خانه / چگونه بسازیم / خوردنی و نوشیدنی / دستور تهیه : سس فلفل خانگی و مخصوص درست کنید

دستور تهیه : سس فلفل خانگی و مخصوص درست کنید

اگر مصرف سس فلفل تان بالاست و عادت دارید همه غذاها را تند بخورید، دست بکار بشوید و سس فلفل خانگی درست کنید. درست کردن سس فلفل چند مزیت مهم دارد؛ اول اینکه می توانید از بهترین فلفل برای درست کردن سس استفاده کنید؛ دوم اینکه پول کمتری برای تند کردن غذاهایتان می دهید. مهمترین مزیت هم خوشمزه تر بودن سس فلفل خانگی است.

سس فلفل خانگی درست کنید
سس فلفل خانگی درست کنید

اگر بخواهید سس فلفل را با روش ساختنی درست کنید، باید اول ترشی فلفل درست کنید! دقیقاً به همین خاطر طعم این سس مخصوص است. ما قصد نداریم فلفل ها را بپزیم بلکه صبر می کنیم تا طی فرایند تخمیر نرم بشوند و طعم واقعی شان را حفظ کنند. با اینکار هم ارزش غذایی فلفل حفظ میشود و هم طعم مخصوصی پیدا میکند.

حتی اگر غذاهای تند را دوست ندارید، این سس فلفل خانگی را درست کنید و هربار که غذا می پزید مقدار خیلی کمی از آن به غذاهایتان اضافه کنید. با اینکار غذا تند نمی شود اما طعم بخصوص این سس خوشمزه را می گیرد.

گام اول : مواد لازم

مواد لازم
مواد لازم
  • آب (بهتر است از آب معدنی استفاده کنید)
  • نمک
  • سرکه
  • شیشه ترشی
  • درپوش شیشه (از این درپوش برای مهر و موم کردن در شیشه استفاده می کنیم)
  • فلفل

گام دوم : فلفل ها را آماده کنید

نوع فلفلی که برای تهیه سس استفاده می کنید، به ذائقه تان بستگی دارد. می توانید از فلفل قرمز یا فلفل زرد استفاده کنید. میزان تندی فلفل ها را هم خودتان مشخص کنید. اگر خیلی رابطه خوبی با تندی ندارید، از فلفل های تند استفاده نکنید. با این فلفل ها هم میشود سس فلفل خانگی درست کرد و اتفاقاً یک طعم دهنده فوق العاده میشود.

بعد از انتخاب فلفل ها، آنها را بشویید و خشک کنید. اگر فلفل ها خیلی ریز هستند و کم تخم دارند، نمی خواهد سر آنها را بکنید (البته باید قسمت سبز را با دست جدا کنید). اما اگر خیلی بزرگ و کلفت هستند، قسمت بالای آنها را کاملاً با چاقو جدا کنید.

در ساختنی بخوانید :  یک دماسنج دیجیتال با استفاده از میکرو AVR و حسگر LM35 بسازید

گام سوم : فلفل ها را در آب نمک بریزید

یک شیشه پیدا کنید که همه فلفل ها داخل آن جا بشود. شیشه را خوب تمیز کنید، سپس آن را بجوشانید و مطمئن بشوید که بو نمی دهد. لازم نیست شیشه را کاملاً پر کنید اما نباید سرش خیلی باشد. فلفل ها را داخل شیشه بریزید و سراغ درست کردن آب نمک بروید.

در یک شیشه دو فنجان آب، یک قاشق غذاخوری نمک و دو قاشق غذاخوری سرکه (اختیاری) بریزید. خوب مواد را مخلوط کنید تا آب نمک آماده بشود.

حالا شیشه فلفل را با این محلول پر کنید.

گام چهارم : فرایند تخمیر فلفل

محلول آب نمکی که درست کرده اید را داخل شیشه بریزید. اگر سر فلفل ها را بریده باشید باید کمی صبر کنید تا آب نمک داخل فلفل ها برود. با یک کارد فلفل ها را کمی تکان بدهید تا آب نمک به هه جای شیشه برسد. 20 دقیقه صبر کنید تا تمام فلفل ها با آب نمک پر بشوند.

بعد از این مدت سر شیشه کمی خالی میشود. دوباره داخل شیشه آب نمک بریزید و حدود یک سانتیمتر از بالای آن را خالی بگذارید. اگر فلفل ها روی آب آمده اند، اشکالی ندارد اما می توانید آن را با دست کمی فشار بدهید.

حالا در شیشه را ببندید. بهتر است از درهای دو تکه استفاده کنید یا خودتان زیر در شیشه فویل یا پلاستیک قرار بدهید. در شیشه را محکم کنید و چندبار بدون باز و برداشتن در آن را بچرخانید تا هوای داخل آن بیرون بیاید. با اینکار هم فلفل ها بهتر جا می افتند و هم وقتی در شیشه را باز می کنید آب نمک بیرون نمی پاشد.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت :روش خلاقانه برای ساخت نگه دارنده هدفون

زیر شیشه ها کاسه یا پیش دستی بگذارید تا نشتی های آن کابینت هایتان را کثیف نکند.

برخی ها روی ترشی کمی از آب ترشی های قبلی را می ریزند تا سریعتر عمل بیاید. برخی دیگر هم از آب روی ماست پاستوریزه به عنوان استارتر تخمیر استفاده می کنند. توصیه ما این است که از اگر آب ترشی فلفل ندارید، از استارتر صرف نظر کنید تا طعم سس فلفل کاملاً خالص باشد. اما اگر می خواهید استارتر بریزید، یک چهارم قاشق چایخوری کافی است.

شیشه فلفل را در دمای اتاق بگذارید تا جا بیفتد. تخمیر فلفل معمولاً دو هفته یا بیشتر طول می کشد. تخمیر خیلی دیر شروع میشود اما فرایند بسیار سریعی دارد. پس اگر در عرض یک روز رنگ فلفل ها به کلی تغییر کرد، نگران نشوید. اتفاقی برای سس فلفل خانگی تان نیفتاده.

بعد از سه یا چهار روز به شیشه فلفل سر بزنید، اگر دیدید که فرایند تخمیر شروع شده در شیشه را خیلی کم شل کنید. اینکار را باید قبل از تمام شدن فرایند تخمیر انجام بدهید. به هیچ وجه در شیشه را قبل از آماده شدن ترشی فلفل باز نکنید. وقتی اینکار را می کنید، اکسیژن هوای داخل شیشه بیرون می آید و تنها چیزی که داخل شیشه باقی می ماند، کربن دی اکسید نگه دارنده است. این روش ساده هم طعم ترشی فلفل را بهتر میکند و هم از خراب شدن آن جلوگیری میکند.

گام پنجم : فلفل ها را مخلوط کنید

اگر مطمئن هستید هیچ هوایی داخل شیشه ترشی فلفل وجود ندارد، می توانید هر وقت که خواستید سس فلفل خانگی را درست کنید. اما اگر مطمئن نیستید به محض تمام شدن فرایند تخمیر درست کردن سس را شروع کنید.

در ساختنی بخوانید :  با پرینتر سه بعدی دستگیره کمکی برای افراد کم توان بسازید

در شیشه را باز کنید و فلفل ها را بو کنید. این احتمال وجود دارد که فلفل ها خراب شده باشند. اگر بوی فلفل ها هنوز تند، اشتهاآور و تمیز است می توانید با آنها سس فلفل درست کنید.

ابتدا داخل مخلوط کن سرکه بریزید و آن را روشن کنید. بگذارید کم بچرخد و سپس سرکه را خالی کنید. اینکار اجازه نمی دهد طعم مخلوط هایی که قبلاً با مخلوط کن درست کرده یاد به سس فلفل منقل بشود.

حالا فلفل ها و آب آنها را – با نسبت مساوی – داخل مخلوط کن بریزید و دستگاه را روشن کنید. اگر می خواهید سس تان خیلی غلیظ باشد، درصد آب را کمتر کنید. برای رقیق تر شدن سس هم می توانید برعکس عمل کنید.

بعد از اینکه سس فلفل خانگی را از مخلوط کن بیرون آوردید، می توانید دانه های فلفل را بگیرد.

سس فلفل خانگی آماده است

سس فلفل خانگی مخصوص تان آماده است
سس فلفل خانگی مخصوص تان آماده است

سس فلفل خانگی را در شیشه های تمیز و بدون بو و در مکان خشک و خنک نگه دارید. نور روی طعم سس فلفل تاثیر می گذارد و رنگش را هم عوض میکند.

این سس فلفل مخصوص را می توانید به همراه هر غذایی که دوست دارید، میل کنید. درصد تندیش را هم که در حین درست کردن تنظیم کرده اید و دقیقاً باب میل تان است.

نوش جان!

منبع

خلاصه مطلب
دستور تهیه : سس فلفل خانگی و مخصوص درست کنید
عنوان مطلب
دستور تهیه : سس فلفل خانگی و مخصوص درست کنید
توضیح کوتاه
این سس فلفل خانگی با روش متفاوتی تهیه میشود.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : چهره تازه ای به گلدان هایتان بدهید!... اگر اهل گل و گیاه باشید، حتماً چند گلدان پلاستیکی و چوبی بدون استفاده گوشه و کنار خانه تان پیدا میشود. تابحال فکر کرده اید از این گلدان ها طور دیگری ا...
ساخت یخ شکن مخصوص کفش های زمستانی با بست کمری و مهره فلزی... اگر شما هم در شهرهای سردسیر زندگی می کنید یا در زمستان هم کوهنوردی را ترک نمی کنید، باید یخ شکن داشته باشید. در این ساختنی طرز ساخت یخ شکن با بست کمری...
آموزش ساخت : یک پایه تبلت مخصوص تخت بسازید... تماشای فیلم، کتاب خواندن و بازی کردن با تبلت بسیار جذاب و سرگرم کننده است اما نگهداشتن آن به مدت 2 ساعت آنقدرها جالب نیست. برای آنهایی که عادت دارند ب...
با رزین و خرده تراش یک کلیپس مو بسازید در این ساختنی یک روش جالب برای ساخت کلیپس مو را یاد می گیرید. این کلیپس شیک با خرده تراش و رزین ساخته می شود. برای ساختش هم نیاز به ابزار گران قیمت ند...
فقط با کمی سیم یک آویز گردنبند با طرح موبیوس بسازید !... در این ساختنی طرز ساخت یک آویز گردنبند را یاد می گیرید که فقط با سیم درست می شود. برای ساخت این آویز گردنبند فقط به کمی سیم و هویه نیاز دارید. این آوی...
با لباس های جین کهنه کیف دستی درست کنید لباس های جین حتی بعد از پاره شدن هم به درد می خورند. با این لباس ها می توانید کیف تبلت، کیف موبایل، کیف قمقمه، بند ساعت و خیلی چیزهای دیگر درست کنید. ...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با کمترین هزینه دانخوری اتوماتیک و پدالی بسازید

دانخوری اتوماتیک یکی از وسایلی است که نگه داری پرنده ها را ساده تر می …

پاسخ دهید