خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت : یک آمپلی فایر کوچک اما قدرتمند بسازید

آموزش ساخت : یک آمپلی فایر کوچک اما قدرتمند بسازید

قبلاً در ساختنی طرز ساخت چند نوع آمپلی فایر را خوانده اید اما این یکی یک فرق مهم دارد. بیشتر قطعات این آمپلی فایر را می‌توانید از وسایل الکترونیکی بدرد نخور جدا کنید. اینکار هزینه ساخت آمپلی فایر را کم میکند اما روی کیفیت آن تاثیر نمی‌گذارد. می‌توانید این آمپلی فایر به اسپیکری که با خودتان به مسافرت می‌برید، وصل کنید تا قدرت صدای آن بیشتر بشود.

یک ست آمپلی فایر و اسپیکر بسازید
یک ست آمپلی فایر و اسپیکر بسازید

این آمپلی فایر را می‌توانید با باتری 9 ولتی یا جک DC تغذیه کنید. این آمپلی فایر کوچک خیلی راحت در کیف و کوله جا می‌شود و می‌توانید آن را همیشه با خودتان داشته باشید. بجای خرید اسپیکرهای گران قیمت، این آمپلی فایر را برای اسپیکرهای معمولی تان بسازید و از کیفیت صدای آنها لذت ببرید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

در مراحل بعد به شما نشان می‌دهیم که چطور می‌توانید این قطعات را از وسایل قدیمی‌جدا کنید.

 • یک تراشه آمپلی فایر LM386
 • یک خازن الکترولیتی 220Uf
 • دو عدد خازن الکترولیتی 10uF
 • یک خازن 47nF (فیلم)
 • یک خازن 1nF (سرامیک)
 • یک مقاومت 10ohm
 • یک کانکتور باتری 9 ولتی
 • یک جک DC – بهتر است جک سوئیچ شده باشد
 • یک سوئیچ کشویی SPDT (اگر جک DC سوئیچ نباشد)
 • یک دکمه
 • دو عدد جک مونوپنل 6 میلیمتری
 • یک پتانسیومتر مخروطی لاگ 20k ohm
 • یک بورد آزمایشی کوچک
 • یک جعبه قلعی که همه قطعات داخل آن جا بشوند

گام دوم : داخل جعبه چه خبر است؟

نحوه سیم کشی قطعات داخل جعبه
نحوه سیم کشی قطعات داخل جعبه

در تصویر بالا می‌بینید که قطعات الکترونیکی داخل جعبه چطور سیم کشی میشوند.

قرار است با یک تراشه LM386 یک ماژول آمپلی فایر بسازیم و سپس قطعات ورودی و خروجی و منبع تغذیه را به آن سیم کشی کنیم.

گام سوم : قطعات ورودی و خروجی کدامند؟

برای اینکه کار ساخت آمپلی فایر و مونتاژ قسمت‌های مختلف آن ساده تر بشود، ابتدا نگاهی به قطعات ورودی و خروجی آمپلی فایر می‌اندازیم.

ورودی آمپلی فایر یک جک مونو است که پتانسیومتر 20 کیلویی به آن وصل شده است. با این قطعه می‌توانیم میزان صدای آمپلی فایر را هم تنظیم کنیم. جک مونوی دیگر هم از آمپلی فایر بیرون می‌آید و خروجی دستگاه را می‌سازد.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت اجاق خورشیدی بسیار قدرتمند با لنز فرنل

برای ساخت ورودی و خروجی آمپلی فایر دو راه دارید : قطعات را بخرید یا آنها را از جایی بکنید. اگر یک میکسر karaoke داشته باشید، می‌توانید همه این قطعات را از آن جدا کنید. فرقی نمی‌کند قطعات را از چه وسیله ای جدا می‌کنید، مهم این است که پتانسیومتر حتماً مخروطی باشد نه خطی. در میکسرها معمولاً پتانسیومتر دکمه‌های صدا مخروطی و دکمه‌های تن خطی هستند.

گام چهارم : منبع تغذیه آمپلی فایر

چون این آمپلی فایر با یک باتری 9 ولتی یا یک جک DC تغذیه می‌شود، باید مکانیزمی‌بسازیم که وقتی جک DC وصل میشود باتری را قطع کند.

اگر جک DC سوئیچ شده است (سه زبانه دارد) باید از دیاگرام اول استفاده کنید. این نوع جک دو زبانه دارد که وقتی چیزی به آن وصل نیست بسته هستند اما با وصل کردن جک این دو زبانه باز می‌شوند. زبانه سوم هم ترمینال اتصال نام دارد که در دیاگرام با C نشان داده شده است.

اگر جک DC تان سوئیچ نشده است (دو زبانه دارد) از دیاگرام دوم استفاده کنید. در این حالت باید از یک سوئیچ SPDT (سه زبانه) هم استفاده کنیم تا بتوانیم منبع تغذیه‌ها را بصورت دستی تغییر بدهیم.

اگر قمست بالایی یک باتری 9 ولتی خالی را جدا کنید، می‌توانید از آن به عنوان کانکتور باتری 9 ولتی استفاده کنید. به این ترتیب دیگر لازم نیست کانکتور بخرید.

گام پنجم : ماژول آمپلی فایر

برای ساخت این ماژول از تراشه آمپلی فایر LM386 استفاده می‌کنیم. این تراشه را می‌توانید از خیلی از وسایل الکترونیکی جدا کنید اما باید حتماً به دیتاشیت آن هم دسترسی داشته باشید تا نحوه تغذیه آن را بدانید.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت شارژر خورشیدی مخصوص باتری قلمی

در دیاگرام اول نحوه سیم کشی تراشه آمپلی فایر را می‌بینید. مقاومت‌ها و خازن‌هایی که برای ساخت این ماژول نیاز داریم، تقریباً روی هر مداری پیدا میشوند. فقط موقع جدا کردن خازن‌های الکترولیتی حواستان باشد 10 ولت یا بیشر باشند.

اگر نمی‌توانید خازن 47nF را پیدا کنید، سراغ لامپ فلورسنت فشرده بروید. ته لامپ را با پیچ گوشتی باز کنید و خازن را که با علامت 437 یا 47n مشخص شده را جدا کنید.

گام ششم : ماژول آمپلی فایر را لحیم کنید

بعد از اینکه همه قطعات مورد نیاز برای ساخت آمپلی فایر را آماده کردید، آنها را روی پرف بورد بچینید و پایه‌ها را از پشت خم کنید تا سرجایشان بایستند.

حالا بورد را با یک گیره یا هر چیز دیگر ثابت کنید و قطعات را روی مدار لحیم کنید.

در ادامه و بعد از اینکه قطعات دیگر را به بورد وصل کردید، یک اتصال به زمین هم گوشه مدار لحیم می‌کنیم.

گام هفتم: سایر قطعات را به مدار وصل کنید

ورودی، خروجی و اتصالات منبع تغذیه را بردارید به بورد آزمایشی بچسبانید.

می‌توانید از کمی‌سیم برای اتصالات استفاده کنید تا مطمئن شوید همه اتصال به زمین‌ها به پوینت زمین وصل می‌شوند.

گام هشتم : جعبه را انتخاب کنید

حالا باید یک جعبه از جنس حلبی پیدا کنید که همه قطعات الکترونیکی آمپلی فایر داخل آن قرار بگیرد.

بعد از انتخاب جعبه، نحوه چینش قطعات داخل آن را مشخص کنید و جای سوراخ‌ها را علامت بزنید.

گام نهم : جعبه را سوراخ کنید

ساده ترین راه برای سوراخ کردن جعبه استفاده از چوب است. یک تکه چوب به اندازه داخل جعبه پیدا کنید و آن را زیر علامت‌های روی جعبه بگذارید.

از یک تکه چوب دیگر هم به عنوان پایه استفاده کنید و دریل کردن سوراخ‌ها را شروع کنید. قبل از دریل کردن وسط سوراخ را با میخ علامت بگذارید تا مته از روی جعبه لیز نخورد.

در ساختنی بخوانید :  با میکروکنترلر Linkit One دستگاه مهاجم یاب بسازید

گام دهم : جعبه را پر کنید

چون از جعبه فلزی استفاده می‌کنیم، باید داخل آن را با چسب نواری بپوشانیم تا مدار کوتاه نشود.

سپس با چسب حرارتی همه قطعات را به جایی که برایشان انتخاب کرده اید، بچسبانید.

در جعبه را ببندید و آمپلی فایر آماده است. می‌توانید دور پتانسیومتر‌ها کمی‌چسب بپیچید تا هنگام چرخاندن آنها لبه‌های تیز جعبه اذیت تان نکنند.

گام یازدهم: اسپیکر را انتخاب کنید

اسپکر را هم می‌توانید بخرید یا از وسایل قدیمی‌جدا کنید. اسپیکری که در تصویر می‌بینید 3 ولتی است. بهتر است شما هم اسپیکرهای کوچک انتخاب کنید چون اینطوری حمل آن ساده تر میشود.

گام دوازدهم: قاب اسپیکر را بسازید

حالا باید اندازه قابی که می‌خواهید اسپیکر را داخل آن بگذارید، مشخص کنید. این قاب باید کمی‌بزرگتر از اسپیکر باشد تا کابل هم داخلش جا بگیرد. ما جعبه را با کارتن ساخته ایم اما شما می‌توانید از متریال‌های دیگر استفاده کنید. بعد از اینکه جعبه را ساختید، جلوی آن را سوراخ کنید و آن را با پارچه بپوشانید. سپس اسپیکر را با چند پیچ و مهره ریز به داخل قاب وصل کنید.

یک کابل مونوی 6 میلیمتری بردارید و آن را به دو سر اسپیکر لحیم کنید.

حالا در قاب اسپیکر را با چسب حرارتی سفت کنید و سراغ آزمایش آمپلی فایر بروید.

آمپلی فایر را تست کنید

آمپلی فایر و اسپیکر آماده اند و می‌توانید آنها را بهم وصل کنید. آمپلی فایر کیفیت صدای اسپیکر را خیلی بهتر میکند و قطعاً می‌تواند شما را هم راضی کند. می‌توانید با این آمپلی فایر ساختنی‌های دیگری هم بسازید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : یک آمپلی فایر کوچک اما قدرتمند بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : یک آمپلی فایر کوچک اما قدرتمند بسازید
توضیح کوتاه
قدرت این آمپلی فایر خیلی بیشتر از اندازه و قیمتش است.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

مته ها و پیچ های کارگاه تان را با این استند چوبی مرتب کنید... در این ساختنی طرز ساخت استند چوبی مخصوص مته با دستگاه برش لیزری را یاد می گیرید. با این استند می توانید مته هایی که قاب یا کیف ندارید را خیلی مرتب در ...
ساعت دیجیتالی مخصوص کلاس درس بسازید در این ساختنی طرز ساخت ساعت دیجیتالی را یاد می گیرید که مخصوص معلم ها طراحی شده است. با این ساعت دیجیتالی خیلی راحت تر می توانید زمان کلاس را مدیریت ک...
آموزش ساخت : لانگ بورد الکتریکی بسازید – قسمت دوم... در این ساختنی یاد می گیرید که چطور یک لانگ بورد الکتریکی بسازید. ما در این آموزش ساخت فقط طرز کار را به شما یاد نمی دهیم بلکه راجع به تمام قطعات، کارک...
یک شانه چوبی شیک و منحصر به فرد با طرح دلخواه تان بسازید... در این ساختنی طرز ساخت شانه چوبی را یاد می گیرید. ساخت شانه چوبی نیاز به مهارت نجاری پیشرفته ندارد اما باید ابزار مناسب و کافی برای ساخت شانه را داشته...
آموزش ساخت : سه پایه سیمانی با طرح دلخواه تان بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک سه پایه سیمانی را یاد می گیرید. شاید داشتن یک سه پایه سیمانی در خانه ایده جالبی بنظر نرسد اما وقتی بتوانید طرح دلخواه تان را...
چراغ رومیزی کاموایی شیک و بادوام درست کنید... در این ساختنی طرز ساخت چراغ رومیزی کاموایی را یاد می گیرید که بخاطر طراحی منحصر به فردش به شکل لوستر و چراغ آویز هم قابل استفاده است. بدنه چراغ رومیزی...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده
عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با دستگاه برش لیزری پایه لپ تاپ خنک کننده و فن دار بسازید

در این ساختنی آموزش ساخت پایه لپ تاپ چوبی را یاد می‌گیرید که دو فن …

پاسخ دهید