خانه / اخبار / فسیل موش های خیلی بزرگی که خوراک انسان بوده اند

فسیل موش های خیلی بزرگی که خوراک انسان بوده اند

باستان شناسان فسیل موش هایی را پیدا کرده اند که اندازه ای 10 برابر موشهای امروزی دارند. فسیل موش ها در تیمور شرقی، یکی از مستعمرات قبلی پرتغال در جنوب شرقی آسیا پیدا شده است.

به گفته دکتر جولین لویس (Julien Louys)، از دانشکده فرهنگ، تاریخ و زبان دانشگاه ملی استرالیا، این ها بزرگ ترین فسیل های موشی هستند که تا به حال یافت شده اند و به نظر می رسد متعلق به بزرگ ترین موش هایی هستند که در تاریخ زندگی می کرده اند.

دکتر لویس می گوید:

آن ها چیزی هستند که شاید بتوان ابر جانور بنامید. بر اساس اندازه فسیل موش ها مشخص می شود بزرگ ترین آن ها حدود 5 کیلوگرم بوده است، اندازه یک سگ کوچک. فقط برای فهم بهتر موضوع باید گفت یک موش امروزی حدود نیم کیلو وزن دارد.

در واقع محققان به دنبال اثر اولین حرکات انسان در جنوب شرقی آسیا بودند که فسیل این حیوانات عجیب را پیدا کردند و حالا مشغول بررسی این موضوعات هستند که چرا این موش ها این قدر بزرگ شده بودند و چه چیزی باعث انقراض آن ها شده است.

اولین نشانه های حضور انسان در تیمور شرقی مربوط به 46 هزار سال پیش است. آن ها برای هزاران سال در کنار موش ها زندگی کرده اند و در واقع انسان های اولیه این موش های بزرگ را می خورده اند.

ما می دانیم که انسان ها موش ها را می خورده اند زیرا روی فسیل موش ها اثر بریدگی و سوختگی پیدا کرده ایم.

ممکن است مانند بیشتر اوقات دلیل انقراض این موش ها انسان بوده باشد. همچنان که انسان ها بیشتر و بیشتر پیشرفت کرده اند زیست بوم موش ها را نابود کرده و آن ها را از جزیره بیرون کرده اند.

در ساختنی بخوانید :  دوربین پولاروید جدید که به جوهر احتیاج ندارد
دکتر جولین لویس جمجمه ی فسیل موش غول آسا را که در تیمور شرقی پیدا شده در دست دارد و آن را با جمجمه یک موش امروزی مقایسه می کند.
دکتر جولین لویس جمجمه ی فسیل موش غول آسا را که در تیمور شرقی پیدا شده در دست دارد و آن را با جمجمه یک موش امروزی مقایسه می کند.

دکتر لویس می گوید: “جالب این است که انسان ها و موش ها تا هزار سال پیش در کنار هم زندگی کرده اند. ما تصور می کنیم دلیل انقراضآن ها پیدایش ابزار های فلزی در تیمور بوده است.  ابزاری که انسان ها با استفاده از آن توانسته اند در مقیاس وسیع تری جنگل زدایی کنند.”

حالا، هم زمان با پیگیری اولین حرکات انسان در این منطقه، محققان در حال بررسی اثر او بر محیط اطراف خود هستند.

 

منبع

خلاصه مطلب
فسیل موش های خیلی بزرگی که خوراک انسان بوده اند
عنوان مطلب
فسیل موش های خیلی بزرگی که خوراک انسان بوده اند
توضیح کوتاه
باستان شناسان فسیل موش هایی را در تیمور شرقی در جنوب شرق آسیا پیدا کرده اند که متعلق به موش هایی با وزن حدود 5 کیلوگرم ، یعنی 10 برابر موش های امروزی هستند.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

دارویی که مغز موش های پیر را جوان کرد! سن و سال جمعیت ما انسان ها رو به افزایش است و این مساله در آینده مشکلات اجتماعی و سلامت عمومی بسیاری در پی خواهد داشت. به همین دلیل دانشمندان به دنبال...
قضیه چیه ؟ چرا از عکس هایمان خوشمان نمی آید؟... امروز یک مقاله دیگر از سری " قضیه چیه " را برایتان آماده کرده ایم. بعد از علاقه گربه ها به خزیدن داخل جعبه و رفتار عجیب سیالات غیر نیوتنی ، سراغ خودما...
خطر انقراض موز های دنیا را تهدید می کند !... شاید فکر می کنید مگر می شود موز هم منقرض شود؟ موز محبوب ترین میوه در جهان است ! اما به نظر می رسد یک نوع قارچ کشنده دارد نسلش را منقرض می کند. در چند ...
اخبار علمی : ساخت پای مصنوعی که احساس دارد!... صنعت ساخت اعضای بدن مصنوعی در چند ساله اخیر پیشرفت های قابل توجهی داشته است. چند روز پیش بود که در ساختنی خبر ساخت یک پای مصنوعی که با ذهن کنترل میشود...
حیوان عجیب هفته : شانه دار دریایی طعمه اش را زنده هضم میکند!... روی زمین می توانید هر نوع حیوانی که می خواهید، پیدا کنید از طوطی های رنگی و سوسک های سبز رنگین کمانی تا مورچه های زامبی شده. اما این تنوع زیستی در مقا...
امیدی برای درمان سرطان :موش هایی که در مقابل برابر سرطان مقاوم هستند... بجز ظاهر بی مو، "موش های کور برهنه" یا "موش های کور کچل" به خاطر چند ویژگی متمایز بسیار شناخته شده اند. طول عمر آنها در مقایسه با سایر جوندگان بسیار ز...

درباره سیمین حمیدی

سیمین حمیدی
سیمین حمیدی یکی از نویسندگان ساختنی و فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار و دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت سیستم و بهره وری است.

پیشنهاد می کنیم

امواج گرانشی به دانشمندان اجازه می دهد جهان اولیه و حتی لحظه ایجاد آن را ببینند.

دانشمندان موفق به مشاهده امواج گرانشی شدند!

بعد از یک قرن گمانه زنی و آزمایش ها و مشاهدات وسوسه انگیز، دانشمندان برای …

پاسخ دهید