خانه / چگونه بسازیم / الکترونیکی / آموزش ساخت : یک آمپلی فایر کوچک اما قدرتمند بسازید

آموزش ساخت : یک آمپلی فایر کوچک اما قدرتمند بسازید

قبلاً در ساختنی طرز ساخت چند نوع آمپلی فایر را خوانده اید اما این یکی یک فرق مهم دارد. بیشتر قطعات این آمپلی فایر را می توانید از وسایل الکترونیکی بدرد نخور جدا کنید. اینکار هزینه ساخت آمپلی فایر را کم میکند اما روی کیفیت آن تاثیر نمی گذارد. می توانید این آمپلی فایر به اسپیکری که با خودتان به مسافرت می برید، وصل کنید تا قدرت صدای آن بیشتر بشود.

یک ست آمپلی فایر و اسپیکر بسازید
یک ست آمپلی فایر و اسپیکر بسازید

این آمپلی فایر را می توانید با باتری 9 ولتی یا جک DC تغذیه کنید. این آمپلی فایر کوچک خیلی راحت در کیف و کوله جا می شود و می توانید آن را همیشه با خودتان داشته باشید. بجای خرید اسپیکرهای گران قیمت، این آمپلی فایر را برای اسپیکرهای معمولی تان بسازید و از کیفیت صدای آنها لذت ببرید.

گام اول : وسایل مورد نیاز

در مراحل بعد به شما نشان می دهیم که چطور می توانید این قطعات را از وسایل قدیمی جدا کنید.

 • یک تراشه آمپلی فایر LM386
 • یک خازن الکترولیتی 220Uf
 • دو عدد خازن الکترولیتی 10uF
 • یک خازن 47nF (فیلم)
 • یک خازن 1nF (سرامیک)
 • یک مقاومت 10ohm
 • یک کانکتور باتری 9 ولتی
 • یک جک DC – بهتر است جک سوئیچ شده باشد
 • یک سوئیچ کشویی SPDT (اگر جک DC سوئیچ نباشد)
 • یک دکمه
 • دو عدد جک مونوپنل 6 میلیمتری
 • یک پتانسیومتر مخروطی لاگ 20k ohm
 • یک بورد آزمایشی کوچک
 • یک جعبه قلعی که همه قطعات داخل آن جا بشوند

گام دوم : داخل جعبه چه خبر است؟

نحوه سیم کشی قطعات داخل جعبه
نحوه سیم کشی قطعات داخل جعبه

در تصویر بالا می بینید که قطعات الکترونیکی داخل جعبه چطور سیم کشی میشوند.

قرار است با یک تراشه LM386 یک ماژول آمپلی فایر بسازیم و سپس قطعات ورودی و خروجی و منبع تغذیه را به آن سیم کشی کنیم.

گام سوم : قطعات ورودی و خروجی کدامند؟

برای اینکه کار ساخت آمپلی فایر و مونتاژ قسمت های مختلف آن ساده تر بشود، ابتدا نگاهی به قطعات ورودی و خروجی آمپلی فایر می اندازیم.

ورودی آمپلی فایر یک جک مونو است که پتانسیومتر 20 کیلویی به آن وصل شده است. با این قطعه می توانیم میزان صدای آمپلی فایر را هم تنظیم کنیم. جک مونوی دیگر هم از آمپلی فایر بیرون می آید و خروجی دستگاه را می سازد.

در ساختنی بخوانید :  با وسایل دور ریختنی اجاق مسافرتی الکلی بسازید

برای ساخت ورودی و خروجی آمپلی فایر دو راه دارید : قطعات را بخرید یا آنها را از جایی بکنید. اگر یک میکسر karaoke داشته باشید، می توانید همه این قطعات را از آن جدا کنید. فرقی نمی کند قطعات را از چه وسیله ای جدا می کنید، مهم این است که پتانسیومتر حتماً مخروطی باشد نه خطی. در میکسرها معمولاً پتانسیومتر دکمه های صدا مخروطی و دکمه های تن خطی هستند.

گام چهارم : منبع تغذیه آمپلی فایر

چون این آمپلی فایر با یک باتری 9 ولتی یا یک جک DC تغذیه می شود، باید مکانیزمی بسازیم که وقتی جک DC وصل میشود باتری را قطع کند.

اگر جک DC سوئیچ شده است (سه زبانه دارد) باید از دیاگرام اول استفاده کنید. این نوع جک دو زبانه دارد که وقتی چیزی به آن وصل نیست بسته هستند اما با وصل کردن جک این دو زبانه باز می شوند. زبانه سوم هم ترمینال اتصال نام دارد که در دیاگرام با C نشان داده شده است.

اگر جک DC تان سوئیچ نشده است (دو زبانه دارد) از دیاگرام دوم استفاده کنید. در این حالت باید از یک سوئیچ SPDT (سه زبانه) هم استفاده کنیم تا بتوانیم منبع تغذیه ها را بصورت دستی تغییر بدهیم.

اگر قمست بالایی یک باتری 9 ولتی خالی را جدا کنید، می توانید از آن به عنوان کانکتور باتری 9 ولتی استفاده کنید. به این ترتیب دیگر لازم نیست کانکتور بخرید.

گام پنجم : ماژول آمپلی فایر

برای ساخت این ماژول از تراشه آمپلی فایر LM386 استفاده می کنیم. این تراشه را می توانید از خیلی از وسایل الکترونیکی جدا کنید اما باید حتماً به دیتاشیت آن هم دسترسی داشته باشید تا نحوه تغذیه آن را بدانید.

در ساختنی بخوانید :  با چسب حرارتی و آبرنگ تابلوی دیواری بسازید!

در دیاگرام اول نحوه سیم کشی تراشه آمپلی فایر را می بینید. مقاومت ها و خازن هایی که برای ساخت این ماژول نیاز داریم، تقریباً روی هر مداری پیدا میشوند. فقط موقع جدا کردن خازن های الکترولیتی حواستان باشد 10 ولت یا بیشر باشند.

اگر نمی توانید خازن 47nF را پیدا کنید، سراغ لامپ فلورسنت فشرده بروید. ته لامپ را با پیچ گوشتی باز کنید و خازن را که با علامت 437 یا 47n مشخص شده را جدا کنید.

گام ششم : ماژول آمپلی فایر را لحیم کنید

بعد از اینکه همه قطعات مورد نیاز برای ساخت آمپلی فایر را آماده کردید، آنها را روی پرف بورد بچینید و پایه ها را از پشت خم کنید تا سرجایشان بایستند.

حالا بورد را با یک گیره یا هر چیز دیگر ثابت کنید و قطعات را روی مدار لحیم کنید.

در ادامه و بعد از اینکه قطعات دیگر را به بورد وصل کردید، یک اتصال به زمین هم گوشه مدار لحیم می کنیم.

گام هفتم: سایر قطعات را به مدار وصل کنید

ورودی، خروجی و اتصالات منبع تغذیه را بردارید به بورد آزمایشی بچسبانید.

می توانید از کمی سیم برای اتصالات استفاده کنید تا مطمئن شوید همه اتصال به زمین ها به پوینت زمین وصل می شوند.

گام هشتم : جعبه را انتخاب کنید

حالا باید یک جعبه از جنس حلبی پیدا کنید که همه قطعات الکترونیکی آمپلی فایر داخل آن قرار بگیرد.

بعد از انتخاب جعبه، نحوه چینش قطعات داخل آن را مشخص کنید و جای سوراخ ها را علامت بزنید.

گام نهم : جعبه را سوراخ کنید

ساده ترین راه برای سوراخ کردن جعبه استفاده از چوب است. یک تکه چوب به اندازه داخل جعبه پیدا کنید و آن را زیر علامت های روی جعبه بگذارید.

از یک تکه چوب دیگر هم به عنوان پایه استفاده کنید و دریل کردن سوراخ ها را شروع کنید. قبل از دریل کردن وسط سوراخ را با میخ علامت بگذارید تا مته از روی جعبه لیز نخورد.

در ساختنی بخوانید :  آموزش ساخت : در فضاهای بدون استفاده کتابخانه بسازید

گام دهم : جعبه را پر کنید

چون از جعبه فلزی استفاده می کنیم، باید داخل آن را با چسب نواری بپوشانیم تا مدار کوتاه نشود.

سپس با چسب حرارتی همه قطعات را به جایی که برایشان انتخاب کرده اید، بچسبانید.

در جعبه را ببندید و آمپلی فایر آماده است. می توانید دور پتانسیومتر ها کمی چسب بپیچید تا هنگام چرخاندن آنها لبه های تیز جعبه اذیت تان نکنند.

گام یازدهم: اسپیکر را انتخاب کنید

اسپکر را هم می توانید بخرید یا از وسایل قدیمی جدا کنید. اسپیکری که در تصویر می بینید 3 ولتی است. بهتر است شما هم اسپیکرهای کوچک انتخاب کنید چون اینطوری حمل آن ساده تر میشود.

گام دوازدهم: قاب اسپیکر را بسازید

حالا باید اندازه قابی که می خواهید اسپیکر را داخل آن بگذارید، مشخص کنید. این قاب باید کمی بزرگتر از اسپیکر باشد تا کابل هم داخلش جا بگیرد. ما جعبه را با کارتن ساخته ایم اما شما می توانید از متریال های دیگر استفاده کنید. بعد از اینکه جعبه را ساختید، جلوی آن را سوراخ کنید و آن را با پارچه بپوشانید. سپس اسپیکر را با چند پیچ و مهره ریز به داخل قاب وصل کنید.

یک کابل مونوی 6 میلیمتری بردارید و آن را به دو سر اسپیکر لحیم کنید.

حالا در قاب اسپیکر را با چسب حرارتی سفت کنید و سراغ آزمایش آمپلی فایر بروید.

آمپلی فایر را تست کنید

آمپلی فایر و اسپیکر آماده اند و می توانید آنها را بهم وصل کنید. آمپلی فایر کیفیت صدای اسپیکر را خیلی بهتر میکند و قطعاً می تواند شما را هم راضی کند. می توانید با این آمپلی فایر ساختنی های دیگری هم بسازید.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ساخت : یک آمپلی فایر کوچک اما قدرتمند بسازید
عنوان مطلب
آموزش ساخت : یک آمپلی فایر کوچک اما قدرتمند بسازید
توضیح کوتاه
قدرت این آمپلی فایر خیلی بیشتر از اندازه و قیمتش است.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

آموزش ساخت : 5 ایده ارزان و ساده برای ساخت قفسه دیواری... قفسه های دیواری هم تزیینی هستند و هم برای مرتب سازی وسایل کوچک و بزرگ بسیار مفید هستند. ساخت قفسه دیواری راحت است و ارزان تمام میشود. اگر اهل ساختنی ب...
نقاشی روی ظروف شیشه ای و چینی را با این تکنیک ساده کنید... در این ساختنی یاد می گیرید که چطور ظرف های ساده و ارزان قیمت را به شکل دلخواه تان دربیاورید. تقاشی روی ظروف شیشه ای و چینی تکنیک های مختلفی دارد که هر...
نقاشی روی تیشرت با را با مداد شمعی امتحان کنید... روش های مختلفی برای نقاشی روی تیشرت وجود دارد؛ مثل ساخت استنسیل. در این ساختنی سراغ یک روش مشابه با متریال متفاوت رفته ایم. استفاده از مداد شمعی بجای ...
یک لوستر چوبی بسازید و از آن به عنوان جاشمعی هم استفاده کنید... ساخت لوستر چوبی یکی از ایده های ارزان قیمت برای تغییر دکوراسیون است. قبلاً در ساختنی آموزش ساخت چندین مدل لوستر را یاد گرفته اید. امروز هم آموزش ساخت ...
عروسک پارچه ای شخصیت کارتونی محبوب تان را بسازید... ساخت عروسک پارچه ای اصلاً کار سختی نیست؛ فقط کافی است اصول اینکار را بلد باشید. در این ساختنی هم می خواهیم اصول ساخت عروسک پارچه ای را به شما یاد بدهی...
با ترکیب قطعات پرینت شده و چوب گردو گلدان رومیزی شیک و مدرن بسازید... در این ساختنی طرز ساخت یک گلدان رومیزی شیک و مدرن را یاد می گیرید. تخته رویی این گلدان از جنس چوب گردو و پایه هایش پلاستیکی هستند. برای بریدن چوب از د...

درباره عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده

عاطفه اسدزاده،یکی از نویسندگان وبسایت ساختنی است.

پیشنهاد می کنیم

با پرینتر سه بعدی اسپیکر رومیزی و پرتابل بسازید

اگر دنبال یک اسپیکر رومیزی و پرتابل با طراحی شیک و متفاوت می گردید، با …

۴ دیدگاه ها

 1. سلام
  به نظر شما این مدار با توجه به دیتاشیت آیسی lm386 مشکل نداره????

 2. سلام
  من این مدار رو بستم و تغییراتی داخلش دادم تا کیفیت صدا بهتر بشه
  بهتره که خازنی که پایه ۱ و ۸ رو به هم وصل کرده رو برداریم درسته صدا کمی کم می شود ولی کیفیتش فوق العاده میشه
  بعد اگر برای از بین بردن تیزی صدا باید با خازن ۱ نانو فارادی که برای کوبلاژ استفاده شده یک خازن ۱ نانوفارادی دیگر موازی کنیم
  همین:)

پاسخ دهید