خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت : برای دوربین تان مدار تایم لپس بسازید

آموزش ساخت : برای دوربین تان مدار تایم لپس بسازید

تصویربرداری تایم لپس یا زمان گریز کاربردهای زیادی دارد ولی دوربین هایی که این قابلیت را دارند خیلی گران هستند. البته برای عکاسی تایم لپس حتماً نباید دوربین حرفه ای داشته باشید؛ یک دوربین دیجیتال معمولی و یک مدار تایم لپس هم همان کار را برایتان می کنند. در این ساختنی طرز ساخت مدار تایم لپس را یاد می گیرید.

بیشتر مدارهای تایم لپس با میکروکنترلر ساخته میشوند و همین آنها را کمی پیچیده میکند (مثل این ساختنی). این مدار تایم لپس میکروکنترلر ندارد و به همین خاطر خیلی راحت تر و ارزانتر ساخته میشود. در ویدیوی زیر می توانید یک نمونه ویدیوی ضبط شده با این مدار را ببینید. می بینید که برای ساخت چنین ویدیوهایی نیاز به دوربین های گران قیمت ندارید فقط باید کمی اهل ساختنی باشید!

این مدار تایم لپس یک تنظیم کننده ولتاژ دارد و به یک ریموت مادون قرمز وصل میشود. انتخاب این ریموت کنترل بسیار مهم است و به همین خاطر ساختنی را از همین قطعه شروع می کنیم.

گام اول : ریموت را آماده کنید

باید از ریموتی استفاده کنید که با مدل دوربین تان کار کند
باید از ریموتی استفاده کنید که با مدل دوربین تان کار کند

ریموتی که انتخاب می کنید باید با دوربین عکاسی تان سازگار باشد. مثلاً ریموتی که در تصویر می بینید برای دوربین های C5060 Olympus مناسب است.

بعد از اینکه ریموت را انتخاب کردید، بازش کنید و اتصالات شاتر و باتری ها را بیرون بیاورید. باز کردن ریموت بسیار ساده است و فقط باید با چاقو کمی روی شیار بین دو لایه بدنه فشار بیاورید تا چسبش باز بشود. وقتی دست تان به مدار رسید، چندتا سیم به مسیرهای شاتر و برق وصل کنید.

گام دوم : جعبه را آماده کنید

قبل از طراحی مدار تایم لپس باید جعبه آن را انتخاب کنید. بهتر است از جعبه های پلاستیکی و شفاف استفاده کنید. فرقی نمی کند از چه جعبه ای استفاده می کنید اما جعبه باید به اندازه چهار باتری قلمی و مدار تایم لپس جا داشته باشد.

بعد از انتخاب جعبه باید آن را مطابق با نیازتان تغییر دهید. نحوه کار در این مرحله به نوع جعبه بستگی دارد و ممکن است اصلاً لازم نباشد کاری بکنید. در هر صورت قطعات اضافی جعبه را جدا کنید تا مدار راحت داخلش جا بگیرد.

گام سوم : طراحی مدار تایم لپس

این ساختنی برمبنای حالت ناپایدار یا استابل تراشه NE555 طراحی شده است. این تراشه یک موج مربعی (روشن، خاموش، روشن، خاموش، …) میسازد و امکان تنظیم مقدار مناسب برای دو مقاومت R1 و R2 را به شما میدهد.

برای تصویربرداری تایم لپس قبل از هر چیز باید بتوانیم مدت وقفه بین شات ها را مشخص کنیم. در مدارهای متغیر سه مقاومت وجود دارد که مقدار مقاومت اول (R1) مجموع دو مقاومت دیگر است. محاسبه مقدار سه مقاومت مدار هم با توجه به همین نکته انجام میشود. در فرمول بالا Tspace را زمان تماس و Tmark را وقفه در نظر بگیرید. حالا اگر این فرمول را با مقدار R1 بین 2.2K و 102K بررسی کنیم و R2 را هم 470 اهم در نظر بگیریم، مقدار Tspace 0.3 ثانیه و Tmark هم بین 2 تا 70 ثانیه متغییر خواهد بود. ساخت تایم لپس با وقفه بیشتر از 70 ثانیه بین شات ها بسیار نادر است چون حرکت های خیلی کند هم در ویدیوی نهایی سریع دیده خواهند شد. در این شبیه ساز می توانید نحوه کار مدار را ببینید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت زنجیر چرخ ایمن با وسایل ارزان و به روش ساده

شما می توانید این مقادیر را برای مدار تایم لپس خودتان تغییر بدهید. لیست قطعات مدار هم در زیر آمده است :

 • مقاومت ها :
 1. مقاومت متغیر 100 کیلواهم
 2. مقاومت 470 اهم
 3. مقاومت 220 اهم
 4. مقاومت 2.2 کیلو اهم
 • خازن ها :
 1. خازن سرامیکی 10 nF
 2. خازن الکترولیتی 10V 1000 uF
 • اپتوکوپلر PC817
 • IC NE555
 • تنظیم کننده ولتاژ L78L33 3.3 ولتی (به همراه دو خازن 330 nF و 100 nF )
 • LED
 • هولدر باتری (سیم داشته باشد بهتر است)
 • سوئیچ

گام چهارم : تنظیم کننده ولتاژ

به جای سیم ها و رنگ شان دقت کنید
به جای سیم ها و رنگ شان دقت کنید

با اضافه کردن تنظیم کننده ولتاژ به مدار تایم لپس دیگر لازم نیست از دو نوع باتری استفاده کنید (یک 5 ولتی برای و یک 3 ولتی برای ریموت).

می توانید باتری ها را به تنظیم کننده و ریموت وصل کنید و ببینید ریموت کار میکند یا نه. اگر LED ریموت روشن بشود، تنظیم کننده ولتاژ آماده است.

گام پنجم : طراحی برد مدار چاپی

طراحی برد مدار چاپی تایم لپس
طراحی برد مدار چاپی تایم لپس

در این ساختنی قصد داریم برد مدار چاپی را هم خودمان طراحی کنیم و بسازیم. البته شما می توانید بردهای آماده استفاده کنید و فقط قطعات را روی آن لحیم کنید.
با برنامه Fritzing می توانید ابتدا مدار را روی بردبورد طرحی کنید و سپس تمام قطعات را روی برد مدار چاپی بچینید. می توانید خودتان مسیرهای مدار را رسم کنید یا بگذارید برنامه خودش آنها را بکشد.

تصویر برد مدار چاپی نهایی را در بالا می بینید. با نرم افزار Fritzing می توانید نسخه PDF مسیرها را بسازید. هنگام ساخت نسخه PDF حواستان باشد کدام گزینه را انتخاب می کنید چون نرم افزار می تواند نمونه معکوس شده را هم بسازد. اگر می خواهید از همین طراحی استفاده کنید، فایل PDF زیر را پرینت کنید تا در مراحل بعد یاد بگیرید چطور برد مدار چاپی را بسازید.

گام ششم : تکنیک انتقال با تونر

طرح را روی کاغذ پرینت کنید - کاغذ و ورق مس را سنباده بزنید
طرح را روی کاغذ پرینت کنید – کاغذ و ورق مس را سنباده بزنید

ما برای انتقال مسیرها روی برد مسی از تکنیک انتقال با تونر استفاده می کنیم. اگر بتوانید کاغذ مناسب را پیدا کنید، حتماً از نتیجه این تکنیک راضی خواهید بود. این روش کمی سخت است اما برای بردهایی که مسیرهای خیلی نازک دارد بسیار مناسب است.

برای استفاده از این روش به یک اتو، پرینتر لیزری و کاغذ مناسب نیاز دارید. کاغذ مجله معمولاً برای اینکار مناسب است اما بهتر است یکبار با همین روش کاغذ را تست کنید.

بهتر است قبل از شروع کار برد مسی را با سیم ظرفشویی خوب تمیز کنید. سپس طرف پرینت شده کاغذ و هر دو طرف برد مسی را با سیم ظرفشویی تمیز کنید.

گام هفتم : اتوکشی

شماتیک پرینت شده روی کاغذ با کمی تونر روی مس قرار بدهید و با دو تکه چسب آن را سرجایش نگه دارید.

در ساختنی بخوانید :  ربات BB8 واقعی بسازید و با موبایل کنترلش کنید! بخش اول

در حین اتو کردن یک تکه پارچه کتان بین کاغذ و اتو بگذارید تا مشکلی پیش نیاید. اتو را پشت کاغذ بگذارید تا تونر کار چسب را بکند و سپس چسب ها را باز کنید. حالا برای چند ثانیه اتو را با حداکثر دما روی کاغذ فشار بدهید.

کمی صبر کنید تا ورق مس سرد بشود و سپس بدون اینکه کاغذ را تا کنید، آن را در کمی آب سرد بگذارید.

گام هشتم : کاغذ را جدا کنید

بعد از اینکه فرایند اتوکشی را ده تا پانزده بار تکرار کردید، می توانید کاغذ را از مس جدا کنید. احتمالاً کمی تونر و تکه های کاغذ روی مس میماند که باید با حوصله آنها را تمیز کنید. بهتر است از مسواک برای تمیز کردن مس استفاده کنید چون روی مسیرهای حکاکی شده خط نمی اندازد.

گام نهم : مسیرها را چک کنید

حالا باید با دقت مسیرهای روی مس را با طراحی اولیه چک کنید. هرجا که از قلم افتاده را با خوکار پر کنید و تونرهایی که بین مسیرها را پر کرده اند خلال دندان پاک کنید.
وقتی مطمئن شدید که همه مسیرها درست مثل فایل PDF هستند، می توانید اسید کاری برد مسی را شروع کنید.

گام دهم : اسید کاری برد مسی

اسید کاری با کلرید آهن بسیار ساده است. ابتدا باید چند گیره پلاستیکی شبیه چیزی که در تصاویر می بینید، بسازید. با این گیره ها هم میزان کلرید آهن مصرفی کم میشود و هم می توانید برد مدار چاپی را با خیال راحت در دست بگیرید. کمی پلاستیک شفاف از وسایل بدردنخور جدا کنید با حرارت دادن آن این گیره ها را بسازید.

حالا برد مدار چاپی را در یک ظرف اسید بگذارید و هر چند دقیقه آن را تکان بدهید تا فرایند اسید کاری سرعت بگیرد. اگر کلرید آهن تازه باشد، خیلی زود متوجه حل شدن مس و تیره تر شدن مایع می شوید. وقتی اسید تیره میشود، فرایند اسید کاری بیشتر طول می کشد. پس اگر فرایند بیش از حد طول کشیده یادتان باشد دفعه بعد از کلرید آهن بیشتری استفاده کنید.

در حین کار با اسید پنجره ها را باز بگذارید چون این فرایند کمی گاز هم تولید میکند. بعد از 30 تا 40 دقیقه (ممکن است بیشتر هم طول بکشد) می توانید برد مدار چاپی را با گیره از اسید بیرون بیاورید و با کاغذ و مقدار زیادی آب آن را تمیز کنید.

بعد از شستن برد، تونر باقیمانده روی آن را با اسفنج خوب تمیز کنید. حالا باید یکبار دیگر مسیرهای روی برد را چک کنید. اگر مسیرها کمی ترک داشتند، ایرادی ندارد. البته بهتر است با مولتی متر تمام آنها را یکبار چک کنید. اگر هر گونه اتصالی بین مسیرها دیدید، آنها را با کاتر کاملاً از بین ببرید.

گام دوازدهم : سوراخ های برد را دریل کنید

در این تصویر کاملاً مشخص است که ضخامت مس به حد مناسب رسیده است
در این تصویر کاملاً مشخص است که ضخامت مس به حد مناسب رسیده است

وقتی مسیرها را بررسی و اصلاح کردید، یکبار دیگر برد را با دستمال کاغذی و آب تمیز کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت اسپینر یا فرفره ضداسترس با زنجیر دوچرخه

حالا نوبت به دریل کردن برد مدار چاپی میرسد. بعد از انتخاب مته مناسب (معمولاً یک میلیمتری) می توانید سوراخ ها را دریل کنید. فقط حواستان باشد مسیرهای مسی را نشکنید.

گام سیزدهم : مدار تایم لپس را بسازید

حالا برد مدار چاپی برای ساخت مدار تایم لپس آماده است. قطعات را سرجایشان روی برد بگذارید و پین ها را روی مسیرها لحیم کنید.

برای انتخاب LED می توانید از سوکت های موقتی استفاده کنید. موقع نصب LED پایه هایش را کوتاه کنید و سپس آن را به برد لحیم کنید تا نور را بهتر داخل جعبه پخش کند.

گام چهاردهم : مدار را تست کنید

مدار تایم لپس را تست کنید
مدار تایم لپس را تست کنید

بعد از نصب تمام قطعات روی برد، آن را داخل جعبه قرار بدهید تا مطمئن شوید اندازه جعبه مناسب است. یکبار دیگر هم باید مدار را تست کنید.
اگر جعبه اندازه نبود از یک جعبه دیگر استفاده کنید و اگر مدار ایراد داشت، یکبار اتصالات را چک کنید؛ مطمئن شوید مسیرها با هم تماس ندارند و از سالم بودن قطعات هم مطمئن شوید.

گام پانزدهم : جعبه را ببندید

اگر بررسی ها و تست های مرحله قبل خوب پیش رفت، مدار را داخل جعبه بگذارید و دو طرف آن را بهم بچسبانید. ریموت را هم پشت جعبه بچسبانید تا روشن و خاموش کردن آن ساده تر بشود.

اگر فراموش کرده اید شیار خروج سیم ها و سوراخ های دکمه ها و سوئیچ را روی جعبه بزنید، حالا وقتش است.

مدار تایم لپس آماده است

اگر سوئیچ را روشن کنید و دکمه را به طرف دیگر فشار بدهید، دوربین کارش را شروع میکند و با فواصل 2 تا 70 ثانیه شروع به تصویر برداری میکند. روشن شدن LED مدار به معنی شروع شدن تصویر برداری تایم لپس است. LED قرمز دوربین هم وقتی روشن میشود که دوربین به درستی فرمان را دریافت کرده باشد.

بخاطر داشته باشید که برای ساخت مدار تایم لپس باید مشخص کنید که دوربین تان برای گرفتن دو شات پشت سر هم به چقدر زمان نیاز دارد. این وقفه به سرعت کارت حافظه بستگی دارد چون دوربین باید قبل از گرفتن عکس جدید، عکس قبلی را ذخیره کند. اگر وقفه زمانی که برای مدار در نظر گرفته اید خیلی کوتاه باشد نمی توانید ویدیوی تایم لپس ضبط کنید.

برخی از دوربین های DSLR یک گزینه برای حذف نقطه های سفید دارند. اگر دوربین شما هم این گزینه را دارد بهتر آن را غیرفعال کنید چون مدت زمان ذخیره سازی عکس را بیشتر میکند.

امیدواریم شما هم این مدار تایم لپس را بسازید و با آن ویدیوهای خوبی ضبط کنید. می توانید ویدیوهایی که با این مدار ضبط می کنید یا تصویر مدارتان را برای ساختنی ارسال کنید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : برای دوربین تان مدار تایم لپس بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : برای دوربین تان مدار تایم لپس بسازید
توضیح کوتاه
با دوربین های معمولی هم میتوان ویدیوهای تایم لپس ساخت!
نویسنده

بیشتر بخوانید:

ساخت تبر کوهنوردی کوچک و ساده با وسایل کهنه و قدیمی... قبلاً در ساختنی طرز ساخت یک تبر کوهنوردی چندکاره را یاد گرفتید. برای ساخت آن تبر نیاز به ابزار برش آهن داشتید که هر کسی آنها را در اختیار ندارد. در ای...
چراغ باغچه ای خورشیدی ارزان و درخشان بسازید... در این ساختنی یاد می گیرید چطور یک چراغ باغچه ای خورشیدی بسازید و آن را در باغچه نصب کنید. برای ساخت این چراغ باغچه ای نیاز به مهارت ویژه ای ندارید و ...
آموزش ساخت : با کمترین هزینه لوستر دیواری بسازید... خرید چراغ و لوستر برای اجاره نشین ها کار آسانی نیست. پیدا کردن لوستری که نیاز به اتصالات زیاد نداشته باشد و با هر نوع دکور و طراحی داخلی هماهنگ باشد، ...
آموزش ساخت مدار پاوربانک با باتری ۳٫۷ ولتی به دو روش مختلف... ساخت پاوربانک روش های مختلفی دارد؛ می توانید پاوربانک را مخصوص موبایل یا مخصوص میکروکنترلر بسازید، از باتری هایی با ظرفیت های مختلف استفاده کنید یا مد...
آموزش ساخت گردونه شانس کوچک و کاربردی با رزبری پای... در این ساختنی آموزش ساخت گردونه شانس را یاد می گیرید. این گردونه شانس طوری طراحی شده که بتوانید براحتی یک CD روی آن بگذارید و هر چیزی که می خواهید را ...
آموزش ساخت : چراغ خواب دیواری بسازید وسایل نور و روشنایی از مهمترین اجزای دکوراسیون هر اتاقی هستند و انتخاب آنها نیاز به دقت بالایی دارد. اگر دنبال چراغی باشید که افکت نوری غیر مستقیم باش...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت مدار سوئیچ RC فشرده مخصوص ربات های پرنده

اگر اهل ساخت پروژه های RC و ربات های پرنده هستید، این مدار خیلی به …

پاسخ دهید