خانه / دنیای اطراف ما / نوری که می تواند از سیاهچاله فرار کند!

نوری که می تواند از سیاهچاله فرار کند!

برای اولین دانشمندان شاهد به بیرون پرتاب شدن چیزی از یک سیاهچاله بودند! زمانی به نظر می‌آمد این پدیده‌های عجیب کاملا فرای فهم بشر هستند. اما حالا با وجود تحقیقات مداوم و ابزار پیشرفته تر محقفان بیشتر و بیشتر درباره سیاهچاله‌ها می‌فهمند. همانطور که پیشبینی می‌شد، منجمان شاهد بیرون آمدن نوری از یک سیاهچاله بودند، اما دلیل این اتفاق دقیقا مشخص نیست.

دن ویلکینز (Dan Wilkins) از دانشگاه سنت مری در هلیفکس کانادا و نویسنده اصلی مقاله درباره نتایج منتشر شده در نشریه اخبار ماهیانه انجمن نجوم سلطنتی می‌گوید:

اولین بار است که توانسته ایم شروع کورونا (corona) را با یک نور مرتبط کنیم. این به ما کمک می‌کند تا بفهمیم چطور سیاهچاله‌های فوق سنگین باعث بعضی از روشن ترین چیز‌ها در جهان هستند.

این اجرام سیاه هستند زیرا جاذبه آن‌ها آن قدر زیاد است که هر چیزی اگر به اندازه کافی نزدیک باشد، راه فراری از آن‌ها ندارد، حتی نور ! پس این عجیب است که چیزی به بیرون پرتاب کنند ! مخصوصا یک سیاهچاله فوق سنگین، یعنی بزرگ ترین و سنگین ترین نوع آن.

مسئله اینجا است که اگرچه سیاهچاله‌های فوق سنگین نوری از خود ساتع نمی‌کنند اما توسط دیسک‌های از مواد درخشنده و تابان محاصره شده اند. وقتی این دیسک با جاذبه تعامل می‌کند،نور‌های مختلفی ساتع می‌کند. نوعی دیگر از پرتوافکنی در نزدیکی سیاهچاله کورونا نام دارد. کورونا از ذرات به شدت پر انرژی که نور اشعه ایکس تولید می‌کنند ساخته شده است اما جزئیات درباره نحوه ظهور و شکل گیری آن‌ها واضح نیست.

به نظر می‌آید اطلاعات جدید از یک نظریه پشتیبانی می‌کند: مدل چراغ برق یا لمپ پست (lamppost) ! بر اساس مدل لمپ پست، منابع فشرده نوری، مانند لامپ، وجود دارند که بالا و پایین سیاهچاله و در راستای محور چرخش آن قرار دارند. یک سیاهچاله فوق سنگین به نام مارکارین 335 که در فاصله 324 میلیون سال نوری زمین و در مرکز یک کهکشان قرار دارد می‌تواند کلید حل معما باشد.

لوئیجی گالو (Luigi Gallo)، محقق اصلی پروژه در دانشگاه سنت مری می‌گوید:

وقتی در سال 2007 مارکارین 335 با فاکتور 30 محو شد، اتفاق عجیبی افتاد. چیزی که ما فهمیدیم این است که این پدیده‌ها به فوران نور ادامه می‌دهد اما به سطح روشنایی و دیده شدن پایدار نرسیده است.

نویسنده دیگر تحقیق، درک گروپ (Dirk Grupe)، از دانشگاه ایالت مورهد کنتاکی از سال 2007 از سوییفت (رصدخانه چندیل طول موجی مختص مطالعه علوم انفجار گاما) برای نظارت منظم سیاهچاله استفاده می‌کرده است.

حالا در 2014 هم مارکارین 335 هنوز پرتاب‌های شدیدی دارد که البته مداوم نیستند. منجمان شاهد یک نور بزرگ بودند. چیزی که موضوع را جالب تر می‌کند این است که کورونا ابتدا به درون سیاهچاله سقوط کرد و سپس به بیرون پرتاب شد،گویی توانست فرار کند !

دیاگرام نشان می‌دهد که چطور یک ویژگی تناوبی به نام کورونا می‌تواند نور اشعه ایکس در اطراف یک سیاهچاله به وجود بیاورد.
دیاگرام نشان می‌دهد که چطور یک ویژگی تناوبی به نام کورونا می‌تواند نور اشعه ایکس در اطراف یک سیاهچاله به وجود بیاورد.

ویلکینز می‌گوید:

کورونا اول فرو رفت و سپس مانند یک موشک به بیرون پرتاب شد. هنوز نمی‌دانیم این پرتاب ها چطور داخل سیاهچاله ساخته می‌شوند اما احتمال هیجان جالبی هست که کورونای این سیاهچاله قبل از فرو رفتن به داخل سیاهچاله در حال شکل دهی این پرتاب بوده است.

پس حالا می‌دانیم که این نور چیست، فقط باید بدانیم چرا این اتفاق افتاد. فیونا هریسون(Fiona Harrison)، محقق اصلی در ناستار (NuSTAR، یک تلسکوپ فضایی اشعه ایکس) در موسسه تکنولوژی کالیفرنیا می‌گوید:
طبیعت منبع پر انرژی اشعه‌های ایکسی که کورونا می‌نامیم اسرارآمیز است، اما حالا با داشتن قدرت نظاره این تغییرات شدید، درباره اندازه و ساختار آن سرنخ‌هایی به دست می‌آوریم.

منبع

خلاصه مطلب
نوری که می‌تواند از سیاهچاله فرار کند!
عنوان مطلب
نوری که می‌تواند از سیاهچاله فرار کند!
توضیح کوتاه
با این که جاذبه سیاهچاله آن قدر زیاد است که هیچ چیزی،حتی نور، راه فراری از آن ندارد اما به تازگی دانشمندان شاهد به بیرون پرتاب شدن نوری از یک سیاهچاله بودند
نویسنده

بیشتر بخوانید:

چرا یک آهنگ در ذهنمان گیر میکند و مدام تکرار میشود؟... ممکن است هر آهنگی در ذهن شما به طور پیوسته تکرار شود. حالا محققان روانشناسی چند سرنخ از اینکه چرا بعضی آهنگ ها در ذهنمان تکرار می شود پیدا کرده اند. آ...
پاک کن چطور اثر مداد را پاک می کند؟ اگر چه ماده سیاه سر مداد در انگلیسی Lead خوانده می شود اما در واقع جنس نوک مداد با معنی انگلیسی این کلمه (سرب) متفاوت است، در واقع جنس نوک مداد، ماده ...
11 ابداع بشر که تاریخ را عوض کرد چه اولین استفاده انسان های اولیه از آتش یا تولد شاتل فضایی باشد، ابداعات همیشه بزرگ ترین پیش برنده موفقیت انسان ها در تاریخ بوده اند. بعضی از ا...
زمین چند ماه دارد؟ از پاسختان مطمئن هستید ؟... زمین چند ماه دارد ؟ همه ما جواب این سوال را می دانیم ، همه ما می توانیم ماه درخشان را در آسمان شب نشان بدهیم و بگوییم ، " آنجا را ببین ، زمین یک قمر ی...
مردی که از ناسا پول می گیرد تا بخوابد! شما حاضرید چقدر پول بگیرید تا به مدت 70 روز بر یک تخت بستری شوید؟ یعنی دقیقا به حالت بستری شدن؛ شما باید در همه لحظات افقی بمانید (بله حتی وقتی به دست...
شبیه سازی جهان برای یافتن منشا آن شبیه سازی جهان این طور به نظر می رسد. عکس زیر که توسط آزمایشگاه ملی آرگون (Argonne) شبیه سازی شده، یک خط زمانی است که هر فریم آن یک مرحله از تکامل ...

درباره سیمین حمیدی

سیمین حمیدی
سیمین حمیدی یکی از نویسندگان ساختنی و فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار و دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت سیستم و بهره وری است.

پیشنهاد می کنیم

آموزش ساخت باتری آبی ؛ ماشین حساب را با آب روشن کنید!

اگر به آزمایش‌های علمی‌در زمینه برق و الکترونیک علاقه دارید، تجربه ساخت باتری آبی را …

پاسخ دهید