خانه / دنیای اطراف ما / آیا واقعا احیای گونه های در معرض انقراض درست است؟

آیا واقعا احیای گونه های در معرض انقراض درست است؟

به زودی زیست شناسان می توانند گونه های منقرض شده را احیا کنند، اما آیا این کار درست است؟ در کنیای مرکزی، 3 تا از 4 کرگدن سفید (white rhino) باقی مانده روی زمین از جفت گیری خودداری می کنند در نتیجه انقراض ای گونه تقریبا قطعی است. از سال 2009 تا به حال مدافعان حیات وحش نتوانسته اند راهی برای جفت گیری آن ها پیدا کنند و با نزدیک شدن کرگدن نر به 43 سالگی، که سن بالایی برای تولید مثل است، انقراض این گونه غیر قابل اجتناب است. تنها مدتی زمان بین حالا و مرگ تک تک این کرگدن ها باقی مانده است. در همین حال در سن دیگو، دانشمندان بر روی احیای آن ها کار می کنند.

در موسسه تحقیقاتی اسکریپس (Scripps)، محقق پزشکی احیا کننده (regenerative medicine)، جین لورینگ (Jeanne Loring)، به نحوه ساخت سلول های بنیادی القایی، از پوست کرگدن پی برده است. سلول هایی قابلیت تبدیل شدن به هر نوع سلولی در بدن را دارند. او و تیمش روی چگونگی تبدیل این سلول ها به تخمک و اسپرم کرگدن کار می کنند. اگر آن ها موفق به این کار شوند باید بتوانند کرگدن های جدیدی از طریق لقاح مصنوعی متولد کنند و جانور را از انقراض نجات داده و یا شاید بهتر است بگوییم آن را از مرگ برگردانند.

کرگدن سفید تنها جانوری نیست که در لیست احیا قرار گرفته است. حتی برای گونه هایی که حالا کاملا منقرض شده اند هم دانشمندان رو به مخازن بزرگی از سلول های جانوران آورده اند، مخازن عمیق منجمدی مانند کلکسیون کرایو (Cryo) که در دالان های موزه تاریخ طبیعی آمریکا مدفون است. دیگر دانشمندان هم از روشی به نام هیبریداسیون انسانی (anthropogenic hybridization) استفاده می کنند، یعنی تلفیق یک گونه در حال انقراض با یک گونه زنده مشابه به طوری که بعضی ویژگی های آن حفظ شود.

با این روش ها، زیست شناسان به زودی می توانند جانوران را از مرگ نجات دهند. این روشی غیر طبیعی و مهیج برای حفاظت از طبیعت است. اما بعضی دانشمندان و مدافعین محیط زیست این سوال را دارند که آیا احیا کار درستی برای حفظ گونه های در معرض خطر زمین است؟

حیات وحشی بدون خوی طبیعی

بسیاری از مخالفت ها در برابر احیا همان حرف هایی است که دانشمندان حفاظت (conservation scientist) در برابر روش های سنتی خود نیز شنیده بودند. وقتی هزینه ها بسیار بالاست، مثلا ده ها میلیون دلار برای نجات چند وزغ اسپری کیهانسی (Kihansi spray toad)، به راحتی می توان گفت انتخاب طبیعی نیرویی است که انسان نباید با آن در بیفتد. اگر یک حیوان نمی تواند در یک دنیای متغیر از پس خود بر بیاید پس از بین می رود. بعضی دانشمندان، آن هایی که به شدت پیرو نظریه داروین هستند، باور دارند که این منطق حتی وقتی انسان ها باعث انقراض حیواناتی مانند کرگدن سفید و لاکپشت پینتا (Pinta tortoise) می شوند هم استوار است. جوآنا رادین (Joanna Radin)، تاریخ شناسی در دانشگاه ییل می گوید:

انسان ها نیز جزئی از طبیعت هستند، پس این مسئله جان سالم به در بردن سازگار ترین موجودات است.

اگر دانشمندان انتخاب کنند که یک گونه را حفظ کنند، به این معنا نیست که گونه مورد نظر پیشرفت کرده است. وقتی محافظان درنای جارچی (whooping crane) را که یک بار در معرض انقراض بود در طبیعت آزاد کردند،درنا قادر نبود بدون راهنمایی یک هواپیما مهاجرت کند. اگر لورینگ هم موفق شود یک کرگدن سفید شمالی را با روش های خود متولد کند، نمی تواند آن را در طبیعت آزاد کند، زیرا شکارچیان طبیعت آن را خواهند کشت. ام آر اوکانر (M.R. O’Connor) در کتاب خود به نام “دانش احیا” (Resurrection Science) می نویسد:

تا وقتی برای دیگر گونه ها روی زمین جا باز نکرده ایم مهم نیست چه مقدار حیوان را احیا کنیم. جای زیادی برای زندگی برای آن ها باقی نمانده است.

 

دو کرگدن سفید، گونه ای در معرض انقراض
دو کرگدن سفید، گونه ای در معرض انقراض

مناطقی که حیوانات احیا شده وجود خواهند داشت؟ باغ وحش. لورینگ کار خود را پارک ژوراسیکی بدون قسمت های وحشتناک آن می نامد. شاید یکی از دلایل این حرف او این است که موجودات تازه متولد شده آزمایشات او تنها می توانند در باغ وحش پرسه بزنند. بعضی ها می پرسند اگر جانور نتواند در حیات وحش زندگی کند آیا حفظ او ارزش دارد؟ هولمز رولستون (Holmes Rolston) اخلاق شناس زیست محیطی به اوکانر می گوید:

ببر در باغ وحش واقعا ببر نیست زیرا کار های یک ببر را انجام نمی دهد.

دزدیدن یک حیوان از خانه طبیعی او را به سختی می توان بهترین ایده ممکن دانست. لورین می گوید:
من نمی خواهم حیوانی را نجات دهم که قرار است فقط در باغ وحش زندگی کند. اما احتمالا این کار بهتر از نابودی کامل جانور است.

در ساختنی بخوانید :  زنبوری که زهرش سرطان را درمان می کند !

ترس از دست رفتن چیزی است که دانشمندان را مجبور به پر کردن فریزر ها از سلول های حیوانات در حال انقراض کرده است، نوعی پیش باغ وحش. حتی یکی از این پایگاه های مخزن سلولی در سن دیگو خود را باغ وحش یخی می خواند. این بانک های DNA انبار چیز هایی هستند که دانمشندان هنوز نمی دانند با آن ها چه کنند: نمونه هایی از پلنگ تیره هیمالایایی (Himalayan clouded leopard) و مرجان هایی از سد بزرگ مرجانی (Great Barrier Reef). اوکانر می نویسد:
در واقع منجمد کردن حیوانات اشاره به این موضوع است که ما نمی دانیم به چه صورت دیگر می توانیم این موجودات را حفظ کنیم.

اگر تصمیم به این شود که اجازه به انقراض حیوانات هم می تواند یک راه باشد چه اتفاقی برای مخازن سلولی می افتد؟ اگر همانطور که لورینگ می خواهد سلول های بنیادی بتوانند تبدیل به تخمک و اسپرم کرگدن سفید شود، دانشمندان قادر به ساخت یک حیوان جدید در آزمایشگاه خواهند بود. آن ها همچنین می توانند DNA های خاصی از حیوانات منقرض شده را به حیوانات زنده ای تزریق کنند که مشابه آن ها هستند (یک دانشمند امیدوار است بتواند ماموت پشمالو را از طریق سلول های فیل احیا کند).

با تمرکز کردن تنها بر حفظ DNA، سرمایه گذاری برای تکنولوژی های آینده احیا، احتمال دارد که دانشمندان اجازه از دست دادن نفس حیوانات را داده باشند. اوکانر اشاره می کند که: “هیچ کس نمی تواند بگوید منجمد کردن  DNA انسان می تواند نگه دار چیزی باشد که ما را انسان می کند.”

در ساختنی بخوانید :  آیا پرتو های مورد استفاده در پزشکی خطرناک هستند؟

برای مثال برای احیای لاکپشت گالاپاگوس پینتا، دانشمندان در حال بارور کردن لاکپشت هایی هستند که هر کدام ذره ای از DNA پینتا را دارند، به این امید که صد سال دیگر یکی از نوادگان این لاکپشت ها با تمام DNA پینتا متولد شود. اما این موضوع قابل بحث است که آیا این موجود که پازلی از ارگانیسم ها است می تواند همانطوری باشد که لاکپشت پینتا یک زمانی بود؟ اوکانر می گوید:

به صورت برعکس ، هر چقدر ما بیشتر برای نجات گونه ها مداخله می کنیم، معمولا آن ها حالت طبیعی کمتری می گیرند!

پشیمانی صیاد بعد از انقراض

شاید انسان ها به صورت اخلاقی موظف هستند مراقب گونه هایی باشند که از دایره زندگی بیرون کرده اند. برای لورینگ، کرگدن سفید کاندید خوبی برای احیا است زیرا هم یکی از نماد های هیولاهای آفریقا است و هم متهمی پشت مرگ آن ها وجود دارد، لورینگ می گوید:

این کرگدن ها توسط فرآیندی خیلی مستقیم به سوی انقراض پیش رفتند، انقراض توسط انسان ها به خاطر عاج. فکر می کنم ما در قبال حفظ حیواناتی که مسئول مرگ آن ها در حیات وحش بوده ایم مسئول هستیم.

اما ممکن است تلاش برای حفظ این کرگدن دلیل دیگری هم داشته باشد: نفع شخصی انسان ها. 50 سال پیش دانشمندان توانستند ماهی کپور را کلنی کنند، گونه ای که حالا در معرض خطر است. اما استفاده از آن تکنولوژی برای افزایش تعداد ماهی ها به اندازه داستان احیا و به زندگی بازگرداندن کرگدن سفید از لبه انقراض جذاب نیست. تخمین زده شده که فعالیت انسان باعث 100 برابر شدن نرخ طبیعی انقراض گونه ها شده است. اما تنها آن گونه هایی که علاقه انسان را جلب کرده اند، یا به شدت باعث احساس گناه ما شده اند، فرصت زندگی پیدا کرده اند. لورینگ می گوید: من حشرات را از انقراض حفظ نخواهم کرد! مطمئن باشید!

در ساختنی بخوانید :  ناسا چطور کاوشگر افق های نو را به سمت هدفش هدایت می کند؟

ضد انقراض نوعی حفاظت از محیط زیست خود-لذت بخش است. احیا نیاز به انجام کاری را بازتاب می کند، اوکانر می گوید: تا وقتی انسان از ضرورت وجود فضا های حیات وحش و چیز های طبیعی چشم پوشی می کند، برای گونه ای از بین رفته مهم نیست که به زندگی بازگردد یا نه.
او می گوید احتمالا حس نوستالژی به حیواناتی که هیولا های جهان شناخته می شدند باعث شده انسان نفهمد چیزی که واقعا طبیعی است دادن اجازه انقراض به این گونه ها است.

منبع

خلاصه مطلب
آیا واقعا احیای گونه های در معرض انقراض درست است؟
عنوان مطلب
آیا واقعا احیای گونه های در معرض انقراض درست است؟
توضیح کوتاه
آیا احیای گونه های منقرض شده یا در معرض انقراض کار درستی است؟با توجه به این که این گونه ها احتمالا هرگز توانایی زنده ماندن در حیات وحش طبیعی را نخواهند داشت
نویسنده

بیشتر بخوانید:

گوی های عجیبی که سطح ساحل استرالیا را پوشانده اند!... یک دسته موجودات افسانه ای ساحل "دی وی" خارج سیدنی استرالیا را پوشانده اند: هزاران گوی سبز کوچک زنده! این گوی های نرم 6 سانتی متری، گونه ای جلبک به نام...
اثر ژن بر سلیقه غذایی، تقصیر پدر و مادر شماست!... از مزه کلم بروکلی بدتان می آید؟ از مزه گشنیز متنفرید و عسل برایتان زیادی شیرین است؟ شاید تقصیر ژن های شما است. آیا معتاد به شکلات هستید؟! سلیقه...
اثر تولید مثل انسان نخستین و نئاندرتال ها بر انسان امروزی... حدود 50 هزار سال قبل، سه تبار انسان یعنی انسان خرمند ‏‎(Homo sapiens)‎، نئاندرتال ها ‏‎(Neanderthals)‎‏ و دنیسووا ‏ها ‏‎(Denisovans)‎‏ در کنار هم زندگ...
زباله های پلاستیکی در بدن 90 درصد پرندگان دریایی... محققانی که بر روی مشکل زباله های پلاستیکی موجود در دریا مطالعه می کنند پیشبینی می کنند که تا سال 2050 تقریبا هر پرنده ساحلی تکه ای پلاستیک در دستگاه گ...
خوابگردی و عدم احساس درد در طول آن! بر اساس تحقیق جدیدی که در نشریه خواب (Sleep) منتشر شده، کسانی که در خواب راه می روند و در این حین از پنجره به بیرون یا از پله های پایین می افتند اثر د...
راز های خواب : چطور مغز رویا می بیند؟ بار ها شنیده ایم که چشمان ما هنگام خواب دیدن حرکت می کند، درست مانند زمانی که بیداریم و اطراف را نگاه می کنیم. به این مقطع خواب، حرکت سریع چشم (REM) م...

درباره سیمین حمیدی

سیمین حمیدی

سیمین حمیدی یکی از نویسندگان ساختنی و فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار و دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت سیستم و بهره وری است.

پیشنهاد می کنیم

آه کشیدن واکنشی است که در هنگام خستگی ، ناراحتی یا تمام شدن یک کار سخت از خود نشان می دهید

علت آه کشیدن انسان ها چیست ؟

خستگی ، ناراحتی و احساس راحتی سه حس کاملا متفاوت هستند . اما به نظر …

پاسخ دهید