خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت : قایق کنترلی سریع بسازید [Arduino]

آموزش ساخت : قایق کنترلی سریع بسازید [Arduino]

در این ساختنی طرز ساخت یک قایق کنترلی یا هاورکرافت مخصوص مسابقه را یاد می گیرید. این قایق کنترلی طوری طراحی شده که وزن و مصرف انرژیی کمی داشته باشد. به همین خاطر سرعت بالایی دارد و برای مسابقه مناسب است.

قایق کنترلی یا هاورکرافت بسازید
قایق کنترلی یا هاورکرافت بسازید

برای ساخت این قایق با پروژه های آردوینو آشنا باشید. قطعه اصلی این ساختنی آردوینو است و بیشتر وقت مان هم صرف آماده سازی این قطعه میشود. البته ساخت اصولی و صحیح بدنه قایق کنترلی هم به اندازه آردینو اهمیت دارد.

گام اول : وسایل مورد نیاز

 • بورد آردوینو UNO
 • باتری 7.4 ولتی
 • دو عدد موتور جاروبک دار (مدل های 280 و 380)
 • کنترلر سرعت الکترونیکی
 • سروو موتور (MG90S)
 • کابل تبدیل
 • کابل دوپونت
 • ریموت کنترل (2.4GHz)
 • گیرنده
 • چند ورق پلی استایرن
 • دو عدد پروانه
 • دو عدد پین سکان
 • دو عدد میله فرمان
 • چسب فوم
 • چسب عایق
 • نوار چسب دو طرفه
 • چاقو
 • هویه

گام دوم : قطعات بدنه را بکشید

در این مرحله ورق های پلی استایرن را برای بریدن آماده می کنیم. تعداد و شکل تمام قطعات سازنده بدنه قایق کنترلی در تصاویر بالا مشخص است.

قسمت پایین بدنه از چهار تخته (شماره های یک تا چهار) ساخته میشود که شکل و ابعادشان در تصاویر مشخص است. قسمت بالای بدنه هم دو تخته دارد که شماره های 5 و 6 هستند. اندازه دایره ای که قطعه شماره پنج باید کمی بزرگ تر از پروانه بالابر باشد. دایره قطعه شش هم درست به اندازه همین پروانه است.

محفظه فن از قطعات شماره هفت و هشت ساخته میشود. اندازه دایره های وسط این دو قطعه باید به اندازه پروانه تراست با رانش باشد.

برای ساخت سکان ها هم باید دو قطعه شماره 9 و 10 را به ضخامت 2 میلیمتر ببرید.

گام سوم : قطعات بدنه را ببرید

فرقی نمی کند اشکالی که روی ورق های پلی استایرن کشیده اید را با چه ابزاری می برید. مهم این است که دقت کنید که اندازه ها تغییر نکند. مخصوصاً بریدن دایره ها دقت بیشتری می خواهد.

اگر از ابزارهای حرارتی استفاده می کنید، حتماً ماسک بزنید چون پلی استایرن دود سمی تولید می کند.

گام چهارم : قسمت پایینی بدنه را بسازید

برای ساخت این قسمت باید :

قطعه شماره دو را داخل قطعه شماره یک بچسبانید.
قطعه شماره چهار را داخل قطعه شماره سه بچسبانید.
قطعه شماره سه را داخل قطعه شماره دو بچسبانید.

گام پنجم : محفظه هوا را بسازید

شکل قسمت پایین بدنه قایق کنترلی را روی یک تکه پلاستیک ضخیم بکشید. با کاتر پلاستیک را ببرید و قسمت پایین بدنه را روی آن بگذارید. حالا لبه های پلاستیک را با چسب فوم به قطعه شماره دو بچسبانید.

در ساختنی بخوانید :  میز لپ تاپ استاندارد بسازید و با کمر درد خداحافظی کنید

بعد از خشک شدن چسب اتصالات را با چسب حرارتی درزگیری کنید.

گام ششم : قسمت بالایی بدنه را بسازید

موتور کوچک تر را داخل براکت مخصوص بگذارید. پروانه رانش را هم به موتور وصل کنید (گام نهم را ببینید). حالا براکت موتور را به قطعه شماره شش وصل کنید. بعد از خشک شدن چسب، قطعه شماره شش را به قطعه شماره پنج بچسبانید.

پروانه بالابر در سوراخ وسط قطعه شماره پنج قرار می گیرد.

گام هفتم : محفظه هوا را چک کنید

در این مرحله باید مطمئن بشود که هوا از محفظه پلاستیکی که درست کرده اید، بیرون نمی آید. اگر این قسمت نشتی داشته باشد، قایق موتوری درست حرکت نخواهد کرد.

پروانه بالابر را به باتری وصل کنید و صبر کنید تا پلاستیک محفظه هوا باد کند و صاف بشود. حالا با دست تان دنبال نشتی هوا بگردید. اگر ایرادی پیدا کردید، با چسب حرارتی پلاستیک را با تخته ها بچسبانید.

این تست را چندبار انجام بدهید تا مطمئن بشوید محفظه هوا هیچ نشتی نداشته باشد.

گام هشتم : سکان قایق کنترلیرا بسازید

سکان قایق کنترلی را بسازید
سکان قایق کنترلی را بسازید

قطعات شماره 9 و 10 را به پین های سکان وصل کنید. برای اتصال پین های سکان به همدیگر هم از یک میله فرمان استفاده کنید. یک سر میله فرمان دوم را هم به پین سکان سمت راست وصل کنید.

گام نهم : قسمت رانش هاورکرافت را بسازید

قطعه شماره هفت را بردارید و سکان را از دو طرف داخل شیارهای آن قرار بدهید.

سروو موتور را هم به قطعه شماره 8 بچسبانید.

موتور بزرگتر (380) را داخل براکتش بگذارید و پروانه رانش را هم به موتور وصل کنید. حالا براکت موتور را با چسب فوم به قطعه شماره هشت بچسبانید.

قطعات هفت و هشت را بهم بچسبانید و صبر کنید تا چسب خشک بشود.

از مرحله قبل یک سر یکی از میله های فرمان آزاد مانده است. این سر میله به سروو موتور وصل میشود.

حالا قطعات هفت و هشت را به قطعه شماره پنج بچسبانید.

گام دهم : آردوینو را آماده کنید

کدهای آردوینو را آپلود کنید
کدهای آردوینو را آپلود کنید

قبل از هر چیز باید نرم افزار آردوینو را روی کامپیوتر نصب کنید. با یک کابل USB آردوینو را به کامپیوتر وصل کنید و نرم افزار را اجرا کنید.

در ساختنی بخوانید :  پتک چوبی بسازید و در کارگاه نجاری از آن استفاده کنید

بعد از اتصال آردوینو به کامپیوتر، گزینه check روی صفحه ظاهر میشود. با این گزینه می توانید ببینید درایوهای لازم برای کار با آردوینو بطور صحیح روی کامپیوتر نصب شده یا نه.

وقتی مطمئن شدید کامپیوتر و نرم افزار برای کار با آردینو آماده هستند، کدها را روی آردوینو آپلود کنید. اگر بعد از اتمام آپلود، پیام “upload successfully” را دریافت نکردید، یکبار دیگر تلاش کنید.

در زیر می توانید کدهای هدایت قایق موتوری را ببینید. البته می توانید خودتان کدها را بنویسید و هر تغییری که می خواهید در آن بدهید :

گام یازدهم : قطعات الکترونیکی را بهم وصل کنید

سیم های مثبت هر دو موتور را بهم وصل کنید. سیم های منفی را هم بهم وصل کنید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : یک کاناپه مدرن بسازید

باتری را به کنترلر سرعت الکترونیکی وصل کنید.

با کابل دوپونت سروو، کنترلر سرعت و گیرنده را به بورد آردوینو وصل کنید. تمام اتصالات را با چسب عایق بپوشانید. نحوه اتصال این قطعات به آردوینو به این ترتیب است :

 • کنترلر سرعت الکترونیکی به پین 5
 • سروو موتور به پین 6
 • کانال یک گیرنده به پین 2 و کانال سه به پین 3

بعد از اینکه مطمئن شدید تمام اتصالات درست عایق شده اند، کنترلر سرعت، بورد آردوینو و گیرنده را روی قطعه شماره 5 قرار بدهید.

باتری هم روی قطعه شماره 6 قرار می گیرد.

برای تغذیه بورد آردوینو و کنترلر سرعت الکترونیکی هم از دو کابل تبدیل استفاده کنید.

قایق کنترلی آماده است

همانطور که دیدید این قایق کنترلی طوری طراحی شده که بیشترین کارایی و کمترین هزینه ساخت ممکن را داشته باشد. قطعاً میشود بدنه هاورکرافت را با متریال بهتری ساخت اما آن موقع باید هزینه بیشتری هم برای ساخت آن پرداخت کرد.

برای استفاده از قایق کنترلی ابتدا باید ریموت کنترل را روشن کنید. اتصال باتری به هاورکرافت را هم برقرار کنید تا تغذیه بشود. اهرم سمت چپ را در پایین ترین موقعیت قرار بدهید تا گیرنده هم فعال بشود. کمی با ریموت قایق را هدایت کنید تا قلق کار دست تان بیاید. احتمالاً چندبار اول برای هدایت قایق کنترلی کمی مشکل خواهید داشت که با کمی تمرین حل میشود.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : قایق کنترلی سریع بسازید [Arduino]
عنوان مطلب
آموزش ساخت : قایق کنترلی سریع بسازید [Arduino]
توضیح کوتاه
این قایق کنترلی برای مسابقه طراحی شده و سرعت خوبی دارد.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : قفسه گلدان چوبی بسازید نگه داری از گیاهان در خانه های آپارتمانی کار دشواری است؛ بویژه گیاهانی که نیاز به نور خورشید دارند. اگر دوست دارید در آپارتمان کوچک تان گلدان نگه داری...
یک ایده ارزان و کارآمد برای مرتب کردن گیاهان آپارتمانی... اگر شما هم در یک آپارتمان کوچک زندگی می کنید با این حال نمی توانید از نگهداری گیاهان آپارتمانی صرف نظر کنید، این روش ساده را امتحان کنید. در این روش گ...
کنترل سروو موتور با برد آردینو و پتانسیومتر در پروژه های مختلف... سروو موتورها کاربرد زیادی در پروژه های الکترونیکی دارند. از ساخت ربات های مختلف گرفته تا ابزارهای کارگاهی و وسایلی که صرفاً جنبه تزیینی دارند. برای اس...
مدار دستگاه رطوبت سنج با استفاده از میکروکنترلر 8051... پروژه ای که امروز به شما تقدیم می شود یک دستگاه رطوبت سنج با استفاده از میکرو کنترلر 8051 است. دستگاه های حسگر رطوبت (رطوبت سنج ) به هیگرومتر (Hygrome...
آموزش ساخت : میز تحریر تاشو بسازید اگر در اتاق تان فضای کافی برای میز تحریر ندارید یا دنبال یک میز تحریر جمع و جور هستید، این آموزش ساخت را دنبال کنید. در این ساختنی طرز ساخت نوعی میز ت...
آموزش ساخت: چراغ مطالعه ای که روح دارد این چراغ روباتیک به محرک های محیط اطرافش پاسخ می دهد و می تواند با کاربر تعامل داشته باشد در این پست ساختنی، آموزش ساخت یک چراغ مطالعه را برایتان آم...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

مدار کنترل کننده موتور گیربکس دار (Geared Motor) با آردوینو

کنترل موتور گیربکس دار DC با استفاده از آردوینو و درایور L293D

در این ساختنی قصد داریم جنبه های مختلف کنترل موتور گیربکس دار (Geared Motor) توسط …

پاسخ دهید