خانه / اخبار / ارزش های انسانی و آموزش آن به ربات،چالش هوش مصنوعی

ارزش های انسانی و آموزش آن به ربات،چالش هوش مصنوعی

تا اسم هوش مصنوعی می آید، همه ما یاد فیلم های علمی تخیلی می افتیم که در آن ربات ها زمین را تسخیر کرده و انسان های بیچاره را به بردگی گرفته اند. یک لحظه این تصورات را کنار بگذارید و به معنای واقعی هوش مصنوعی فکر کنید. یعنی وقتی که برنامه های کامپیوتری رشد می کنند و خودشان را ارتقا می دهند، که اتفاقا خیلی هم جالب است. اخیرا گوگل (Google) یک برنامه جالب را به نمایش گذاشت؛ آن ها این برنامه را به یک بازی در کنسول PS4 متصل کردند. بعد از گذشت چند ساعت این برنامه به خودش یاد داد که چطور بازی کند و چند ساعت بعد می توانست بهتر از هر انسانی بازی کند. با این که کمی ترسناک است، اما قدرت تکنولوژی را نشان می دهد.
یکی از موضوعاتی که هر روز در رسانه ها پر رنگ تر می شود، خودرو های بدون راننده است. اکثر غول های تکنولوژی هم سعی کرده اند از این قضیه عقب نیفتند؛ اپل (Apple) به تازگی یک مدیر هوش مصنوعی، احتمالا برای ساخت یکی از همین خودرو ها، استخدام کرده و گوگل هم تا حالا خودروی بدون راننده اش را هزاران کیلومتر تست کرده است. همین مساله مشکلات اخلاقی-ماشینی زیادی را به بار می آورد.

اصول اخلاقی ماشین

فرض کنید یک خودروی بدون راننده در شرایطی قرار بگیرد که مجبور شود بین برخورد به 10 آدم و تصادف با دیوار (که منجر به کشتن راننده می شود)، یکی را انتخاب کند. چطور باید عمل کند؟ یا مثلا چطور باید احتمال کم مجروح کردن یک انسان را با احتمال قطعی آسیب زدن به مواد گران قیمت مقایسه کند و تصمیم بگیرد؟ این لیست به همین جا ختم نمی شود و ادامه دارد.

در ساختنی بخوانید :  اخبار علمی : شناسایی مجرمین و اشیای مسروقه با تگ های DNA

مسائل قانونی

خیلی خوب می شود اگر فرضا خودرو های بدون راننده بتوانند تعداد تصادفات رانندگی را به نصف برسانند، درسته؟ حالا، مثلا، به جای 40 هزار تصادف، 20 هزار تصادف رخ داده و شرکت سازنده خودرو با 20 هزار پرونده حقوقی رو به رو شده است. آیا مسائل قانونی حاکم بر هوش مصنوعی باید با قوانینی که اعمال ما را کنترل می کند، متفاوت باشد؟

سلاح های خود مختار

سلاح های فوق قدرتمند چطور؟ آیا می توانیم آن ها را به دست هوش مصنوعی بسپاریم؟ اگر بخواهیم این کار را بکنیم باید یک سری قوانین بشردوستانه را در آن ها به صورت نرم افزاری و سخت افزاری پیاده سازی کنیم. اگر همه چیز حساب شده باشد، شاید حتی برنامه ای که سلاح را کنترل می کند نسبت به انسان تصمیمات عجولانه کمتری بگیرد. اما یاد دادن ارزش های انسانی و چگونگی عمل کردن آن ها به یک برنامه کامپیوتری به این سادگی ها نیست.

ما، به عنوان جامعه انسانی، باید هر چه زودتر پاسخ به این سوالات را پیدا کنیم و ارزش های لازم برای ربات ها را مشخص کنیم.
ما، به عنوان جامعه انسانی، باید هر چه زودتر پاسخ به این سوالات را پیدا کنیم و ارزش های لازم برای ربات ها را مشخص کنیم.

موضوع دیگری که باید به آن رسیدگی کنیم “میل” ربات ها به ارتقای خودشان می باشد. آن ها با داشتن همین ویژگی می توانند وظایفشان را بهتر انجام داده، کارآمد تر شده و در نتیجه بسیار قدرتمند شوند. اما همین مساله سوال های زیادی را بر می انگیزد. رباتی که می خواهد توانایی هایش را ارتقا دهد تا بتواند به یک سری اهداف انسانی دست یابد، می تواند سخت افزار و نرم افزارش را ارتقا دهد، مدلی بهتر از دنیا را بسازد و غیره. به بیان دیگر، آیا این کار ها باعث می شود که حفظ جان و بقای خودش برایش اهمیت پیدا کند؟ یا بخواهد به منابع نامحدود دسترسی پیدا کند؟ در واقع، چطور می توانیم مطمئین شویم که هوش مصنوعی بعد از تکامل خودش همچنان به اهداف و ارزش هاي انسانی وفادار می ماند؟

در ساختنی بخوانید :  گردبادها چگونه شکل می گیرند؟

كدام ارزش ها بايد به ربات ها منتقل شود؟

بدون شک ما انسان ها می خواهیم که ارزش ها، به خصوص ارزش های اخلاقی مثل مهربانی و بخشش، را به ربات ها بفهمانیم. اما آن ها چقدر باید به این ارزش ها پایبند باشند؟ اصلا کدام ارزش های اخلاقی را باید به آن ها بیاموزیم؟ ما در سیاره ای زندگی می کنیم که فرهنگ ها و عقاید بسیاری در آن وجود دارد. چه کسی باید تصمیم گیرنده باشد؟
اگر هوش مصنوعی بفهمد دنیایی که برای آن ترسیم کرده ایم با واقعیت فرق دارد، چه؟ یا اگر مثلا به او ماموریت داده شود که یک بیماری خاص را از کشوری ریشه کن کند، بعد از رسیدن به هدفش می تواند این ارزش ها را دوباره تعریف کند یا آن ها را بسط دهد؟
اگرچه همه این مسائل ترسناک به نظر می رسد- بله تا حدودی هم به فیلم ها هالیوودی شباهت دارد- اما منافع آن هم فوق العاده است و تصور داشتن جهانی بدون فقر و بیماری را ممکن می کند. برای نمونه تصور کنید یک ابر-کامپیوتر با داشتن یک هوش مصنوعی مهربان می توانست راه حلی هوشمندانه برای ریشه کن کردن بیماری ابولا (Ebola) در فقیر ترین نقاط جهان پیدا کند، عالی می شد نه؟

باید هر چه زودتر چاره ای برای حل سوال های مطرح شده، پیدا کرد و پاسخ این سوال ها باید از طرف ما، یعنی جامعه، مطرح شود، نه کارخانه ها و صنایع توسعه دهنده هوش مصنوعی.

منبع

خلاصه مطلب
آموزش ارزش های انسانی به ربات، چالش حساس هوش مصنوعی
عنوان مطلب
آموزش ارزش های انسانی به ربات، چالش حساس هوش مصنوعی
توضیح کوتاه
قدرت و نفوذ هوش مصنوعی و ربات ها روز به روز در زندگی ما انسان ها بیشتر می شود. اگر قرار باشد آن ها به جزیی جدا نشدنی از زندگی انسان ها تبدیل شوند، باید ارزش های انسانی، به خصوص ارزش های اخلاقی، را هم یاد بگیرند.
نویسنده

بیشتر بخوانید:

ارسال داده با استفاده از نور پیچانده شده به فاصله 3 کیلومتری... محققان موفق شدند برای اولین بار با استفاده از یک باریکه نور قابل رویت پیچانده شده، اطلاعات را منتقل کنند. این تکنیک می تواند موجب ایجاد یک تحول عظیم د...
در سطح مریخ آب وجود دارد، اما آیا زندگی هم هست؟... زمان زیادی است که می دانیم آب روی مریخ وجود دارد. حالا با تشکر از آخرین اعلان ناسا می دانیم که مقداری از این آب بر روی سطح سیاره است. مشخص شده است که ...
کیف هوشمند میتواند بهتر از ساعت هوشمند باشد... گوشی های هوشمند زندگی ما را راحت تر کرده اند اما این راحتی باعث نشده دست از اختراع و ساخت چیزهای جدید برداریم. وقتی خشک شویی می رویم، از قبض مان عکس م...
اخبار علمی : کشف یک سپر محافظتی نامرئی برفراز زمین... دانشمندان یک سپر محافظتی نامرئی را برفراز زمین شناسایی کرده اند که سیاره ما را از آسیب دیدن توسط الکترون های فوق سریع کشنده حفظ میکند. این سپر محافظتی...
دست کاری بی حد و مرز DNA ، آیا برای آن آمادگی داریم؟...   پروتئین قرمز از RNA آب راهنما برای بریدن DNA زرد استفاده می کند تکنولوژی جدید CRISPR/Cas که اجازه کنترل و دستکاری کد DNA را به ما می دهد...
ویدیو : ثبت یک رکورد گینس جدید برای پرواز با هاوربرد... اگر فیلم بازگشت به آینده را دیده باشید حتماً دلتان می خواهد حرکت با هاوربرد را تجربه کنید. البته این آرزو خیلی دور از دسترس هم نیست و ساخت هاوربرد HEN...

درباره نیلوفر نبی زادگان

نیلوفر نبی زادگان
نیلوفر نبی زادگان ، فارغ التحصیل رشته مهندسی سخت افزار و نویسنده وبسایت ساختنی است .

پیشنهاد می کنیم

ربات سوسکی حساس به نور کوچک و کارآمد بسازید

همه پروژه های رباتیک نیاز به مهارت پیشرفته در الکترونیک و کدنویسی ندارند. برخی از …