خانه / چگونه بسازیم / هنری-کاردستی / آموزش ساخت : راکت تنیس را به گیتار تبدیل کنید!

آموزش ساخت : راکت تنیس را به گیتار تبدیل کنید!

آن موقع ها را به یاد دارید که راکت تنیس و بدمینتون را دست تان می گرفتید و ادای گیتار زدن در می آوردید؟ بیشتر ما وقتی بچه بودیم اینکار را کرده ایم. در این ساختنی یاد می گیرید که چطور این رویاپردازی کودکانه را به واقعیت تبدیل کنید. یک راکت تنیس بردارید و با هزینه بسیار کم آن را به یک گیتار تبدیل کنید.

با راکت تنیس گیتار بسازید
با راکت تنیس گیتار بسازید

قبلاً در ساختنی طرز ساخت گیتار الکتریک را یاد گرفته اید اما این یکی فرق میکند. هزینه ساخت این گیتار خیلی کمتر است و البته به کیفیت آن گیتار نمی رسد. اما ساز زدن با راکت تنیس تجربه ای نیست که آدم بخواهید به این راحتی از دستش بدهد؛ مخصوصاً اگر اینکار را جلوی یک بچه انجام بدهید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

یک راکت تنیس چوبی اولین چیزی است که باید تهیه کنید. این راکت بدنه گیتار را می سازد پس راکتی را انتخاب کنید که ظاهر خوبی داشته باشد.

بجز دسته به یک سری قطعات مکانیکی، قطعات گیتار و چند ابزار هم نیاز دارید که لیست آنها در زیر آمده است.

قطعات مکانیکی

 • دو عدد براکت L 4 در 4 سانتیمتری
 • یک عدد براکت L 2 در 2 در 1 سانتیمتری
 • 30 سانتیمتر آهن L شکل 2 در 2 سانتیمتری
 • میله دندانه دار M8 (یا هر سایز دیگری که با مته روتری تناسب داشته باشد)
 • مهره M8
 • پیچ سرصاف و مهره M4
 • پیچ چوب 14 میلیمتری
 • یک تکه چوب بلوط با ابعاد 40 سانتیمتر در 4 میلیمتر در 35 میلیمتر (برای ساخت فرت بورد)
 • چسب چوب
 • سیم شبکه ای

قطعات گیتار

 • سه عدد گوشی (دوتا برای سمت چپ و یکی برای سمت راست)
 • دو عدد کویل پیکاپ تکی
 • سه عدد سیم مخصوص گیتار الکتریک – سیم B (042)، سیم G (022) و سیم A (015)
 • پکمی سیم

خیلی از فروشنده ها و تعمیرگاه های ابزارآلات موسیقی این ابزارها را با قیمت پایین می فروشند. فقط کافی است به آنها بگویید می خواهید با راکت تان گیتار بزنید؛ آنوقت چیزی به شما می دهند که هم کارتان را راه بیاندازید و هم پول زیادی نخواهد.

ابزار مورد نیاز

 • روتر
 • دستگاه فرز
 • دریل
 • اره رومیزی
 • هویه

گام دوم : راکت را آماده کنید

دسته بیشتر راکت های تنیس گرد است. این دسته باید قبل از چسباندن فرت بورد صاف بشود. برای صاف کردن دسته می توانید از ابزارهای مختلفی استفاده کنید؛ از سنباده و سوهان معمولی گرفته یا روتر. در تصاویر بالا می بینید که ما از روتر و یک جیگ برای صاف کردن دسته استفاده کرده ایم. از هر روشی که استفاده می کنید فرقی ندارد؛ فقط دسته باید با سایر قسمت های راکت یکدست بشود.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : جعبه باند چوبی بسازید

بعد از صاف کردن دسته، باید یک شیار برای میله دندانه دار ایجاد کنید. میله دندانه دار یکی از مهمترین قسمت های کار است. راکت تنیس برای تحمل کشش سیم های گیتار ساخته نشده و بدون تقویت دسته نمی توانید گیتاری که می خواهید را با آن بسازید.

برای حل این مشکل از یک سازه T شکل استفاده می کنیم که با میله دندانه دار و آهن L شکل ساخته میشود. میله دندانه دار مقاومت کافی را به راکت میدهد و آهن هم میله را سرجایش نگه می دارد. میله را داخل شیاری که برایش درست کرده اید، قرار بدهید و آهن T شکل را هم روی آن عمود کنید. آهن باید 8 سانتیمتر با لبه بالایی راکت فاصله داشته باشد. برای وصل کردن آهن به راکت از پیچ چوب استفاده کنید. حتماً قبل از فرو کردن پیچ داخل چوب راکت، سوراخ ها را دریل کنید چون ممکن است راکت بشکند. سپس میله و آهن را با مهره هایی که داخل سوراخ های آهن قرار می گیرند به هم سفت کنید.

ممکن است برای جا دادن آهن T شکل داخل سر راکت مشکل داشته باشید. با دستگاه فرز یا ابزار مشابه روی لبه های آهن کار کنید تا خوب سرجایش سفت بشود.

گام سوم : خرک گیتار را بسازید

برای ساخت خرک گیتار از دو براکت استفاده می کنیم که با پیچ و مهره بهم بسته میشوند. قسمت پایینی خرک سه سوراخ اضافی برا نگه داشتن سیم های گیتار دارد و باید چند سوراخ هم برای پیچ ها به آن دریل کنید. حتماً قبل دریل کردن سوراخ های اصلی، چند سوراخ آزمایشی کوچک تر دریل کنید.

براکت L دوم به براکت اول وصل میشود؛ طوریکه طرف بلندتر آن رو به بالا باشد.

روی براکت سوم باید یک سوراخ بزرگتر (10 میلیمتری) برای نگه داشتن ورودی جک دریل کنید. یک سرش هم باید کوتاه بشود (تصویر شماره 20). این براکت را با پیچ و مهره M4 به براکت دوم وصل کنید. این براکت حتماً باید رو به بالا قرار بگیرد تا وصل کردن گیتار ساده تر بشود. برای این نوع گیتار بهتر است از کابلی استفاده کنید که جکش زاویه دار باشد.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت: 3 قفسه دیواری زیبا و کارآمد

گام چهارم : صدای گیتار را دربیاورید!

دو سوراخ روی آهن L شکل دریل کنید تا پیکاپ گیتار رویش نصب بشود. در این قسمت به چند تکه فلز اضافی هم نیاز دارید تا قطعات به اندازه کافی از مهره M8 که میله دندانه دار را نگه داشته فاصله باشد. محل نصب پیکاپ خیلی مهم است (تصویر شماره 23). این گیتار سه سیم دارد که هر کدامشان باید بالای یک آهنربای پیکاپ قرار بگیرند.

جک ورودی صدا را با مهره مخصوص به براکت سوم وصل کنید (این مهره ها با کابل صدا فروخته میشوند). سیم مشکی پیکاپ گیتار را به لاگ اتصال به زمین جک ورودی صدا و سیم رنگی را هم به لاگ سیگنال جک ورودی صدا وصل کنید. برای جلوگیری از ایجاد نویز پس زمینه یک سیم اضافی (سیم سفیدی که در تصویر 25 می بینید) بین خرک و لاگ زمین جک صدا لحیم کنید. سیم هایی که در تصویر می بینید خیلی بلند هستند و در ادامه کوتاه می شوند.

حالا می توانید گیتار را به یک آمپلی فایر وصل کنید و روی پیکاپ ضربه بزنید. اگر صدا را از آمپلی فایر شنیدید، کارتان را درست انجام داده اید.

گام پنجم : گوشی ها را اضافه کنید

سردسته گیتاری که با راکت تنیس می سازیم، 7.5 سانتیمتر است. بنابراین فضای زیادی برای اضافه کردن گوشی ها نداریم. برای اینکه امکان خطا را به حداقل برسانید، یک الگو با MDF بسازید. حتماً اینکار را بکنید. همانطور که در ابتدا گفتیم این گیتار دو گوشی در سمت چپ و یک گوشی در سمت راست دارد. این ترکیب تنظیم سیم های گیتار را ساده تر میکند.

سوراخ ها را مطابق الگو دریل کنید و گوشی ها را به کمک مهره های مخصوص شان روی سردسته وصل کنید. پشت سر دسته به ازای هر گوشی یک سوراخ هست. اگر می خواهید از پیچ های کوچک برای محکم کردن گوشی ها استفاده کنید، ابتدا سوراخ های آزمایشی را دریل کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : با کمترین هزینه لوستر دیواری بسازید

گام ششم : فرت بورد را بچسبانید

فرت بورد را به دسته راکت تنیس بچسبانید
فرت بورد را به دسته راکت تنیس بچسبانید

اندازه فرت بورد به اندازه راکتی که برای ساخت گیتار استفاده کرده اید، بستگی دارد. میله ای که در تصویر اول می بینید کمک زیادی به نصب فرت بورد میکند. این میله دندانه دار مهره گیتار را می سازد. قطر این میله 8 میلیمتر است و اندازه سردسته هم که 7.5 سانتیمتر است. فاصله بین این نقطه و سر راکت طول فرت بورد گیتارتان را مشخص میکند.

بعد از اینکه اندازه را محاسبه کردید و چوب را بردید، فرت بورد را روی دسته بچسبانید و آن را با گیره سفت کنید.

گام هفتم : خرک را آماده کنید

طول سیم ها باید به اندازه فاصله بین سیم ها و فرت بورد باشد. طول سیم روی مهره گیتار هم باید به اندازه انتهای فرت بورد باشد (جایی که بدنه گیتار شروع می شود). یک خط کش روی مهره و خرک گیتار بگذارید. اگر مانند تصویر اول، حرک خیلی بالا بود، اندازه آن را کمی تغییر بدهید تا خط کش کاملاً با فرت بورد موازی بشود (تصویر دوم).

گام هشتم : سیم ها را روی راکت بگذارید

نحوه سیم کشی سیم های گیتار
نحوه سیم کشی سیم های گیتار

وقتی چسب فرت بورد خشک شد، می توانید سیم های گیتار را اضافه کنید. سیم بالایی سیم B، سیم وسطی سیم G و سیم پایین سیم A است. هر سه سیم از یک ست سیم گیتار الکتریک معمولی هستند. بخاطر ترکیب خاص گوشی های گیتار، سیم ها خیلی خوب روی مهره می نشینند. برای فشردن سیم ها روی مهره از دو پیچ مخصوص سیم استفاده کنید.

حالا با دسته راکت آهنگ بزنید

گیتار آماده است
گیتار آماده است

با اضافه کردن کردن سیم شبکه ای، گیتار خیلی بیشتر شبیه راکت تنیس میشود. بهتر است برای این نوع گیتار از پرده استفاده نکنید چو فشار روی دسته را زیاد می کند. البته اگر بخواهید می توانید پرده هم اضافه کنید اما باید راهی هم برای تقویت بیشتر دسته پیدا کنید.

امیدواریم از نوازندگی با این گیتار عجیب و غریب لذت ببرید!

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : راکت تنیس را به گیتار تبدیل کنید!
عنوان مطلب
آموزش ساخت : راکت تنیس را به گیتار تبدیل کنید!
توضیح کوتاه
مثل بچگی ها با راکت تنیس تان گیتار بزنید؛ البته واقعی.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت هدفون بلوتوثی با هدفون های ساده و ارزان... از اینکه برای گوش دادن به موزیک باید به کامپیوترتان وصل باشید خسته شده اید؟ یک هدفون بلوتوثی بخرید یا هدفونی که همین الان روی گوش تان است را به هدفون ...
آموزش ساخت : یک کوسن بزرگ به شکل همبرگر بدوزید... بچه ها همیشه از داشتن وسایل عجیب و بامزه خوشحال میشوند. مثلاً تخت خوابی که شبیه قایق است یا کوسن و مبلی که شبیه یک برگر بزرگ و خوشمزه است. در این پست ...
کاشی کاری وان حمام را خودتان با کمترین هزینه انجام بدهید... اگر قصد دارید در آستانه سال نو خانه تان را نونوار کنید، لزوماً نباید بودجه زیادی داشته باشید. می توانید خودتان کابینت بسازید، کابینت های کهنه را نو کن...
آمپلی فایر چوبی آکوستیک بدون مدار الکتریکی برای گوشی همراه بسازید !... قبلاً در ساختنی طرز ساخت انواع آمپلی فایر کوچک و بزرگ را یاد گرفته اید. تمام آن آمپلی فایرها با بلندگو و قطعات الکترونیکی دیگر ساخته می شوند. اما یک ن...
آموزش ساخت پرنده کاغذی سه بعدی به همراه الگو... در این پست یاد می گیرید چطور با کاغذ یک پرنده کاغذی سه بعدی بسازید. اگر رابطه خوبی با اوریگامی و کاردستی های کاغذی ندارید، نگران نباشید. می توانید در ...
ریموت کنترل دوربین بسازید و دوربین را از طریق اینترنت کنترل کنید... در این پست ساخت یک ریموت کنترل دوربین را یاد می گیرید که دو کارکرد اصلی دارد. تصویر لنز دوربین را از طریق اینترنت در کامپیوترتان ببینید و زاویه دوربین...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید