خانه / دنیای اطراف ما / عطرهایی که دفع کننده حشرات هستند !

عطرهایی که دفع کننده حشرات هستند !

صحبت از چیزی عجیب درباره عطرهای ویکتوریا سکرت (Victoria’s Secret) است. در حالی که ترکیب عطر های به شدت شیرین آن ممکن است برای انسان ها سمی نباشند، اما انگار  برای کشتن حشرههایی که وزوز می کنند مناسب هستند!

عطرهای ویکتوریاز سیکریت که دافع حشرات هستند

با آزمایش خواص دافع حشرات چند محصول حاضر در بازار، دانشمندان دریافتند که عطرهای ویکتوریا سکرت تاثیرات شدیدی دارد که بیش از 2 ساعت دوام دارند. این عجیب است، زیرا مطالعات قبلی نشان داده بود حشرات به رایحه گل جذب می شوند و توصیه می شد تا برای در امان ماندن از دهان بیماری آور و گرسنه آن ها از این نوع عطر ها به مقدار زیاد استفاده نشود.

جالب است که هدف اصلی تحقیق پیدا کردن عطر هایی نبود که دهان حشرات را آب می اندازد یا باعث می شوند در جهت مخالف فرار کنند بلکه هدف مقایسه تاثیرات محصولات دارای DEET (یک ترکیب شیمیایی) در مقابل محصولات فاقد DEET بود مخصوصا روی پشه هایی که به خاطر انتقال بیماری های انسانی مورد توجه هستند: پشه تب زرد (yellow fever mosquito) و پشه ببر آسیایی (Asian tiger mosquito). این پشه ها می توانند بسیاری چیز های آلوده را حمل کنند و شامل پاتوژن های مسبب بیماری هایی مثل تب دانگ (dengue fever)، چیکونگونیا (chikungunya) و تب زرد هستند.

می دانیم که DEET یک دافع حشره بسیار قوی است، در طول جنگ جهانی دوم بود که DEET اختراع شد، پس زمان زیادی برای بررسی اثرات آن وجود داشته است. بر خلاف استفاده وسیع و بی خطر بودن آن برای انسان، نگرانی هایی درباره اثرات جانبی آن وجود داشت که البته به خاطر عدم علاقه عمومی ما به مواد شیمیایی ممکن است بی اساس باشد.

در ساختنی بخوانید :  ربات بیولوژیک در بلایای طبیعی به کمک گروه های امدادی می آید

با این وجود، جایگزین های بسیاری در طول سال ها آمده و رفته و با توجه به اثرات جهانی بیماری های ناشی از حشرات، لازم است بدانیم کدام ها همان کاری را می کنند که روی قوطی آن ها نوشته شده است. البته هیچ دافعی نمی تواند تضمین کند که شما به هیچ وجه طعمه حشرات نشوید اما محصولات موثر می توانند به طور قابل توجهی شانس ابتلا به بیماری هایی مثل مالاریا را کاهش دهند.

برای بررسی، محققانی از دانشگاه نیومکزیکو سه دافع حشرات حاوی DEET و 4 نوع فاقد DEET را آزمایش کردند که همه آن ها در بازار موجود بود. جایگزین های طبیعی شامل موادی مانند گرانیول، روغن اوکالیپتوس لیمو و سیترونلا بودند. همچنین آن ها از روغن حمام دافع حشرات، عطر گل و برچسب ویتامین ب نیز استفاده کردند. چیزی که برای دهه ها به عنوان یک دافع حشره شناخته شده بود، به این صورت که برچسب، شیمی و بوی خون ما را عوض می کند تا برای پشه زیاد جذاب نباشیم.

تیم محصولات مختلف را به داوطلبانی اعمال کرد و از پنکه ای برای فرستادن بوی آن ها از طریق یک تیوب به سمت پشه هایی که در یک محفظه قرار داشتند استفاده کرد. اگر حشرات سعی می کردند به سمت بو بروند معلوم می شد که به بوی شخص تمایل دارند در حالی که اگر به سمت مخالف می رفتند به معنی این بود که این بو برایشان جذاب نیست.

همانطور که پیش بینی می شد، محصولات حاوی DEET به شدت دافع حشرات بودند و اثراتی طولانی مدت می گذاشتند. یکی از دافعان طبیعی که شامل روغن اوکالیپتوس لیمو بود به اندازه محصولات دارای DEET خوب بود اما اثر آن طولانی مدت نبود. دیگر محصولات فاقد DEET اثرات متفاوتی داشتند، اگر چه دو تا از آن ها تقریبا اصلا دافع حشره نبودند. به علاوه برچسب پوستی هیچ تاثیری در دفع حشرات نداشت.

در ساختنی بخوانید :  پرندگان اولیه پرواز هم می کرده اند؟

اما این رایحه گل عطرهای ویکتوریا سکرت بود که عجیب ترین نتیجه را داشت، با توجه به این که تصور می شد این بوی خوش برای پشه ها جذاب باشد. محققان احتمال می دهند که احتمالا این رایحه، اثر بوی خود انسان را از بین می برد. البته باید بدانید که از دوز بالایی از این مواد استفاده شده بود.

منبع

خلاصه مطلب
عطر هایی که دفع کننده حشرات هستند!
عنوان مطلب
عطر هایی که دفع کننده حشرات هستند!
توضیح کوتاه
بر خلاف اینکه تصور می شد عطر هایی با رایحه گل برای حشرات جذب کننده باشند اما طی تحقیقی مشخص شده که چنین عطر هایی با پوشاندن بوی بدن دفع کننده حشرات نیز هستند.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

برنامه های تازه گوگل برای افزایش امنیت داده ها... افزایش امنیت داده ها امروزه از مهم ترین دغدغه های دنیای تکنولوژی به شما می آید. در یکی از سخنرانی های کنفرانس اخیر در کنفرانس‏I/O‏ گوگل، سرپرست گروه ت...
دست کاری بی حد و مرز DNA ، آیا برای آن آمادگی داریم؟...   پروتئین قرمز از RNA آب راهنما برای بریدن DNA زرد استفاده می کند تکنولوژی جدید CRISPR/Cas که اجازه کنترل و دستکاری کد DNA را به ما می دهد...
قضیه چیه ؟ چرا در سکوت صداهای خیالی می شنویم؟... احتمالاً شما هم تاکنون سکوت محض را تجربه نکرده اید. تجربه سکوت واقعی در دنیای امروز و با سر و صدای هواپیماها و بزرگراه ها کار بسیار دشواری است. چه در ...
نقشه های گوگل چطور ترافیک را پیش بینی می کند؟... اگر شما هم از آن افرادی هستید که برای رفت و آمد های روزانه یا مسافرت های خود از نقشه های گوگل (Google Maps) استفاده می کنند، حتما متوجه شده اید که جدی...
سازمان بهداشت جهانی : فقط یک ساعت در روز از هدفون استفاده کنید... اگر امروز با صدای بلند موزیک گوش می دهید، ممکن است فردا دیگر نتوانید موزیک گوش دهید. این را ساختنی نمی گوید؛ این یک نقل قول از سازمان بهداشت جهانی است...
اخبار علمی : کشف عامل کلیدی جدید در چرخه زندگی ویروس ایدز... چندی پیش در خبرهای علمی ساختنی خواندید که با تهیه اولین تصویر از خوشه پروتئین ایدز، ساخت درمان و حتی واکسن های جدید برای ایدز بسیار کارآمدتر خواهد شد....

درباره سیمین حمیدی

سیمین حمیدی
سیمین حمیدی یکی از نویسندگان ساختنی و فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار و دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت سیستم و بهره وری است.

پیشنهاد می کنیم

عطر جامد با رایحه مخصوص بسازید و پوست تان را نرم و خوشبو کنید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت عطر و تقطیر روغن عطر را یاد گرفته اید. در …

پاسخ دهید