خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / آموزش ساخت : با زیپ های پلاستیکی لوستر بسازید!

آموزش ساخت : با زیپ های پلاستیکی لوستر بسازید!

نظرتان راجع به این لوستر چیست؟ اگر از این لوستر خوشتان نیامده که روی این لینک کلیک کنید تا نمونه های لوستر دیگر ساختنی را ببینید. اگر هم خوشتان آمده یک خبر خوب و یک خبر بد برایتان داریم. خبر خوب که همان خبر همیشگی ساختنی است؛ خودتان می توانید با هزینه بسیار پایین این لوستر را بسازید. اما خبر بد این است که در ساخت این لوستر از 1200 زیپ پلاستیکی استفاده شده است!

اگر می خواهید یک لوستر با همین شکل و اندازه داشته باشید باید خودتان را برای چند ساعت کار سخت و شاید کسل کننده آماده کنید. البته این کاردستی هم مثل بیشتر کاردستی ها قابل شخصی سازی است و می توانید اندازه لوستر را کوچکتر کنید. به این ترتیب هم تعداد زیپ ها کم میشود و هم ساخت آویز سقفی کمتر طول میکشد.

گام اول : وسایل مورد نیاز

  • حدود 1200 زیپ پلاستیکی 20 سانتیمتری
  • اسپری رنگ
  • کابل لامپ
  • پریز مناسب لامپ
  • سوئیچ مناسب لامپ
  • سرپیچ
  • لامپ
  • چسب برق
  • یک تکه تخته چندلا

گام دوم : شکل حلقه ها را مشخص کنید

هشت تا زیپ بردارید و با آنها یک حلقه بسازید
هشت تا زیپ بردارید و با آنها یک حلقه بسازید

ابتدا باید شکل حلقه ها را مشخص کنید. کسانی که با قلاب بافی آشنایی دارند خیلی راحت می توانند اینکار را بکنند. اگر می خواهید لوسترتان دقیقاً همین شکلی بشود، فقط باید با هشت زیپ یک حلقه ساده بسازید.

گام سوم : حلقه ها را بهم وصل کنید

حالا باید یک حلقه هشت تایی دیگر بسازید و آن را به حلقه اول وصل کنید. برای وصل کردن این دو حلقه به یکدیگر هم از هشت زیپ دیگر استفاده کنید.
اینکار را همین طور ادامه بدهید و حلقه های هشت تایی را بهم بچسبانید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : از یک بطری دو چراغ تزیینی بسازید

گام چهارم : دایره ها را بزرگتر کنید

درست مثل وقتی که یک کلاه می بافید باید دوختن تعداد اتصالات را بیشتر کنید تا دایره تان بزرگتر بشود. هر حلقه هشت تایی که می سازید را با هشت زیپ به بقیه حلقه ها وصل کنید.

برای اینکه بتوانید به شکل بالا برسید، باید به ازای هر چهار زیپ یک زیپ اضافه کنید و قسمت آویز پایین حلقه ها را به لایه پایینی وصل نکنید. به این ترتیب وقتی حلقه ها 12 تایی بشوند باید از 12 زیپ برای اتصال آنها به یکدیگراستفاده کنید.

گام پنجم : ادامه بدهید!

گسترش این حلقه را باید تا جایی ادامه بدهید که تعداد زیپ های حلقه ها به 16 تا برسد. اگر آخرین حلقه شما هم 16 تایی باشد، دوازده تا حلقه 8 تایی، دوازده تا حلقه 12 تایی و چهارتا حلقه 16 تایی خواهید داشت.

بله؛ همانطور که در ابتدا گفتیم ساخت این لوستر خاص زمان زیادی میبرد!

حالا نیمه پایینی لوستر آماده است.

گام ششم : نیمه بالایی لوستر را بسازید

طرز ساخت نیمه بالایی لوستر مشابه نیمه پایینی است. با این تفاوت که این نیمه را فقط با حلقه های 16 تایی می سازیم. به این ترتیب شکل لوستر استوانه ای میشود. هر کدام از حلقه ها را با یک زیپ پلاستیکی وصل کنید و مطمئن شوید در جهت درست آویزان شده است.

گام هفتم : دو نیمه لوستر را بهم وصل کنید

این مرحله زمان زیادی نمی برد اما از مراحل قبلی خیلی سخت تر است. نیمه بالایی و پایینی را با زیپ پلاستیکی بهم وصل کنید. سعی کنید در حین وصل کردن دو نیمه لوستر محیط هر دو نیمکره را با هم تنظیم کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با موتور و چرخ دنده چراغ قوه بسازید!

هرچه وقت بیشتری صرف این مرحله کنید، نتیجه کار بهتر میشود.

گام هشتم : تخته چوبی را آماده کنید

برای اضافه کردن لامپ و همچنین شکل دادن به استوانه به یک دایره چوبی نیاز دارید. شکل این دایره در تصویر مشخص است و می توانید آن را با هر ابزاری که دارید، بسازید.

قطر این دایره 30 سانتیمتر است و هشت سوراخ دورش دارد که استوانه زیپ های پلاستیکی به آن وصل میشود. سه سوراخ وسطش هم محل رد شدن سیم هاست.

تخته را با اره مویی ببرید و سوراخ ها را هم با دریل ایجاد کنید. سپس آن را سنباده و رنگ بزنید.

گام نهم : سیم کشی

سیم کشی لامپ این لوستر بسیار ساده است و نیاز به توضیح خاصی ندارد. برای تغذیه لامپ از جریان برق AC استفاده می کنیم. کافی است سیم های برق را به سرپیچ وصل کنید و سپس روی آنها را با هیت شرینک بپوشانید.

می توانید از یک پریز دیواری و سوئیچ هم استفاده کنید. همه اینها در شرایطی است که بخواهید کنار لوستر یک لامپ هم به اتاق تان اضافه کنید. اگر یک لامپ بدون آویز دارید و لوستر را برای آن می سازید، فقط کافی لامپ و سرپیچ را باز کنید، سیم ها را از سوراخ های تخته رد کنید و دوباره سیم ها را وصل کنید.

بعد از آماده شدن سرپیچ ها باید سیم ها را از سوراخ های روی تخته رد کنید. سپس مطابق تصویر دو سیم کابل را کمی از هم جدا کنید و سر همه آنها را لخت کنید. حالا می توانید هر شش سیم را یکی کنید. قسمت لخت سیم ها را بهم بپیچید و همه آنها را به کابل جریان برق وصل کنید. دور محل اتصال سیم برق به کابل ها را هم با چسب برق و هیت شرینک بپوشانید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : میز لپ تاپ ساده و کاربردی بسازید

گام دهم : استوانه زیپی را به تخته وصل کنید

تخته را به لوستر وصل کنید
تخته را به لوستر وصل کنید

حالا می توانید با هشت زیپ پلاستیکی لوستری که ساخته اید را به سوراخ های دور تخته وصل کنید. همینطور که لوستر را وصل می کنید اندازه زیپ ها را تنگ تر کنید تا کل استوانه به قطر تخته چوبی دربیاید.

معمولاً یک زیپ برای هر سوراخ کافی است و همین هشت زیپ می توانند وزن لوستر را تحمل کنند. با این حال اگر لازم دیدید از زیپ های بیشتری برای اتصال لوستر به تخته چوبی استفاده کنید.

لوستر زیپی آماده است!

ساخت این لوستر خیلی طول میکشد؛ خیلی زیاد! اما نتیجه کار بقدری متفاوت و منحصر به فرد هست که راضی تان کند. می توانید اندازه لوستر و حتی شکل آن را هر طور که می خواهید تغییر بدهید. فقط کافی است تعداد حلقه ها یا میزان تنگی زیپ ها را تنظیم کنید.

با همین روش می توانید چراغ رومیزی یا چراغ ایستاده هم بسازید. به نظر شما با زیپ پلاستیکی چه چیزهای دیگری میتوان ساخت؟

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : با زیپ های پلاستیکی لوستر بسازید!
عنوان مطلب
آموزش ساخت : با زیپ های پلاستیکی لوستر بسازید!
توضیح کوتاه
این لوستر با هزار زیپ پلاستیکی درست شده است!
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : با پوست نارگیل جعبه تزیینی بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک جعبه تزیینی با پوست نارگیل را می آموزید. از پوست نارگیل استفاده های زیادی میتوان کرد که شاید ساده ترین آنها ساخت یک جعبه باش...
دستور تهیه : کیک لیمویی درست کنید لیمو یکی از محبوب ترین طعم دهنده هاست که تقریباً در هر خوراکی و نوشیدنی خوشمزه میشود. در بیشتر دستور غذاها از لیمو یا آب لیمو استفاده میشود و نوشیدنی ...
پروژه آردوینو : نمایشگر پیکسلی NeoBoard بسازید... در این ساختنی آموزش ساخت یک پروژه آردوینو را یاد می گیرید که از بسیاری جهات به ماتریکس های LED شبیه است. یک نمایشگر پیکسلی ۱۶ در ۱۶ به نام NeoBoard که...
قفل هوشمند بسازید و با دستگاه های اندرویدی کنترلش کنید... خیلی از ما همیشه یک کلید اضافی پشت در آپارتمان یا داخل پارکینگ پنهان می کنیم تا در مواقع ضروری از آن استفاده کنیم. اما این روش اصلاً ایمن نیست؛ هر کسی...
با استفاده از تایمر ۵۵۵ یک آمپلی فایر بسازید... کافی است آمپلی فایر را در ساختنی جستجو کنید تا آموزش ساخت انواع آمپلی فایر ساده و پیشرفته را ببینید. امروز باز هم سراغ آموزش ساخت آمپلی فایر رفته ایم ...
آموزش ساخت: یک کاتر (گیوتین) مخصوص بسازید... در این ساختنی، آموزش ساخت یک کاتر (Cutter) مخصوص را برایتان آماده کرده ایم که شبیه به گیوتین کاغذ عمل می کند و به سختی می توان نمونه مشابه آن را در با...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت لوستر چوبی سبک و شیک با دستگاه برش لیزری

اگر دنبال یک روش ساده و ارزان برای ساخت لوستر چوبی هستید، استفاده از دستگاه …

پاسخ دهید