خانه / دنیای اطراف ما / نوری که می تواند از سیاهچاله فرار کند!

نوری که می تواند از سیاهچاله فرار کند!

برای اولین دانشمندان شاهد به بیرون پرتاب شدن چیزی از یک سیاهچاله بودند! زمانی به نظر می آمد این پدیده های عجیب کاملا فرای فهم بشر هستند. اما حالا با وجود تحقیقات مداوم و ابزار پیشرفته تر محقفان بیشتر و بیشتر درباره سیاهچاله ها می فهمند. همانطور که پیشبینی می شد، منجمان شاهد بیرون آمدن نوری از یک سیاهچاله بودند، اما دلیل این اتفاق دقیقا مشخص نیست.

دن ویلکینز (Dan Wilkins) از دانشگاه سنت مری در هلیفکس کانادا و نویسنده اصلی مقاله درباره نتایج منتشر شده در نشریه اخبار ماهیانه انجمن نجوم سلطنتی می گوید:

اولین بار است که توانسته ایم شروع کورونا (corona) را با یک نور مرتبط کنیم. این به ما کمک می کند تا بفهمیم چطور سیاهچاله های فوق سنگین باعث بعضی از روشن ترین چیز ها در جهان هستند.

این اجرام سیاه هستند زیرا جاذبه آن ها آن قدر زیاد است که هر چیزی اگر به اندازه کافی نزدیک باشد، راه فراری از آن ها ندارد، حتی نور ! پس این عجیب است که چیزی به بیرون پرتاب کنند ! مخصوصا یک سیاهچاله فوق سنگین، یعنی بزرگ ترین و سنگین ترین نوع آن.

مسئله اینجا است که اگرچه سیاهچاله های فوق سنگین نوری از خود ساتع نمی کنند اما توسط دیسک های از مواد درخشنده و تابان محاصره شده اند. وقتی این دیسک با جاذبه تعامل می کند،نور های مختلفی ساتع می کند. نوعی دیگر از پرتوافکنی در نزدیکی سیاهچاله کورونا نام دارد. کورونا از ذرات به شدت پر انرژی که نور اشعه ایکس تولید می کنند ساخته شده است اما جزئیات درباره نحوه ظهور و شکل گیری آن ها واضح نیست.

در ساختنی بخوانید :  انرژی خورشیدی در دسترس 70 درصد از کوچ نشینان مغول

به نظر می آید اطلاعات جدید از یک نظریه پشتیبانی می کند: مدل چراغ برق یا لمپ پست (lamppost) ! بر اساس مدل لمپ پست، منابع فشرده نوری، مانند لامپ، وجود دارند که بالا و پایین سیاهچاله و در راستای محور چرخش آن قرار دارند. یک سیاهچاله فوق سنگین به نام مارکارین 335 که در فاصله 324 میلیون سال نوری زمین و در مرکز یک کهکشان قرار دارد می تواند کلید حل معما باشد.

لوئیجی گالو (Luigi Gallo)، محقق اصلی پروژه در دانشگاه سنت مری می گوید:

وقتی در سال 2007 مارکارین 335 با فاکتور 30 محو شد، اتفاق عجیبی افتاد. چیزی که ما فهمیدیم این است که این پدیده ها به فوران نور ادامه می دهد اما به سطح روشنایی و دیده شدن پایدار نرسیده است.

نویسنده دیگر تحقیق، درک گروپ (Dirk Grupe)، از دانشگاه ایالت مورهد کنتاکی از سال 2007 از سوییفت (رصدخانه چندیل طول موجی مختص مطالعه علوم انفجار گاما) برای نظارت منظم سیاهچاله استفاده می کرده است.

حالا در 2014 هم مارکارین 335 هنوز پرتاب های شدیدی دارد که البته مداوم نیستند. منجمان شاهد یک نور بزرگ بودند. چیزی که موضوع را جالب تر می کند این است که کورونا ابتدا به درون سیاهچاله سقوط کرد و سپس به بیرون پرتاب شد،گویی توانست فرار کند !

دیاگرام نشان می دهد که چطور یک ویژگی تناوبی به نام کورونا می تواند نور اشعه ایکس در اطراف یک سیاهچاله به وجود بیاورد.
دیاگرام نشان می دهد که چطور یک ویژگی تناوبی به نام کورونا می تواند نور اشعه ایکس در اطراف یک سیاهچاله به وجود بیاورد.

ویلکینز می گوید:

کورونا اول فرو رفت و سپس مانند یک موشک به بیرون پرتاب شد. هنوز نمی دانیم این پرتاب ها چطور داخل سیاهچاله ساخته می شوند اما احتمال هیجان جالبی هست که کورونای این سیاهچاله قبل از فرو رفتن به داخل سیاهچاله در حال شکل دهی این پرتاب بوده است.

پس حالا می دانیم که این نور چیست، فقط باید بدانیم چرا این اتفاق افتاد. فیونا هریسون(Fiona Harrison)، محقق اصلی در ناستار (NuSTAR، یک تلسکوپ فضایی اشعه ایکس) در موسسه تکنولوژی کالیفرنیا می گوید:
طبیعت منبع پر انرژی اشعه های ایکسی که کورونا می نامیم اسرارآمیز است، اما حالا با داشتن قدرت نظاره این تغییرات شدید، درباره اندازه و ساختار آن سرنخ هایی به دست می آوریم.

در ساختنی بخوانید :  ویدئو: 10 موجود که تقریبا جاودان اند

منبع

خلاصه مطلب
نوری که می تواند از سیاهچاله فرار کند!
عنوان مطلب
نوری که می تواند از سیاهچاله فرار کند!
توضیح کوتاه
با این که جاذبه سیاهچاله آن قدر زیاد است که هیچ چیزی،حتی نور، راه فراری از آن ندارد اما به تازگی دانشمندان شاهد به بیرون پرتاب شدن نوری از یک سیاهچاله بودند
نویسنده

بیشتر بخوانید:

تضعیف سیگنال وایرلس با چراغ های درخت کریسمس!... Ofcom، تنظیم کننده مستقل مخابرات در انگلستان به تازگی یک برنامه چک کردن Wi-Fi ارائه داده که قابل نصب روی تلفن های هوشمند است. در کنفرانس معرفی این برن...
خبر علمی : آزمایشگاه اتم سرد ناسا سردترین نقطه جهان را ساخت... آزمایشگاه اتم سرد ناسا (CAL) موفق شد حالتی از ماده که با نام " چگالی بوز انیشتین " شناخته می شود را تولید کند. ساخت این حالت جدید کلید دستیابی به ابزا...
دانشمندان یک ابر اتمی را به دمای زیر صفر مطلق فرستادند... صفر مطلق – یا صفر درجه کلوین برابر 237.15- درجه سانتیگراد – در تمام منابع علمی به عنوان سردترین درجه حرارتی شناخته می شود که مواد می توانند به آن برسن...
یافته علمی جدید: شما می توانید در خواب تصمیم گیری کنید!... شاید یک روز رویای یادگیری در خواب دیگر یک رویا نباشد   تلاش برای ترکیب کردن پرکردن اطلاعات به ذهن با خواب خوب شب،با گذاشتن کتاب زیر بالش و...
غول های گازی چطور شکل گرفته اند؟ غول های گازی مثل زحل یا مشتری، احتمالا نه از یک هسته سیاره ای بلکه از سنگریزه های کوچکی که بهم چسبیده اند شکل گرفته اند. این نظریه می تواند یکی از بزر...
هنوز نمی توان گفت زندگی بر مریخ وجود ندارد!... اگر بر سطج مریخ زندگی وجود داشت ما تا کنون درباره آن می دانستیم. اینطور نیست ؟ بر عکس گفته ناتالی کابرل (Nathalie Cabrol)، زیست شناس نجومی در موسسه ست...

درباره سیمین حمیدی

سیمین حمیدی
سیمین حمیدی یکی از نویسندگان ساختنی و فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار و دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت سیستم و بهره وری است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت باتری آبی ؛ ماشین حساب را با آب روشن کنید!

اگر به آزمایش های علمی در زمینه برق و الکترونیک علاقه دارید، تجربه ساخت باتری …

پاسخ دهید