خانه / دنیای اطراف ما / اگر حشرات نبودند چه بلایی سر زندگی در زمین می آمد؟

اگر حشرات نبودند چه بلایی سر زندگی در زمین می آمد؟

“اااااه! یه حشره!” این عکس العمل خیلی از مردم است وقتی که احساس می کنند شش پای یک حشره روی بدن آن ها راه می رود. این تنفر خوب نیست، زیرا نه تنها بیشتر حشرات کاملا بی آزار هستند بلکه ما انسان ها و بیشتر دیگر گونه های پیچیده حیات روی زمین بدون حشرات به حال وخیمی می افتادیم.

گاگی دیویدویتز (Goggy Davidowitz)، پروفسوری در دانشکده حشره شناسی، بوم شناسی و زیست شناسی تکاملی در دانشگاه آریزونا می گوید:

اگر حشرات نا پدید شوند، دنیا از هم می پاشد، هیچ شانس دیگری وجود ندارد.

اگر حشرات نبودند چه می شد؟

درست است، اگر حشرات از بین بروند، یعنی هیچ پشه ای نیش نمی زند. مهم تر این که عذاب پخش بیماری هایی که توسط حشرات انتقال پیدا می کنند (مانند مالاریا و تب دانگ) و با تحت تاثیر قرار دادن میلیون ها تن سالانه صد ها هزار نفر را می کشند تمام می شود. همچنین کشاورزان دیگر احتیاج ندارند که از حشره کش استفاده کنند (تنها در ایالات متحدده سالانه بیش از 230 میلیون کیلوگرممواد شیمیایی برای این کار استفاده می شود!) تا محصولات را از آفت حشرات گرسنه حفظ کنند.

اما این امتیازات برای انسان ها به گونه ای بی معنی است، زیرا در صورت نبودن حشرات همه ما از گرسنگی خواهیم مرد. آن طور که پروفسور دیویدویتز می گوید: “بدی های نبود حشرات از خوبی های آن بیشتر است.”

حدود 80 درصد زندگی گیاهی جهان در دست نهاندانگان یا گیاهان گلدار است. برای تولید مثل این گیاهان، گرده آن ها باید از بساک یک گیاه نر به کلاله یک گیاه ماده برسد. در مواردی نادر، باد، آب یا حیواناتی مانند پرنده و خفاش این کار را انجام می دهند. اما بیشتر کار گرده افشانی بر عهده حشرات است. حشراتی شامل زنبور ها، سوسک ها، مگس ها و پروانه ها. دیویدویتز می گوید: “بدون گرده افشان ها، بیشتر گیاهان روی زمین از بین می روند.”

در ساختنی بخوانید :  سنگین‌ترین موجود زنده در جهان، پاندو

در این دنیای بدون حشره تنها شاهد کم شدن گیاهان نخواهیم بود. بین 50 تا 90 درصد رژیم غذایی انسان، هم از نظر کالری و هم از نظر حجم، وابسته به نوع رژیم غذایی در هر کشور، مستقیما از طریق گیاهان گلدار تامین می شود. نهاندانگان شامل دانه های مهمی مثل برنج و گندم و همین طور میوه ها و سبزیجات می شوند. به علاوه، گیاهان گلدار به صورت غیر مستقیم هم با تولید غذا برای حیواناتی که از گوشت آن ها استفاده می کنیم، از گاو گرفته تا مرغ و ماهی، برای ما مهم هستند.

دیویدویتز می گوید:

بیشتر غذای ما وابسته به حشرات است. اگر حشرات نبودند بسیاری از پستانداران و پرنده ها نابود می شدند، زیرا اگر حشرات گرده افشانی نکنند حتی آن حیواناتی که حشره نمی خورند هم میوه یا گیاهی برای خوردن ندارند. این مسئله مانند یک دومینو می ماند.

نابودی کامل حشرات باعث افزایش بسیار زیاد تنه درختان مرده خواهد شد و تجزیه جنازه حیوانات و انسان ها بسیار بیشتر طول خواهد کشید. حشرات مانند باکتری ها و قارچ ها به عنوان بخش بزرگی از تجزیه کنندگان مواد ارگانیک فعالیت می کنند، از تجزیه برگ های پژمرده گرفته تا جنازه ها. بدون حشرات دنیا از جنازه ها پر می شد. همین طور عسل و ابریشم، دو شیء گرانبها در تاریخ انسان که در شعر های باستانی و در طول قرن ها بازرگانی مورد توجه بودند، هرگز به وجود نمی آمدند.

تصور مرگ تمام حشرات چیز غیر ممکنی نیست. برای مثال، رویداد های سه گانه، قرار گرفتن در معرض آفت کش ها، بیماری و از دست دادن زیست بوم تعداد زنبور های عسل وحشی و پرورشی را در سال های اخیر کم کرده است. علاوه بر این، تغییر جهانی آب و هوا در حال از بین بردن تناسب و همزمانی بین تخم گذاری حشرات و گل دادن گیاهان در بهار است. با از دست دادن ارتباط بین این دو در هفته های اصلی گرده افشانی، گل هایی که زود یا دیر شکفته شوند بارور نمی شوند، در حالی که حشرات گرده افشانی که باید به آن ها کمک می کردند، گرسنه می مانند. برای مثال، تحقیقی که در سال 2014 در مجله زیست شناسی امروز (Current Biology) منتشر شد فاش کرد که ارکید عنکبوتی و گرده افشان آن، زنبور معدنچی، با هم همزمان نیستند زیرا تغییر آب و هوا باعث شده زنبور زودتر از دوره باروری گیاه پدیدار شود.

در ساختنی بخوانید :  فعالیت های عجیب انسان در طول زندگی و دلایل آن‌ها

روی هم رفته، بسیاری حشرات دوران دشواری را سپری می کنند و به ما یادآوری می کنند زندگی بدون آن ها چه طعمی خواهد داشت. به گفته دیویدویتز: “این تنها یک فرآیند انتزاعی سخت نیست، این اتفاق در حال وقوع است.

 

منبع

خلاصه مطلب
اگر حشرات نبودند چه بلایی سر زندگی در زمین می آمد؟
عنوان مطلب
اگر حشرات نبودند چه بلایی سر زندگی در زمین می آمد؟
توضیح کوتاه
اگر حشرات نبودند چه می شد؟ نه تنها بیشتر آنها بی آزار هستند بلکه ما انسان ها و بیشتر دیگر گونه های پیچیده حیات روی زمین بدون حشرات به حال وخیمی می افتادیم.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

هرگز این 5 فرا سیاره را برای زندگی انتخاب نکنید !... زمین به جای خطرناکی برای زندگی تبدیل شده؛ علاوه بر خرابی ها و کشتار هایی که ما انسان ها به گوشه گوشه این کره آورده ایم، طبیعت هم آن را با زلزله، سونام...
بیماری ابولا (Ebola) را بهتر بشناسیم شیوع بیماری کشنده ابولا (Ebola) در غرب قاره افریقا تا کنون باعث هزاران مورد مرگ شده است. طبق آمار سازمان بهداشت جهانی (WHO) تا کنون رسما 5000 نفر به د...
سفر نور از ستاره ها تا چشمان ما این هفته میلیون ها نفر چشم به آسمان داشتند تا بارش شهابی برساوشی 2015 را ببینند. اما در شب هایی که موقعیت خاصی نیست و چشمانمان را به بالا می دوزیم تا ...
چرا یک آهنگ در ذهنمان گیر میکند و مدام تکرار میشود؟... ممکن است هر آهنگی در ذهن شما به طور پیوسته تکرار شود. حالا محققان روانشناسی چند سرنخ از اینکه چرا بعضی آهنگ ها در ذهنمان تکرار می شود پیدا کرده اند. آ...
جاذبه زمین ، عامل ایجاد شکاف های تازه بر سطح ماه... همان طور که ماه باعث بالا و پایین رفتن سطح آب کره زمین می شود (جزر و مد)، زمین هم بر ماه تاثیر می گذارد. محققان به تازگی دریافته اند که کشش گرانشی سیا...
کرم پهن و رشد سر و مغز گونه های مختلف از بدن یک گونه... دانشمندان با دست کاری کرم پهن،سر گونه جدیدی را از آن رشد دادند. زیست شناسان دانشگاه تافت گونه ای کرم پهن، دوروتوسفالا (dorotocephala) در بالا سمت چپ ت...

درباره سیمین حمیدی

سیمین حمیدی
سیمین حمیدی یکی از نویسندگان ساختنی و فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار و دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت سیستم و بهره وری است.

پیشنهاد می کنیم

آه کشیدن واکنشی است که در هنگام خستگی ، ناراحتی یا تمام شدن یک کار سخت از خود نشان می دهید

علت آه کشیدن انسان ها چیست ؟

خستگی ، ناراحتی و احساس راحتی سه حس کاملا متفاوت هستند . اما به نظر …

پاسخ دهید