خانه / اخبار / خوردن شیرینی و تقویت حافظه غذایی تا یادتان بماند زیاد نخورید!

خوردن شیرینی و تقویت حافظه غذایی تا یادتان بماند زیاد نخورید!

دانشمندان دانشگاه های جورجیا، جورجیا رجنتس و مرکز پزشکی چارلی نودوود کشف کرده اند که مغز از غذای شیرین برای شکل دهی حافظه غذایی استفاده می کند. مقاله نشان می دهد که عصب های هیپوکامپ پشتی (قسمتی از مغزکه برای حافظه مقطعی مهم است) با مصرف شیرینی ها فعال می شود. حافظه مقطعی رویداد های مربوط به شرح حال خود و زمان و زمینه آن ها را ثبت می کند.

برای این تحقیق تیم محققان غذای شیرین تری به موش ها داد، غذایی که با ساکارز یا ساخارین سفید تر درست شده بود. آن ها متوجه شدند که خوردن این غذا در مقایسه با دیگر خوراکی ها افزایش قابل توجهی در نشانگر شکل پذیری سیناپسی به نام پروتئین  تنظیم فعالیت اسکلت سلولی (Arc) در اعصاب هیپوکامپ پشتی دارد.

مارسی پرنت (Marise Parent)، استادی در موسسه عصب شناسی دانشگاه ایالت جورجیا می گوید:

ما تصور می کنیم که حافظه مقطعی می تواند برای کنترل عادت غذایی استفاده شود. ما تصمیماتی مانند “حالا چیزی نمی خورم، صبحانه زیاد خورده ام” را بر اساس حافظه خود از زمان و نوع چیزی که خورده ایم می گیریم.

احتمالا تعجب آور نیست که میان وعده (هم از نظر حجم و هم تعداد) باعث چاقی می شود. همچنین تحقیق نشان می دهد که در طول 3 دهه گذشته، کودکان میان وعده های بیشتری می خورند و سهم بیشتری از کالری روزانه خود را از طریق آن دریافت می کنند. میان وعده هایی که بیشتر به شکل دسر و نوشیدنی های شیرین است.

کار قبلی این تیم نشان داد که چطور غیر فعال کردن مقطعی اعصاب هیپوکامپ پشتی بعد از خوردن یک وعده غذایی شامل ساکارز، یعنی طول زمانی که حافظه غذایی شکل می گیرد، زمان و مقدار غذا خوردن موش ها را تغییر می دهد.

در ساختنی بخوانید :  روش ساخت نوشابه های ورزشی رنگی

تحقیقی که قبلا در لندن انجام شده بود نشان داد که چطور انجام یک فعالیت که باعث قطع ثبت حافظه غذایی در انسان می شود، مانند تلویزیون نگاه کردن، حجم غذای مورد استفاده در وعده بعد را افزایش می دهد. همچنین نشان داده شد افراد دچار ضعف حافظه حتی در صورتی که به تازگی چیزی میل کرده باشند، اگر غذایی به آن ها تعارف شود از آن خواهند خورد.

خوردن غذا های شیرین با تاثیر بر حافظه غذایی به یادآوری خوراکی ها و کمتر خوردن کمک می کند.
خوردن غذا های شیرین با تاثیر بر حافظه غذایی به یادآوری خوراکی ها و کمتر خوردن کمک می کند.

به گفته پرنت نتایج تمام این تحقیقات نقش کلیدی مغز در زمان و تعداد وعده های غذایی و نحوه تاثیر حافظه در این میان را نشان می دهد. ما برای فهم بهتر تنظیمات انرژی و دلایل چاقی نیاز به درک بهتر عملکرد داخلی این عضو داریم.

هدف بعدی این تیم تعیین این موضوع است که آیا مایعاتی که مواد مغذی در آن ها متعادل شده و رژیم های جامد که حاوی پروتئین، چربی و کربوهیدرات هستند تاثیر مشابهی بر عملکرد Arc در اعصاب هیپوکامپ دارند؟ و آیا افزایش فعالیت Arc برای حافظه غذایی خوراکی های شیرین مناسب است؟

منبع

خلاصه مطلب
خوردن شیرینی و تقویت حافظه غذایی تا یادتان بماند زیاد نخورید!
عنوان مطلب
خوردن شیرینی و تقویت حافظه غذایی تا یادتان بماند زیاد نخورید!
توضیح کوتاه
خوردن شیرینی جات با تاثیر بر حافظه غذایی باعث می شود مغز خوردن وعده را به یاد بیاورد و با تغییر زمان و حجم وعده های آتی، تمایل به خوردن خوراکی ها کم تر شود.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

دست کاری بی حد و مرز DNA ، آیا برای آن آمادگی داریم؟...   پروتئین قرمز از RNA آب راهنما برای بریدن DNA زرد استفاده می کند تکنولوژی جدید CRISPR/Cas که اجازه کنترل و دستکاری کد DNA را به ما می دهد...
تحول شناخت از گسترش جهان اولیه با کشف قدیمی ترین کهکشان... ممکن است قدیمی ترین کهکشانکه تا به حال شناخته ایم آنچه ما در مورد گسترش جهان اولیه می دانیم را تغییر دهد. تلسکوپ فضایی هابل ناسا و تلسکوپ فضایی اشپ...
فیزیک دانان کوانتومی یک فوتون را به فاصله 25 کیلومتری تله پورت کردند!... برای اولین بار، یک تیم از فیزیکدانان توانستند حالت کوانتومی یک فوتون را از طریق یک کابل فیبر نوری به یک کریستال در فاصله 25 کیلومتر تله پورت (دور نورد...
اخبار علمی : چرا لاشخورها از خوردن غذای سمی نمی میرند؟... لاشخورها حیوانات خوبی نیستند و خیلی محبوب نیستند. اما برخلاف سوء شهرت شان، نقش بسیار مهمی در اکوسیستم ما دارند و مانع از به هدر رفتن و باقی ماندن گوشت...
تماشای آکواریوم سلامت انسان را افزایش می دهد... بر اساس تحقیق جدیدی که نتایج آن در نشریه محیط و رفتار (Environment & Behavior) منتشر شده، نگاه کردن به آکواریوم می تواند باعث بهبود سلامت فیزیکی و...
5 اثر عشق بر عملکرد و ساختار مغز انسان همان طور که هلنا در نمایشنامه «رویای شب نیمه تابستان» شکسپیر گفت: عشق با چشم ها نگاه نمی کند، با ذهن نگاه می کند." احتمالا عصب شناسان نیز با اون موافق...

درباره سیمین حمیدی

سیمین حمیدی
سیمین حمیدی یکی از نویسندگان ساختنی و فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار و دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت سیستم و بهره وری است.

پیشنهاد می کنیم

یک ببر در حال باز کردن جعبه در آزمایشی که برای اثبات رابطه اندازه نسبی مغز و باهوشی انجام گرفت.

اندازه نسبی مغز با میزان هوش رابطه دارد

آیا داشتن مغزی بزرگ تر نسبت به اندازه بدن، شما را باهوش تر می کند؟ …

پاسخ دهید