خانه / چگونه بسازیم / خوردنی و نوشیدنی / دستور تهیه : سس فلفل خانگی و مخصوص درست کنید

دستور تهیه : سس فلفل خانگی و مخصوص درست کنید

اگر مصرف سس فلفل تان بالاست و عادت دارید همه غذاها را تند بخورید، دست بکار بشوید و سس فلفل خانگی درست کنید. درست کردن سس فلفل چند مزیت مهم دارد؛ اول اینکه می‌توانید از بهترین فلفل برای درست کردن سس استفاده کنید؛ دوم اینکه پول کمتری برای تند کردن غذاهایتان می‌دهید. مهمترین مزیت هم خوشمزه تر بودن سس فلفل خانگی است.

سس فلفل خانگی درست کنید
سس فلفل خانگی درست کنید

اگر بخواهید سس فلفل را با روش ساختنی درست کنید، باید اول ترشی فلفل درست کنید! دقیقاً به همین خاطر طعم این سس مخصوص است. ما قصد نداریم فلفل‌ها را بپزیم بلکه صبر می‌کنیم تا طی فرایند تخمیر نرم بشوند و طعم واقعی شان را حفظ کنند. با اینکار هم ارزش غذایی فلفل حفظ میشود و هم طعم مخصوصی پیدا میکند.

حتی اگر غذاهای تند را دوست ندارید، این سس فلفل خانگی را درست کنید و هربار که غذا می‌پزید مقدار خیلی کمی‌از آن به غذاهایتان اضافه کنید. با اینکار غذا تند نمی‌شود اما طعم بخصوص این سس خوشمزه را می‌گیرد.

گام اول : مواد لازم

مواد لازم
مواد لازم
  • آب (بهتر است از آب معدنی استفاده کنید)
  • نمک
  • سرکه
  • شیشه ترشی
  • درپوش شیشه (از این درپوش برای مهر و موم کردن در شیشه استفاده می‌کنیم)
  • فلفل

گام دوم : فلفل‌ها را آماده کنید

نوع فلفلی که برای تهیه سس استفاده می‌کنید، به ذائقه تان بستگی دارد. می‌توانید از فلفل قرمز یا فلفل زرد استفاده کنید. میزان تندی فلفل‌ها را هم خودتان مشخص کنید. اگر خیلی رابطه خوبی با تندی ندارید، از فلفل‌های تند استفاده نکنید. با این فلفل‌ها هم میشود سس فلفل خانگی درست کرد و اتفاقاً یک طعم دهنده فوق العاده میشود.

بعد از انتخاب فلفل‌ها، آنها را بشویید و خشک کنید. اگر فلفل‌ها خیلی ریز هستند و کم تخم دارند، نمی‌خواهد سر آنها را بکنید (البته باید قسمت سبز را با دست جدا کنید). اما اگر خیلی بزرگ و کلفت هستند، قسمت بالای آنها را کاملاً با چاقو جدا کنید.

گام سوم : فلفل‌ها را در آب نمک بریزید

یک شیشه پیدا کنید که همه فلفل‌ها داخل آن جا بشود. شیشه را خوب تمیز کنید، سپس آن را بجوشانید و مطمئن بشوید که بو نمی‌دهد. لازم نیست شیشه را کاملاً پر کنید اما نباید سرش خیلی باشد. فلفل‌ها را داخل شیشه بریزید و سراغ درست کردن آب نمک بروید.

در یک شیشه دو فنجان آب، یک قاشق غذاخوری نمک و دو قاشق غذاخوری سرکه (اختیاری) بریزید. خوب مواد را مخلوط کنید تا آب نمک آماده بشود.

حالا شیشه فلفل را با این محلول پر کنید.

گام چهارم : فرایند تخمیر فلفل

محلول آب نمکی که درست کرده اید را داخل شیشه بریزید. اگر سر فلفل‌ها را بریده باشید باید کمی‌صبر کنید تا آب نمک داخل فلفل‌ها برود. با یک کارد فلفل‌ها را کمی‌تکان بدهید تا آب نمک به هه جای شیشه برسد. 20 دقیقه صبر کنید تا تمام فلفل‌ها با آب نمک پر بشوند.

بعد از این مدت سر شیشه کمی‌خالی میشود. دوباره داخل شیشه آب نمک بریزید و حدود یک سانتیمتر از بالای آن را خالی بگذارید. اگر فلفل‌ها روی آب آمده اند، اشکالی ندارد اما می‌توانید آن را با دست کمی‌فشار بدهید.

حالا در شیشه را ببندید. بهتر است از درهای دو تکه استفاده کنید یا خودتان زیر در شیشه فویل یا پلاستیک قرار بدهید. در شیشه را محکم کنید و چندبار بدون باز و برداشتن در آن را بچرخانید تا هوای داخل آن بیرون بیاید. با اینکار هم فلفل‌ها بهتر جا می‌افتند و هم وقتی در شیشه را باز می‌کنید آب نمک بیرون نمی‌پاشد.

زیر شیشه‌ها کاسه یا پیش دستی بگذارید تا نشتی‌های آن کابینت‌هایتان را کثیف نکند.

برخی‌ها روی ترشی کمی‌از آب ترشی‌های قبلی را می‌ریزند تا سریعتر عمل بیاید. برخی دیگر هم از آب روی ماست پاستوریزه به عنوان استارتر تخمیر استفاده می‌کنند. توصیه ما این است که از اگر آب ترشی فلفل ندارید، از استارتر صرف نظر کنید تا طعم سس فلفل کاملاً خالص باشد. اما اگر می‌خواهید استارتر بریزید، یک چهارم قاشق چایخوری کافی است.

شیشه فلفل را در دمای اتاق بگذارید تا جا بیفتد. تخمیر فلفل معمولاً دو هفته یا بیشتر طول می‌کشد. تخمیر خیلی دیر شروع میشود اما فرایند بسیار سریعی دارد. پس اگر در عرض یک روز رنگ فلفل‌ها به کلی تغییر کرد، نگران نشوید. اتفاقی برای سس فلفل خانگی تان نیفتاده.

بعد از سه یا چهار روز به شیشه فلفل سر بزنید، اگر دیدید که فرایند تخمیر شروع شده در شیشه را خیلی کم شل کنید. اینکار را باید قبل از تمام شدن فرایند تخمیر انجام بدهید. به هیچ وجه در شیشه را قبل از آماده شدن ترشی فلفل باز نکنید. وقتی اینکار را می‌کنید، اکسیژن هوای داخل شیشه بیرون می‌آید و تنها چیزی که داخل شیشه باقی می‌ماند، کربن دی اکسید نگه دارنده است. این روش ساده هم طعم ترشی فلفل را بهتر میکند و هم از خراب شدن آن جلوگیری میکند.

گام پنجم : فلفل‌ها را مخلوط کنید

اگر مطمئن هستید هیچ هوایی داخل شیشه ترشی فلفل وجود ندارد، می‌توانید هر وقت که خواستید سس فلفل خانگی را درست کنید. اما اگر مطمئن نیستید به محض تمام شدن فرایند تخمیر درست کردن سس را شروع کنید.

در شیشه را باز کنید و فلفل‌ها را بو کنید. این احتمال وجود دارد که فلفل‌ها خراب شده باشند. اگر بوی فلفل‌ها هنوز تند، اشتهاآور و تمیز است می‌توانید با آنها سس فلفل درست کنید.

ابتدا داخل مخلوط کن سرکه بریزید و آن را روشن کنید. بگذارید کم بچرخد و سپس سرکه را خالی کنید. اینکار اجازه نمی‌دهد طعم مخلوط‌هایی که قبلاً با مخلوط کن درست کرده یاد به سس فلفل منقل بشود.

حالا فلفل‌ها و آب آنها را – با نسبت مساوی – داخل مخلوط کن بریزید و دستگاه را روشن کنید. اگر می‌خواهید سس تان خیلی غلیظ باشد، درصد آب را کمتر کنید. برای رقیق تر شدن سس هم می‌توانید برعکس عمل کنید.

بعد از اینکه سس فلفل خانگی را از مخلوط کن بیرون آوردید، می‌توانید دانه‌های فلفل را بگیرد.

سس فلفل خانگی آماده است

سس فلفل خانگی مخصوص تان آماده است
سس فلفل خانگی مخصوص تان آماده است

سس فلفل خانگی را در شیشه‌های تمیز و بدون بو و در مکان خشک و خنک نگه دارید. نور روی طعم سس فلفل تاثیر می‌گذارد و رنگش را هم عوض میکند.

این سس فلفل مخصوص را می‌توانید به همراه هر غذایی که دوست دارید، میل کنید. درصد تندیش را هم که در حین درست کردن تنظیم کرده اید و دقیقاً باب میل تان است.

نوش جان!

منبع

خلاصه مطلب
دستور تهیه : سس فلفل خانگی و مخصوص درست کنید
عنوان مطلب
دستور تهیه : سس فلفل خانگی و مخصوص درست کنید
توضیح کوتاه
این سس فلفل خانگی با روش متفاوتی تهیه میشود.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت گل تزیینی زیبا و رنگارنگ با دستمال کاغذی... در این ساختنی طرز ساخت گل تزیینی با دستمال کاغذی را یاد می گیرید. این گل تزیینی کاغذی بخاطر سبکی و البته ارزان بودن کاربردهای بسیار گسترده ای دارد و م...
آموزش ساخت : ساختنی هایتان را با شابلون نقاشی زیباتر کنید... شابلون نقاشی یکی از ابزاری است که تقریباً در هر ساختنی به درد میخورد. فرقی نمیکند می خواهید چیزی بسازید یا یکی از وسایل قدیمی تان را نو کنید. اگر یک ش...
آموزش ساخت : چاپ روی چوب را در خانه انجام دهید... در این پست ساختنی آموزش ساخت پاپ روی چوب را می خوانید. تکنیک های مختلفی برای چاپ روی چوب وجود دارد اما این تکنیک بسیار ارزان است و فقط عکس را به چوب م...
آموزش ساخت : یک آمپلی فایر کوچک اما قدرتمند بسازید... قبلاً در ساختنی طرز ساخت چند نوع آمپلی فایر را خوانده اید اما این یکی یک فرق مهم دارد. بیشتر قطعات این آمپلی فایر را می توانید از وسایل الکترونیکی بدر...
آموزش ساخت:قدرت آتش یا وسیله ای برای تولید مستقیم جریان برق از آتش!... تا به حال شده که در کمپ در جنگل و کوه نیاز به روشنایی داشته باشید یا باطری چراغ قوه شما تمام شود، شارژ گوشی تلفن همراه یا پخش کننده موسیقی رو به اتمام...
ساخت ساعت دیواری سه بعدی با خلال دندان! ساعت دیواری یکی از مهمترین وسایل تزیینی هر اتاقی است. دلیش هم این است که استفاده مداوم از گوشی هم نتوانسته آن را از اتاق های ما حذف کند. این عنصر مهم ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری ربات چوبی منعطف و بادوام بسازید

قبلاً در ساختنی آموزش ساخت ربات مقوایی را یاد گرفته اید. آن ربات قابل برنامه …

پاسخ دهید