خانه / اخبار / ربات ها سرپیچی از فرمان انسان را یاد می گیرند

ربات ها سرپیچی از فرمان انسان را یاد می گیرند

در سال های 1940، وقتی هنوز حتی یک نمونه واقعی از ربات ها هم ساخته نشده بود چه برسد به هوش مصنوعی، ایزاک آسیموف (Isaac Asimov) نویسنده معروف داستان های علمی-تخیلی مجموعه ای از قوانین معروف به ” قوانین سه گانه رباتیک ” را تعریف کرد. این قانون ها به این شرح است:

1. یک ربات اجازه ندارد به انسان ها آسیب بزند یا با بی تفاوتی اجازه دهد آسیبی به یک انسان برسد.
2. یک ربات باید از دستوراتی که انسان به آن می دهد تبعیت کند، مگر این که این دستور ها قانون اول را نقض کند.
3. یک ربات باید از وجود خودش مراقبت کند، مگر این که این مراقبت قانون اول یا دوم را نقض کند.

از این قوانین می توان نتیجه گرفت که یک ربات باید در همه شرایط از انسان اطاعت کند به جز وقتی که دستوراتش به یک انسان دیگر صدمه بزند. در آزمایشگاه تعاملات انسان-ربات دانشگاه تافتس (Tufts University)، محققان از مجموعه قوانین خودشان استفاده می کنند. طبق این قوانین، ربات ها می توانند از دستورات سرپیچی کنند. شبیه سناریوی یک فیلم درباره نابودی انسان به دست ربات هاست، نه؟ اما نترسید! خطری از جانب هوش مصنوعی، انسان ها را تهدید نمی کند.
اما اگر یک لحظه فکر کنید، می بینید که منطقی است. انسان ها آن قدر هم بی نقص و منطقی نیستند و بعضی اوقات تصمیمات احمقانه ای می گیرند. انتقال این تصمیمات به ربات ها نتایج فاجعه باری به همراه خواهد داشت. محققان تافتس پیشنهاد داده اند همان روشی که انسان برای ارزیابی یک دستور استفاده می کند را در ربات ها هم اعمال کنند. به گفته IEEE، نظریه زبان شناسی می گوید انسان ها یک درخواست را با استفاده از شروط فلیسیتی (Felicity conditions) سبک سنگین می کنند. این شروط عبارتند از:

  1. معلومات: آیا بلدم کار X را انجام دهم؟
  2. توانایی: آیا از لحاظ فیزیکی توانایی انجام کار X را دارم؟ آیا به طور طبیعی می توانم کار X را انجام دهم؟
  3. اولویت و زمان بندی هدف: همین حالا می توانم کار X را انجام دهم؟
  4. نقش و وظیفه اجتماعی: آیا با توجه به نقش اجتماعی ام وظیفه دارم کار X را انجام دهم؟
  5. مجاز بودن با توجه به هنجار های جامعه : آیا با انجام کار X اصول هنجار های جامعه را زیر پا می گذارم؟
در ساختنی بخوانید :  پدر شدن چطور روی مغز انسان تاثیر می گذارد؟

سه قانون اول که واضح هستند. شرط چهارم در واقع می گوید “می توانم به تو اعتماد کنم؟ تو کی هستی که به من بگویی چه کار کنم؟“، قانون پنجم می گوید: “باشه، اما اگر این کار را انجام دهم قانونی را زیر پا می گذارم؟“(قوانین مدنی و جنایی برای انسان ها و احتمالا یک نمونه تغییر یافته از مجموعه قوانین رباتیک آسیموف برای ربات ها).

سال ها پیش از این که ربات ها ساخته شوند، یک نویسنده علمی-تخیلی برای آن ها سه قانون در نظر گرفت. به نظر می رسد این قوانین هنوز هم مناسب هستند.
سال ها پیش از این که ربات ها ساخته شوند، یک نویسنده علمی-تخیلی برای آن ها سه قانون در نظر گرفت. به نظر می رسد این قوانین هنوز هم مناسب هستند.

در ویدئو های زیر محققان تافتس کار خود را به نمایش می گذارند.
اول از یک ربات که روی میز قرار گرفته خواسته می شود روی آن راه برود. اما ربات می فهمد که با انجام این کار سقوط کرده و صدمه می بیند، در نتیجه از این دستور سرپیچی می کند. این محقق با تغییر چارچوب کاری، این بار به ربات گفت که اگر بیفتی می گیرمت و ربات در کمال شگفتی قبول می کند. جالب است بدانید این شروط از قبل در این ربات برنامه ریزی نشده بود. پردازش زبان طبیعی به ربات اجازه می دهد که در حالت کلی حرف انسان را بفهمد: تو قانون X را نقض نمی کنی، چون شرایطی که باعث آسیب می شوند فراهم نیستند.

در مرحله بعد، از ربات می خواهند با عبور از وسط یک مانع به جلو حرکت کند. ربات هم خیلی با وقار از این دستور سرپیچی می کند؛ چون مجموعه ای از قوانین که می گوید “مانع؟ به هیچ وجه حرکت نکن!”، را نقض می کند. بعد، محقق از ربات می خواهد که سیستم تشخیص مانع خود را غیر فعال کند. در این حالت، شرط شماره چهار فلیسیتی برقرار نمی شود، چون انسان حق و اجازه صدور این دستور را ندارد.

در ساختنی بخوانید :  پرینتر سه بعدی حرفه ای و کامل بسازید – قسمت اول

در آخرین ویدئو، دوباره همین شرایط برقرار است، با این تفاوت که این بار انسانی که دستور را صادر می کند، اعتبار لازم برای صدور این دستور را دارد.

روزی می رسد که ربات ها خوب را از بد تشخیص دهند؟

علاوه بر این، در تافتس محققان مشغول کار روی پروژه ای به نام “صلاحیت اخلاقی در معماری های محاسباتی برای ربات ها” هستند. هدف این پروژه شناختن زیربنای منطقی، شناختی و اجتماعی صلاحیت اخلاقی انسان ها، نمونه قرار دادن این اصول در تعاملات انسان با ربات و نشان دادن روش های محاسباتی جدیدی است که ربات ها به وسیله آن می توانند در مواجهه با چالش های پیچیده و عملی، استدلال و برخوردی اخلاقی داشته باشند؛ در واقع ربات ها باید با ارزش های انسانی آشنا شوند.
در طول تاریخ، تکنولوژی برای این که بتواند نیاز های انسان را برآورده کند، فرصت های مهیج و چالش های ترسناکی را ایجاد کرده است. اخیرا، نیاز های ما در خانه داری، بیمارستان و بزرگراه ها تا حدودی به واسطه پیشرفت های تکنولوژی در زمینه اتوماسیون، دیجیتالی شدن و شبکه برطرف شده، اما از طرفی همین پیشرفت ها ارزش های انسانی مثل استقلال، حریم خصوصی و برابری را تهدید می کند.

به نظر برخی از محققان پیچیدگی های مسایل اخلاقی چه در ذهن انسان و چه در مقیاس بزرگ تری مثل جامعه، عملا دنبال کردن ایده تبدیل ربات ها به عوامل اخلاق گرا را غیر قابل تصور یا حداقل بی فایده می کند. این که ربات ها برای انجام چه کار هایی آزادی عمل، اختیار و یا حتی دستور دارند، هم ترس و هم خیال پردازی ما را برانگیخته است.
آیا ربات ها در آینده به آخرین عوامل اخلاق گرا تبدیل خواهند شد؟ فکر کنید روزی برسد که بتوانیم تمام فضائل، مسائل و اصول اخلاقی که از اعصار گذشته گردآوری شده است را در یک کامپیوتر دانلود کنیم. نتیجه می شود یک بودای اندرویدی! جالبه اما در عین حال نباید فراموش کنیم که حق با محققان تافتس است: در بعضی شرایط و موقعیت ها، ربات ها باید از دستورات ما سرپیچی کنند. چرا؟ چون شاید آن دستور احمقانه باشد. به همین سادگی! شاید وقت آن رسیده که در یک چارچوب قانونی و بین المللی، توسعه دهندگان هوش مصنوعی را وادار کنیم که یک سری از قوانین را در برنامه ریزی ربات هایشان وارد نکنند یا برعکس بعضی از الزامات را حتما پیاده سازی کنند. به نظر می رسد همه موافقند که این طرحی مهم و تضمینی است، البته تا زمانی که وارد حوزه نظامی نشود.

در ساختنی بخوانید :  کاوشگر فیله بعد از هفت ماه دوباره فعال شد

منبع

خلاصه مطلب
ربات ها سرپیچی از فرمان انسان را یاد می گیرند
عنوان مطلب
ربات ها سرپیچی از فرمان انسان را یاد می گیرند
توضیح کوتاه
دانشمندان می خواهند به ربات ها یاد بدهند که چطور و تحت چه شرایطی از دستورات ما سرپیچی کنند. شاید در نگاه اول خطرناک به نظر برسد، اما دستورات ما هم همیشه عاقلانه نیست و این قضیه می تواند به نفعمان تمام شود!
نویسنده

بیشتر بخوانید:

ضخامتی به اندازه جهان با 103 بار تا کردن کاغذ... این فقط ریاضیات است. یک A4 را تا کنید و ضخامت آن دو برابر می شود، دوباره این کار را بکنید و ضخامت آن 4 برابر می شود. با توجه به آن چه دکتر کارل کروزلن...
اخبار علمی : با این هدست تلویزیون را با قدرت ذهن تان کنترل کنید... روزی را تصور کنید که دیگر مجبور نباشید برای تماشای تلویزیون گوشه و کنار خانه را به دنبال کنترل بگردید و کانال های تلویزیون را با قدرت ذهن تان عوض کنید...
زنبوری که زهرش سرطان را درمان می کند ! زنبور های سمی آوازه بدی دارند. آن ها نیش هایی دردناک دارند و به اندازه زنبور های عسل بامزه و سودمند نیستند. با این حال شاید زمان درخشش آن ها فرا رسیده...
کشف عجیبی که می تواند آینده انرژی خورشیدی را دگرگون کند... محققان آزمایشگاه Cavendish دانشگاه کمبریج، اخیراً نتایج مطالعه ای را منتشر کردند که جزئیات اکتشاف عجیبی را شرح می دهد که می تواند تولید و استفاده از ا...
اخبار علمی : یک نظریه جدید برای جهان موازی ارائه شده است... تصور کنید این جهان ساده درست همان چیزی باشد که ما می بینیم اما تعداد بی نهایتی از جهان هایی که درست مثل جهان ما هستند هم وجود داشته باشند. جهان هایی ک...
اخبار علمی : تماشای موجودات زنده در خلاء با کمک نانو سوئیت... میکروسکوپ الکترونی روبشی یکی از قدرتمندترین ابزارهای بیولوژیکی ساخته بشر است. این میکروسکوپ خدمت زیادی به بشر و گسترش دانش او در حوزه های مختلف کرده ا...

درباره نیلوفر نبی زادگان

نیلوفر نبی زادگان
نیلوفر نبی زادگان ، فارغ التحصیل رشته مهندسی سخت افزار و نویسنده وبسایت ساختنی است .

پیشنهاد می کنیم

ربات رقصنده بسازید و با علم رباتیک تفریح کنید!

ربات های رقصنده یکی از جذاب ترین پروژه های رباتیک هستند اما ساخت آنها کمی …

پاسخ دهید