده از سونوگرافی برای پیدا کردن منبع صدا هنگام شکستن قولنج انگشت دست ، نور های درخشانی هنگام شکل گیری حباب ها در مایع مفصلی مشاهده شده است.
نویسنده
ساختنی

بیشتر بخوانید:

دانشمندان از لنزهای معمولی دستگاه نامرئی کننده ساختند!... انسان ها از لنزها برای خم کردن نور و بهبود دقت بینایی در تلسکوپ ها، دیدن اشیای ریز با میکروسکوپ ها و بهبود دید طبیعی با عینک ها استفاده می کنند. با ای...
افسردگی آثار جبران ناپذیری بر مغز کودکان دارد... محققان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن ‏‎(Washington University)‎‏ در سنت لوییس ‏‎(St. Louis)‎‏ در حال بررسی ‏تاثیر افسردگی بر ‏مغز بودند که به شواهدی م...
خبر علمی : آیا این فسیل ها نخستین اجداد حیوانات هستند؟... تنوع گونه جانوری باعث ایجاد آرایه فوق العاده متنوعی در ساختارهای بدنی حیوانات شده است؛ اما یک فسیل 600 میلیون ساله دانشمندان را به این فکر انداخته که ...
اخبار علمی : ربات مارمانند براحتی در تپه های شنی حرکت می کند... مار سمی سایدوایندر ((sidewinder نوعی مار زنگی در جنوب غربی امریکاست که در دامنه های شنی به آسانی و بسیار سریع حرکت می کند. محققان با درک اینکه این مار...
آیا پرتو های مورد استفاده در پزشکی خطرناک هستند؟... دکتر جیم ولش (Jim Welsh) در کارش به عنوان یک سرطان شناس صدها فرد مبتلا به سرطان را با استفاده از پرتو درمانی معالجه کرده است اما در 5 سال گذشته بیمارا...
اخبار علمی : پل کاغذی که از 22 هزار ورق کاغذ درست شده است... در شمال انگلستان پلی وجود دارد که از 22000 ورق کاغذ درست شده است. قبل از اینکه سوالی برایتان پیش بیاید باید بگوییم که بله، می توانید روی آن راه بروید....

درباره سیمین حمیدی

سیمین حمیدی
سیمین حمیدی یکی از نویسندگان ساختنی و فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار و دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت سیستم و بهره وری است.

پیشنهاد می کنیم

امواج گرانشی به دانشمندان اجازه می دهد جهان اولیه و حتی لحظه ایجاد آن را ببینند.

دانشمندان موفق به مشاهده امواج گرانشی شدند!

بعد از یک قرن گمانه زنی و آزمایش ها و مشاهدات وسوسه انگیز، دانشمندان برای …

پاسخ دهید