خانه / اخبار / خوردن شیرینی و تقویت حافظه غذایی تا یادتان بماند زیاد نخورید!

خوردن شیرینی و تقویت حافظه غذایی تا یادتان بماند زیاد نخورید!

دانشمندان دانشگاه های جورجیا، جورجیا رجنتس و مرکز پزشکی چارلی نودوود کشف کرده اند که مغز از غذای شیرین برای شکل دهی حافظه غذایی استفاده می کند. مقاله نشان می دهد که عصب های هیپوکامپ پشتی (قسمتی از مغزکه برای حافظه مقطعی مهم است) با مصرف شیرینی ها فعال می شود. حافظه مقطعی رویداد های مربوط به شرح حال خود و زمان و زمینه آن ها را ثبت می کند.

برای این تحقیق تیم محققان غذای شیرین تری به موش ها داد، غذایی که با ساکارز یا ساخارین سفید تر درست شده بود. آن ها متوجه شدند که خوردن این غذا در مقایسه با دیگر خوراکی ها افزایش قابل توجهی در نشانگر شکل پذیری سیناپسی به نام پروتئین  تنظیم فعالیت اسکلت سلولی (Arc) در اعصاب هیپوکامپ پشتی دارد.

مارسی پرنت (Marise Parent)، استادی در موسسه عصب شناسی دانشگاه ایالت جورجیا می گوید:

ما تصور می کنیم که حافظه مقطعی می تواند برای کنترل عادت غذایی استفاده شود. ما تصمیماتی مانند “حالا چیزی نمی خورم، صبحانه زیاد خورده ام” را بر اساس حافظه خود از زمان و نوع چیزی که خورده ایم می گیریم.

احتمالا تعجب آور نیست که میان وعده (هم از نظر حجم و هم تعداد) باعث چاقی می شود. همچنین تحقیق نشان می دهد که در طول 3 دهه گذشته، کودکان میان وعده های بیشتری می خورند و سهم بیشتری از کالری روزانه خود را از طریق آن دریافت می کنند. میان وعده هایی که بیشتر به شکل دسر و نوشیدنی های شیرین است.

کار قبلی این تیم نشان داد که چطور غیر فعال کردن مقطعی اعصاب هیپوکامپ پشتی بعد از خوردن یک وعده غذایی شامل ساکارز، یعنی طول زمانی که حافظه غذایی شکل می گیرد، زمان و مقدار غذا خوردن موش ها را تغییر می دهد.

در ساختنی بخوانید :  خمیازه واگیر دارد، مگر اینکه روان آزار باشید!

تحقیقی که قبلا در لندن انجام شده بود نشان داد که چطور انجام یک فعالیت که باعث قطع ثبت حافظه غذایی در انسان می شود، مانند تلویزیون نگاه کردن، حجم غذای مورد استفاده در وعده بعد را افزایش می دهد. همچنین نشان داده شد افراد دچار ضعف حافظه حتی در صورتی که به تازگی چیزی میل کرده باشند، اگر غذایی به آن ها تعارف شود از آن خواهند خورد.

خوردن غذا های شیرین با تاثیر بر حافظه غذایی به یادآوری خوراکی ها و کمتر خوردن کمک می کند.
خوردن غذا های شیرین با تاثیر بر حافظه غذایی به یادآوری خوراکی ها و کمتر خوردن کمک می کند.

به گفته پرنت نتایج تمام این تحقیقات نقش کلیدی مغز در زمان و تعداد وعده های غذایی و نحوه تاثیر حافظه در این میان را نشان می دهد. ما برای فهم بهتر تنظیمات انرژی و دلایل چاقی نیاز به درک بهتر عملکرد داخلی این عضو داریم.

هدف بعدی این تیم تعیین این موضوع است که آیا مایعاتی که مواد مغذی در آن ها متعادل شده و رژیم های جامد که حاوی پروتئین، چربی و کربوهیدرات هستند تاثیر مشابهی بر عملکرد Arc در اعصاب هیپوکامپ دارند؟ و آیا افزایش فعالیت Arc برای حافظه غذایی خوراکی های شیرین مناسب است؟

منبع

خلاصه مطلب
خوردن شیرینی و تقویت حافظه غذایی تا یادتان بماند زیاد نخورید!
عنوان مطلب
خوردن شیرینی و تقویت حافظه غذایی تا یادتان بماند زیاد نخورید!
توضیح کوتاه
خوردن شیرینی جات با تاثیر بر حافظه غذایی باعث می شود مغز خوردن وعده را به یاد بیاورد و با تغییر زمان و حجم وعده های آتی، تمایل به خوردن خوراکی ها کم تر شود.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

خبر علمی : ذره زیر اتمی جدید شناخت نیروی قوی را آسانتر می کند... یک ذره زیراتمی که به تازگی کشف شده است، فرصت های جدیدی را برای یادگیری درباره نحوه عملکرد قدرتمندترین نیروهای طبیعت فراهم کرده است. وقتی صحبت از یافت...
با مهم ترین مایعات بدن و نقش آن ها آشنا شوید... تا حالا فکر کرده اید که انسان چه شباهتی به ماهی دارد؟ همانطور که یک ماهی هرگز نمی ایستد تا به اهمیت آبی که کل زندگی اش را در آن می گذراند فکر کند، بس...
یافته علمی جدید: شما می توانید در خواب تصمیم گیری کنید!... شاید یک روز رویای یادگیری در خواب دیگر یک رویا نباشد   تلاش برای ترکیب کردن پرکردن اطلاعات به ذهن با خواب خوب شب،با گذاشتن کتاب زیر بالش و...
افزودنی های خوراکی: از خیال تا واقعیت افزودنی های خوراکی اخیرا توجهات زیادی را به سمت خود جلب کرده اند. شرکت های تولید مواد غذایی به منظور راضی نگاه داشتن مشتریانی که به دنبال خوراکی های ط...
خبر علمی : الگوی یکسان پیری در مغز موش و انسان کشف شد... محققان انستیتوی Weizmann الگوی یکسانی را در مغز مسن و موش ها کشف کردند که می تواند حلقه مفقود شده زوال شناختی و پیری باشد. این الگو، که روی کارکردهای ...
سلول های سوختی جدیدی که از بیومس برق تولید می کنند!... بیومس ماده ای است که مستقیما از موجودات زنده یا موجوداتی که به تازگی مرده اند استخراج می شود.این ماده بیشتر از گیاهان به وجود می آید.محققان موسسه Geor...

درباره سیمین حمیدی

سیمین حمیدی
سیمین حمیدی یکی از نویسندگان ساختنی و فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار و دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت سیستم و بهره وری است.

پیشنهاد می کنیم

یک ببر در حال باز کردن جعبه در آزمایشی که برای اثبات رابطه اندازه نسبی مغز و باهوشی انجام گرفت.

اندازه نسبی مغز با میزان هوش رابطه دارد

آیا داشتن مغزی بزرگ تر نسبت به اندازه بدن، شما را باهوش تر می کند؟ …

پاسخ دهید