خانه / دنیای اطراف ما / عطرهایی که دفع کننده حشرات هستند !

عطرهایی که دفع کننده حشرات هستند !

صحبت از چیزی عجیب درباره عطرهای ویکتوریا سکرت (Victoria’s Secret) است. در حالی که ترکیب عطر های به شدت شیرین آن ممکن است برای انسان ها سمی نباشند، اما انگار  برای کشتن حشرههایی که وزوز می کنند مناسب هستند!

عطرهای ویکتوریاز سیکریت که دافع حشرات هستند

با آزمایش خواص دافع حشرات چند محصول حاضر در بازار، دانشمندان دریافتند که عطرهای ویکتوریا سکرت تاثیرات شدیدی دارد که بیش از 2 ساعت دوام دارند. این عجیب است، زیرا مطالعات قبلی نشان داده بود حشرات به رایحه گل جذب می شوند و توصیه می شد تا برای در امان ماندن از دهان بیماری آور و گرسنه آن ها از این نوع عطر ها به مقدار زیاد استفاده نشود.

جالب است که هدف اصلی تحقیق پیدا کردن عطر هایی نبود که دهان حشرات را آب می اندازد یا باعث می شوند در جهت مخالف فرار کنند بلکه هدف مقایسه تاثیرات محصولات دارای DEET (یک ترکیب شیمیایی) در مقابل محصولات فاقد DEET بود مخصوصا روی پشه هایی که به خاطر انتقال بیماری های انسانی مورد توجه هستند: پشه تب زرد (yellow fever mosquito) و پشه ببر آسیایی (Asian tiger mosquito). این پشه ها می توانند بسیاری چیز های آلوده را حمل کنند و شامل پاتوژن های مسبب بیماری هایی مثل تب دانگ (dengue fever)، چیکونگونیا (chikungunya) و تب زرد هستند.

می دانیم که DEET یک دافع حشره بسیار قوی است، در طول جنگ جهانی دوم بود که DEET اختراع شد، پس زمان زیادی برای بررسی اثرات آن وجود داشته است. بر خلاف استفاده وسیع و بی خطر بودن آن برای انسان، نگرانی هایی درباره اثرات جانبی آن وجود داشت که البته به خاطر عدم علاقه عمومی ما به مواد شیمیایی ممکن است بی اساس باشد.

در ساختنی بخوانید :  چقدر باید خرج کنیم تا بتمن بشویم؟

با این وجود، جایگزین های بسیاری در طول سال ها آمده و رفته و با توجه به اثرات جهانی بیماری های ناشی از حشرات، لازم است بدانیم کدام ها همان کاری را می کنند که روی قوطی آن ها نوشته شده است. البته هیچ دافعی نمی تواند تضمین کند که شما به هیچ وجه طعمه حشرات نشوید اما محصولات موثر می توانند به طور قابل توجهی شانس ابتلا به بیماری هایی مثل مالاریا را کاهش دهند.

برای بررسی، محققانی از دانشگاه نیومکزیکو سه دافع حشرات حاوی DEET و 4 نوع فاقد DEET را آزمایش کردند که همه آن ها در بازار موجود بود. جایگزین های طبیعی شامل موادی مانند گرانیول، روغن اوکالیپتوس لیمو و سیترونلا بودند. همچنین آن ها از روغن حمام دافع حشرات، عطر گل و برچسب ویتامین ب نیز استفاده کردند. چیزی که برای دهه ها به عنوان یک دافع حشره شناخته شده بود، به این صورت که برچسب، شیمی و بوی خون ما را عوض می کند تا برای پشه زیاد جذاب نباشیم.

تیم محصولات مختلف را به داوطلبانی اعمال کرد و از پنکه ای برای فرستادن بوی آن ها از طریق یک تیوب به سمت پشه هایی که در یک محفظه قرار داشتند استفاده کرد. اگر حشرات سعی می کردند به سمت بو بروند معلوم می شد که به بوی شخص تمایل دارند در حالی که اگر به سمت مخالف می رفتند به معنی این بود که این بو برایشان جذاب نیست.

همانطور که پیش بینی می شد، محصولات حاوی DEET به شدت دافع حشرات بودند و اثراتی طولانی مدت می گذاشتند. یکی از دافعان طبیعی که شامل روغن اوکالیپتوس لیمو بود به اندازه محصولات دارای DEET خوب بود اما اثر آن طولانی مدت نبود. دیگر محصولات فاقد DEET اثرات متفاوتی داشتند، اگر چه دو تا از آن ها تقریبا اصلا دافع حشره نبودند. به علاوه برچسب پوستی هیچ تاثیری در دفع حشرات نداشت.

در ساختنی بخوانید :  کیف هوشمند میتواند بهتر از ساعت هوشمند باشد

اما این رایحه گل عطرهای ویکتوریا سکرت بود که عجیب ترین نتیجه را داشت، با توجه به این که تصور می شد این بوی خوش برای پشه ها جذاب باشد. محققان احتمال می دهند که احتمالا این رایحه، اثر بوی خود انسان را از بین می برد. البته باید بدانید که از دوز بالایی از این مواد استفاده شده بود.

منبع

خلاصه مطلب
عطر هایی که دفع کننده حشرات هستند!
عنوان مطلب
عطر هایی که دفع کننده حشرات هستند!
توضیح کوتاه
بر خلاف اینکه تصور می شد عطر هایی با رایحه گل برای حشرات جذب کننده باشند اما طی تحقیقی مشخص شده که چنین عطر هایی با پوشاندن بوی بدن دفع کننده حشرات نیز هستند.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

طیف الکترومغناطیسی را بشناسیم؛ ریزموج یا مایکروویو چیست؟... ریزموج یا مایکروویو یکی از انواع تابش های الکترومغناطیسی نظیر امواج رادیویی، اشعه فرابنفش، اشعه فروسرخ و اشعه گاماست. مایکروویوها یا ریزموج ها کاربرده...
زبان دوم خود را فراموش کرده اید؟مغزتان آن را به یاد می آورد!... با این که کودکان چینی که در فرانسه به فرزندی پذیرفته شده اند حتی یک کلمه زبان چینی به یاد نمی آورند، اما مغز آن ها ‏فعالیتی مشابه کودکان دو زبانه دارد...
نوشابه انرژی زا سلامتی شما را تهدید می کند... نتایج یک تحقیق جدید، که با هدایت دکتر آنا اسواتیکوا (Anna Svatikova) از مایو کلینیک (Mayo Clinic) انجام شده، نشان می دهد نوشیدن فقط یک نوشابه انرژی زا...
اتصال حیوانات به اینترنت میتواند به پیش بینی زلزله کمک کند... زلزله اخیر نپال بخوبی نشان داد که پیش بینی دقیق و قابل اعتماد بلایای طبیعی هنوز کار بسیار مشکلی است. اگرچه دانشمندان به خوبی نقاط زلزله خیز روی زمین ر...
سال 2015 سال بهره برداری از انرژی باد است مردم هیچوقت راجع به الکتریسیته حرف نمی زنند اما مرتب مشغول انجام کاری با الکتریسیته هستیم؛ چیزی را با آن تمیز می کنیم، چیزی را با آن روشن می کنیم و دس...
خبر علمی : دانشمندان قسمتی از حافظه را با نور پاک کردند... برای افراد مبتلا به سندروم استرس پس از سانحه یا PTSD، خاطرات بد بشدت می تواند زندگی روزمره را مختل کند. خاطرات دوره ای این افراد از مکان ها، حوادث یا ...

درباره سیمین حمیدی

سیمین حمیدی
سیمین حمیدی یکی از نویسندگان ساختنی و فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار و دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت سیستم و بهره وری است.

پیشنهاد می کنیم

عطر جامد با رایحه مخصوص بسازید و پوست تان را نرم و خوشبو کنید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت عطر و تقطیر روغن عطر را یاد گرفته اید. در …

پاسخ دهید